Ψυχωσικό από κάνναβη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    10

    Ψυχωσικό από κάνναβη

    Σας ευχομαι καλό μήνα.
    Ο γιος μου πριν 14 μήνες παρουσίασε ψυχωσικό επισόδειο (φωνές και παραισθήσεις)
    Δούλευε σε μεγάλη εταιρεία με υπερβολικές απαιτήσεις και σπαστα ωράρια 40 χλ απο το σπιτι.
    Στην προσπάθεια του να κοιμάται και να τα καταφέρει έκανε υπερβολική χρήση κανναβης 5-6 τσιγαριλικια ημερησίως Αφηνω ανοικτο το
    ενδεχόμενο και να ηταν Σκανκ κάποιο απο τα τσιγαριλικια.
    Με την βοήθεια ενός πολυ καλου Ψυχιατρου(απο τηλεφώνου) δεν χρειαστηκε να νοσηλευτει και μέσα σε 15 μερες μετην
    χρήση Risperdal 4mg*2 ημερησίως k akineton επανήλθε σε νορμαλ ρυθμους. Ετσι τον έπεισε η κοπέλα του να δει ένα ψυχαναλυτή/ψυχίατρο ο οποίος του συνέχισε το Risperdal μειωνοντας του το σταδιακα (σε 8μηνες )στο 1mg και αντικατέστησε με Aprilif 10mg παίρνει βέβαια και enlift 20 mg k Brintelix 5mg.
    Δούλευε απο τον 3ο μήνα σε γνωστο μας μαγαζι και κάποια στιγμή τον ξαναζήτησαν απο άλλη
    εταιρεία όμοια με την πρώτη Κανοντας του συνέντευξη απο ιντερνετ ( λογω κορονοιου ) και επειδή είναι καλός στον τομέα του
    τον προσέλαβαν άμεσα. ΟΛΑ καλά ως εδω ..Ομως δουλεύουν απο το σπίτι...ετσι εδω και 3 μήνες βαριέται να βγει Θα παει μονο για τσιγαρα και στο ρεπο του θα περασει να μας δει για λιγο απο το μαγαζι Στο πατρικό (όπου βίωσε ολη την ψυχωση αποφεύγει) ζει με την κοπέλα του εδω και 2 χρόνια ξέχασα να σας πω.Παντα ο σκοπός του είναι να ξεμπερδευει με ψυχιατρο και να κόψει σταδιακα αγωγη.
    Δεν μπορουμε να ξερουμε αν ολα αυτα πυρωδότησαν την ψυχωση .Θα φανεί λέει μόλις κόψει την θεραπεία.
    Εγώ θέλω να σας βοηθήσω ίσως με την εμπειρία μου αλλα και να μου πείτε ειναι φυσιολογικό να βαριεται να βγει μια βολτα ,κυριως βραδακι, μηπως επειδη του μειωσε το αντιψυχωσικο χειροτερεψει ..τι νομιζεται?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Αφου συνηλθε ολα καλα εχει αλλουσ δε συνερχονται
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Location
    Athens
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by mother View Post
    ειναι φυσιολογικό να βαριεται να βγει μια βολτα ,κυριως βραδακι, μηπως επειδη του μειωσε το αντιψυχωσικο χειροτερεψει ..τι νομιζεται?
    έτσι όπως περιγράφετε την κατάσταση, μου φαίνεται ότι θα ήταν μεγάλο ρίσκο να βασιστείτε στη γνώμη ενός μη ειδικού. Εκτός αν τύχει να είναι κάποιος που έχει βιώσει την ίδια κατάσταση.
    Δεν θα ήταν ασφαλέστερο να συμβουλευτείτε ψυχολόγο;

  4. #4
    xaka10
    Guest
    απο την κανναβη μπορει να παθεις παροδικη ή μονιμη ψυχωση εξαρταται την προδιαθεση.αν εχει προδιαθεση για ψυχωση τοτε θα ειναι μονιμη η ψυχωση αν ομως δεν εχει προδιαθεση για ψυχωση τοτε με την δυνατη κανναβη ή σκανκ μπορει να εμφανισει παροδικα συμπωματα ψυχωσης.αν εχει δευτερη υποτροπη χωρις ληψη της κανναβης τοτε θα πρεπει να τηρει για παντα την αγωγη διοτι δειχνει χρονιοτητα.

    τα αντιψυχωτικα προκαλουν αρκετη κοπωση ειδικα τον πρωτο διαστημα που τα παιρνεις μεχρι να συνηθισεις την αγωγη.ειναι πολλες αιτιες που δεν βγαινει το βραδυ, μπορει να ειναι η στεναχωρια που εμφανισε την παθηση αυτη και να χει καταθλιπτικα στοιχεια.διοτι οσοι αρρωσταινουν για πρωτη φορα με ψυχωση εχουν ειδικα τον πρωτο καιρο καταθλιπτικα συμπωματα,μπορει να οφειλεται και στην ληψη της αγωγης που σε καταστελλει τον πρωτο καιρο αρκετα μεχρι να τα συνηθισεις ή μπορει να ειναι συνδυασμος και των δυο.

    το καλο ειναι οτι του φυγαν πολυ γρηγορα τα ψυχωτικα συμπτωματα αφου μπορεσε και απο τον τριτο μηνα μετα το επεισοδιο να δουλευει.δινει ελπιδες για καλη και λειτουργικη πορεια μετα την ψυχωση.

    δεν μας ειπες ποσο χρονων ειναι ο γιος σας, διοτι αν ειναι πριν τα 25 εχει ελπιδες για μεγαλυτερη προοδο οσον αφορα τα ψυχολογικα γιατι μεχρι τα 25 αναπτυσσεται ο εγκεφαλος συν οτι πολυ γρηγορα επανηλθε σε δουλεια

  5. #5
    Να του πείτε μην ξανακάνει χρήση κάνναβης, ΠΟΤΕ!
    Τα σύγχρονα υβρίδια προκαλούν ψυχώσεις πολύ πιο συχνά απ' ό,τί στο παρελθόν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Εγω νομιζω ξερω και την θεραπεια υπαρχει δηλαδη αλλα εσυ τι νομιζεισ εχει σημασια για το πωσ θα του φερθεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by makaris90 View Post
    απο την κανναβη μπορει να παθεις παροδικη ή μονιμη ψυχωση εξαρταται την προδιαθεση.αν εχει προδιαθεση για ψυχωση τοτε θα ειναι μονιμη η ψυχωση αν ομως δεν εχει προδιαθεση για ψυχωση τοτε με την δυνατη κανναβη ή σκανκ μπορει να εμφανισει παροδικα συμπωματα ψυχωσης.αν εχει δευτερη υποτροπη χωρις ληψη της κανναβης τοτε θα πρεπει να τηρει για παντα την αγωγη διοτι δειχνει χρονιοτητα.

    τα αντιψυχωτικα προκαλουν αρκετη κοπωση ειδικα τον πρωτο διαστημα που τα παιρνεις μεχρι να συνηθισεις την αγωγη.ειναι πολλες αιτιες που δεν βγαινει το βραδυ, μπορει να ειναι η στεναχωρια που εμφανισε την παθηση αυτη και να χει καταθλιπτικα στοιχεια.διοτι οσοι αρρωσταινουν για πρωτη φορα με ψυχωση εχουν ειδικα τον πρωτο καιρο καταθλιπτικα συμπωματα,μπορει να οφειλεται και στην ληψη της αγωγης που σε καταστελλει τον πρωτο καιρο αρκετα μεχρι να τα συνηθισεις ή μπορει να ειναι συνδυασμος και των δυο.

    το καλο ειναι οτι του φυγαν πολυ γρηγορα τα ψυχωτικα συμπτωματα αφου μπορεσε και απο τον τριτο μηνα μετα το επεισοδιο να δουλευει.δινει ελπιδες για καλη και λειτουργικη πορεια μετα την ψυχωση.

    δεν μας ειπες ποσο χρονων ειναι ο γιος σας, διοτι αν ειναι πριν τα 25 εχει ελπιδες για μεγαλυτερη προοδο οσον αφορα τα ψυχολογικα γιατι μεχρι τα 25 αναπτυσσεται ο εγκεφαλος συν οτι πολυ γρηγορα επανηλθε σε δουλεια
    Στα 29 έπαθε το ψυχωσικο. Ξέρω ότι θα ζούμε στην αγωνία
    Ο φόβος υποτροπής θα υπάρχει Άλλος ψυχίατρος λέει αγωγή οποιασδήποτε 4με5 Χρόνια ο δικός του λεει πρέπει να κοπούν νωρίτερα στα 2 χρονια για να φανεί προδιάθεση.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    10
    Μα είμαστε δίπλα του ...πλέον βέβαια δεν επιμένουμε να πάμε κάπου ή να έρθει σπίτι αν δεν το θέλει. Εσύ ποιά θεραπεία εννοείς. ?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Να του πείτε μην ξανακάνει χρήση κάνναβης, ΠΟΤΕ!
    Τα σύγχρονα υβρίδια προκαλούν ψυχώσεις πολύ πιο συχνά απ' ό,τί στο παρελθόν.
    Του έχουμε πει Έστω και μια τζούρα θα αρκεί για επανεμφάνιση συμπτωμάτων Νομίζω το έχει καταλάβει.

  10. #10
    hlias1988
    Guest
    τι φαρμακα παιρνει?
    εγω παιρνω αντιψυχωσικο εδω και 8 χρονια.. εκανα και εγω καναβη. τωρα την εκοψα...
    ειμαι λιγο αφελης γιατι αφηνω τους ψυχιατρους να κανουν οτι θελουν... δεν μου ειπαν ποτε ποσο καιρο θα τα παιρνω...
    αποκτησα σακχαρο απο τα φαρμακα... συν κακη χοληστερηνη ανεβηκε..

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    10
    Τελευταίους 6 μήνες παιρνει arpilif 10mg (γενοσημοτου abilify) τελευταιο καιρο του το εκανε 5mg Παιρνει και αντικατ/κα enlift 20mg k brintelixx 5mg Ειναι 14 μηνες σε θεραπεια ... hlias1988 δεν ξερω αν τελικα ηταν παροδικό το ψυχωσικό ενα μόνο θέλω απο σένα ΜΗΝ ξανακάνεις ουτε τζούρα... Παλεψε το ...

  12. #12
    hlias1988
    Guest
    οχι ρε συ... ασε εγω παιρνω ζυπρεξα εδω και 8 χρονια 20μγ και τωρα τους τελαιτεους 6 μηνες το εχω κανει 15μγ.. και θα το κανω 10μγ και σιγα σιγα να το κοψω...
    μου προκαλεσε προβληματα υγειας......

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    10
    Καλή επιτυχία σιγα απο καρδιάς..

Similar Threads

  1. ΚΑΝΝΑΒΗ ΚΑΙ ΑΓΧΟΣ
    By FEARFUL AND ANXIOUS 4EVER in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 85
    Last Post: 09-08-2019, 20:12
  2. ιδεοληψιες μετα απο κανναβη
    By Stekas in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 08-06-2018, 13:16
  3. Ψυχωση απο κανναβη
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 05-12-2014, 16:38
  4. ινδηκη κανναβη με zyprexa
    By nickrahm in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 11
    Last Post: 11-05-2014, 21:28
  5. Replies: 5
    Last Post: 02-03-2014, 20:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •