Έναρξη αγωγής με SSRI
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    76

    Έναρξη αγωγής με SSRI

    Τον περασμένο Νοέμβριο και επειτα από αρκετές δοκιμές αγωγών είχα σταθεροποιηθεί κάπως και έκανα το λάθος να σταματήσω μόνος μου την αγωγή (σταδιακά αλλά χωρίς οδηγίες του γιατρού).
    Τον Ιούλιο λοιπόν παθαίνω κρίση πανικού και έκτοτε η διαταραχή άγχους είναι σε έξαρση .
    Έχει κοπεί η όρεξη μου και έχω χάσει 8 κιλά σε λιγότερο από δύο μήνες. Ο γαστρεντερολογος είπε σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου και με απέτρεψε να κάνω γαστροσκόπηση.

    Επισκέφθηκα προχθές το γιατρό και μου χορήγησε το SSRI Paroxia 20mg (Παροξετίνη) και ένα γενοσημο του Lyrica ,το siranalen.

    Ξεκίνησα με τις οδηγίες του γιατρού , 10 mg για 4 μέρες και μετά ολόκληρο το χάπι.
    Το siranalen 1 βράδυ για 4 μέρες και έπειτα μεσημέρι βράδυ και στις 10 μέρες επικοινωνία με το γιατρό.

    Είμαι στην τρίτη μέρα και τα συμπτώματα μου έχουν επιδεινωθεί , έχω και κάποια που δεν τα είχα όπως ιδρώτας στις παλάμες ζάλη αδυναμία στους μύες τρέμουλο που μου αυξάνουν το άγχος.

    Να κάνω υπομονή η να επικοινωνήσω από τώρα με τον γιατρό?
    Last edited by Sidis119; 01-10-2020 at 14:16.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    76
    Γράψτε κάτι παιδιά
    Θα με κάνει να νιώσω καλύτερα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    25
    Καλησπέρα Σιδη,από την περιορισμένη εμπειρία μου με τα SSRI ξέρω ότι θέλουν τουλάχιστον μια βδομάδα για να δεις πραγματικά αποτελέσματα.Την πρώτη βδομάδα μεγενθυνουν τα συμπτώματα σου σε ανυπόφορο σχεδόν βαθμό,αλλά είναι φυσιολογική αντίδραση.Αν νιώθεις χαλιά για πάνω από μήνα τότε μάλλον η συγκεκριμένη αγωγή δεν κάνει για σένα.Αν η κατάσταση είναι μαρτύριο για σένα ζητά από τον ιατρό σου να σου γράψει κάποιο αγχολυτικο ώστε να ηρεμήσεις μέχρι να σε 'πιασουν' τα SSRI.και γω την πρώτη βδομάδα νόμιζα ότι με κυνηγούσαν δαίμονες,στο τέλος όμως της δεύτερης βδομάδας άρχισα να συνέρχονται σε μεγάλο βαθμό!μην ανησυχείς και προσπάθησε αυτό το διάστημα να κάνεις το μυαλό σου να ξεχνιέται,ασκησου,άκου μουσική,διάβασε βιβλία κλπ

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    76
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
    Προσπαθώ να ξεχνιέμαι , πηγαίνω γυμναστήριο , βγαίνω για καφέ , περπάτημα στο δάσος.Και από δουλειά καλά είμαι.
    Ελπίζω σύντομα να εξαλειφθούν , το χειρότερο νομίζω είναι το τρέμουλο και η έντονη ανησυχία με τον ιδρώτα να τρέχει υπερβολικά ειδικά στη δουλειά και το γυμναστήριο.
    Το βράδυ ξύπνησα στις 5 διότι ετριζαν λίγο τα δόντια μου και δεν ξανακοιμηθηκα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    25
    Όλα αυτά που περιγράφεις τα φέρνει και το άγχος η/και τα φάρμακα,δεν έχεις νευρολογικό πρόβλημα(αν φοβάσαι κάτι τέτοιο).Το βράδυ είναι εφιαλτική η φάση,το ξέρω...εγώ προσωπικά αν με εζωνε το άγχος έβαζα και άκουγα ήχους φύσης στο youtube για να ηρεμώ,βοηθούσαν λίγο...πάντως για πολλές μέρες ο ύπνος μου θυμάμαι ήταν κάκιστος.Μετα σιγά σιγά επανήλθα στην κανονικότητα και κοιμόμουν πολύ καλά!και συ μπορεί να περάσεις κάτι παρόμοιο οπότε πάρε κουράγιο και κάνε υπομονή.Και το κυριότερο,μίλησε σε κάποιον,κάποιο κοντινό σου πρόσωπο,σε κάποιον ψυχολόγο για αυτά που σε βασανίζουν!

Similar Threads

  1. Έναρξη θεραπείας με εφεξορ
    By Dm89 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 19
    Last Post: 24-08-2020, 10:43
  2. Εναρξη enlift
    By IoannisSM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 16-03-2020, 13:55
  3. κενο στην εναρξη αντικαταθλιπτικων?
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 05-11-2019, 15:00
  4. Έναρξη αντικαταθλιπτικού ΕΝΤΟΝΤΟ ΑΓΧΟΣ
    By Liakos123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 26-06-2019, 14:07
  5. "συνδρομο διακοπης ssri -Post-SSRI sexual dysfunction "
    By Στράτος_84 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 17-11-2013, 00:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •