Ακόμα έχω σοβαρά θέματα..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Ακόμα έχω σοβαρά θέματα..

    Λοιπόν βασικά θα πρεπε να κοιμάμαι τώρα αλλά τέλος πάντων, βασικά ήθελα να πω ότι κατ αρχάς η ιδέα της αυτοκτονίας εδώ κ πάρα πολύ καιρό περιστρεφεται στον εγκέφαλο μου κ δεν ξέρω τι να κάνω, πολλές μέρες κλεινομαι σπίτι κ κάνω πολύ κακές κ διεστραμμένες σκέψεις (δε θέλω να μπω σε λεπτομέρειες), γιατί άμα βγω έξω μόνος θα αρχίσω να παραμιλαω πάλι κ από παρέα έχω μόνο δύο άτομα με τα οποία πολύ απλά πλέον δεν ταιριάζουμε, κ βασικά θέλω φίλους αλλά μου λένε να περιμένω μέχρι να αρχίσει η σχολή. Επίσης θέλω πάρα πολύ να κάνω ερωτική σχέση αλλά το καθυστερώ νομίζω.
    Βασικά τα ερωτήματά μου είναι δύο:
    Κατ αρχάς πώς μπορώ να κάνω καινούργιες παρέες με την τρέχουσα κατάσταση, έχω φίλους απ το ίντερνετ αλλά δεν είναι αρκετό, θα σαλτάρω άμα δε βρω άτομα.
    Κατά δεύτερον, όσον αφορά το κορίτσι καλά κάνω που προτιμάω τα κονε από την άμεση επαφή ή δείχνει δειλία αυτό;
    Α κ κάτι τελευταίο πώς καταπολεμάω τις ηλιθιες μου σκέψεις;
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αισθάνεσαι άσχημα γιατί είχες κάποια θεματάκια κοινωνικότητας στο λύκειο και τώρα είσαι σε μεταβατική φάση μέχρι να αρχίσεις την σχολή. Μόλις βρεις κάποιους ανθρώπους να ταιριάζεις και μόλις αποκτήσεις ενδιαφέροντα και δραστηριότητες μέσα στη μέρα σου, δεν θα κάθεσαι να σκέφτεσαι τόσο πολύ και να τα ψειρίζεις και να κάνεις ηλίθιες σκέψεις όπως λες.

    Σε ενδιαφέρει κάποια δραστηριότητα, κάποιο χόμπυ; Τι υπάρχει στην περιοχή σου που θα μπορούσες να κάνεις; Γιατί κάθεσαι συνεχώς μέσα στο σπίτι; Αν κοιτάς τα ντουβάρια είναι λογικό να μην γνωρίζεις ανθρώπους, αυτοί βρίσκονται κάπου εκεί έξω. Άρα πρώτη συμβουλή, ξεκόλλα από το ίντερνετ και το σπίτι.

    Δεύτερη συμβουλή, οι ανθρώπινες σχέσεις είναι απλές, αλλά είναι και σύνθετες, από την άποψη ότι δεν έρχονται κατα παραγγελία. Σπάνια έρχονται έτσι οι συγκυρίες όπου μόλις αισθανθείς ότι θες να βρεις έναν φίλο ή μία κοπέλα αυτομάτως γνωρίζεις κάποιον που κολλάτε αμέσως και ευνοούν και οι συνθήκες να γίνουν όλα τέλεια από την αρχή. Δηλαδή μην είσαι ανυπόμονος και μην απογοητεύεσαι αν δεν γίνει αμέσως αυτό που θες. Κάνε πράγματα που σε ευχαριστούν και σε ενδιαφέρουν, γνώριζε ανθρώπους, μίλα, δραστηριοποιήσου, και μέσα σε όλους αυτούς που θα γνωρίσεις θα υπάρξουν και κάποιοι που θα έρθετε πιο κοντά και από αυτούς με κάποιους θα δεθείτε περισσότερο με τον καιρό και θα δεις ότι ταιριάζετε σαν άνθρωποι σε κάποιο επίπεδο, είτε φιλικό, είτε παρέας, είτε ερωτικό.

    Κονέ από άμεση επαφή τι ακριβώς εννοείς;

  3. #3
    λοιπον, κατ αρχας δεν ξερω καν αν τα μαθηματα της σχολης θα ναι ηλεκτρονικα η δια ζωσης στο αμεσο μελλον, αρα μπορει να τραβηξει κ αλλο μεχρι ν αρχισω τη φοιτητικη μου ζωη. βασικα οσον αφορα αυτα τα "θεματακια" που λες αναρρωτιεμαι γιατι να συμβουν σε μενα κ οχι σε καποιον οποιονδηποτε απο τους γυρω μου, νιωθω οτι ειναι αδικο, σαν να πληρωνω κατι που δεν εκανα. τωρα για τις δραστηριοτητες που λες εχω σκεφτει να παω γυμναστηριο αλλα βαριεμαι σε ακραιο βαθμο, εχω ενα χομπι που βρισκομασταν συχνα με παιδια (βιντεοπαιχνιδια ξερω γω) αλλα λογω κορωνας τα κοψαμε κ αυτα. περα απο κει μονο αμα κατσει να ασχοληθω με κατι, δεν προτιθεμαι να το κυνηγησω, ποσω μαλλον για να βρω ατομα. τωρα οσον αφορα αυτο που λες οτι ειμαι ανυπομονος, απλα σκεφτομαι 1 οτι στο σχολειο δεν ειχα ποτε αυτη την ευκαιρια, ενω βλεπω αλλα λυκειοπαιδα να ναι μια χαρα, κ 2 την πρωτη μου αγαπη τη θελω πανω απο χρονο, δεν αντεχω αλλο. τωρα το κυνηγαω με αλλα κοριτσια δεν ξερω που θα βγει. οσον αφορα τους φιλους μου τωρα, εχω δυο φιλους απο το δημοτικο με τους οποιους οπως προειπα δεν ταιριαζω, απο κει κ περα ξερουμε μερικα αλλα παιδια με τα οποια βγαινουμε οποτε κατσει αλλα μεχρι εκει, κ μετα το μονο που μενει ειναι οι φιλοι μου απ το χομπι που μενουν μακρια/εχουν δουλεια/οτιδηποτε, με λενε οτι ως φοιτητης αυτα θα αλλαξουν αλλα δε βλεπω αλλαγη απο οταν τελειωσα τις εξετασεις. να πω κ κατι αλλο εδω, επειδη μεχρι προτινος εκανα γκρουπ θεραπι (αν ξερεις τι ειναι) κ οι αλλοι ελεγαν ποσο γαματα περασαν στις διακοπες με τους φιλους τους η τους συντροφους τους, εκει μου ξαναρθε η ιδεα της... ξερεις (δεν θελω να το αναφερω καθε φορα)

    τελος, οσον αφορα το κονε κ το πιο αμεσο, κονε εννοω ξερω γω να βρεθουμε μεσω κοινου/ων φιλου για καφε μια φορα κ μετα να πω αμα θελει να βγουμε οι δυο μας ξερω γω, αμεσα εννοω (που εγω διαφωνω, αλλα ο πατερας μου κ αλλοι επιμενουν) να της πω κατευθειαν απ το ινστα μετα απο λιγη κουβεντα αμα θελει να βρεθουμε. προσπαθησα να της μιλησω ετσι αλλα ειτε μου απαντουσε μονολεκτικα ειτε με σνομπαρε εντελως.

Similar Threads

  1. Replies: 7
    Last Post: 23-06-2015, 23:48
  2. σοβαρα ατομα πως τα αναγνωριζομε?
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 25-08-2014, 06:00
  3. Σοβαρά οικογενειακά προβλήματα
    By vernon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 15-01-2012, 23:22
  4. Ειμαι σοβαρά?
    By sun_night in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 30-01-2011, 23:48
  5. Βοηθεια..Σοβαρα..
    By Chrisgr in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-11-2010, 21:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •