Δουλεια/νιώθω άχρηστη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Δουλεια/νιώθω άχρηστη

    Είμαι 20 και δεν έχω δουλέψει με συντηρούν οι γονείς μου έχω τελειώσει είδη μια σχολή και φέτος θα μπω σε μια άλλη που με ενδιαφέρει πολύ παρόλα αυτά θέλω να βρω δουλειά για να μην στηρίζομαι στους δικούς μου όμως φοβάμαι κιόλας γιατί ξέρω πως δεν είναι εύκολα τα πράγματα και δυστυχώς εδώ που μένω δεν έχει πολύ ζήτηση στην αγορά εργασίας ..το θέμα είναι πως ώρες ώρες νιώθω εντελώς άχρηστη γιατί δεν κάνω τίποτα όλη μέρα φοβάμαι πως είμαι όντως και πως είμαι τεμπελα και δεν ξεκουναω μέχρι να έρθουν τα πάντα στα όρια δεν ξέρω πως να το αλλάξω όλο λέω πως θα το αλλάξω αλλά δεν κάνω τίποτα
    Εσείς τι λέτε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Καλησπερα.. Εσυ εχεις ψαξει και δεν βρηκες δουλεια η βασιζεσαι στην σκεψη οτι εκει που μενεις δεν εχει ζητηση? Γιατι εχει διαφορα το ενα με το αλλο..
    Και για να μην αφησεις να φτασουν τα πραγματα στα ορια οπως λες, μπορεις να φτιαξεις ενα προγραμμα για την επομενη μερα και να δοκιμασεις να κανεις ολα οσα εχεις γραψει..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #3
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Καλησπερα.. Εσυ εχεις ψαξει και δεν βρηκες δουλεια η βασιζεσαι στην σκεψη οτι εκει που μενεις δεν εχει ζητηση? Γιατι εχει διαφορα το ενα με το αλλο..
    Και για να μην αφησεις να φτασουν τα πραγματα στα ορια οπως λες, μπορεις να φτιαξεις ενα προγραμμα για την επομενη μερα και να δοκιμασεις να κανεις ολα οσα εχεις γραψει..
    Έχω ψάξει να βρω δουλειά στο αντικείμενο μου αλλά δεν βρήκα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Martmm View Post
    Έχω ψάξει να βρω δουλειά στο αντικείμενο μου αλλά δεν βρήκα
    Ψαξε για κατι αλλο για αρχη και ας μην εχει να κανει με το αντικειμενο σου..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Martmm View Post
    Είμαι 20 και δεν έχω δουλέψει με συντηρούν οι γονείς μου έχω τελειώσει είδη μια σχολή και φέτος θα μπω σε μια άλλη που με ενδιαφέρει πολύ παρόλα αυτά θέλω να βρω δουλειά για να μην στηρίζομαι στους δικούς μου όμως φοβάμαι κιόλας γιατί ξέρω πως δεν είναι εύκολα τα πράγματα και δυστυχώς εδώ που μένω δεν έχει πολύ ζήτηση στην αγορά εργασίας ..το θέμα είναι πως ώρες ώρες νιώθω εντελώς άχρηστη γιατί δεν κάνω τίποτα όλη μέρα φοβάμαι πως είμαι όντως και πως είμαι τεμπελα και δεν ξεκουναω μέχρι να έρθουν τα πάντα στα όρια δεν ξέρω πως να το αλλάξω όλο λέω πως θα το αλλάξω αλλά δεν κάνω τίποτα
    Εσείς τι λέτε;
    ε πως δεν κανεις τιποτε;; αφου σπουδαζεις!
    το θεμα ειναι, ζοριζονται οι γονεις σου και θελεις να τους απαλλαξεις, η το κανεις μονο για να νοιωθεις ανεξαρτητη;
    η σχολη που θα παρακολουθησεις ειναι δυσκολη, η ευκολη;
    αν ειναι δυσκολη, η δουλεια σιγουρα θα σε καθυστερησει απο τις σπουδες, κι αυτο, δεν ξερω αν το θελεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Συμφωνω με remedy. Δεν ειναι οτι τεμπελιαζεις, απλως ισως κτιζεις το δρομο που θα ακολουθησεις. Βεβαια αναλογα με τις συνθηκες που αντιμετωπιζεις, δυστυχως, πρεπει να κινηθεις και αναλογα. Οι σπουδες ειναι ηδη σαν να εχεις δουλεια. Αν βρεις εργασια να σου τρωει 8 ωρες την ημερα επι πενθημερου βασης και αυτο εαν βρεις καλη δουλεια + το χρονο που θα χρειαζεσαι να ηρεμησεις και να ξεκουραστεις απο αυτη, ειναι ενα μεγαλο κομματι του ημερησιου χρονου σου. Οχι οτι δεν γινεται. Δεν ξερω πρεπει να τα ζυγισεις αυτα. Αλλα τεμπελα δεν νομιζω να εισαι επειδη θες να σπουδασεις λιγο ακομα και εισαι μονο 20.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    το θέμα είναι πως ώρες ώρες νιώθω εντελώς άχρηστη γιατί δεν κάνω τίποτα όλη μέρα φοβάμαι πως είμαι όντως και πως είμαι τεμπελα και δεν ξεκουναω μέχρι να έρθουν τα πάντα στα όρια δεν ξέρω πως να το αλλάξω όλο λέω πως θα το αλλάξω αλλά δεν κάνω τίποτα
    Άσχετα από τη δουλειά, θες να αναλύσεις λίγο αυτό που έγραψες; Πως είναι η καθημερινότητά σου; Εννοείς ότι δεν διαβάζεις, δεν κάνεις πράγματα, δεν βοηθάς στο σπίτι, δεν κάνεις κάτι το δημιουργικό, βαριέσαι όλη μέρα και αναβάλεις πράγματα; Ή τι ακριβώς;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Σου έχει πει καποιος ότι τεμπελιάζεις;

Similar Threads

  1. Νιώθω τρομερό άγχος και φόβο με την δουλειά
    By giannis97 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 14-07-2017, 17:25
  2. Είμαι τελείως άχρηστη/ος
    By Friday in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 06-02-2015, 15:18
  3. Είμαι ανίκανη και άχρηστη.Μια αποτυχημένη.
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 10-03-2014, 22:11
  4. Ειμαι αχρηστη η απλα μη μοθ απτου
    By elirene in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 26-09-2012, 15:41
  5. άχρηστη τελείως
    By Kleanthis_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 10
    Last Post: 19-04-2010, 10:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •