Μοναξιά! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 98

Thread: Μοναξιά!

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    πολύς κόσμος σε αυτή την κατάσταση.
    βρες μέρη όπου οι ανθρώποι να έχουν κοινές αναφορές με εσένα.
    ανέτρεξε σε παλιές φιλιες για ανατροφοδότηση.
    συνέχισε τη ζωή σου αφήνοντάς το στη μοίρα.
    πάντως εγώ τείνω προς το να ζητήσεις βοήθεια. εξωτερίκευσε το πρόβλημα.

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    14
    Κι εγώ δεν έχω φίλους, ούτε έναν να μιλήσω.

    Δεν είσαι η μόνη, σκέψου που καταντήσαμε!

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    μην ειναι κατα βαθος ξεκαθαρη επυλογη η μοναξια? και απλα για κοινωνικους λογους προσπαθουμε να την δικαιολογουμε?
    Ο ανθρωπος εχωντας ξεχωρησει απο τη φυση ,εχωντας φτασει σε σημειο να μπορει να δαμαζει την γενετικη του κληρονομια! να πηγαινει κοντρα στα ζωοδοι ενστικτα του, η στα κοινωνικα του στανταρ! ειναι αλλη μια υποσυνειδθτη επανασταση του ανθρωπου να αποδηξει οτι μπορει να παει κοντρα στν δυση του, να αποδηξει οτι δεν ειναι ζωο! Βεβαια δεν ειναι αυτος ο σημαντικος λογος της μοναξιας ,ο λογος οπου ωθει τους ανθρωπος να πΡωτειμουν την μοναξια τους παρα την κοινωνικοτητα τους.
    Η μοναξια ειναι συμπτομα της καταθλιψης αλλα και μπορει ναμην ειναι τυποτα!! μπορει να μην υπαρχουν γυρο ανθρωποι ανταξιοι για παρεα!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    ο άνθρωπος είναι απο τη φύση του κοινωνικό ον. ο Αριστοτέλης έλεγε "ο άνθρωπος που είναι μόνος του, ή ζώο είνα, ή θεός". κάπως έτσι. εγώ δεν πιστεύω οτι υπάρχει άνθρωπος που να αντέχει την απόλυτη μοναξιά. αυτά είναι σαχλά. και ανώριμα θα έλεγα. κατα τη γνώμη μου έχουν και μια δόση ενοχικότητας η όλη απολυτότητα.

    μια ακόμη παρατήρηση: η μοναξιά δεν είναι σύμπτωμα της κατάθλιψης, είναι μια ψυχοκοινωνική συνθήκη. η τάση προς απομόνωση είναι το σύμπτωμα της κατάθλιψης. είναι κάτι εσωτερικό.

    και άλλη μια και τέλος. -με όλο το θάρρος. ένα είδος μοναξιάς είναι κι αυτό. το να μην έχεις ανθρώπους να ταυτιστείς μέσα σε μια κοινωνική ομάδα. έχει ακόμη και η μοναξιά υποκατηγορίες;

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    τα παντα θελουν ενα μετρο, το μετρο , ο μετριος ανθρωπος για τον Αριστοτελη κι για ολους τους αρχαιους ηταν αρετη σε αντιθεση με τους συγχρονους ελληνες, οπου θελουμε να ζουμε με την νεοδυτικη ηθικη της υπερβασης και της υπερβολης σε ολα! ο μετριος εχει γινει υβρης πλεον, ενω ειναι το σωστο διοτις ο μετριος αναζητα την αρμονια στην ζωη οπου συμβαδιζει με την φυση! η αρμονια ειναι το απολυτο ενδιαμεσο αναμεσα στην δραση και στην αντιδραση! ειναι εκει οπου η ζυγαρια ισοζυγη!
    Ετσι και στην ζωη λοιπον, δεν υπαρχει τονα ειναι καποιος συνεχως με κοσμο γυρο του σωστο η λαθος!
    Επισης οι ανθρωποι ευτηχως δεν ειμαστε ολοι ιδιοι μερικοι αρεσκοντεστην συνεχη παρεα, δεν μπορουν να ζουν χωρις ανθρωπους γυρο τους! φρικαρουν μονοι τους, οπως η μανουλα μου απο μικρος θυμαμαι το σπιτι μας ηταν γεματο κοσμο! μπορει να ακουγετε χαρουμενο αλλα δεν ηταν, διοτις σαν νος ηθελα οταν ξυπνω να παω τουαλετα πριν παω σχολειο ,να ντυθω! να φαω στην κουζινα, παντα ομως θα ηταν καποια γειτονισα, καποια θεια μου ! ισως αυτο ειναι που με εκανε "σημερα" μοναχικο? διοτις σαν ειμουν νεος ,εφηβος και μετα το στρατο ειμουν και εγω σαν την μαναμου, ειχα ολο φιλους, περπαταγα στο δρομο και ολο χερεταγα τον κοσμο! λες και ειμουν πολιτικος! επιανα κουβεντα ακομα και με παπουδες! δεν ξερω τι συναιβει κι αλλαξα ετσι αποτομα! και αλλαξα πλεον, και ξερετε το παρελθον μου φερνει προβληματα διοτις εχω ξανα μετακομισει στην ιδια γειτονια αρα πρεπει να ξανα χαιρετω τους ιδιους! χαχα. Ισως αντιδρω μεσα απο την καταθλιψη στο οτι λογο της μανας μου το εχω αποθιμενω! δεν ξερω, ακομα και στην ψυχαναυση αυτο δεν το ξεκαθαρισαμε.
    Το θεμα ειναι πως η μοναχικοτητα δεν ειναι κακο, δεν ειναι αρρωστια εαν βεβαια δεν ειναι αντικοινωνικοτητα, δλδ να μην γουσταρεις ανθρωπους! αυτο ειναι κακο!

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    14
    Μακάρι να μπορούσαμε να βρισκόμασταν συνεχώς μόνο με ανθρώπους που καταλαβαίνουν. Εγώ το λέω «αυτούς που δεν χρειάζεται ούτε να τους μιλήσεις, συνεννοείστε με τα μάτια».

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    μην ειναι κατα βαθος ξεκαθαρη επυλογη η μοναξια? και απλα για κοινωνικους λογους προσπαθουμε να την δικαιολογουμε?
    Σε καποια ατομα,που μπορει να εχουν συμπτωματα ανασφαλειας, φοβου εκφρασης γνωμης απεναντι στους αλλους η οτι θα τους σχολιασουν με αρνητικο τροπο, ειναι μια ανακουφιστικη επιλογη να απομονωθουν για ενα διαστημα και να κλειστουν στη μοναξια τους, το προβλημα ξεκιναει οταν αυτη η μοναξια αρχιζει να γινεται μονιμη επιλογη.Κλασσικη περιπτωση, παιρνεις το καλοκαιρι αδεια απο την δουλεια, οι περισσοτεροι που ξερεις και γνωριζεις, εχουν κανονισει με παρεες, με φιλους,με συντροφους τις διακοπες τους σε καποιο μερος, εσυ, μονος, περνας 10 μερες πχ,στην απολυτη μοναξια,χωρις επιλογες για πουθενα και οσους προτεινεις κατι, αρνουνται ευγενικα η λενε πως εχουν κλεισει και δεν θα μπορεσουν,αυτοματως,εισαι μονος σου, χωρις να το εχεις απαραιτητα επιλεξει, απλα δεν μπορεις να απαντησεις στον εαυτο σου, το γιατι συνεβη αυτο ετσι.

    Eχω περασει 2 ολοκληρες εβδομαδες ελευθερου χρονου, χωρις να κανω τιποτε το ουσιαστικο, μονο δωματιο, take away, βολτα μονος σε κανενα παρκο η παραλια, βολτα με το ποδηλατο και αυτο, τιποτε αλλο.Κανεις δεν με αναζητησε, κανεις δεν με πηρε ενα τηλ,η εστω ενα μνμ να μου προτεινει οτιδηποτε.Ειναι δυσκολο το κομματι να σε κανουν να νιωθεις οτι για τους αλλους εισαι απλα ασημαντος η αδιαφορος, σε κανει ολο αυτο να νιωθεις καποιες ενοχες πως δεν κανεις απο την πλευρα σου κατι σωστα.

    Και μεσα σε αυτο το διαστημα ειχα να αντιμετωπισω, τις μεταπτωσεις της διαθεσης, δηλαδη, εκει που επαιρνα τα πανω μου και ελεγα, θα κανω γυμναστικη, θα βρω 3-4 ταινιες που μου αρεσουν να δω, θα παιξω 2 games στο pc μου, θα παιξω ηλεκτρικη κιθαρα, ξαφνικα, μετα απο 2 μερες ας πουμε, εχανα για ολα αυτα παντελως το ενδιαφερον, τα παρατουσα, ακουγα καταθλιπτικη μουσικη, το εριχνα στο υπερβολικο φαγητο, επαιρνα κιλα, εκνευριζομουν με τον εαυτο μου και αλλα διαφορα.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    χμ.. όντως, το μέτρο είναι χρήσιμο εργαλείο και η ισορροπία είναι απαραίτητη για τη ψυχική μας υγεία. το σωστό και το λάθος είναι άλλο θέμα και σχετίζεται με πολλές παραμέτρους. συμφωνώ. τώρα αναφορικά με την μοναχικότητα, επίσης, μη σου κάνει εντύπωση, όσο μεγαλώνουν οι ανθρώποι τείνουν στην εσωστρέφια και την ενδοσκόπιση κλπ. οπότε δεν το βρίσκω κακό. η μοναχικότητα κάνει καλό. η αντικοινωνικότητα είναι η συμπεριφορά ενάντια στην κοινωνία, πχ αντικοινωνική διαταραχή προσωπικότητας, είναι οι περιπτώσεις διαταραχών όπου το άτομο έχει συγκεκριμένες μανιέρες συμπεριφοράς. μάλλον εννοείς να είναι κάποιος μη-κοινωνικός, αυτό ναι, σε ακραίο βαθμό είναι πρόβλημα!


    μακάρι να υπήρχαν περισσότεροι ανθρώποι που καταλαβαίνουν. θα έλεγα εγώ.

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    οταν αναζηταμε παρεα, φιλους και δεν το καταφερνουμε , δεν βρησκουμε αυτο δεν παει να πει οτι οι αλλοι ειναι κομπλεξικοι, η οτι δεν μας θελουν λογο του οτι εχουν καποιο προβλημα μαζι μας, Η οτι ειναι αντικοινονικοι! Δυστυχως ο κανωνας της στατιστικης και εδω επεμβαινει και μας λεει οτι μαλν εμεις ειμαστε το προβλημα και οχι οι ολλοι! δεν γινετε δλδ να ειναι μια παρεα 10 -15 ατομων μαζι και να μην θελεις κανεις εμας και ταυτοχρωνα να εχουν αυτοι καποιο προβλημα, μαλον εμεις κανουμε κατις λαθος που τους απομακρινουμε!
    Μερικες φορες απο λαθος σκεψεις αποφευγουμαι να δουμε την δικη μας συμπεριφορα, επισης νοιζουμε οτι οι φιλοι υπαρχουν για να μας προσφερουν κατις ,για να παρουμε κατις απο αυτους! Δεν ειναι ετσι ομως, και αυτοι εχουν ψυχη και αυτοι σκεφτοντε οπως εμεις!
    Το σωστο ειναι να προσφερεις συναισθηματα στους φιλους σου χωρις να περιμενεις ανταποδωση , βεβαια πρεπει να εχεις και το νουσου μην φτασεις να σε εκμεταλευτουν!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Κι εγώ δηλώνω κάτοικος επαρχίας και μόνη. Η δική μου εμπειρία είναι πως εδώ και χρόνια είμαι μόνη σε μεγάλο βαθμό. Έχω έναν αδερφό κοντά ηλικιακά που ταυτιζόμαστε σε μεγάλο βαθμό και περνάμε χρόνο. Τόσα χρόνια τα έβαζα με τον εαυτό μου, "κυνηγούσα" άτομα που δεν μου ταίριαζαν, καταλάβαινα πως κάποιες καταστάσεις με υποβάθμιζαν, κοινώς έκανα την ηλίθια. Μια η καραντίνα την άνοιξη, μια κάτι κρίσεις κατάλαβα πως τόσα χρόνια ήθελα να είμαι κάτι που δεν είναι ο εαυτός μου. Δεν είχα το θάρρος να στηρίξω τις επιλογές μου και να αναδείξω την προσωπικότητά μου, αλλοιωνόμουν όχι για να αρέσω σε άτομα, αλλά για να νιώσω πως είμαι σαν τους άλλους. Αλλά δεν είμαι έτσι. Πχ. εγώ δεν θα έλεγα σε ένα άτομο θα τα πούμε στο τάδε μέρος σε μια ώρα και δεν θα πήγαινα, δεν θα χρησιμοποιούσα τους άλλους για προσωπικά οφέλη, δεν θα πουλούσα παραμύθι για να καλύψω το εγώ μου και άλλα τόσα. Ήθελα δηλαδή να μοιάσω σε άτομα που δεν ήμουν εγώ, ήθελα να με αλλάξω, γιατί από μικρά μας τρώνε το μυαλό σαν κοινωνία με διάφορα. Πια νιώθω καλά με το τι είμαι σαν άνθρωπος, ζητώ από τον εαυτό μου συγχώρεση που έζησα τόσα χρόνια με το να θέλω να είμαι αλλιώς, αλλά δεν βλέπω μέλλον. Έχω κουραστεί και απογοητευτεί λίγο με τα άτομα. Είμαι άτομο που μπορώ να επικοινωνήσω με άλλους σε μια κουβέντα, αν και εσωστρεφής, εγώ θέλω απλά ειλικρίνεια και ουσία. Υπομονή για όλους μας. Σημασία έχει να είμαστε καλά με τους εαυτούς μας πρώτα.

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ειναι πολυ δυσκολο να μπορεσει καποιος να εξηγησει την μοναξια, προσωπικα επειδη εω υπαρξει στο πρελθον υπερβολικα κοινωνικ ατομο αλλα τελευταια ειμαι υπερβολικα το αντιθετο ,ξερω οτι εινι δικη μου αποφαη οτι εγω το επιδιωξα αυτο, δεν ετυε δλδ.Απο την αλλη βεβαια θα παιζουν ρολλο λογικα και οι συνθηκες, δλδ δεν ειναι το ιδιο ευκολο να εχεις φιλους αν μεγαλωνεις σε μια πολη ,οπου μεσα στα στενα και στις πλατειες ηαν γεματες με παιδακια οπως εμενα δλδ και αλλιως λογικα αν ζουσα σε καποιο χωριο οπου θα ειμουν πολυ απομονομενος. Κατι παρομοιο εχω παρατηρσει κι με το ταξικο επιπεδο, δλδ εαν καποιος μεγαλωσει και ταυτοχρωνος η οικογενεια του αλλαξει υπερβολικα οικονομικη κατασταση γινουν αρκετα πλουσιοι δλδ ειναι συνηθες τα παιδια να εχουν μεγαλο πρβλημα στο να κανουν φιλους, ειτε λογο του οτι η περιοχη οπου μετακομιζουν ειναι πιο ερημικη κι αποξενομενοι μεταξυ τους οι κατικοι, ειτε επειδη τα παιδια αλλαζουν σχολειο αλλαζουν περιβαλον και δυσκολευοντε να προσαρμοστουν, τελος μεγα προβλημα ειναι η μητερα οπου τρομαζει τα παιδια με τα λογια της , με το να τους υπενθυμιζει συνεχως να προσεχουν τους φιλους τους διοτι θα προσπαθουν να τους εκμεταλευτουν λογο των χρηματων τουςμ ιτε ακομα πιο τρελα να προσεχουν για απαγωες! Δυστυχως ειχα παιδικους φιλους οπου ηταν μια χαρα παιδια γματα χαμογελο και χαβαλε, και σαν εγινε αυτο σαν αλλαξαν δλδ ταξικη συνηδειση δυστυχως αλλαξαν και χαρακτηρα και αντι για να ειναι πιο χαρουμενα αφου εχουν τα παντα, εχουν πιινα στο σαλονι εχουν οτι θελουν αντα αυτου ο ενας απο τους φιλους μου επαθε κατις σαν παραληση στο προσωπο του απο την στεναχωρια του, το μισο του προσωπο ειναι σαν παραλιτο, ειναι ολη μερα μεσα στα νευρα, εχει σταματησει να χαμογελα κι τελικα αναροτιεμαι πως γινεται ,αντι να ειναι πιο χαρουμενος να ειναι ετσι τοσο χαλια τοσο μονος?? , το καταλαβα οταν εμαθα οτι η μανα του του ελεγε ολες αυτες τις βλακειες κι γενικα η ωη του εχει γινει ενα μαρτιριο εχει γινει ηλιαρης και γεματος φθονο! αντι να τον ζηλευουν ο κοσμος, ζηλευει αυτος τον κοσμο και με κακια! ,τοσο που δεν μπορεσα πλεον να ειμαι φιλος του, διοτις ολη αυτη η πολυτελης ζωη οπου εκανε και αναγκαστικα εκανα κι εγω οταν ειμουν μαζι του ενιωθα οτι ηταν γεματη υποκρισια και οτι συνεχως κουτσομπολευε τους παλιους μας φιλους ,δεν αντεξα !

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Εγώ πάντως ησύχασα από όταν μου έδωσαν περιθώριο και αποκόπηκα από διάφορα που δεν με εξέφραζαν. Προσωπικά δεν είμαι το άτομο που θα πάει σε κλαμπ και για χρόνια κάθε σαββατόβραδο έλεγα να δες αυτοί διασκεδάζουν και μπλα μπλα. Χαζομάρες. Μπορεί να είσαι σε κόσμο με πολλά άτομα και να νιώθεις μονος, μου έχει συμβεί. Βέβαια υπάρχουν και πολλοί λόγοι που μπορεί να νιώθεις πως δεν ταιριάζεις, είτε η αλλαγή των συνθηκών που ανέφερες είτε η διαφορετική οπτική. Πχ. έχω περάσει διάφορα ψυχοσωματικά στην ενήλικη ζωή μου και όταν το ανέφερα σε κάποια άτομα ή δεν νοιάζονταν να ακούσουν τι πραγματικά έλεγα ή το περνούσαν στο ντούκου. Απλά πριν συνειδητοποιήσω κάποια πράγματα αυτό το καλοκαίρι έδινα μια ελπίδα για το μέλλον, όχι στον τομέα της μοναξιάς, μιας και αναγνωρίζω πως είμαι μόνη κατά μία έννοια, αλλά δεν νιώθω τόσο μόνη, έχω δικά μου θέματα να λύσω, αλλά νιώθω ένα κενό, μια παύση και σίγουρα δεν σχεδιάζω ούτε το εγγύς μέλλον ούτε βλέπω κάτι σε αυτό.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Aggelikiangy τι ηλικία εχεις?
    Όταν εννοείς είσαι μόνη σου?
    Δεν έχεις κάποιον σύντροφό εδώ κ καιρό?

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Quote Originally Posted by Elena_38 View Post
    Aggelikiangy τι ηλικία εχεις?
    Όταν εννοείς είσαι μόνη σου?
    Δεν έχεις κάποιον σύντροφό εδώ κ καιρό?
    Θεωρώ πως είναι άδικο να πω πως είναι εντελώς μόνη, γιατί έχω τον αδερφό μου που είμαι κοντά σε ηλικία και τα βρίσκουμε, αλλά συνειδητά επέλεξα τους τελευταίους μήνες να κρατήσω αποστάσεις και ουσιαστικά να είναι μόνη. Δηλαδή πέραν από τους γονείς μου, τον αδερφό μου, δεν ασχολείται κανένας άλλος αν υπάρχω. Από τότε που έκανα βήμα πίσω από τα social και από πράγματα που γίνονταν με άλλους χωρίς να είμαι εγώ, ησύχασα αρκετά, αν και άνοιξαν τα μάτια μου και προέκυψαν άλλα. Είμαι 25.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    ΑggelikiAngy Το ότι έχεις την οικογένεια σου είναι πάρα πολύ σημαντικό.
    Καλά έκανες κ έχεις απομακρυνθεί από ανθρώπους που θεωρείς πως δεν είναι φίλοι σου η που δεν νοιάζονται αν υπάρχεις.
    Η ζωή όπως βλέπεις δεν είναι ρόδινη.
    Το ότι δεν έχεις σωστούς φίλους δεν σημαίνει όμως ότι δεν θα βρεθούν άνθρωποι άλλοι που θα νοιαστουν για σένα.
    Σε όλους έχει συμβεί.
    Δεν είναι όλοι φίλοι μας.
    Ούτε όλοι μας αγαπούν.
    Μην απομονωνεσαι τελείως.
    Είσαι μικρή ακόμα...

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μοναξιά
    By windswept in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 13
    Last Post: 07-07-2014, 20:15
  2. Μοναξια.
    By Alucard in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 02-02-2014, 10:47
  3. μοναξια...
    By μελπω in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 17-11-2013, 23:19
  4. ΜΟΝΑΞΙΑ
    By jim1992 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 16-06-2013, 14:42
  5. ΜΟΝΑΞΙΑ
    By alekos123 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 55
    Last Post: 28-07-2011, 14:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •