διακοπη ζυπρεξα σε ενα αλλο αντιψυχωσικο...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    διακοπη ζυπρεξα σε ενα αλλο αντιψυχωσικο...

    την αλλη τεταρτη εχω κλεισει ραντεβου με την ψυχιατρο μου να αλλαξουμε φαρμακο.
    παιρνω ολανζαπινη 15μγ . εδω και 8 χρονια... ο λογος ειναι οτι μου ανεβασε τα τριγλυκεριδια και το σακχαρο...
    σε ωρα νυστειας δηλαδη το πρωι το σακχαρο μου ειναι 140. το μεγαλυτερο οριο που μπορεις να εχεις σε ωρα νηστειας ειναι 126, παραπανω θεωρησε διαβητικος.
    με λιγο λογια με αυτο το φαρμακο αποκτησα διαβητη. ο παθολογος μου μου εγραψε διατροφη. σιγα μην μπει στην μεση της ψυχιατρου και πει οτι οφειλετε το φαρμακο. ενω του το ειπα οτι ειναι απο το φαρμακο αυτος απλα εκανε την δουλεια του.
    επειδη η ολανζαπινη δυσκολα κοβετε η μεταβαση σε ενα αλλο αντιψυχωσικο θα ειναι ευκολη? οποιος ξερεις ας μου απαντησει...

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    το σακχαρο μου ειναι 140 ενω δεν εχω φαει τιποτα το πρωι που το μετρησα. οταν πιω το χαπι και φαω κατι ποσο θα ειναι δηλαδη? εχω πανικοβληθει. γιατι λεει ειναι υπουλη ασθενεια. ελπιζω να μου κατσει καλα το νεο αντιψυχωσικο . θα το παλεψω και μονος μου δηλαδη... για το σακχαρο μου ρε γαμωτο.
    εκανα εξετασεις Γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρινης και βγηκαν καλες..
    καποιος που να εχεις γνωση περι του θεματος η συμβουλη σας ειναι πολυτιμη....

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    εδω ειναι ενα site που λεει πως η ολανζαπινη επηρεαζει το σακχαρο. μεταφραστε το στα ελληνικα και θα καταλαβετε..

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3136028/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Το είχα γράψει προ καιρού, το Zyprexa προκαλεί μεταβολικό σύνδρομο, επηρεάζοντας το ήπαρ και το πάγκρεας. Πρέπει να μιλήσεις με τον ψυχίατρό σου κι έναν διαβητολόγο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Το είχα γράψει προ καιρού, το Zyprexa προκαλεί μεταβολικό σύνδρομο, επηρεάζοντας το ήπαρ και το πάγκρεας. Πρέπει να μιλήσεις με τον ψυχίατρό σου κι έναν διαβητολόγο.
    Τα υπόλοιπα αντιψυχωτικά δεν προκαλούν κάτι αντίστοιχο;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Σε λιγότερο βαθμό. Δεν έχω εμπειρία με άλλα αντιψυχωτικά, μόνο το Zyprexa είχα ψάξει.

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    ο παθολογος μου που ειναι και διαβητηλογος μου εγραψε διατροφη.. την οποια δεν κανω για αλλους λογους...
    ο παθολογος λοιπον δεν μπαινει ποτε στην μεση ειδικα σε τετοια θεματα οπως ψυχιατρικη. απλα κανει του δουλεια του.. δεν σου λεει κοψε το φαρμακο που το προκαλει... απλα σου λεει τι πρεπει να κανεις. του ειπα οτι το προκαλει το φαρμακο και δεν απαντησε...
    λοιπον μετα απο σκεψη και διαβασμα σε ξενα φορουμ σχετικα με την ολανζαπινη ολοι ειπαν οτι ειναι δυσκολο να κοπει και οτι φερνει αυπνιες και ανυσηχια και ανχος. για να μην παμε σε αλλο αντιψυχωσικο που δεν προκαλει αυτες τις παρενεργειες και ειναι ποιο ελαφρυ θα εχω να κανω ενα μεγαλο αγωνα. με αυπνιες κτλ.
    οποτε λεω απο 15μγ που παιρνω να το κανω 10μγ. και μετα απο ενα τριμηνο 5μγ ...
    συμβουλες παρακαλω....!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Μην κάνεις τίποτα από μόνος σου, μίλα με τον ψυχίατρό σου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ο παθολογος μου που ειναι και διαβητηλογος μου εγραψε διατροφη.. την οποια δεν κανω για αλλους λογους...
    ο παθολογος λοιπον δεν μπαινει ποτε στην μεση ειδικα σε τετοια θεματα οπως ψυχιατρικη. απλα κανει του δουλεια του.. δεν σου λεει κοψε το φαρμακο που το προκαλει... απλα σου λεει τι πρεπει να κανεις. του ειπα οτι το προκαλει το φαρμακο και δεν απαντησε...
    λοιπον μετα απο σκεψη και διαβασμα σε ξενα φορουμ σχετικα με την ολανζαπινη ολοι ειπαν οτι ειναι δυσκολο να κοπει και οτι φερνει αυπνιες και ανυσηχια και ανχος. για να μην παμε σε αλλο αντιψυχωσικο που δεν προκαλει αυτες τις παρενεργειες και ειναι ποιο ελαφρυ θα εχω να κανω ενα μεγαλο αγωνα. με αυπνιες κτλ.
    οποτε λεω απο 15μγ που παιρνω να το κανω 10μγ. και μετα απο ενα τριμηνο 5μγ ...
    συμβουλες παρακαλω....!


    Μην ψάχνεις τίποτα σε φόρουμ και ίντερνετ ,έχεις γιατρούς ,μιλα μονο μαζι τους..
    Πας να φτιάξεις κάτι και να χαλάσεις ενα άλλο ,πρόσεχε!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 07-12-2021 at 18:12.

  11. #11
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Baboulas View Post
    Φίλε καταρχήν να σε ρωτήσω κάτι? Είσαι σίγουρος ότι είσαι διαβητικός γιατί ένα τέτοιο συμπέρασμα δε βγαίνει από το τσεπάκι, θέλει αποδείξεις. Πόσες φορές το έχεις μετρήσει σε ώρα νηστείας? Δεύτερον γιατί να αλλάξεις αντιψυχωτικό κι όχι τρόπο ζωής? Πόσα κιλά είσαι και τι ύψος έχεις , η διατροφή ναι καλό θα σού κάνει αλλά περπατάς ένα χιλιόμετρο τη μέρα έστω??? Δώσε καμιά έξτρα πληροφορία να καταλάβουμε κι εμείς τι παίζει. Γιατί γενικά όλα τα αντιψυχωτικά ανοίγουν την όρεξη. Εγώ παίρνω κουετιαπίνη 50 Mg -τίποτα δηλαδή- και μού ανοίγει την όρεξη γάμησέ τα, που σημαίνει ότι δεν έχει να κάνει ακριβώς με τη δοσολογία το πόσο θα σού ανοίξει η όρεξη . Το χάπι από μόνο του να ανεβάσει δείκτες λίγο δύσκολο... Το πολύ φαγητό ανεβάζει ό' τι είναι να ανεβάσει. Οπότε καταλήγουμε: Δεν ξέρεις ακόμα αν είσαι διαβητικός πολύ θετικό αυτό γιατί όλα διορθώνονται το κατάλαβες νωρίς κτλ κτλ, τώρα το θέμα που γράφεις πιο κάτω περί μείωσης από τα 15 στα 10 -και αν θυμάμαι καλά έχεις διπολική- θα σού έλεγα να μην παίξεις είανι πολύ λεπτές οι γραμμές και οι ισορροπίες. Έχεις χτίσιε ήδη μια καλή ψυχολογία τώρα έφτασε η ώρα να χ΄τισεις κι ένα καλό σώμα, αυτά.
    φιλε μου εκανα για ζαχαρο 4 φορες πρωι... η μια ηταν 130 μετα ηταν 135 και μετα 140. και σημερα ηταν 123. εκανα εξετασεις γλυκοζυλιωμενης και βγηκαν καλες... διαβητης δεν εχω.. αλλα ειναι υψηλο το σαχαρο. θα επρεπε να ηταν 96. διαβασα οτι μπορει να προκλειθει και απο το ανχος.
    οσον αφορα την διατροφη θα την κανω... αλλα θα μειωσω και το χαπακι με την συμβουλη του γιατρου. αλλα αυτο το φαρμακο που παιρνω το αντιψυχωσικο ειναι πολυ εθιστικο. μπηκα και σε ξενα φορουμ και λεει εχει καταστρεψει πολυ κοσμο. απο ψυχολογια καλα ειμαι. αλλα γυμναστικη βαριεμαι να κανω... οποτε λεω να μειωσω το χαπι.. βοηθα οσο μπορεις! καθε συμβουλη δεκτη!

  12. #12
    hlias1988
    Guest
    1.75 και ειμαι 107 κιλα... ειχα φτασει 120 κιλα.. και μεσα σε 6 μηνες τα εχασα... κοβοντας το μεσσημεριανο..
    δηλαδη ολη μερα ειμαι καφε και τσιγαρο ... και δεν ανοιγει η ορεξη οταν πινω το χαπι τρωω...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    φιλε μου εκανα για ζαχαρο 4 φορες πρωι... η μια ηταν 130 μετα ηταν 135 και μετα 140. και σημερα ηταν 123. εκανα εξετασεις γλυκοζυλιωμενης και βγηκαν καλες... διαβητης δεν εχω.. αλλα ειναι υψηλο το σαχαρο. θα επρεπε να ηταν 96. διαβασα οτι μπορει να προκλειθει και απο το ανχος.
    οσον αφορα την διατροφη θα την κανω... αλλα θα μειωσω και το χαπακι με την συμβουλη του γιατρου. αλλα αυτο το φαρμακο που παιρνω το αντιψυχωσικο ειναι πολυ εθιστικο. μπηκα και σε ξενα φορουμ και λεει εχει καταστρεψει πολυ κοσμο. απο ψυχολογια καλα ειμαι. αλλα γυμναστικη βαριεμαι να κανω... οποτε λεω να μειωσω το χαπι.. βοηθα οσο μπορεις! καθε συμβουλη δεκτη!
    Είμαι περίεγος να δω τι αντιψυχωσικό θα σού προτείνει και πως θα σού κάνει τη μείωση. Νομίζω πάντως ότι το σεροκουέλ είναι κάπως πιο νορμάλ από τα υπόλοιπα αντιψυχωσικά, αλλά όλα αυτά είναι θεωρίες, στην πράξη τι γίνεται..

  14. #14
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Baboulas View Post
    Είμαι περίεγος να δω τι αντιψυχωσικό θα σού προτείνει και πως θα σού κάνει τη μείωση. Νομίζω πάντως ότι το σεροκουέλ είναι κάπως πιο νορμάλ από τα υπόλοιπα αντιψυχωσικά, αλλά όλα αυτά είναι θεωρίες, στην πράξη τι γίνεται..
    ακου φιλε επειδη διαβασε σε αλλα φορουμ του εξωτερικου σχετικα με αυτο το φαρμακο και ποσο δυσκολα ειναι να κοπει, θα κανω το εξης.
    απο 15μγ θα τις πω να το κανουμε 10μγ. και μετα απο κανενα τριμηνο ισως το μειωσουμε και αλλο..
    παιρνω επισης ενα αντικαταθλιπτικο που δεν το περιμενα να με βοηθησει και βλεπω αποτελεσματα.. επισης παιρνω ζαναξ 1μγ την ημερα. μου εχει πει ο γιατρος να το μειωσουμε... αλλα με το παραμικρο στερητικο το ξανα παιρνω.. οποτε σταθερα ειμαι στο 1μγ εδω και 3 χρονια.
    ας κανουμε την μειωση με το αντιψυχωσικο και βλεπουμε. παραληλα το αντιψυχωσικο μου εχει ανεβασει την κακη χοληστερηνη. με αποτελεσμα να παιρνω χαπι να μου πεσει.
    αλλα εδω ειναι η ειρωνεια.... απο την μια το αντιψυχωσικο το ανεβασει και παιρνω χαπι για να μου την κατεβαζει.. νιωθω οτι βιαζω τον οργανισμο μου με ολα αυτα...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 07-12-2021 at 18:12.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ζαναξ ή αντιψυχωσικο;
    By take a break in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 60
    Last Post: 13-08-2022, 10:01
  2. αντιψυχωσικο...
    By hlias1988 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 10
    Last Post: 27-09-2020, 10:36
  3. Ζυπρεξα και δυσπνοια
    By anxious4ever in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 21-03-2020, 15:24
  4. Καλύτερο αντιψυχωσικό
    By Lonelyprincess in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 31-12-2019, 22:55
  5. ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗ ΖΥΠΡΕΞΑ
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 58
    Last Post: 14-11-2010, 23:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •