Κοινωνικό άγχος που μου προκαλεί ο χαρακτήρας και η ψυχοσύνθεσή μου.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939

    Κοινωνικό άγχος που μου προκαλεί ο χαρακτήρας και η ψυχοσύνθεσή μου.

    Καλησπέρες.

    Εγώ μεγάλωσα σε προστατευμένο περιβάλλον και γενικά για να νιώθω ωραία σε οποιοδήποτε περιβάλλον πρέπει να νιώθω ότι με αγαπάνε και με προσέχουν. ΟΚ το έδωσα ακραία αλλά γενικά με έχουν χαρακτηρίσει καλοκάγαθο. Αυτό με κάνει πολλές φορές να φοβάμαι ότι σε κάθε συναναστροφή πάνε να μου κάνουν κακό ή να με "εκμεταλλευτούν". Αναλύοντας επίσης πολλές παρέες που είχα στο παρελθόν, πολλοί είχαν φερθεί πονηρά σε εμένα εκμεταλλευόμενοι αυτό το στοιχείο του χαρακτήρα μου.

    Μία άλλη προέκταση αυτού μου του χαρακτηριστικού είναι ενθουσιάζομαι εύκολα, δένομαι με άτομα και καταστάσεις και γενικώς φέρομαι σαν "χαζή ξανθιά" κι ας είμαι 36 χρονών άντρας. Με έχουν χαρακτηρίσει επίσης άβγαλτο. Εγώ είχα σχέσεις με κοπέλες στο παρελθόν, έχω ζήσει και πέντε-έξι πράγματα δεν είμαι αυγό ημέρας αλλά ακόμα πιάνω τον εαυτό μου να ενθουσιάζεται και να εξιδανικεύω καταστάσεις.

    Τι να κάνω?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Γιατί να σ εκμεταλευτουν;;; τι φοβάσαι ότι θα σου κάνουν; θα σου φάνε τα λεφτά;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Γιατί να σ εκμεταλευτουν;;; τι φοβάσαι ότι θα σου κάνουν; θα σου φάνε τα λεφτά;
    Δεν ξέρω. Έτσι μια γενική καχυποψία. Πάντα το είχα.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Με αυτές τις πληροφορίες που δίνεις δε μας βοηθάς κ πολύ. Ωραία λες είσαι αγαθός κα σ έχουν εκμεταλευτει κ τώρα είσαι καχύποπτος αλλά παρα την καχυποψία σου ενθουσίαζεσαι ευκολα και εξιδανικευεις καταστάσεις. Μου κάνει λίγο αντιφατικό αυτό. Ρωτάς τι να κάνεις. Δηλαδή; πως να διώξεις τον φόβο κ την καχυποψία ότι θα σ εκμεταλευτουν; σε δυσκολεύει αυτό να αφεθεί σε μια καινούρια γνωριμία; πες λίγα περισσότερα για το τι σε προβλημματιζει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Με αυτές τις πληροφορίες που δίνεις δε μας βοηθάς κ πολύ. Ωραία λες είσαι αγαθός κα σ έχουν εκμεταλευτει κ τώρα είσαι καχύποπτος αλλά παρα την καχυποψία σου ενθουσίαζεσαι ευκολα και εξιδανικευεις καταστάσεις. Μου κάνει λίγο αντιφατικό αυτό. Ρωτάς τι να κάνεις. Δηλαδή; πως να διώξεις τον φόβο κ την καχυποψία ότι θα σ εκμεταλευτουν; σε δυσκολεύει αυτό να αφεθεί σε μια καινούρια γνωριμία; πες λίγα περισσότερα για το τι σε προβλημματιζει
    Με προβληματίζει το ότι σε σχέση με συνομηλίκους, έχω λιγότερη εμπειρία από τη ζωή. Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε καταστάσεις στις οποίες μπορεί να μου δώσουν επίτηδες λάθος πληροφορίες, να με παραπλανήσουν κτλ. Θεωρώ τον εαυτό μου έξυπνο άνθρωπο απλά δεν έχω εμπειρία από την "πιάτσα" αν με πιάνεις. Νομίζω είναι ένας λόγος που δυσκολεύομαι να βρω δουλειά. Οι εργοδότες θέλουν γνώση πεζοδρομίου και όχι ακαδημαϊκές περγαμηνές .. Μπορεί να κάνω και λάθος, δεν λέω ότι είναι οπωσδήποτε όπως τα λέω. Στιγμές όμως τα σκέφτομαι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Κάθε άλλο, οι εργοδότες προτιμούν φοβισμένους υπαλλήλους που θα λένε πάντα ναι. Αυτό είναι Τζακ ποτ για τα αφεντικά.
    Καλά κάνεις και είσαι καχύποπτος. Υπάρχει όντως κακία ειδικά στο εργασιακό περιβάλλον.
    Από εκεί και καλό είναι να μας ξεκαθαρίσεις πώς μπορεί κάποιος να είναι ταυτόχρονα καχύποπτος και αγαθοβιολης.
    Αν με κάποιους νιώθεις άνετα και τους εμπιστεύεσαι, μου φαίνεται φυσιολογικό

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Οι εργοδοτες συνηθως θελουν καποοον στην ηλικια σου με εμπειρια.αναλογα βεβαια κ τι ψαχνεις σε πολλες δουλειας βρισκεις κ χωρις εμπειρια αλλα ειναι δουλειες που ειναι περιτο το πτυχιο σου.αν πιστευεις οτι ο χαρακτηρας σου αυτο που εκπεμπεις η γενικα νιωθεις μειονεκτικα κ αυτο σ εμποδιζει να βρεις δουλεια τοτε καλυτερα να μηλησεις με ψυχολογο γιατι το να δουλευεις ειναι πολυ σημαντικο για την ψυχολογια σου.αν δεν εχεις δουλεια αυτο θα παρασυρει στον κατηφορο κ αλλους τομεις της ζωης σου.καλο θα ηταν να εχεις μια υποστηριξη σ αυτο το κοματι

Similar Threads

  1. Η αναμονη μου προκαλει αγχος
    By Xismp97 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 19-12-2018, 00:04
  2. Κοινωνικο Αγχος
    By Kostas9 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 16
    Last Post: 03-10-2011, 23:55
  3. Replies: 54
    Last Post: 26-01-2010, 20:45
  4. το αγχος προκαλει ακμη?
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-06-2009, 20:56
  5. ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΑΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΑΓΧΟΣ
    By gpap2006 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 12-11-2008, 20:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •