Ομοιοπαθητικα χαπια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Ομοιοπαθητικα χαπια

    Τι γνωμη εχετε για τα ομοιοπαθητικα σε περιπτωση καταθλιψης;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Τα ομοιοπαθητικά σκευάσματα είναι πλασέμπο.

    Πρόκειται για μια ξεδιάντροπη απάτη

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Faihh95 View Post
    Τι γνωμη εχετε για τα ομοιοπαθητικα σε περιπτωση καταθλιψης;
    Καλησπέρα. Έχω κάνει θεραπεία με ομοιοπαθητικα κατά την διάρκεια της κατάθλιψης. Η ψυχολογία μου γενικά εκείνη την περίοδο έγινε καλύτερη αρα δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι με βοήθησαν.. Έχω δει όμως αλλαγή στο θέμα που είχα με το στομάχι για δέκα ολοκληρα χρόνια λόγω άγχους. Υπάρχει στο φβ ομάδα όπου μπορείς να δεις αναρτήσεις άλλων ατομων και να κανεις ερωτήσεις..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    σε μενα δεν δουλεψε καλα..οταν ξεκινησα μου εδωσε ενα το οποιο απ οτι διβασα αργοτερα ηταν ανταγωνιστης της θυροξινης..επιτηδες για να ξεπερασω κ αυτο το κομματι του υπερθυρεοειδισμου...ενω επαιρνα τα χαπια τ4 κ το χαπι της νοσου graves παραλληλα, δεν πηγα για αγχος αλλα για τις ημικρανιες, ημουν πολυ καλα σε δυνατη φαση στο θεμα αγχος καταθλιψη...αποτελεσμα σε 10 μερες εκανα υποτροπη αγχωδους διαταραχης κ καταθλιψης κ τον επαιρνα τηλ κ του ελεγα βοηθεια, δεν αντεχω εχω κανει αγχος που δεν μπορω να ελεγξω, με ξεπερναει , μου εξηγησε οτι ειναι η επιδεινωση της θεραπειας κ οτι πρεπει να συμβει για να το ξεπερασω μια κ καλη κ ηταν αναμενομενο να με χειροτερεψουν τα ομοιοπαθητικα.....περασαν 20 μερες κ ακομα υπεφερα τον ξαναπηρα τηλ κ μου πε παλι υπομονη....περασαν αλλες 10 ημερες κ εφτασα στον ψυχιατρο με βαρια καταθλιψη οπου ο ψυχιατρος με εκραξε απειρα κ μου ξεκινησε αντικαταθλιπτικο..κ εννοειται δεν ξαναεβαλα στο στομα μου ομοιοπαθητικο...φοβηθηκα τοσο πολυ....την δεχομαι για αλλους αλλα δεν κανουν για εμενα.
    να σημειωσω οτι ο ομοιοπαθητικος που πηγα ειναι κορυφαιος, ειναι νευρολογος (γι αυτο πηρα εκει για τις ημικρανιες μου) κ μου πηρε συνεντευξη 3 ωρες μαζι με εναν αλλον.
    πληρωσα 100 ευρω κ αυτα...
    επισης μια αλλη φορα σε υποτροπη αγχωδης διαταραχης,δοκιμασα να μην παρω χημικα σκευασματα αλλα μονο ομοιπαθητικα, τα οποια δεν με βοηθησαν σε τπτ κ απλα εχασα χρονο περιμενωντας ποτε θα πιασουν..περασαν 2 μηνες κ τελικα ξανααρχισα ssri...
    αυτα σε διαφορετικες φασεις της ζωης μου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Προσωπικά είμαι πολύ κατά των σκευασμάτων αυτών σαν αντικατάσταση μιάς θεραπείας, αλλά και γενικότερα.

    Άλλο να πεις τελευταία ρε παιδί μου έχω αϋπνίες, ας πιώ ένα χαμομήλι ή ας δοκιμάσω ένα μη φαρμακευτικό χάπι από εκχύλισμα λεβάντας απ' το φαρμακείο πριν πάω κατευθείαν σε πιο βαριά φάρμακα κι άλλο να πας "στον γκουρού της γνώσης" που σου δίνει κάτι που δεν ξέρεις καν τι είναι, ειδικά αν έχεις σοβαρό θέμα.

    Υπάρχει τελευταία μία απαξίωση της σύγχρονης επιστήμης και μια αρχαιολατρία, το φαρμακείο της φύσης και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι και ξέρω κι εγώ τι. Άμα είναι έτσι κάτσε χωρίς εμβόλιο και αντιβιώσεις και φάρμακα και ταλαιπωρήσου κάθε λίγο και λιγάκι ή πέθανε από ιλαρά, πολιομυελίτιδα, χολέρα, κοινή γρίπη. Κι αν μολυνθείς στο χέρι κάτσε με καταπλάσματα από άχυρα και να στα κόψουν αν πάθεις γάγγραινα, έτσι κάναν παλιά οι σοφοί γέροντες, ενώ οι γιατροι σου δίνουν δηλητήρια και πάνε να σε σκοτώσουν για το χρήμα.

    Ε, όχι, δεν θα γυρίσουμε στα σπήλαια επειδή κάποιοι τα παίζουν επαναστάτες χωρίς αιτία!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Πειραματόζωο στην κυριολεξια εγινα και σε αυτα τα χαπια προσπαθωντας να βρω λυση...

    Χαμενος χρονος και σε εμενα δυστυχώς ,εχω ακουσει ομως και περιπτωσεις που τους εχουν βοηθησει..
    Τωρα εκει αν οντως βοηθησαν τα χαπια ή κατι αλλο μονο αυτοι το ξερουν..
    Παντως ο γιατρος μου με εβαλε χερι ...μου ειπε καλυτερα να πηγαινεις στα φυτικα παρα σε αυτα γιατι εμενα μου εμφανισαν συπτωματα τα οποια δεν τα ειχα και μαλιστα η απαντηση του ομοιοπαθητικου ηταν σαν και την δικη σου...υπομονη ετσι γινεται .....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Καλησπέρα. Έχω κάνει κι εγώ ομοιοπαθητική, μεταξύ άλλων και για κατάθλιψη. Δύο φορές από έξι μήνες και μια γύρω στον χρόνο. Δυστυχώς δεν μου έκαναν τίποτα. Αντικαταθλιπτικά και ψυχοθεραπεία νομίζω είναι η καλύτερη αντιμετώπιση. Από κει και πέρα, βοηθάει η άσκηση, συγκεκριμένες βιταμίνες (πριν πάρει κανείς αντικαταθλιπτικά θα πρέπει να ελέγξει b12, φυλλικό, d και θυροειδή), κάποιο χόμπι, φιλίες κλπ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Καλησπέρα. Έχω κάνει κι εγώ ομοιοπαθητική, μεταξύ άλλων και για κατάθλιψη. Δύο φορές από έξι μήνες και μια γύρω στον χρόνο. Δυστυχώς δεν μου έκαναν τίποτα. Αντικαταθλιπτικά και ψυχοθεραπεία νομίζω είναι η καλύτερη αντιμετώπιση. Από κει και πέρα, βοηθάει η άσκηση, συγκεκριμένες βιταμίνες (πριν πάρει κανείς αντικαταθλιπτικά θα πρέπει να ελέγξει b12, φυλλικό, d και θυροειδή), κάποιο χόμπι, φιλίες κλπ
    Συμφωνω! D και θυρεοειδη ειδικα συνδεονται αμεσα με την καταθλιψη..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Similar Threads

  1. Ομοιοπαθητικά και Χασίς
    By Diana1982 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 4
    Last Post: 15-05-2014, 07:56
  2. Ομοιοπαθητικα φαρμακα
    By beautiful mind in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 28
    Last Post: 28-04-2014, 12:16
  3. Ομοιοπαθητικα φαρμακα για ραγαδες
    By AmandaMor in forum Παχυσαρκία
    Replies: 7
    Last Post: 23-03-2011, 23:41
  4. Αλλαγη ψυχιατρου - ομοιοπαθητικα
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 24-12-2008, 21:26
  5. ομοιοπαθητικα
    By νικος32 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 5
    Last Post: 20-12-2007, 16:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •