Θέλω να φάω γιατί δεν είμαι καλά ή δεν είμαι καλά γιατί δεν τρώω όσο πριν;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Θέλω να φάω γιατί δεν είμαι καλά ή δεν είμαι καλά γιατί δεν τρώω όσο πριν;

    Καλησπερα,
    Εδώ και 2-3 εβδομάδες προσπαθώ να ξεκινήσω διατροφή και συνεχώς πεφτω σε μια ψυχολογική λουμπα.
    Πιο συγκεκριμένα, εχω κανει άπειρες διατροφες, δίαιτες και τα συναφη. Το αποτέλεσμα ήταν παντα το ίδιο, εχανα τα κιλά και μετά τα ξανά έπαιρνα. Μετά και τη γέννηση του δευτερου παιδιου μου πριν δυο χρονια, προσπαθω να κάνω μια διατροφή μόνη μου, χωρίς διαιτολογους, εννοώ ισορροπημένη διατροφή, ώστε να χάσω τα κιλά και να μου γίνει τρόπος ζωής. Το θέμα μου είναι ότι όλο αυτόν τον καιρό που προσπαθω να ξεκινήσω πάντα την δευτερη τρίτη μέρα στρεσσαρομαι παρα πολυ με θεματα όμως που δεν έχουν να κανουνε τη διατροφή μου. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα προκειμένου να αποφορτιστω και να νιώσω καλυτερα να ξαναπεφτω με τα μουτρα στο φαΐ και να λέω δεν πειραζει θα ξεκινήσω παλι αυριο μεθαυριο. Αυτό έχει συμβεί πεντε φορες μέσα σε ένα μήνα. Εχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι ίσως η έλλειψη καποιων τροφών να επηρεάζει τη διάθεση μου, όπως πχ το αλευρι ή η ζάχαρη. Δεν ξέρω τι να κάνω μιας και έχω αρχίσει πλεον να έχω συμπτώματα κατάθλιψης και παρά πολυ έντονου εκνευρισμου. Σας έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο; πως να το αντιμετωπίσω;
    [url=http://www.TickerFactory.com/weight-loss/w2yCb06/]
    [img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/w2yCb06/weight.png[/img]
    [/url]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    το λενε αναβλητικοτητα και ειναι ψυχολογικο το θεμα σου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by adespoto View Post
    Καλησπερα,
    Εδώ και 2-3 εβδομάδες προσπαθώ να ξεκινήσω διατροφή και συνεχώς πεφτω σε μια ψυχολογική λουμπα.
    Πιο συγκεκριμένα, εχω κανει άπειρες διατροφες, δίαιτες και τα συναφη. Το αποτέλεσμα ήταν παντα το ίδιο, εχανα τα κιλά και μετά τα ξανά έπαιρνα. Μετά και τη γέννηση του δευτερου παιδιου μου πριν δυο χρονια, προσπαθω να κάνω μια διατροφή μόνη μου, χωρίς διαιτολογους, εννοώ ισορροπημένη διατροφή, ώστε να χάσω τα κιλά και να μου γίνει τρόπος ζωής. Το θέμα μου είναι ότι όλο αυτόν τον καιρό που προσπαθω να ξεκινήσω πάντα την δευτερη τρίτη μέρα στρεσσαρομαι παρα πολυ με θεματα όμως που δεν έχουν να κανουνε τη διατροφή μου. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα προκειμένου να αποφορτιστω και να νιώσω καλυτερα να ξαναπεφτω με τα μουτρα στο φαΐ και να λέω δεν πειραζει θα ξεκινήσω παλι αυριο μεθαυριο. Αυτό έχει συμβεί πεντε φορες μέσα σε ένα μήνα. Εχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι ίσως η έλλειψη καποιων τροφών να επηρεάζει τη διάθεση μου, όπως πχ το αλευρι ή η ζάχαρη. Δεν ξέρω τι να κάνω μιας και έχω αρχίσει πλεον να έχω συμπτώματα κατάθλιψης και παρά πολυ έντονου εκνευρισμου. Σας έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο; πως να το αντιμετωπίσω;
    Μπορείς να βάλεις στο πρόγραμμα σου και τη γυμναστική, το τρέξιμο ή και το περπάτημα.. Ένας διατροφολόγος θα μπορούσε να σου φτιάξει ένα πρόγραμμα με τα γεύματα σου για να μη ξεφεύγεις.
    Το καλύτερο όμως που έχεις να κάνεις είναι να βρεις τρόπους να διαχειρίζεσαι το άγχος σου, τα προβλήματα και τις σκέψεις σου. Είχα περάσει αυτή την φάση όταν ήμουν χάλια ψυχολογικά, έτρωγα για να νιώσω καλύτερα και η αλήθεια είναι ότι για λίγη ώρα με ξεγελουσα. "Τρώω γιατι πεινάω ή τρώω γιατί πονάω;" Αυτή ήταν η ερώτηση που έκανα τότε στον εαυτό μου. Σαν άνθρωπος όμως είχα τη γυμναστική πάντα στη ζωή μου και ήταν σχετικά εύκολο να τα χάσω.
    Μπορείς να εντοπίσεις τι είναι αυτό που σε ρίχνει ψυχολογικά αυτή την περίοδο; Το μυαλό σου στρέφει τη προσοχή αλλού (στο φαγητό) επειδή δυσκολεύεται / δεν θελει να το αντιμετωπίσει.

  4. #4
    Κι εγώ το ίδιο....δυστυχώς εδώ και 6 μήνες. Έχω φτάσει σε σημείο που δε μου κάνει τίποτα πλεον. Θέλεις να ξεκινήσουμε μαζί για παρέα μια δίαιτα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    η ζαχαρη ειναι κατι το οποιο μας φταχνει την διαθεση και για αυτο πολλες φορες ατομα με αγχος τεινουν να τρωνε και κανενα γλυκο παραπανω ωστε να στανιαρουν.... βασικα τροφη και διαθεση πανε μαζι.... χωρις φαγητο, ή βασικα φαγητο λιγοτερο απο το κανονικο προκαλει ενα σοκ στον οργανισμο γιατι πρεπει να καλυψει της ημερησιες αναγκες του απο τα αποθεματα που ειναι αποθηκευμενα..... οποτε δεν χρειαζεται να κατηγορεις τον εαυτο σου, ειναι πολυ δυσκολο κομματι ή διαιτα ή η διατροφη ή οπως το λεει ο καθενας... για μενα προσπαθησε να αυξησεις την κινηση σου,περπατα καθημερινα 6 με 8 χλμ, υπαρχουν εγαρμογες για κινητο που μετρουν πολυ σωστα τα βηματα και αρα την συνολικη αποσταση που εχεις διανυσει.... ετσι με αυτην την ασκηση σε καθημερινη βαση μπορει να χανεις μεχρι και 3 κιλα τον μηνα

Similar Threads

  1. Replies: 44
    Last Post: 08-10-2012, 22:32
  2. ειμαι καλα αλλα δε θελω να ειμαι καλα γιατι βαριεμαι
    By favvel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 17-09-2012, 14:12
  3. ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΩΣ! όχι μόνο βγήκα από το τούνελ αλλά είμαι και πιο καλά απο πριν!!
    By marialou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-06-2012, 15:46
  4. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ!!!
    By elenkouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 03-11-2011, 23:29
  5. ειμαι η τζενη και ειμαι καλα
    By τζενη_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 21
    Last Post: 13-04-2008, 17:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •