Μείωση αντιψυχωσικού- αποτελέσματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247

    Μείωση αντιψυχωσικού- αποτελέσματα

    Γεια σας

    Για όσους δεν με γνωρίζουν είχα ψυχωσικό και ξεκίνησα με abilify 15 αλλά γρήγορα πήγε στο 10, πριν 3,5 χρόνια

    σταδιακά το μείωνα και τώρα παίρνω 5 mg για πεντε μέρες ενώ δύο (τρίτη παρασκευή) δεν το παίρνω. Σε αυτή τη δοσολογία είμαι εδώ και 5 μήνες.

    Επιπτώσεις:

    Εδώ και αρκετό καιρό δεν κοιμάμαι πολύ, ξυπνάω πολύ νωρίς 3- 4 - 5 η ώρα και είμαι με το ρολόι στο χέρι μέχρι να πάω στη δουλειά. πηγαίνω αποο τις 6.30 7 ενώ παλιά βαριά 9 ήμουν εκεί. Βγάζω δουλειά με το κιλό, δεν κοιμάμαι τα μεσημέρια και το απόγευμα πηγαίνω γυμναστήριο και χτυπιέμαι σε πολύ έντονους ρυθμούς για 2 ώρες (τρέξιμο με ένταση για 40 λεπτα, personal training)

    το βράδυ κοιμάμαι νωρίς γύρω στις 11 χωρις να το καταλάβω τις περισσότερες φορές.

    Παλιότερα οποιαδήποτε δραστηριότητα την έβλεπα ως αγγαρεία, δυσανασχετούσα και ένιωθα μέσα μου ότι έχω βαρύ φορτίο. Τα εκτελούσα χωρίς ενέργεια και κουράγιο. Τώρα όλα άλλαξαν

    Τα είπα στο γιατρό και μου είπε ότι στη ποσότητα που παίρνω το φάρμακο 3,5 mg απο ανταγωνιστής της ντοπαμίνης γίνεται αγωνιστής της ντοπαμίνης γιαυτό γίνομαι τρελό φορτηγό. Μου είπε ότι αν μειωθεί και άλλο ο ύπνος θα είναι καμπανάκι κινδύνου που θα θέλει αντιμετώπιση αλλα σε γενικές γραμμές με είδε ικανοποιημένο που έγινα πάλι δραστήριος και παραγωγικός όως παλιά και δεν ήθελε να με τρομοκρατήσει.

    Τελικά τι συμβαίνει με αυτή τη ντοπαμίνη? είναι τόσο σχετιζόμενη με την ενέργεια? το φάρμακο οταν ειναι αγωνιστής της ντοπαμίνης την αυξάνει ή την κάνει να είναι σε φυσιολογικά επίπεδα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    προσεχε μην ξαναπαθεισ ψυχωτικο επισοδειο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    η ντοπαμινη απο οσο ξερω επηρεαζει και την κινηση του σωματος με αποτελεσμα σε μερικα παλαιοτερα πρωτης γενιας αντιψυχωσικα να σου φερνει ανυσηχια και ακαθησια
    τα αντιψυχωσικα ειναι ανταγωνιστες της ντοπαμινης δηλαδη εμποδιζουν τα μορια της ντοπαμινης να συνδεθουν στους αντιστοιχους υποδοχεις του εγκεφαλου τωρα το αγωνιστης που σου ειπε ισως ειναι το αντιθετο που συμβαινει σε χαμηλη δοσολογια,δεν το ξερω αυτο δεν εχω παρει abilify, το συγκεκριμενο φαρμακο νομιζω ειναι πολυ καλο αλλα ελαφρυ με οτι καλο και κακο σημαινει αυτο
    προσεξε παντως γιατι αν συνεχισεις με την τρελη ενεργεια μπορει να σου ερθει υποτροπη
    γενικα οσοι εχουμε μπλεξει τραβαμε μεγαλο μανικι η θα εισαι ζομπι απο τα φαρμακα η τσιτες και θα φοβασαι ενδεχομενη υποτροπη

  4. #4
    davidh
    Guest
    Εγω πριν 2 βδομαδες εκοψα με μιας το ξαναξ (1μγ) και ημουν 3 μερες σαν να ειχα υποτροπιασει.. σαν να γυρισα στο 2003.. ζαλαδα.. ολα να γυριζαν γυρω μου, αυπνοια, πονος, υπερκινητικοτητα.. και πηρα αμεσως μετα απο 3 μερες τον γιατρο φοβισμενος και μου ειπε να συνεχεισω να το περνω 1μγ μια βδομαδα και την 2η μισο και μετα να το κοψω.. Σημερασ ειναι η τελευταια μερα της 2ης βδοαμαδας και ειμαι και νιωθω καπως μουδιασμενος..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by davidh View Post
    Εγω πριν 2 βδομαδες εκοψα με μιας το ξαναξ (1μγ) και ημουν 3 μερες σαν να ειχα υποτροπιασει.. σαν να γυρισα στο 2003.. ζαλαδα.. ολα να γυριζαν γυρω μου, αυπνοια, πονος, υπερκινητικοτητα.. και πηρα αμεσως μετα απο 3 μερες τον γιατρο φοβισμενος και μου ειπε να συνεχεισω να το περνω 1μγ μια βδομαδα και την 2η μισο και μετα να το κοψω.. Σημερασ ειναι η τελευταια μερα της 2ης βδοαμαδας και ειμαι και νιωθω καπως μουδιασμενος..
    Στο κόβει απότομα το ζαναξ νομίζω δεν γίνεται έτσι θέλει μήνα και, γνώμη μου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Το ζαναξ δε κόβεται σε μια βδομάδα.Ανα 20 μέρες τουλάχιστον ελαττώνεις τη δόση.Απο 1mg σε 0,75 μετά σε 0,5 και 0,25

  7. #7
    davidh
    Guest
    Εχετε δικιο. Τον ενημερωσα και μου ειπε οτι λετε..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    216
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Α εδώ την πήρα την ποινη , για καλό το πα αγαπητή διαχείριση γιατι έχω πόνο για το κάθε παιδί εδώ μέσα οκ αν δεν θέτε , φύγουμε κιόλας.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    216
    Είχα γράψει πριν λίγες μέρες ένα σχόλιο σχετικά με τα χάπια και τη συμβουλή μου να μη τα παίρνετε και βλάπτετε την υγεία σας ( ψυχική-σωματική) και η διαχείριση το έσβησε, λες και έγραψα κάτι υβριστικό. Και τι κακό είπα; Την αλήθεια είπα από προσωπική μου εμπειρία. Σιγά μη μου βάλετε και φίμωτρο σε μια χώρα υποτίθεται δημοκρατική!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by broken heart 1985 View Post
    Είχα γράψει πριν λίγες μέρες ένα σχόλιο σχετικά με τα χάπια και τη συμβουλή μου να μη τα παίρνετε και βλάπτετε την υγεία σας ( ψυχική-σωματική) και η διαχείριση το έσβησε, λες και έγραψα κάτι υβριστικό. Και τι κακό είπα; Την αλήθεια είπα από προσωπική μου εμπειρία. Σιγά μη μου βάλετε και φίμωτρο σε μια χώρα υποτίθεται δημοκρατική!
    Και γω τι κακό έγραψα να μην κόψει το παιδί το ζαναξ απότομα και έχει συμπτώματα αποσυρσης που είναι άσχημα και τα χω περάσει δηλ.του είπα την αληθεια από αληθινό πονο.Και μου ερχεται ποινή , λες και θα βάλουμε λεφτά στην τσέπη μας.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Δεν διαγραφονται μονο τα ψεμματα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    216
    Από την άλλη γελάω που αφήνουν ασύστολα οι διαχειριστές σχόλια γραμμένα που αφορούν συνταγογραφήσεις φαρμάκων, λες και είναι συνταγές για κέϊκ με γραμμάρια. Εκεί δεν γίνονται παρατηρήσεις και τα φάρμακα αναγράφονται σαν να είναι καραμέλες ανάμεσα στα μέλη του φόρουμ. Φυσικά συμβαίνει γιατί τα χάπια αυτά πλουτίζουν τους γιατρούς και τις φαρμακοβιομηχανίες που καταντούν εκατομμύρια ανθρώπους εξαρτημένους και άρρωστους αντί να τους γιατρεύουν. Πρέπει να διαφημίζονται τα χάπια για να γίνονται και οι πωλήσεις. Επίσης έχω παρατηρήσει γενικά, όχι κόσμιες λέξεις και διαγραφή σχολίων δεν γίνεται. Οκ, διαγράψτε και αυτό το σχόλιο αφού είστε σωστοί και γω η λάθος.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Το φορουμ θελει να παιρνουμε φαρμακα υπαρχουν λυσεισ με ναρκωτικα κ συμπληρωματα αλλα ειναι μυστικα οποτε εκαναν επιλογη φαρμακα εγω σασ ειπα αληθεια για τισ πρωτεινεσ αλλα δεν ειναι φαρμακο αυτο μπορουσα να πω αυτο ειπα εχει ενα καρο λυσεισ απο εκει κ περα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. μειωση στα φαρμακα
    By pavlosla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 04-09-2019, 14:16
  2. Διακοπή Αντιψυχωσικού
    By Belmont in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 28
    Last Post: 22-02-2019, 17:37
  3. Παρενεργειες απο μειωση αντιψυχωσικου
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 04-04-2015, 22:01
  4. Διακοπή Solian ( αντιψυχωσικού )
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 07-01-2015, 02:27
  5. Μείωση χαπιών
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 23-04-2010, 21:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •