Πολυ αγχωμένη...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1

    Πολυ αγχωμένη...

    Παιδιά καλησπερα... Είμαι πολυ αγχωμένη αυτές τις μέρες και επέστρεψαν δυστηχως όλος ο πανικος που είχα καταφέρει να ξεπεράσω... Έχω αυτές τις μέρες ιδεοληψίες, και μόλις μου έρχονται στο μυαλό με πιανει ταχυκαρδια και νιώθω ένα πνιξιμο λες και μου κόβεται η ανάσα και έντονο τρέμουλο... Το πρωί πηρα την πιεση να δω ποσους παλμους έχω με τόση ένταση... Και είχα 140 παλμους 14,5 πιεση και 11 της καρδιας και βουιζουν τα αυτιά μου... Προσπαθω να σκέφτομαι θετικά και να το αντιμετωπισω μόνη μου αλλά εχω αγχωθεί πολυ... Είναι δυνατόν με τέτοια πιεση που έχω να πάθω κάτι; έχει περασει κάνεις κάτι παρομοιο;

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    81
    Οι περισσότεροι εδώ μέσα πέρασαν οι περνούν κάτι ανάλογο .
    Απλά προσπάθησε το όσο μπορείς. Θετικές σκέψεις , θετικά ερεθίσματα , δραστηριότητες , γυμναστική, σωστή διατροφή , αποφυγή τοξικών ανθρώπων και ειδήσεων , επικοινωνία με τον εαυτό σου .

  3. #3
    Το κακό είναι ότι είναι τόσο απαισιες οι ιδεοληψίες μου που μου φέρνουν θλίψη και πανικο... Είχα καταφέρει να τα ξεπεράσω όλα αυτά αλλά περασα μια περιοδο πολυ δυσκολη επί ένα χρόνο... Και τώρα με έπιασαν ιδεοληψίες πανικος αγχος...θελω τόσο να ξανά βρω ηρεμια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Χριστίνα πως ξεπερασες / νίκησες όλο αυτό τότε;

  5. #5
    Το ξεπέρασα... Με τον χρόνο σιγά σιγά έφυγαν ολα...προσπαθουσα να κάνω και ευχάριστα πραγματα..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Το ξεπέρασα... Με τον χρόνο σιγά σιγά έφυγαν ολα...προσπαθουσα να κάνω και ευχάριστα πραγματα..
    Όπως; Τι έκανες κάθε φορά που παθαινες αυτή η "κρίση";

  7. #7
    Στην αρχή που με έπιανε το έλεγα σε κάποιο κοντινό μου προσωπο μου εδινε θάρρος και καταλάβαινα ότι όντως δεν θα συμβεί κάτι... Άλλες φορές πιεζα τον εαυτό μου και συνέχιζα τις δραστηριότητες μου κανονικά και ας είχα αυτους τους πανικους... Τώρα με τρομάζουν αρκετά οι ιδεοληψίες που έχω και με αποτέλεσμα να μου φέρνουν πανικο.. Ο οποίος με τη σειρά του τώρα μου ανεβάζει και την αρτηριακή πιεση...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Όταν περνούσα την φάση με τις αρρωστιες θυμάμαι είχα παντα υψηλούς παλμούς και ένιωθα τσιμπήματα στο στήθος.. Εγώ δυστυχώς δεν είχα κάποιον να το συζητήσω πέρα από την ψυχολόγο και ημουν όλη μέρα μέσα στον φόβο (περίμενα να έρθει το τέλος μου). Έκανα τότε την άσκηση με την αναπνοή πριν βάλω πιεσόμετρο και είδα πως οι παλμοί μετά ήταν φυσιολογικοί. Το έκανα 2 μέρες και τότε συνειδητοποίησα τη δύναμη που είχε η κακή ψυχολογία και σταμάτησα να του δίνω σημασία.
    Από την στιγμή που περασες από αυτό το στάδιο και το νίκησες σημαίνει ξέρεις ότι έχεις την δύναμη να το κάνεις ξανα.. Είναι λογικό οι παλμοί και η πίεση μας να είναι πάνω από το κανονικό λόγω άγχους, στρες και κακής ψυχολογίας. Θα ήταν καλό να μη είσαι με το πιεσόμετρο στο χέρι. Αυτό το άτομο που το συζητούσες έχεις ακόμη επαφές; Τι σου έλεγε και σε ηρεμουσε;

  9. #9
    Ναι έχουμε επαφές... δεν θέλω να του λέω παλι όσα ακριβώς μου συμβαίνουν γιατί έχει και εκείνος τις δουλειές του και δεν θέλω να γίνω και εγώ βάρος όμως ξέρει ότι είμαι αγχωμένη αυτόν τον καιρό φενεται δηλαδή..ναι νιώθω κάποιες στιγμές ότι αφου το ξεπέρασα μπορώ ίσως να το ξεπεράσω και τωρα... Αλλά το χειρότερο όλων είναι οι ιδεοληψίες που δεν σταματάν να αναπαράγονται στο μυαλό συνέχεια... Και ο φόβος της ψυχωσης... Εσυ είχες ή έχεις περασει ιδεοληψίες;

  10. #10
    hlias1988
    Guest
    πινεις καφε? καπνιζεις? γιατι αυτα αυξανουν την αρτηριακη πιεση.....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Ναι έχουμε επαφές... δεν θέλω να του λέω παλι όσα ακριβώς μου συμβαίνουν γιατί έχει και εκείνος τις δουλειές του και δεν θέλω να γίνω και εγώ βάρος όμως ξέρει ότι είμαι αγχωμένη αυτόν τον καιρό φενεται δηλαδή..ναι νιώθω κάποιες στιγμές ότι αφου το ξεπέρασα μπορώ ίσως να το ξεπεράσω και τωρα... Αλλά το χειρότερο όλων είναι οι ιδεοληψίες που δεν σταματάν να αναπαράγονται στο μυαλό συνέχεια... Και ο φόβος της ψυχωσης... Εσυ είχες ή έχεις περασει ιδεοληψίες;
    Όχι δεν έχω περάσει.. Κατάθλιψη πέρασα όπου φοβόμουν τα πάντα.

  12. #12
    Δεν πινω καφε ουτε καπνίζω... Και η διατροφή μου είναι καλή. Γενικά έχω πιεση παντα 11...και 6 της καρδιας... Αλλά πρωτη φορα ανέβασα τέτοια νουμερα σημερα

  13. #13
    Είχε κανεις άλλος πολυ στεναχωρες ιδεοληψίες που να το έφερναν τόσο έντονο πανικο;

  14. #14
    hlias1988
    Guest
    εμεις ειμαστε μια φτωχη οικογενεια... ζουμε με δυσκολιες ... εγω απο τα φαρμακα που παιρνω εχω ανεβασει χοληστερηνη λιπιδια τριγλυκεριδια και σαχαρο... κανω ενα σωρο εξετασεις γιατι φοβαμε για την υγεια μου...
    και σημερα παω τουαλετα και στο πρωτο σκουπισμα ειδα στο χαρτι αιμα... αυτο το παθαινω κατα καιρους... και λεω... εσωτερικες αιμοραιδες ειναι? δεν μπορει να ειναι κατι αλλο... δεν εχω πονους δεν εχω καποιο αλλο συμπτωμα... και ειμαι σε ανχος...
    δεν μπορω να πεισω του δικους μου να παμε σε γαστρεντερολογο για κολονοσκοπηση..
    οποτε καταλαγιαζω τον φοβο μου και εαν δω οτι τα πραγματα χειροτερευουν θα παω για κολονοσκοπηση..
    θελω να πω εχω φοβιες αλλα προσπαθω να μην κουραζω του δικους μου... οσο μπορω........

  15. #15
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    εμεις ειμαστε μια φτωχη οικογενεια... ζουμε με δυσκολιες ... εγω απο τα φαρμακα που παιρνω εχω ανεβασει χοληστερηνη λιπιδια τριγλυκεριδια και σαχαρο... κανω ενα σωρο εξετασεις γιατι φοβαμε για την υγεια μου...
    και σημερα παω τουαλετα και στο πρωτο σκουπισμα ειδα στο χαρτι αιμα... αυτο το παθαινω κατα καιρους... και λεω... εσωτερικες αιμοραιδες ειναι? δεν μπορει να ειναι κατι αλλο... δεν εχω πονους δεν εχω καποιο αλλο συμπτωμα... και ειμαι σε ανχος...
    δεν μπορω να πεισω του δικους μου να παμε σε γαστρεντερολογο για κολονοσκοπηση..
    οποτε καταλαγιαζω τον φοβο μου και εαν δω οτι τα πραγματα χειροτερευουν θα παω για κολονοσκοπηση..
    θελω να πω εχω φοβιες αλλα προσπαθω να μην κουραζω του δικους μου... οσο μπορω........
    Σε καταλαβαίνω τι περνας... Είναι δυσκολο...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Νιώθω αγχωμένη και "καθυστερημένη"
    By Lemonpie5 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 49
    Last Post: 25-02-2020, 21:14
  2. πολύ αγχωμένη
    By Maeiantal in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 21-09-2019, 21:44
  3. Αγχωμένη με...το άγχος μου!
    By domenica in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 03-07-2019, 18:37
  4. Ντροπαλός/έλλειψη αυτοπεποίθησης απλά, ή κάτι πολύ πολύ παραπάνω;
    By deleted-member17-03-2016 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 590
    Last Post: 05-05-2016, 13:48
  5. Είμαι αγχωμένη,αγχωμένη,και ξανά τα ίδια
    By Biskot in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 05-03-2013, 10:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •