Σχιζοειδής διαταραχή προσωποκότητας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    17

    Σχιζοειδής διαταραχή προσωπικότητας

    Καλησπέρα.Να σας πω την αλήθεια διάβαζα μια μέρα τυχαία για διαταραχές προσωπικότητας και έπεσα πάνω σε αυτό.Το διάβασα και 8/10 συμφωνούν με το χαρακτήρα μου.Με μία φίλη ψυχολόγο που μίλησα με βεβαίωσε πως δε συμβαίνει κάτι τέτοιο και πως η συγκεκριμένη πάθηση έχει πολύ έντονα συμπτώματα όπως ο αυτισμός.Όμως δεν ξέρω πως αλλιώς να ονομάσω την αποφυγή οποιασδήποτε κοινωνικής επαφής,τη δυσφορία όταν μιλάω σε ανθρώπους,την επιδίωξη της επαφής μόνο μέσω ίντερνετ ή κινητού,τη γαλήνη όταν μένω μόνος,τις μοναχικές δραστηριότητες και την έλλειψη ενδιαφέροντος στα ερωτικά.Παλαιότερα είχα μείνει ένα χρόνο μόνος στο χωριό μου στα ορεινά και είχα να δω άνθρωπο μέχρι και 2 μήνες το Χειμώνα.Δεν τους νοστάλγησα καθόλου όμως.Παρόλες τις δυσκολίες αρνήθηκα να κατέβω στην πόλη και κάθισα μέχρι να μην έχω επιλογή λόγω εξάντλησης των χρημάτων μου.Όσο μεγαλώνω τόσο περισσότερο μεγαλώνει αυτή η αποστροφή.Στην καραντίνα έτυχε να είμαι Αθήνα και όταν έβγαζα το σκύλο βόλτα και δεν υπήρχε ψυχή έξω ένιωθα ηρεμία και χαρά.Δεν ξέρω τι θεωρείται αυτό.Έκλεισα μάλιστα και όλα τα social αλλά και πάλι είμαι εντάξει.
    Last edited by Midnight Super; 20-10-2020 at 01:04.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειναι δυσκολο να κατανοησεις γιατι ολα τα ψυχολογικα συμπτωματα δεν μας ειναι αγνωστα αλλα εχει σημασια η κλιμακα και η δυσλουργεικοτητα που εχουν σε καθε ατομο .Γιατι ποιος μπορει να πει ξερεις πρεπει να εισαι ετσι.
    Τεσπα αφου η ψυχολογος σου ειπε δεν ειναι σχιζοειδη προσωπικοτητα να πω εσωστρεφεια?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Αν πράγματι είσαι καλά με αυτό, αν δηλαδή είσαι καλύτερα μόνος με τον εαυτό σου και δεν σου λείπουν οι άλλοι, τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
    Πώς είσαι στις συναναστροφές σου με τους ανθρώπους; Εχεις φίλους; Κολλητούς; Πώς είσαι με το άλλο φύλο; Μιλάς για αποστροφή. Πώς εκφράζεται αυτή; Νιώθεις αποστροφή για όλους τους ανθρώπους ή για συγκεκριμένους τύπους ανθρώπων; Έχεις δυσκολίες στη δια ζώσης επικοινωνία;

    Αυτά είναι μερικά από τα ερωτήματα που είναι καλό να θέσεις στον εαυτό σου. Μερικές φορές βαφτίζουμε την έλλειψη κοινωνικών δεξιοτήτων προσωπική προτίμηση, ενώ βαθιά μέσα μας επιθυμούμε την επικοινωνία.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    17
    Πολύ καλά νιώθω για να πω την αλήθεια.Μια φορά το μήνα που μπορεί να θέλω φυσική επικοινωνία την επιδιώκω,αλλά δεν καίγομαι κιόλας.Στις αναπόφευκτες καθημερινές συναναστροφές μου είμαι τυπικός έως διαχυτικός,αλλά ξέρω ότι αυτό είναι θέατρο και γρήγορα προσπαθώ να απομονωθώ πάλι.Έχω φίλους και κολλητούς και μιλάω με αυτούς αλλά μέσω διαδικτύου 99%.Όταν βρισκόμαστε όμως νιώθω για αρκετές ώρες άνετα.Μετά θέλω να φύγω ξανά.Δηλαδή έχω περάσει και Σαββατοκύριακο στο βουνό μαζί τους αλλά την Κυριακή έφυγα μόνος για να "ηρεμήσω" από την πολλή επικοινωνία.Με το άλλο φύλο δεν έχω θέμα,ούτε να κάνω κάτι ερωτικό,αλλά το προσεγγίζω πολύ αδιάφορα εώς καθόλου.Γενικά έχω τις ερωτικές σχέσεις πολύ χαμηλά στην εκτίμησή μου,θεωρώ πως είναι κοροϊδία και στέρηση ελευθερίας,παρολο που είχα αρκετές μικρές ή μεγάλες σχέσεις.Γενικά πχ μπορεί να είμαι στο βουνό ή στην παραλία και ξαφνικά να δω ανθρώπους και να στραβώσω.Θα πω "γειά,τι κάνεις;" αν διασταυρωθούμε αλλά θα είναι εντελώς προσποιητό.Θα προτιμούσα δηλαδή να μην βρεθώ με κανέναν.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Midnight Super View Post
    Πολύ καλά νιώθω για να πω την αλήθεια.Μια φορά το μήνα που μπορεί να θέλω φυσική επικοινωνία την επιδιώκω,αλλά δεν καίγομαι κιόλας.Στις αναπόφευκτες καθημερινές συναναστροφές μου είμαι τυπικός έως διαχυτικός,αλλά ξέρω ότι αυτό είναι θέατρο και γρήγορα προσπαθώ να απομονωθώ πάλι.Έχω φίλους και κολλητούς και μιλάω με αυτούς αλλά μέσω διαδικτύου 99%.Όταν βρισκόμαστε όμως νιώθω για αρκετές ώρες άνετα.Μετά θέλω να φύγω ξανά.Δηλαδή έχω περάσει και Σαββατοκύριακο στο βουνό μαζί τους αλλά την Κυριακή έφυγα μόνος για να "ηρεμήσω" από την πολλή επικοινωνία.Με το άλλο φύλο δεν έχω θέμα,ούτε να κάνω κάτι ερωτικό,αλλά το προσεγγίζω πολύ αδιάφορα εώς καθόλου.Γενικά έχω τις ερωτικές σχέσεις πολύ χαμηλά στην εκτίμησή μου,θεωρώ πως είναι κοροϊδία και στέρηση ελευθερίας,παρολο που είχα αρκετές μικρές ή μεγάλες σχέσεις.Γενικά πχ μπορεί να είμαι στο βουνό ή στην παραλία και ξαφνικά να δω ανθρώπους και να στραβώσω.Θα πω "γειά,τι κάνεις;" αν διασταυρωθούμε αλλά θα είναι εντελώς προσποιητό.Θα προτιμούσα δηλαδή να μην βρεθώ με κανέναν.
    Ενδιαφέρον!
    Τότε γιατί φοβήθηκες οτι κάτι δεν πάει καλά με σένα (ανέφερες σχιζοειδή διαταραχή προσωπικότητας);
    Μόνον επειδή ξεφεύγεις από την κοινωνική νόρμα και θέλεις από περιέργεια να το ψάξεις;

    Συγγνώμη που ρωτάω, αλλά μου κίνησες την περιέργεια με αυτά που γράφεις...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Gay ειναι αχ βρε κι εγω δακρυσα απο τη συγκινηση
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    17
    Επειδή πολλοί μου έχουνε επισημάνει αυτή την ιδιαιτερότητα,κάνει μπαμ άλλωστε,και ο ίδιος παραξενεύομαι όταν ακούω τους άλλους να μιλάνε,στη δουλειά κυρίως,για συναντήσεις,πολυκοσμία και καφέδες και απορώ πως τη βρίσκουν έτσι.Νεότερος ακολούθησα αυτή τη νόρμα για λίγο αλλά γρήγορα κατάλαβα πως δεν έκανε για εμένα.

Similar Threads

  1. Δυπολική διαταραχή η αγχωδη διαταραχή
    By Katerina2015 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-10-2019, 12:10
  2. Σχιζοειδής; Αποφευκτικός;
    By Jose in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 04-08-2015, 16:08
  3. Σχέσεις και σχιζοειδής διαταραχή προσωπικότητας.
    By paris11 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 24
    Last Post: 03-12-2014, 19:21
  4. ΣΧΙΖΟΕΙΔΗΣ
    By Karmen_30 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 25-11-2012, 09:01
  5. διαταραχη?
    By assembly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 02-07-2010, 02:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •