Συναισθηματική διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1

    Συναισθηματική διαταραχή

    Πάσχω από συναισθηματική διαταραχή. Με τι συνδέεται αυτό; έχει να κάνει με την ντοπαμινη του εγκεφάλου, δηλαδή πρέπει να περνώ αντιψυχωσικα ή αντικαταθλιπτικα; το προβλημα μου κυρίως είναι ψυχοσωματικο. Σκέφτομαι και μιλάω λογικά λ. Ξέρω πολύ καλά τι μου συμβαίνει και είμαι συνδεδεμένη με την πραγματικότητα απλά επειδή παίρνω αντιψυχωσικα δεν μπορώ να απολαύσω τίποτα απ ότι έχει να κάνει με την ζωή κια αυτό είναι που με βασανιζει, επίσης δεν είμαι και ήρεμη. Νομίζω πως έχω καταθλιψη.

  2. #2
    Και αυτό το λέω επειδή δεν είμαι ποτέ χαρούμενη. Βλέπω μόνο Χαρούμενα πρόσωπα και απλά χαίρομαι που είναι έτσι.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    θα πρεπει να σταματησεις να περνεις και τα δυο.Μπορειις να σταματησεις για αρχη τα αντιψυχωσικα ,να παρεις μονο αντικαταθλιπτικα για κανα μηνα ,και να καταγραψεις τις δυαφορες αλλα και τα συναισθηματα σου, εαν νιωθεις χειροτερα η καλυτερα. Μετα να κανεις το αναποδο ,δλδ να παψεις τα αντικαταθληπτικα κι να παρεις μονο τα αντιψυχωσικα, οπου παλυ για κανα μηνα ,διοτι τοσο θελει ωστε να φυγει απο τον οργανισμο σου εκατεροθεν η ουσια και να μπορεις να νιωσιες τις ιαφορες ωστε να τις καταγραψεις. Βεβαια οπως καταλαβαινεις δεν ειναι ολα ιδια οπως καταλαβαινεις, υπαρχουν αναστωλεις ντοπαμινης ,αλλα που ειναι σεροτονινης .Αν θες γραψες μας το ποια φαρμακα παιρνεις και ποσωτητες για να δουμε εαν κι ποσο μπορουμε να τα αλλαξουμε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    διαταραχές συναισθηματος είναι οι διαταραχές διάθεσης που μπορεί να έχουν ψυχωτικά στοιχεία, απο ό,τι έμαθα.
    κατάθλιψη είναι μία απο αυτές.
    το έχεις συζητήσει με τον γιατρό σου αυτό; τα φάρμακα θα έπρεπε να σε βοηθούν όχι να σε κάνουν χειρότερα.

  5. #5
    Τα φάρμακα με κάνουν χειρότερα αρχικά και τώρα είμαι στην ψυχιατρικη και επειδή όλα πάνε χάλια μου είπαν να μου δώσουν ενέσιμο zyprexa όπου τους είχα πει πως δεν με βοηθανε καθόλου αλλά αυτοί επέμεναν πως δεν ειναι το ίδιο. Εγώ είχα απανταξει στα κλάματα γιατί ξέρω πως το πρόβλημα δεν είναι στο μυαλό μου, δηλαδή δεν φτάνει η ντοπαμινη και αναγνωριζω τον εαυτό μου όπου χρειάζεται σεροτοτινη γιατί όπως σας είπα και επάνω δεν χαίρομαι ποια με τίποτα και έχω καιρό να νιωσω πραγματική χαρά και αυτό είναι που μου λείπει. Παίρνω σολιαν 400 πρωί και 400 βράδυ και τώρα μου πρόσθεσαν και ζυπρεξα των 5 το βράδυ. Εκτός απ το σολιαν που το παίρνω σε μέγιστη δοσολογία ήθελαν να μου κάνουν και ενέσιμο zyprexa... Ποσο να αντέξω;;; πάντα ήμουν ένα αθώο και χαριτωμένη κοπέλα και τώρα έχω χάσει τον εαυτό μου. Έχω καιρό να δω καθαρά το βλέμμα μου, κυριολεκτικά και να με δω καθαρά και με τα μάτια μου ανοιχτα. Όλα αυτά που περιγράφω είναι αληθινά. Το τονίζω γιατί εδώ με όλους τους γιατρούς νιώθω πως δεν με καταλαβαίνει κανένας και πιστεύουν πως εχω κάποια ψυχωση και λέω ασυναρτησίες, αλλά όπως και να χει αν δεν ήσουν ποτέ έτσι σαν άνθρωπος, δεν μπορείς να το καταλαβεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Katerinakir View Post
    Τα φάρμακα με κάνουν χειρότερα αρχικά και τώρα είμαι στην ψυχιατρικη και επειδή όλα πάνε χάλια μου είπαν να μου δώσουν ενέσιμο zyprexa όπου τους είχα πει πως δεν με βοηθανε καθόλου αλλά αυτοί επέμεναν πως δεν ειναι το ίδιο. Εγώ είχα απανταξει στα κλάματα γιατί ξέρω πως το πρόβλημα δεν είναι στο μυαλό μου, δηλαδή δεν φτάνει η ντοπαμινη και αναγνωριζω τον εαυτό μου όπου χρειάζεται σεροτοτινη γιατί όπως σας είπα και επάνω δεν χαίρομαι ποια με τίποτα και έχω καιρό να νιωσω πραγματική χαρά και αυτό είναι που μου λείπει. Παίρνω σολιαν 400 πρωί και 400 βράδυ και τώρα μου πρόσθεσαν και ζυπρεξα των 5 το βράδυ. Εκτός απ το σολιαν που το παίρνω σε μέγιστη δοσολογία ήθελαν να μου κάνουν και ενέσιμο zyprexa... Ποσο να αντέξω;;; πάντα ήμουν ένα αθώο και χαριτωμένη κοπέλα και τώρα έχω χάσει τον εαυτό μου. Έχω καιρό να δω καθαρά το βλέμμα μου, κυριολεκτικά και να με δω καθαρά και με τα μάτια μου ανοιχτα. Όλα αυτά που περιγράφω είναι αληθινά. Το τονίζω γιατί εδώ με όλους τους γιατρούς νιώθω πως δεν με καταλαβαίνει κανένας και πιστεύουν πως εχω κάποια ψυχωση και λέω ασυναρτησίες, αλλά όπως και να χει αν δεν ήσουν ποτέ έτσι σαν άνθρωπος, δεν μπορείς να το καταλαβεις.
    Στην ψυχιατρική πως μπήκες με εκούσια ή ακούσια;

  7. #7
    Ζυπρεξα των 15 βασικά

  8. #8
    Εκανα αποπειρα και με ρώτησαν αν θελω να κάτσω η όχι και τους είπα ναι. Απλά αυτοί εστιάζουν στις απόπειρες που συνολικά είναι 3 και έχω νοσηλευτεί εδώ, οπότε το σκέφτονται έτσι. Απλά εμένα το πρόβλημα μου δεν είναι στο μυαλό αλλά ψυχοσωματικο όπως είπα και έχω να γελάσω από τότε που άρχισα τα αντιψυχωσικα

  9. #9
    Γι αυτό και κανω απόπειρες, γιατί θέλω να ηρεμήσω απ το σώμα μου

  10. #10
    Επίσης να σημειωθεί πως είμαι μόλις 18 χρονων

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Οκ πάρτο διαφορετικά μια και είσαι μόλις 18 χρονών. Θυμάσαι πότε πήγες σε ψυχίατρο και γιατί; Τι σε οδήγησε σε ψυχίατρο; Για παράδειγμα έκανες απόπειρά; Ποια ήταν η αιτία που έκανες απόπειρα γιατί;

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    απο την στιγμη που σε παρακολουθει γιατρος νομιζω οτι εγω δεν κανει να επεμβω και να σου πω πως και καθε πωτες να παιρνεις τα φαρμακα σου, αφου ο γιατρος σου εχει καλυτερη εικονα απο εμεν οπου ουτε σε βλεπω, ουτες γνωριζω το ιστορικο σου, αρα νομιζω ο γιατρος σου μαλον θα ειναι καλυτερος απο εμενα.
    Απο την αλλη , το οτι εισαι τοσο νεα νομιζω πως θα πρεπει να αλλαξει την πρακτικη θεραπειας , διοτις ειναι αλλες οι αντιδρασεις ενος 30χρονου κι αλλες ενος 18χρονου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    373
    Θες να μας πεις λίγα παραπάνω για το ψυχοσωματικό;

  14. #14
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Θες να μας πεις λίγα παραπάνω για το ψυχοσωματικό;
    Λοιπόν νιώθω την κοιλιά μου φουσκωμενη και πρησμένη, δεν μπορώ να πάρω βαθιά ανάσα, να την νιωσω δηλαδή σε όλο μου το σώμα μέχρι την κοιλιά και το σώμα μου γενικά είναι πολύ σφιγμενοι με αποτέλεσμα να με εμποδίζει να νιώθω. Περνώ ζυπρεξα των 15 και αυτό νομίζω τα κάνει όλα...

  15. #15
    Νιωθω γενικά πολύ πρισμενη και δεν νιώθω το μέσα μου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Συναισθηματική διαταραχή
    By cheapcheap in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-01-2015, 23:41
  2. Συναισθηματική διαταραχή ή Ψύχωση
    By xristina85 in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 09-06-2013, 00:01
  3. τι ειναι η συναισθηματικη διαταραχη;;;;;;;
    By maraki4 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 14-05-2011, 19:28
  4. συναισθηματικη διαταραχη
    By melene in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 04-07-2009, 01:31
  5. διπολική συναισθηματική διαταραχή
    By so_logoth in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 16-06-2006, 00:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •