Απομάκρυνση από προβληματική/τοξική μάνα και αδερφή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Location
    Athens
    Posts
    1

    Απομάκρυνση από προβληματική/τοξική μάνα και αδερφή

    Η μάνα μου είναι 83 ετών, μια γυναίκα καλοστεκούμενη χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα υγείας.
    Με μισεί εδώ και 4 χρόνια όπου έκοψε επαφές.
    Ο πατέρας μου έχει πεθάνει (με τον οποίο είχα πολύ καλή σχέση) και επίσης έχω μια μεγαλύτερη αδερφή στο εξωτερικό.
    Μέχρι πριν 3 χρόνια συζούσαμε με την μάνα μου (πάνω-κάτω διαμέρισμα), ενώ εγώ με τον άνδρα μου είχαμε αναλάβει όλα τα έξοδα του σπιτιού...
    Προσπάθησε να με προκαλέσει, εδώ και 4 χρόνια βροχή τα εξώδικα... Στα εξώδικα έγραφε δήθεν ότι θέλω να της κάνω κακό…και με χαρακτηρίζει κλέφτρα…έχανε χρήματα και τα έβαζε με εμένα, ότι δήθεν της τα έκλεψα και άλλα πολλά…
    Μόλις ξεκίνησαν όλα αυτά είπα στους πλησιέστερους συγγενείς (αδερφή μου και αδερφή της μάνας μου) που θα μπορούσαν να βοηθήσουν ότι πρέπει να δει γιατρό, αν και η μάνα μου πιστεύει ότι δεν έχει τίποτα (ότι είναι καλύτερα από όλους), αντίθετα πιστεύει ότι άλλοι έχουν το πρόβλημα, δεν ήθελε με τίποτα να δει γιατρό…Μόλις τους ζήτησα βοήθεια μου είπαν δεν πιστεύουν ότι η μάνα μου δεν είναι καλά, η θεία μου αγρίεψε…! Η αδερφή μου γέλαγε και με κορόιδευε κιόλας…! Εγώ αδυνατούσα να κάνω κάτι εφόσον και το σοι δεν ήθελε, αλλά και με ένα μωρό τότε, ο σύζυγος εκτός για δουλειά για μεγάλο διάστημα, ήμουν μόνη μου…
    Τελοσπάντων πριν 10 μήνες άλλο ένα νομικό έγγραφο ώστε να καταφέρει μας πετάξει έξω από το σπίτι (έχει την επικαρπία)...εκεί έπαθα κατάθλιψη από την συμπεριφορά της μάνας μου.
    Μακάρι να έφευγα από το σπίτι, μαζί με την οικογένεια μου για να είμαι μακριά από αυτά που περνάω…και να έριχνα μαύρη πέτρα πίσω μου…αλλά από τότε που άρχισα να δουλεύω εγώ και ο άντρας μου έχουμε ρίξει πολύ μεγάλα ποσά (όλες τις οικονομίες μας δηλαδή) σε αυτό το σπίτι που μένουμε (και στους κοινόχρηστους χώρους φυσικά)…
    Στο τελευταίο νομικό έγγραφο μου έδινε 12 ημέρες για να μας πετάξει έξω (έχω την ψιλή κυριότητα) μέσα στο καταχείμωνο…μαζί με το εγγονάκι της, ούτε καν αυτό δεν σκέφτηκε (ΑΣΥΓΧΩΡΗΤΟ για μένα)…! είδαμε και πάθαμε να συμφωνήσουμε τελικά να πληρώνουμε ενοίκιο (διπλάσιο παρακαλώ από αυτό που λαμβάνει ήδη από το κάτω διαμέρισμα που έμενε παλιά) και εφόσον δουλεύουμε και οι δυο μας της ‘άνοιξε η όρεξη’, τι εγγυήσεις ενοίκια μπροστά ήθελε, τι προσαυξήσεις ήθελε κτλ…
    Όλα αυτά τα χρόνια έλεγε ότι δεν χρειάζεται να μου μεταβιβάσει την επικαρπία, έλεγε πάντα (&στον περίγυρο μας) ότι ‘το σπίτι είναι δικό μας’, ότι ‘έχουμε δώσει πολλά χρήματα’ και ότι ‘υπάρχει εμπιστοσύνη’. Εδώ και 10 μήνες όμως έτρεχε στους δικηγόρους για να μας πετάξει έξω (κανένας δεν είναι άξιος εμπιστοσύνης).
    Είναι ελεγκτική, εγωίστρια, ψυχρή, με μεγάλη πειθώ, αλλά πάνω από όλα συμφεροντολόγα (όπως λένε άλλοι πάντα)….Εγώ πάντα την δικαιολογούσα ότι απλώς είναι ‘ακραία’….
    Δεν έχει επικοινωνία με όλους τους συγγενείς πλέον, τους ξέκοψε και αυτούς, μόνο με την αδερφή μου έχει, όπου πήγε και έμεινε μαζί της (ανύπαντρη)…
    Η αδερφή μου έχει ελαφρύ άσπεργκερ (δεν φαίνεται καν) που πρόσφατα το ανακάλυψε. Μαμάκιας και άβουλη (όπως λένε άλλοι πάντα). Μέχρι πριν 1 χρόνο μιλούσαμε κανονικά μέχρι που σταμάτησε να απαντάει τις κλήσεις μου και τα μηνύματα μου χωρίς κάποια αιτία. Μόλις η μάνα κατάφερε να μας τα παίρνει (ενοίκια) με μπλόκαρε/έσβησε από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης (και από την ζωή της όπως φαίνεται). Μετά είδα ότι τα ενοίκια μπαίνουν σε κοινό λογαριασμό στο όνομα της…
    Όσο αναφορά την μάνα μου να έχει μανία καταδίωξης? Ψύχωση? Κάποια άλλη διαταραχή?...
    Τι σημασία έχει τελικά αφού δεν συνεργάζεται…το αποτέλεσμα μετράει μόνο από τις ενέργειες της…έχω συσσωρεύσει στεναχώρια και θυμό όλα αυτά τα χρόνια από την σχέση μας…Υπάρχει μεγάλη πίκρα, ειδικά κάθε φορά που γίνεται αισθητή η παρουσία της (και της αδερφής) στην ζωή μου…Με έχουν πληγώσει τρομερά…Ευτυχώς που μένουν μακριά τώρα…
    ΓΙΑΤΙ? Αναρωτιέμαι γιατί να συμβούν όλα αυτά? Τι έκανα, που έφταιξα? Πραγματικά ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ σε κάτι και αυτό με ‘τρελαίνει’…
    Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο? Πως το αντιμετωπίσατε ψυχολογικά?
    Από την άλλη όμως είμαι χαρούμενη που έχω την οικογένεια μου και υγεία φυσικά. Προσπαθώ να μην σκέφτομαι, παίρνω αντικαταθλιπτικά αυτή την περίοδο, γιατί αν εγώ δεν είμαι καλά, δεν μπορώ να προσφέρω και στην οικογένεια μου...Εκτός αυτού η αγάπη για το παιδί μου με σώζει καθώς και η καλοσύνη και η υπομονή του άντρα μου…
    Last edited by Efterpi1981; 30-09-2020 at 18:07.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Η συμπεριφορά που περιγράφεις είναι ακραία. Παλαιότερα (πριν τα 4 χρόνια που λες), δεν υπήρχαν παρόμοια στοιχεία στη συμπεριφορά της;

    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση. Απαγορεύονται οι διαγνώσεις!
    Last edited by Aeon; 30-09-2020 at 18:13.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Καλησπέρα. Τι εννοείς στην αρχή με την λέξη "μοναχοκορη";
    Λες πως ο μόνος λόγος που δεν θες να φύγεις από το σπίτι είναι επειδή δώσατε λεφτά για αυτό.. Ισχύει όμως; Διαβάζοντας το θέμα σου κατάλαβα πως αυτό που έχεις ανάγκη είναι η αποδοχή της μητέρας σου και η επιθυμία σου για την αλλαγή στη συμπεριφορά της. Υπάρχει όμως αυτή η πιθανότητα; Νομίζω το καλύτερο που έχεις να κάνεις για να ηρεμήσεις, είναι να βρεις με τον άντρα σου ένα άλλο σπίτι για να μείνετε.. Ξέρω πως πάντα θα μένει ανοιχτή αυτή η πληγή (της απόρριψης από τη μητέρα σου) αλλά δεν σου κάνει καλο να μένεις εκεί, κάθε φορά θα την ξύνει και θα πονάς περισσότερο..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχεις ακούσει το "από μακριά κι αγαπημένοι" ;

    Πολύ σοφή κουβέντα.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    41
    Η μητέρα σου είναι ξεκάθαρα χειριστική και ψυχοπαθής, όχι ψυχωτική. Ο ψυχωτικός έχει αποσυνδεθεί από την πραγματικότητα, ο ψυχοπαθείς ξέρει πολύ καλά τι κακό κάνει.

Similar Threads

  1. η μανα μου και η αδερφη της
    By hlias1988 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 31-05-2020, 14:00
  2. Απομάκρυνση
    By kat7 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 13-01-2020, 21:50
  3. Κατάθλιψη = απομάκρυνση από τους ανθρώπους?
    By NamelessOne in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 13
    Last Post: 11-06-2018, 13:15
  4. Προβληματική σχέση με την αδερφή μου
    By elle. in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 32
    Last Post: 12-03-2016, 23:26
  5. Μυθομανία και λύπηση για απομάκρυνση του ατόμου
    By Chandler in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 42
    Last Post: 08-12-2015, 19:54

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •