ΒΟΗΘΕΙΑ -ΓΝΩΜΕΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    13

    ΒΟΗΘΕΙΑ -ΓΝΩΜΕΣ

    Γεια σε όλους και όλες.Γραφω αυτό το ποστ εδώ μιας και βλέπω ότι ότι ειναι το πιο γενικό φόρουμ.Τον τελευταίο μήνα ειμαι άσχημα λόγω φοβιών,παράλογων σκέψεων που φοβάμαι μην τις πιστέψω ή μήπως τις πιστεύω κάποιες φορες και γίνω ψυχωσικος.Πηγα σε γιατρό και με είπε ότι εχω ιδεοληψίες και καταθλιπτικά στοιχεία.
    Μου έδωσε ζαναξ και ταλοσιν(το ιδιο με σεροπραμ).Τα παίρνω δυο βδομάδες και είμαι χειρότερα.Γτ;είναι φυσιολογικό αυτό;
    Πως φεύγουν οι ιδεοληψίες;Ας με βοήθησε κάποιος που ξέρει και το ξεπέρασε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Καλησπερα xristo3 πρωτη φορα σε επιασαν φοβιες?? Ετσι ξαφνικα? Κατι μεσολαβησε? Η φαρμακευτικη αγωγη θελει αρκετο καιρο να κανει επιπεδα για να αρχισεις να αισθανεσαι καλυτερα, θελει υπομονη.... Αν συνεχισει να σε κανει χαλια ισως ο γιατρος σου πρεπει να σου αλλαξει αγωγη. Δεν ταιριαζουν ολα τα φαρμακα σε ολους. Πρεπει να βοηθησεις και εσυ τον εαυτο σου...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    13
    Το είχα και παλια και το ξεπέρασα με τα ίδια φάρμακα .Ναι οντως μεσολάβησε ένα γεγονός που με στέναχωρησε και με φόβισε.Αυτην την φορά το έχω σε χειρότερη μορφή νομίζω.Μετα από πόσο καιρό λειτουργούν τα φάρμακα;Θέλω γνώμες για την σιταλοπραμη (σεροπραμ). Υπάρχει περίπτωση κάποιος να χάσει το μυαλό του από την ιδψ;Το θεμα είναι ότι από τότε που τα πήρα ξανά αισθανομαι χειρότερα και έχω νέες ιδεοληψίες.Μονο το αγχολυτικο ζαναξ με ξεαγχωνει κάπως όταν το παίρνω.Η ψυχοθεραπεία με ψυχολόγο βοηθάει ουσιαστικά;Οι σκέψεις μου έχουν να κάνουν με πράγματα παράλογα και επίσης με πράγματα που είναι αντίθετα σε μένα πχ.σκεψη αμφιβολίας για σεξουαλικο προσανατολισμό ενώ είμαι στρέιτ, επίσης σκέψη να βλάψω κάποιον ενώ δεν θέλω.Αλλες σκέψεις μου διακατέχονται από αμφιβολία ,άλλες έχουν να κάνουν με παράλογα πράγματα,αλλες με φόβο μη γίνω ψυχωσικος.Απο παλια (όταν μου πρώτο εμφανίστηκε )είχα μια μεγάλη φοβία μην τρελαθώ.Και αυτό που δεν ξέρω πως γίνεται αλλά όντως μου συμβαίνει είναι ότιμου έρχονται τα συμπτώματα της ψύχωσης στο μυαλό μου και μάλλον ασυνείδητα;(δεν ξέρω πως) τα σκέφτομαι σαν τα βιώνω.Επειδη είναι περιγραφικά και εύκολα μπορεί να τα σκεφτεί κάποιος.Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε.Οι φωνές που έχουν οι ψυχωσικοι έρχονται ανεξάρτητα από την σκέψη;Γιατί εγω απλά σκεφτομαι πχ σαν να μου μιλάει κάποιος.Δηλαδη δίνω υποκειμένο σε μια σκέψη μου.Κτλβαινω το παράλογο αυτού αλλά μου ρχεται συνεχεια η σκέψη σαν να με μιλάει κάποιος σε β προσωπο και με βασάνιζει.οι φωνές είναι άλλο πράγμα;δηλαδή έρχονται ακούσια χωρίς να σκέφτεσαι, μπορεί να είναι οτιδήποτε και δεν είναι αποτέλεσμα σκέψης;Εγωπχ σκεφτομαι την σκέψη "μην μιλάς" και της δίνω υποκειμένο (ενώ ουσιαστικά είναι δική μου σκέψη).Μπορώ όμως να σκεφτώ και μετά το "μιλά "πχ.Δηλαδη μόνο ως προς ό,τι σκέφτομαι το παθαίνω αυτό.Απαντηστε μου σε αυτό σας παρακαλώ.Επισης ενώ είμαι στρέιτ μουρχονται σκέψεις πχ μήπως γουστάρω άντρες και όταν βλέπω κάποιον άντρα στο δρόμο μου ρχονται η ανεπιθύμητες σεξουαλικές σκέψεις.Αυτο μου ξεκίνησε παλι αυτό το διάστημα επειδή απλά σκέφτηκα οτι ενας στον δρόμο είναι όμορφος.ολοι μου λένε ότι τα έχω 400 αλλά εγώ βασανιζομαι.Φοβαμαι μην χάσω το μυαλό μου ή κάνω κάτι που δεν θέλω.Υπαρχει περίπτωση να αυτοτιμωρω τον εαυτό μου κάνοντας τέτοιες σκέψεις για τον χψ λόγο;Γτ έχω σκεφτεί δεν έχω τόση αυτοεκτίμηση και έχω μετανιώσει για πράγματα.ή είναι θέμα άγχους καθαρά;Πως μπορώ να βοηθήσω τον εαυτό μου; Στην αρχή οι αγωγές σε κάνουν χειροτερα; ισχύει αυτό;Θα ήθελα επίσης και γνώμη για κάποιον που είχε παρόμοια θέματα με μένα και το ξεπέρασε.Μια κουβέντα ρ παιδιά ,μια έκφραση μπορεί να με βοηθήσει.ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.Τι μου προτείνετε;Άλλοι που είχατε ή έχετε ποια φάρμακα σας βοήθησαν;Τι άλλο κάνατε;Είμαι πραγματικά σε απόγνωση για αυτό γράφω τόσα πολλά και έχω τόσα ερωτήματα.Παρακαλω γράψτε μου τις απόψεις σας.Επισης θα εκτιμούσα πολύ και μια ανάλυση από κάποιον/α που έχει γνώσεις ψυχολογίας.
    Last edited by Xristos3; 01-10-2020 at 12:11.

  4. #4
    Καλησπέρα,
    Εφόσον πηγές σε γιατρό και σου είπε ότι δεν έχεις ψύχωση τότε πρέπει να βγάλεις από το μυαλό σου το φόβο ότι θα τρελαθείς. Όπως έχει ειπωθεί συχνά και στο φόρουμ και από γιατρούς, οι πραγματικοί "τρελοί" (αδόκιμος όρος, πάσχοντες από ψυχωση και ψυχασθενεια είναι) δεν φοβούνται ότι θα τρελαθουν. Εφόσον εσύ έχεις έμμονες ιδέες και φοβίες έχεις ένα είδος αγχωδους διαταραχής η οποία αντιμετωπίζεται με αυτά ακριβώς τα φάρμακα που παίρνεις. Απλά θα πρέπει να κάνεις λίγο ακόμα υπομονή γιατί το αντικαταθλιπτικο θέλει το λιγότερο ένα μήνα για να δράσει κι εσύ το παίρνεις μόνο 2 εβδομάδες. Συζήτησε τις ανησυχίες σου με τον γιατρό που σε παρακολουθεί και αν μετά από 1.5 μήνα συνεχίζεις να αισθάνεσαι χειρότερα κι όχι καλύτερα, τότε συζητήστε την πιθανότητα αύξησης δόσης ή αλλαγής φαρμάκου. Η ταυτόχρονη ψυχοθεραπεία βοηθάει πολύ εάν έχεις την οικονομική άνεση να την κάνεις. Εγώ είχα εμμονές και φοβίες με θέματα υγείας (υποχονδριαση). Η δική μου θεραπεία ήταν με ζαναξ και ladose και συνήθως μετά από 1μηνα αισθανόμουν καλύτερα. Κανε υπομονή να δράσει το αντικαταθλιπτικο...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    13
    Γτ όμως να σκέφτομαι παράλογα;Γτ να γίνεται αυτό σε εμένα;Γτ πολύ απλά δεν δέχομαι ότι είναι η δική μου σκέψη και την αποδίδω αλλού;(ενώ βαθύτερα ξέρω ότι δική μου σκέψη είναι)Γτ να έχω στοιχεία αμφιβολίας στην σκέψη μου;Γτ τόση επανάληψη;Γτ φοβάμαι τόσο μην τρελαθώ;Μπορεί να μου απάντησει κάποιος ως προς τις αιτίες.Επισης κάποια τιπς αν είναι δυνατόν ώστε να βοηθήθω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Γτ υπαρχουν ουσιεσ που σου υποβαλουν σκεψεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Γνώμες
    By txopit in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 25-10-2020, 21:44
  2. Βοήθεια/Γνώμες
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 07-06-2020, 17:05
  3. Γνώμες
    By Maria26 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 14-09-2019, 00:19
  4. γνωμες και ιδεες για βοηθεια ενος αγαπημενου προσωπου
    By Ntourntas in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 06-11-2017, 14:00
  5. Γνώμες
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 07-10-2007, 09:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •