Δεν μου ταιριάζουν οι φίλοι μου αλλά δεν μπορώ να κάνω καινούργιους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    3

    Δεν μου ταιριάζουν οι φίλοι μου αλλά δεν μπορώ να κάνω καινούργιους

    Έχω φίλους. Έχω δύο καλές φίλες που τις έχω χρόνια, δεν θέλω να τις διώξω και τις εκτιμώ. Όμως δεν ταιριάζουμε.. ψάχνω να βρω φίλους που να έχουμε κοινά ενδιαφέροντα, κοινό τρόπο σκέψης, να έχουν φιλοδοξίες και να με βοηθήσουν να εξελιχθω σαν άνθρωπος.. είμαι 24 και θεωρώ πως οι άνθρωποι που έχεις δίπλα σου, σε βοηθούν είτε να προχωρήσεις μπροστά είτε να μείνεις στάσιμος. Τις αγαπώ τις φίλες μου όμως νιώθω πως δεν με βοηθούν πραγματικά σε κανένα κομμάτι της ζωής μου. Όχι από κακία απλά δεν το καταφέρνουν. Και ψάχνω νέους φίλους. Πάντα ήθελα να βγαίνω σε διαφορετικά μέρη να κάνω διαφορετικά πράγματα αλλά δεν βρίσκω ανθρώπους για αυτό.. και δεν ξέρω τι να κάνω. Ολες οι προσπάθειες μου για να βρω καινούργιους φίλους ή να ενταχθώ σε μία νέα παρέα έχουν πέσει στο κενό.. είμαι σχεδόν πάντα μέσα στο σπίτι. Ειλικρινά δεν αντέχω άλλο. Δεν ξέρω τι φταίει με εμένα. Το ψάχνω, ρωτάω αν έχω κάτι περίεργο στον χαρακτήρα μου αλλά δεν βρίσκω την απάντηση. Τον τελευταίο καιρό αισθάνομαι απόγνωση. Και δεν μου αρέσει να αισθάνομαι έτσι. Πιστεύω πως αυτό που θέλω είναι απλό και πως όλοι το έχουν βρει εκτός από εμένα. Το έβλεπα θετικά μέχρι πριν λίγο καιρό αλλά στερεψα. Δεν αλλάζει τίποτα. Έχω υπερβεί τον εαυτό μου σε κοινωνικότητα αλλά πέφτω σε κενο. Σκέφτηκα να βρω ενα χόμπι αλλά πλέον μετα απο τόσες απορρίψεις δεν εχω διάθεση να το ρισκάρω και κα απογοητεύτω. Ή να βρω αλλά πάλι να μην ταίριαζω και να σε τίποτα. Βαρέθηκα να αισθάνομαι πως κάτι πάει λάθος με εμένα. Βαρέθηκα να θέλω να ζήσω την ζωή και να μην εχω να το μοιραστώ. Βαρέθηκα να θέλω να βρω τα επαγγελματικά μου πατήματα και να μην με στηρίζουν οι φίλες μου Γιατί εκείνες δεν έχουν επαγγελματικές φιλοδοξίες, εγώ να τις κατανοώ αλλά μετα να με κάνουν να αισθάνομαι παράλογη που δεν ψάχνω απλώς μία δουλειά να μου βγάζει τα έξοδα. Συγγνώμη για την φόρτιση όμως αισθάνομαι έτσι πολύ καιρό και πλέον νιώθω να χάνω τον εαυτό μου και την δύναμη να παλέψω για αυτό που θέλω αφού δεν βρίσκω ανταπόκριση. Και αυτό με τρομάζει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    γεία σου και καλως ήρθες!

    Όταν λες όλες οι προσπαθεις, ποσες τηαν; Πως μπορει να ειναι η απορριψη μιας φιλιας; Τους εστειλες καποιο μνμ και δεν απαντησαν ή δεν σου εστειλαν ποτε εκείνοι χωρις δικη σου κίνηση;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Πιστευεις λες οτι αυτο που θες ειναι απλο κ το εχουν βρει ολοι εκτος απο σενα.δεν ξερω πως κατεληξες σ αυτο το συμπερασμα αλλα η δικη μου εμπειρια λεει το αντιθετο.επισης δε μας ειπες τι προσπαθειες εκανες.μπορει αυτο που εσυ ονομαζεις προσπαθεια τελικα να μην ηταν προσπαθεια.οι αληθινοι φιλοι που μας γεμιζουν δεν ειναι αυτοι που τους χρησιμοποιουμε η μας χρησιμοποιουν για εξελιξη.αν θες εξελιξη θα πρεπει να δουλεψεις μονη σου.δεν ειμαι σιγουρη κι αν καταλαβα τι ακριβως προσδοκιες εχεις απο τη ζωη κ απο τους φιλους.ποια ειναι τα κριτηρια σου για να κανεις καινουργιες φιλιες;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    γεία σου και καλως ήρθες!

    Όταν λες όλες οι προσπαθεις, ποσες τηαν; Πως μπορει να ειναι η απορριψη μιας φιλιας; Τους εστειλες καποιο μνμ και δεν απαντησαν ή δεν σου εστειλαν ποτε εκείνοι χωρις δικη σου κίνηση;

    Εννοώ ότι δεν κάνουν κάποιο ουσιαστικό βημα για να γινει φιλία. Μπορεί να λενε ναι σε μία έξοδο που προτείνω αλλά μέχρι εκεί. Οπότε δεν τσουλαει το πράγμα και επειδή νιώθω πως ενοχλώ ή επειδή δεν βρίσκω κάποια συμπεριφορά απέναντι μου σωστή (μιλώντας πάντοτε για ακραια πράγματα, έκανα πχ μιάμιση ώρα διαδρομή για μία κοπέλα και μου το ακύρωσε την ώρα που έφθασα, της είπα πως με νευριασε αυτό που έκανε και δεν έκανε καμία προσπάθεια να επανορθώσει. Οπότε έφυγα. Το θεώρησα γαϊδουριά).

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    3
    Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να χρησιμοποιήσω κάτι. Μιλάω πάντα για εξέλιξη με βάση την στήριξη. Σε στηρίζω στα ζόρια σου και με στηρίζεις στα δικά μου. Κάνουμε ο ένας τον άλλο να αισθανόμαστε όμορφα και νιώθουμε ασφάλεια να εκφραστούμε. Εγω δεν το αισθάνομαι αυτό. Γιατί ξέρω πως αυτές οι φίλες που έχω δεν θα με καταλάβουν. Έχω φτάσει σε αυτό το συμπέρασμα μετα απο προσπάθειες χρόνων. Έχουν την διάθεση να βοηθήσουν αλλά καταλήγουν να με κάνουν χειρ ότερα. Επίσης όταν λέω προσπάθειες εννοώ πως προσεγγιζω άτομα και προσπαθώ να βρεθώ όσο Περισσότερο γίνεται μαζί τους για να δημιουργηθεί κάποια σχέση καθώς επίσης εαν μου πουν κάποιο πρόβλημά τους να τους σταθώ με όποιον τρόπο μπορώ.. δεν ξέρω να κάνω κάτι παραπάνω.. τα κριτήρια μου ειναι να ταιριάζουμε οσο γίνεται σε τρόπο σκέψης, να έχουν διάθεση να κάνουμε πράγματα, να είναι άνθρωποι που τους θαυμάζω για κάποιον λόγο ειτε για την καλοσύνη ειτε για το πείσμα ειτε δεν ξερω εγω για τι.. και για να μην παρεξηγηθώ οταν λεω να εξελίχθω δεν εννοώ να βρω φίλη που να εχει καλη δουλειά και να με βαλει και εμενα σε αυτήν εννοώ απλα να με στηρίζει ψυχικά σε αυτά που θελω να κάνω και να μην είναι αρνητική επειδή οι καιροί ειναι δύσκολοι και αν βρεις μία δουλειά καλα είσαι. Εαν δεν έγινα κατανοητή πείτε μου..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    122
    Γεια Justbe,

    με λίγα λόγια ψάχνεις ένα πραγματικό αδελφικό άνθρωπο που λέμε που να σε καταλαβαίνει, να σε νιώθει πραγματικά ακόμα και στην σιωπή, να είστε μαζί στα καλά και κακά, να περνάτε χρόνο κτλ κτλ σωστά;

    Αυτό δυστυχώς είναι δύσκολο... τέτοιοι άνθρωποι σπάνιοι εώς αδύνατον. Πλέον οι περισσότεροι κοιτάνε το συμφέρον τους και δύσκολα βρίσκεις άτομα που να νοιάζονται πραγματικά για σένα και αυτό θα το καταλάβεις από τις πράξεις τους.. Σου έτυχε να βγεις με μια που δεν ήταν σοβαρή και δεν την ένοιαζε..

    Εγώ ξέρω ότι όταν νιώσεις καλά και ότι σε καταλαβαίνουν, πάει να πει ότι βρήκες το σωστό άτομο. Τα άτομα που σε ρίχνουν κάτω μακριά...

    Όταν βλέπεις ότι έχεις κάνει προσπάθειες και δεν ανταποκρίνονται οι άλλοι απλά πας παρακάτω.. γιατί αν νοιάζονταν πραγματικά θα ανταποκρίνονταν..

    (Παίζει ρόλο και η προσωπικότητα...αν το έχεις ψάξει)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Τι φιλοδοξιες θες να εχουν και σε ποιους τομεις της ζωης σου θες να σε βοηθησουν να εξελθχθεις; Οι φιλοι που θα κανεις εξαρτωνται απο το περιβαλλον στο οποιο βρισκεσαι. Αν εχεις μια συγκεκριμενη εικονα για τους ανθρωπους που θες να γνωρισεις μπορεις να ερευνησεις ποιο ειναι το μερος/η που συνηθως συχναζουν. Πχ. Αν θες να γνωρισεις θεατροφιλους

  8. #8
    Meditation
    Guest
    Η αλήθεια είναι πως οι ανθρώπινες σχέσεις είναι οι δυσκολότερες να δημιουργηθούν, να κρατηθούν και να είναι καλές.

    Ωστόσο δεν πρέπει να τα παρατάμε. Νομίζω πως δεν είναι ότι σου λείπει η κοινωνικοποίηση και η παρέα τοσο. Οσο το να βρεις κάτι ιδιαίτερο. Μπορείς να διατηρήσεις τις παλιές σου φιλιες συνεχίζοντας να ψάχνεις και καινούργιες. Παρόλα αυτά θεωρώ ότι αυτό που ψάχνεις είναι κάπως δύσκολο. Κάθε άνθρωπος είναι μοναδικος, είναι αρκετά δύσκολο να βρεις φίλες πραγματικές που να σκέφτονται όπως εσύ, να μοιαζετε και να ταιριάζετε και να καταλαβαίνεστε απόλυτα. Κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός και έχει κάτι να μας δώσει μέσα από τη διαφορετικότητα του. Και συνήθως πιστεύω πάμε μπροστα και εξελισσόμαστε όταν κάνουμε παρέα με άτομα διαφορετικά από εμάς,που μας συμπληρώνουν, και όχι με τα ίδια που ταιριάζουμε σε υπερβολικό βαθμό.

    Ίσως να θες να ταυτιστείς πολύ με κάποιον άνθρωπο. Έχεις σχέση αυτόν τον καιρό; οι φίλες σου έχουν σχέση; Μήπως είσαι εσύ αυτή που πάντα θα προτείνει πρωτη να βρεθείτε να κάνετε πράγματα , και έχεις γίνει λίγο δεδομένη; ότι θα τις ψάξεις;

    Όσο οι άνθρωποι μεγαλώνουν γίνονται πιο καχύποπτοι σε αληθινές νεες φιλίες αλλα μην απογοητεύεσαι. Συνέχισε να ψάχνεις αλλα μην επικεντρώνεσαι ΜΟΝΟ εκεί. Μπορείς να πας και μόνη σου τον εαυτό σου παρακάτω. Δεν είναι ανάγκη να σε κάνουν οι άλλοι άνθρωποι καλύτερο άνθρωπο. Διάβασε, κάνε νέα πράγματα,προσπάθησε μόνη σου να αλλάξεις στον εαυτό σου πράγματα που θα ήθελες να βελτιωσεις. Οι φιλικές σχέσεις είναι περισσότερο εφημερες, για κάμποσο διάστημα συναναστρέφεσαι με κάποια άτομα με τα οποία τυχαίνει να βρίσκεσαι στον ίδιο χώρο, και που είναι διαφορετικά από εσένα. Με αυτά τα άτομα μοιράζεσαι κάποιες στιγμές που σας φέρνουν κοντά, και μπορεί να εντοπίσεις ένα δύο σημεία που ίσως να ταιριάζετε λιγο παραπανω. Αλλά και πάλι διαφερετε.

    Αδέρφια έχεις; Ή εισαι μοναχοπαιδι;

    Νομίζω ότι παράλληλα ενώ ψάχνεις για φιλες θα μπορούσες να ψάχνεις και για σχέση. Δυστυχώς έχω παρατηρήσει πως πολλές γυναίκες μόλις βρουν γκόμενο παρατάνε και φίλες και τα πάντα. Όχι δεν το επικροτώ. Απλά μπορείς να βρεις ένα "κομμάτι" της "ταυτισης" που θες να νιώσεις...στο πρόσωπο ενός συντρόφου.

    Και για να το πάω πιο μακριά, στη τελική αν παντρευτείς με τον άντρα σου θα μένεις στο ίδιο σπίτι και θα έχεις οικογένεια. Δεν θα ζεις με τις φίλες σου. Θα υπάρχουν και οι φίλες κάπου στο προσκηνιο αλλα θα κοιμάσαι και θα ξυπνάς με τον άντρα σου.

    Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι οι σημαντικοι άνθρωποι είναι λίγοι. Παίζει ρόλο και η τύχη και η κοινωνικοτητα μας για το πότε και πώς θα τους γνωρίσουμε. Συνέχισε να δίνεις ευκαιρίες στους ανθρώπους αλλα να ξέρεις ότι όταν ζητάς πολλά απογοητεύεσαι πιο εύκολα.

  9. #9
    Meditation
    Guest
    Δεν έχεις κάτι περίεργο στον χαρακτήρα σου απλά ίσως έχεις μεγαλύτερες προσδοκίες από ότι οι άλλο άνθρωποι. Και δε σου λέω ότι το έχουν βρει όλοι οι άλλοι εκτός από σένα αυτό που θες.

    Ο ρόλος των φιλεναδων σου δεν είναι να σε βοηθούν. Είναι εκεί για να μοιράζεστε στιγμές, να περνάτε χρόνο μαζί και εάν κάποια είναι τόσο καλή φίλη και είναι στήριγμα τότε να τη κρατήσεις γιατί είναι ξεχωριστή. Εάν όμως οι φίλες σου σε ψάχνουν μόνο οπότε εκείνες θέλουν τότε πολύ απλά δεν είστε φίλες αλλα γνωστές.

    Τα επαγγελματικά σου πατήματα και το μέλλον σου θα τα βρεις μόνη σου και θα προσπαθήσεις να τα κατακτήσεις. Σε αυτή τη ζωή ο καθένας ότι πετυχαίνει το πετυχαίνει παλευοντας μόνος του. Δεν σου χαρίζεται τίποτα σε αυτή τη ζωή.
    Last edited by Meditation; 05-10-2020 at 21:00.

  10. #10
    Meditation
    Guest
    Ελπίζω πάντως να μην είσαι στο ένα άκρο. (Δηλαδή υπερβολικά διαθέσιμη και φορτικη) ούτε στο άλλο άκρο δλδ τελείως αδιάφορη και ακατάλληλη για φίλη

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι έχω γνωρίσει άτομα που έλεγαν το γνωστό παραμύθι "εγώ ποτέ δεν είχα πολλούς φίλους μπλα μπλα" "ήμουν πάντα μόνος-η" μπλα μπλα..."με λίγους φίλους μπλα μπλα". Αλλά η συμπεριφορά τους όταν τους πλησιάζεις δεν είναι η κατάλληλη για να δημιουργήσουν τις φιλίες που λένε ότι θέλουν. Πχ δεν είναι διαθέσιμοι σχεδόν ποτέ...θέλουν συγκεκριμένο μέρος να βγουν, συγκεκριμένη ώρα, να μη ξεβολευτουν, να έχουν συγκεκριμένη διάθεση,να το έχουν κανονίσει από πριν. Και όταν επικοινωνειτε λειτουργούν με κατινιστικο τρόπο ...να θέλουν να μάθουν πολλά πράγματα για σένα από κουτσομπολιό, να σε χρησιμοποιούν οπότε θέλουν.

    Λένε ότι θέλουν φίλους και από την άλλη σκέφτονται πως θα χρησιμοποιήσουν αυτούς που θα γνωρίσουν. Αυτά δεν πάνε μαζί. Και ο άλλος όταν το καταλάβει θα φύγει γιατί δεν γουστάρει ή θα σε έχει γραμμένη.

    Εσένα ποιο πιστεύεις ότι είναι το λάθος σου στους ανθρώπους που γνωρίζεις; θεωρείς ότι ίσως έχεις ελαττώματα που μπορεί να ενοχλούν τους άλλους ή ότι έχεις πέσει με τα μούτρα ...;; ή ότι δεν συναναστρέφεσαι με αρκετό κόσμο και οι συγκυρίες δεν σε έχουν βοηθήσει;
    Last edited by Meditation; 07-10-2020 at 13:15.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    ——------------

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τα ενδιαφέροντά σου ποια είναι?

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 19:20
  2. θέλω αλλά δεν μπορώ
    By panos19 in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 7
    Last Post: 20-08-2019, 00:53
  3. Φίλοι αλλά πάλι μοναξιά
    By dreamers in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 17-08-2017, 02:18
  4. Δεν ντρεπομαι αλλα δεν μπορω να κανω καμια συζητηση
    By Giatinapoposmelene in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 48
    Last Post: 26-10-2014, 01:42
  5. Replies: 3
    Last Post: 15-07-2010, 00:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •