Μοναξιά! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 98

Thread: Μοναξιά!

  1. #16
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Μάλλον σε δυσκόλεψε πολύ αυτή η ερώτηση. Αν δε σ αρέσει ο εαυτός σου γιατί δεν αλλάζεις; καταρχήν πρέπει να καταγράψει τι δε σ αρέσει κ μετά να αξιολογήσεις αυτά που εγραψες. Τι δε σ αρέσει κ γιατί δε σ αρέσει. Αν είναι δικαιολογημενη η δυσαρέσκεια σου με αυτό το χαρακτηριστικό του εαυτού σου τότε άλλαξε το. Όμως ποιος θα κρίνει αν είναι δικαιολογημενη η δυσαρέσκεια σου;;;; εσύ;;; μπορείς;;;; το πιο πιθανό είναι όχι. Δεν έχεις την απαραίτητη γνώση για να μπορέσεις να το κάνεις αυτό. Γι αυτό καλύτερα κάνε αυτή τη δουλειά μ έναν ψυχολόγο. Διαφορετικά απλά θα κλέγεσαι κ θ αναζητάς κι άλλους σαν κ σένα να κλάψετε μαζί.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Έχει αναφερθεί στο θέμα για την εξωτερική εμφάνιση.. Υπάρχει κάποιος κανόνας που να λέει ότι οι ωραίοι έχουν φίλους και οι λιγότερο ωραίοι όχι;
    Το πιο σημαντικό για ένα άνθρωπο είναι η εικόνα που έχει ο ίδιος για τον εαυτό του και αυτό επηρεάζει όλους τους τομείς της ζωής του..
    Θα βοηθούσε να έβαζες στην ζωή σου δραστηριότητες που σου αρέσουν με τις οποίες θα συναναστρεφεσαι με άλλα άτομα. Εκεί θα αρχίσεις να ανοίγεσαι, να γνωρίζεις κόσμο και να κάνεις φίλους. Συνήθως εχθροί του εαυτού μας είμαστε εμείς.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    5 χρονια και γω χωρις καμια παρεα, μονιμος κατοικος επαρχιας, πασχων απο κοινωνικο αγχος και 29 σχεδον ετων. Δυστυχως το να ειναι καποιος εσωστρεφης και να εχει και κοινωνικη φοβια, γινεται εξαιρετικα δυσκολο να κρατησεις φιλιες. Το προβλημα γινεται πιο εντονο οταν συνυπαρχει και αποφευκτικη διαταραχη προσωπικοτητας.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Λένε πως η πιό αβάσταχτη μοναξιά είναι αυτή που νιώθεις όταν περιστοιχίζεσαι από ανθρώπους. Διαφωνώ. Εδώ και 2,5 χρόνια ζω μόνος. Μέσα σε διάστημα 5 μηνών οι γονείς μου έφυγαν από τη ζωή και η σχέση με την επί 20ετία σύντροφό μου διαλύθηκε.

    Προχτές, ξυπνώντας από έναν απογευματινό λήθαργο, ένιωσα αίφνης τη μοναξιά να με σφίγγει σαν φίδι. Με κυρίευσε η αίσθηση οτι είμαι αόρατος, οτι κανείς δε νοιάζεται αν υπάρχω, οτι βρίσκομαι κλεισμένος σε μιά γυάλινη σφαίρα και φωνάζω αλλά κανένας δε με ακούει. Για λίγο αφέθηκα στο συναίσθημα, παρατηρώντας το να κλιμακώνεται. Τότε ντύθηκα και βγήκα.

    Περπατούσα για πολλή ώρα βυθισμένος σε μιά αίσθηση ματαιότητας. Άρχισα να παρατηρώ τους ανθρώπους: Μια μητέρα έσπρωχνε το καροτσάκι με το μωρό της, ένα νεαρό ζευγάρι φιλιόταν καταμεσίς του δρόμου, μιά παρέα ετερόκλητων ατόμων γελούσε δυνατά. Μικροί κόσμοι αποκομμένοι μεταξύ τους μέσα στη μεγάλη πόλη. Το βλέμμα μου έπεσε σε κάποιους που βάδιζαν ανάμεσα στο πλήθος σαν υπνωτισμένοι. Το απλανές βλέμμα τους πρόδιδε την ήττα μετά από επίπονη μάχη με τη μοναξιά. Ξαφνικά ένιωσα συμπάθεια για τους "άδειους" ανθρώπους. Ήμουν και εγώ ένας από αυτούς...

    Σκοτείνιασε πιά όταν επέστρεψα στο κενό διαμέρισμα, με ένα παγωτό στο χέρι κι ένα μπουκάλι νερό. Ναι, ήμουν λιγότερο μόνος. Μπορεί να μην επικοινώνησα τη μοναξιά μου με κάποιους άλλους, αλλά χωρίς να το επιδιώξω έγινα κοινωνός της δικής τους. Διαπίστωσα ότι, θέλοντας και μη, όλοι οι άνθρωποι μοιραζόμαστε την ίδια μοίρα. Ερχόμαστε σε αυτή τη ζωή, κάνουμε σχέσεις και όνειρα, παθιαζόμαστε, αγαπούμε και μισούμε, αποφεύγοντας να αντιμετωπίσουμε το αυτονόητο: ότι ο μόνος και πιο πιστός σύντροφός μας είναι ο εαυτός μας. Και η γνωριμία με αυτόν περνάει αναπόφευκτα μέσα από τη μοναξιά…

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Λένε πως η πιό αβάσταχτη μοναξιά είναι αυτή που νιώθεις όταν περιστοιχίζεσαι από ανθρώπους. Διαφωνώ. Εδώ και 2,5 χρόνια ζω μόνος. Μέσα σε διάστημα 5 μηνών οι γονείς μου έφυγαν από τη ζωή και η σχέση με την επί 20ετία σύντροφό μου διαλύθηκε.

    Προχτές, ξυπνώντας από έναν απογευματινό λήθαργο, ένιωσα αίφνης τη μοναξιά να με σφίγγει σαν φίδι. Με κυρίευσε η αίσθηση οτι είμαι αόρατος, οτι κανείς δε νοιάζεται αν υπάρχω, οτι βρίσκομαι κλεισμένος σε μιά γυάλινη σφαίρα και φωνάζω αλλά κανένας δε με ακούει. Για λίγο αφέθηκα στο συναίσθημα, παρατηρώντας το να κλιμακώνεται. Τότε ντύθηκα και βγήκα.
    Πωωω,παρα πολυ δυσκολη φαση,ολα μαζι τα στραβα σε τοσο μικρο διαστημα,αυτο το συναισθημα οτι εισαι αορατος,οτι δεν σου δινουν καν σημασια,η σε χαιρετανε απο υποχρεωση γιατι απλα βρεθηκες μπροστα τους.Μερικες φορες,εχουμε την ταση να απομονωμαστε για να προστατεψουμε τον εαυτο μας απο πραγματα που δεν μπορουμε να αντιμετωπισουμε,αυτο ομως προκαλει την απολυτη μοναξια που επισης δεν παλευεται.

    Ειμαι σε κοσμο αρκετο και απλα δεν εχω το mood,ουτε να μου μιλανε,ουτε να μιλαω,θελω απλα να μην ασχολειται κανεις μαζι μου,να κανω οτι εχω να κανω και να φευγω ετσι απλα στο τελος.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    216
    Νιώθω πολύ μόνη και εγώ και δεν περιστοιχίζομαι από ανθρώπους για να νιώθω αυτού του είδους τη μοναξιά. Είμαι κυριολεκτικά μόνη μου σε όλα τα επίπεδα και έχω μόνο τη μαμά μου...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Μοναχικοί του φόρουμ ενωθείτε!

    Απευθύνομαι στους κατοίκους Αθήνας: Αντί να κλαίμε τη μοίρα μας, προτείνω να κάνουμε κάτι γι αυτό. Να κανονίσουμε μιά συνάντηση γνωριμίας. Η μάζωξή μας θα είναι σε φιλικό επίπεδο, αλλά τίποτα δεν αποκλείεται...

    Αφήστε ένα μήνυμα εδώ αν συμφωνείτε και θα επανέλθω με ιδέες και προτάσεις για το πού και πότε.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Εγώ ενδιαφέρομαι, αλλά είναι δύσκολο το κέντρο τώρα με την έξαρση της επιδημίας! Πάντως για κάπου κοντά σε μετρό είμαι μέσα

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Και για Θεσσαλονικη ας γινει κατι παρομοιο! Στειλτε ΡΜ ή ποσταρετε. Κριμα να υπαρχουμε ανθρωποι σαυτη την κατασταση, να μενουμε στην ιδια πολη ή καπου κοντα τελος παντων και να υποφερουμε με τη μοναξια. Το να μπορεσεις να μιλησεις με καποιον συμπασχοντα και να μοιραστεις εμπειριες μαζι του ειναι και αυτο μια μορφη θεραπειας, σε βοηθαει να βγαλεις αυτο το βαρος απο μεσα σου, γιατι αλλο το να μιλας σε ψυχολογο που ενδεχομενως δεν εχει ζησει ποτε κατι παρομοιο και απλα σου δινει συμβουλες συμφωνα με οτι σπουδασε, και αλλο να εχεις καποιον που ξερει πως ειναι να εισαι στο πετσι σου.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Γιατί δε σ αρέσει ο εαυτός σου;
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Και για Θεσσαλονικη ας γινει κατι παρομοιο! Στειλτε ΡΜ ή ποσταρετε. Κριμα να υπαρχουμε ανθρωποι σαυτη την κατασταση, να μενουμε στην ιδια πολη ή καπου κοντα τελος παντων και να υποφερουμε με τη μοναξια. Το να μπορεσεις να μιλησεις με καποιον συμπασχοντα και να μοιραστεις εμπειριες μαζι του ειναι και αυτο μια μορφη θεραπειας, σε βοηθαει να βγαλεις αυτο το βαρος απο μεσα σου, γιατι αλλο το να μιλας σε ψυχολογο που ενδεχομενως δεν εχει ζησει ποτε κατι παρομοιο και απλα σου δινει συμβουλες συμφωνα με οτι σπουδασε, και αλλο να εχεις καποιον που ξερει πως ειναι να εισαι στο πετσι σου.
    Ακριβώς έτσι είναι. Τι ωφελεί να συνομιλούμε απλά στο φόρουμ ενώ μπορούμε να πάρουμε τη ζωή μας στα χέρια μας. Ας κάνουμε κάτι για να πολεμήσουμε τη μοναξιά μας, πέρα από τη διαπίστωση ότι υπάρχει και μας πιέζει. Ας κάνουμε κάτι τώρα!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Ειναι δυσκολο απο την αποψη οτι πρεπει να βολευει ταυτοχρονα οσους ενδιαφερονται,αλλα και με την πανδημια δεν ρισκαρεις τον συνωστισμο.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Ειναι δυσκολο απο την αποψη οτι πρεπει να βολευει ταυτοχρονα οσους ενδιαφερονται,αλλα και με την πανδημια δεν ρισκαρεις τον συνωστισμο.
    Βρίσκονται λύσεις για όλα. Θέληση να υπάρχει...

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Λένε πως η πιό αβάσταχτη μοναξιά είναι αυτή που νιώθεις όταν περιστοιχίζεσαι από ανθρώπους. Διαφωνώ. Εδώ και 2,5 χρόνια ζω μόνος. Μέσα σε διάστημα 5 μηνών οι γονείς μου έφυγαν από τη ζωή και η σχέση με την επί 20ετία σύντροφό μου διαλύθηκε.

    Προχτές, ξυπνώντας από έναν απογευματινό λήθαργο, ένιωσα αίφνης τη μοναξιά να με σφίγγει σαν φίδι. Με κυρίευσε η αίσθηση οτι είμαι αόρατος, οτι κανείς δε νοιάζεται αν υπάρχω, οτι βρίσκομαι κλεισμένος σε μιά γυάλινη σφαίρα και φωνάζω αλλά κανένας δε με ακούει. Για λίγο αφέθηκα στο συναίσθημα, παρατηρώντας το να κλιμακώνεται. Τότε ντύθηκα και βγήκα.

    Περπατούσα για πολλή ώρα βυθισμένος σε μιά αίσθηση ματαιότητας. Άρχισα να παρατηρώ τους ανθρώπους: Μια μητέρα έσπρωχνε το καροτσάκι με το μωρό της, ένα νεαρό ζευγάρι φιλιόταν καταμεσίς του δρόμου, μιά παρέα ετερόκλητων ατόμων γελούσε δυνατά. Μικροί κόσμοι αποκομμένοι μεταξύ τους μέσα στη μεγάλη πόλη. Το βλέμμα μου έπεσε σε κάποιους που βάδιζαν ανάμεσα στο πλήθος σαν υπνωτισμένοι. Το απλανές βλέμμα τους πρόδιδε την ήττα μετά από επίπονη μάχη με τη μοναξιά. Ξαφνικά ένιωσα συμπάθεια για τους "άδειους" ανθρώπους. Ήμουν και εγώ ένας από αυτούς...

    Σκοτείνιασε πιά όταν επέστρεψα στο κενό διαμέρισμα, με ένα παγωτό στο χέρι κι ένα μπουκάλι νερό. Ναι, ήμουν λιγότερο μόνος. Μπορεί να μην επικοινώνησα τη μοναξιά μου με κάποιους άλλους, αλλά χωρίς να το επιδιώξω έγινα κοινωνός της δικής τους. Διαπίστωσα ότι, θέλοντας και μη, όλοι οι άνθρωποι μοιραζόμαστε την ίδια μοίρα. Ερχόμαστε σε αυτή τη ζωή, κάνουμε σχέσεις και όνειρα, παθιαζόμαστε, αγαπούμε και μισούμε, αποφεύγοντας να αντιμετωπίσουμε το αυτονόητο: ότι ο μόνος και πιο πιστός σύντροφός μας είναι ο εαυτός μας. Και η γνωριμία με αυτόν περνάει αναπόφευκτα μέσα από τη μοναξιά…
    πανεμορφο φιλε μου! σαν ποιημα ειναι! εχεις ταλεντο στην γραφη τελικα! Τα περιγραφεις τοσο αλιγορικα,τοσο μυθηστοριματικα που ειναι σν βγαλμενα απο το "λευκες νυχτες" του ντοστογιεφσκι.
    Ειναι πραγματικα αξιοπεριεργο ενας πνευματικος χαρακτηρας σαν εσενα να μην εχει φιλους! νομιζω οτι εαν εισουν πιο θαρραλεος, αν εκανες πι γνωστα τα εσωτερικα σου χαρακτηριστικα θα ειχες φιλους .Βεβαια αβυσσος η ψυχη μας! και δεν γνωριζω τον περετερω χαρακτηρα σου , διοτις η αποψη μου αγγιζει την παραπανω του οτι εμεις φερουμε μεγα ευθυνη του οτι ειμαστε μοναχικα ατομα οταν ειμαστε και το ιδιο με το αντιθετο οταν δλδ ειμαστε πολυ κοινωνικοι παλυ εμεις ευθηνομαστε!
    Αληθεια δεν ειμαι αυτος που θα βγαλει πορισμα του τι φταιει! αλλα νομιζω οτι μερικες φορες η μοναξια ειναι δρομος που τον βαδιζουμε εμεις ! ειναι ισως υποσυνειδιτη επυλογη αλλα δεν παυει να διαλεγουμε εμεις σαν ειμαστε στο σταυροδρομι! Επισης η φιλια δεν ειναι πραξη συναλαγης οπως λεγετε, νομιζω οτι ειναι κατις πιο αυθορμητο που εχει να κανει με την χημεια των χαρακτηρων πρωτιστος και μετα με την συγκιρια, δλδ με την χρονικη φαση που δυο ανθρωποι συναντιοντε!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    πανεμορφο φιλε μου! σαν ποιημα ειναι! εχεις ταλεντο στην γραφη τελικα! Τα περιγραφεις τοσο αλιγορικα,τοσο μυθηστοριματικα που ειναι σν βγαλμενα απο το "λευκες νυχτες" του ντοστογιεφσκι.
    Ειναι πραγματικα αξιοπεριεργο ενας πνευματικος χαρακτηρας σαν εσενα να μην εχει φιλους! νομιζω οτι εαν εισουν πιο θαρραλεος, αν εκανες πι γνωστα τα εσωτερικα σου χαρακτηριστικα θα ειχες φιλους .Βεβαια αβυσσος η ψυχη μας! και δεν γνωριζω τον περετερω χαρακτηρα σου , διοτις η αποψη μου αγγιζει την παραπανω του οτι εμεις φερουμε μεγα ευθυνη του οτι ειμαστε μοναχικα ατομα οταν ειμαστε και το ιδιο με το αντιθετο οταν δλδ ειμαστε πολυ κοινωνικοι παλυ εμεις ευθηνομαστε!
    Αληθεια δεν ειμαι αυτος που θα βγαλει πορισμα του τι φταιει! αλλα νομιζω οτι μερικες φορες η μοναξια ειναι δρομος που τον βαδιζουμε εμεις ! ειναι ισως υποσυνειδιτη επυλογη αλλα δεν παυει να διαλεγουμε εμεις σαν ειμαστε στο σταυροδρομι! Επισης η φιλια δεν ειναι πραξη συναλαγης οπως λεγετε, νομιζω οτι ειναι κατις πιο αυθορμητο που εχει να κανει με την χημεια των χαρακτηρων πρωτιστος και μετα με την συγκιρια, δλδ με την χρονικη φαση που δυο ανθρωποι συναντιοντε!
    Σε ευχαριστώ.
    Έχω φίλους καλούς, στους οποίους μπορώ να βασιστώ. Αλλά, όπως είπες, η μοναξιά είναι δρόμος που τον βαδίζει ο καθένας γυμνός από φίλους και από αγάπη. Είναι μάθημα ζωής, από εκείνα που πρέπει να "περάσεις" μόνος, χωρίς δεκανίκια. Είναι μια ιερή συνομιλία με τον εαυτό σου, αυτόν τον άγνωστο...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Thumbs down

    Προσωπικα,δεν εχω αναγκη τις σημερινες φιλιες των σοσιαλ μιντια, δεν με ενδιαφερουν οι επιφανειακες φιλιες, που απλα θεωρεις καποιον ως φιλο επειδη τον ειδες δυο φορες σε μια κοινη παρεα και τον εκανες add στην λιστα των φιλων.Η μοναξια που βιωνω ειναι απο μικρος, απο σχολικα χρονια και χρονια σχολης κλπ, ενω ηθελα να ανοικω σε παρεες, να κανω πραγματα που εκαναν και αυτοι, δυστυχως επρεπε να κυνηγαω απο πισω και ποτε δεν ημουν δεδομενος μεσα σε αυτες, οποτε η μοναξια ,η chronic loneliness αλλιως ηρθε αναποφευκτα καθως θεωρησα πως εγω ειμαι προβλημα, εγω δεν κανω κατι σωστα και δεν ειμαι αποδεκτος σε διαφορες φιλιες,παρεες, χωρις ομως να μπορω να εντοπισω ακριβως την αιτια,αν ηταν λογω κλειστου χαρακτηρα,λογω low profile attitude...που ξεμενα μονος μου.

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μοναξιά
    By windswept in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 13
    Last Post: 07-07-2014, 20:15
  2. Μοναξια.
    By Alucard in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 02-02-2014, 10:47
  3. μοναξια...
    By μελπω in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 17-11-2013, 23:19
  4. ΜΟΝΑΞΙΑ
    By jim1992 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 16-06-2013, 14:42
  5. ΜΟΝΑΞΙΑ
    By alekos123 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 55
    Last Post: 28-07-2011, 14:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •