Μοναξιά! - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 98

Thread: Μοναξιά!

  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    @Elena_38 Θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για τον χρόνο που αφίερωσες.
    Μόνο εμένα έχω, δεν σημαίνει πως είναι ρόδινα όλα με την οικογένειά μου, ίσα ίσα αρκετά από τα θέματά μου έχουν ρίζες από την παιδική ηλικία και εξής, μπορώ να συγχωρώ για να προχωρήσω, δεν ξεχνώ. Με τον αδερφό μου έχω καλές σχέσεις με ειλικρίνεια.
    Επίσης, σχετικό και το ζήτημα της ηλικίας. Είμαι 25 και πάνω κάτω έχω δει κάποιες συμπεριφορές που οδήγησαν στην απογοήτευσή μου. Είμαι ακριβοδίκαιη, αν έφταιγα κάπου θα το αναγνώριζα. Γνωρίζω πως το γεγονός ότι πια μένω σε αυτή τη περιοχή που μένω και η έλλειψη αυτοεκτίμησης και αυτοπεποίθησης οδήγησαν σε λάθος συναναστροφές, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός πως φταίνε και οι άλλοι. Δεν ζητάω χάρες ή φέρνω τους άλλους σε δύσκολη θέση, θέλω ειλικρίνεια και να μην γίνονται παιχνίδια μυαλού ή εκμετάλλευση. Βέβαια η απογοήτευση σε μια φάση έριξε τον πήχη πολύ χαμηλά.
    Είμαι σίγουρη πως υπάρχουν εξαιρετικά άτομα στον κόσμο, αλλά δεν νομίζω πως θα γνωρίσω κάτι σαν αυτό που εκτιμώ εγώ. Δεν μηδενίζω τους ανθρώπους που είχα συναναστροφή, δεν είναι και πολλοί, απλά θεωρώ δικά τους προβλήματα που δεν έχουν συνειδητοποιήσει τους έχουν οδηγήσει σε κάποιες συμπεριφορές. Απογοητεύομαι μετά από λίγο, μου συμβαίνει πάντα. Πλέον δεν μπορώ κάποια πράγματα, δεν μπορώ να συμβιβαστώ πάλι και να γυρίζω με την αίσθηση πως πάλι έκανα την ηλίθια για να αποδείξω σε μένα κάτι και μένει το κενό. Απελευθερώθηκα κατά πολύ όταν ομολόγησα στον εαυτό μου αυτές τις αλήθειες φέτος.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by sofiala135700 View Post
    Παιδιά είμαι φουλ εσωστρεφής δεν έχω φίλους και όπως την κόβω την κατάσταση ούτε προκειτε να βρω..
    Δεν παλεύετε αυτή η μοναξιά...
    Καποιος άλλος σε αυτήν την κατάσταση??
    Καλησπέρα κοπελιά!! Και εγώ στην ίδια κατάσταση βρίσκομαι η μάλλον καλύτερα στην κατάσταση μοναξιάς όσο αφορά την συντροφικότητα!!

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    με τον αδερφό σου που κάνετε παρέα είναι καλό απο μια μεριά. απο την άλλη δεν είναι φίλος. όλοι λίγο-πολύ τις ίδιες δυσκολίες έχουμε. μεγαλώνοντας δηλαδή.
    δεν είσαι σαν τους άλλους και δεν θα γίνεις ποτέ, ούτε αυτοί σαν κι εσένα. το οτι δεν σε έπαιρναν στα σοβαρά είναι κάτι που πρέπει να αναρρωτηθείς για τις επιλογές σου στο μέλλον.
    θέλει αρετή και τόλμη.. η συγχώρεση!! καλλιέργησε τη σχέση σου με τον εαυτό σου, το 'χεις πιάσει το νόημα.

    και γενικότερα, το να μαθαίνεις απο τα λάθη σου είναι κι αυτό κάτι.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Νομίζω πως το ότι ταιριάζω με τον αδερφό μου έχει να κάνει με το γεγονός πως έχουμε ίδια ανατροφή, βιώματα και ηλικία. Για παράδειγμα, εγώ παρακολουθώ ανά περιόδους μπάσκετ (παλαιότερα περισσότερο) και θα προτιμούσα να πάω να δω έναν αγώνα μπάσκετ στο γήπεδο από ένα κλαμπ, πέρυσι άκουσα το ηλίθιο πως πάω να δω μην μου αρέσει κανένας. Δηλαδή με τον αδερφό μου μπορώ να συζητήσω για ό,τι θέμα με προβληματίσει, για το μπάσκετ, τα αθλήματα, την πολιτική ή ό,τι άλλο μου έρθει στο μυαλό, υπάρχει μόνο ειλικρίνεια, ευθύτητα και αγάπη. Είχα χάσει μια ποσότητα μαλλιού, είχα δερματικά και ο τρίτος "Χ" (άτομα της οικογένειάς μου) που θα το ανέφερα στη συζήτηση δεν έδειχνε υπευθυνότητα για την πληροφορία που άκουγε, συνήθως κατέληγε στο να πουν κάτι απλά για να το κάνουν. Αν όμως άκουγα τέτοια θέματα από άλλους, θα προβληματιζόμουν εκείνη τη στιγμή. Δεν αποζητούσα βοήθεια, απλά δεν είμαι ο άνθρωπος που θέλει να συζητάει μόνο για ερωτικές κατακτήσεις ή εμφανισιακά θέματα. Είμαι ακριβοδίκαιη, δύο άτομα δεν ήταν κακά, ίσα ίσα καλές κοπέλες, απλώς είμαστε σε άλλη φάση ζωής μάλλον. Δεν είναι πως δεν με έπαιρναν στα σοβαρά, θεωρώ πως αρκετοί νέοι είναι στο φλού, ίσως έτσι έχουν μάθει επειδή κάποιοι τα ανέχονται, δεν τους αναγάγει αυτό σε κακούς όλους. Απλά έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να μην τα επιτρέπω αυτά πλέον. Δεν με νοιάζει και το παρελθόν πια. Μακάρι να είχα ένα σημάδι για το παρόν.
    Επίσης, όσοι νιώθετε μοναξιά και αν μπορείτε οικονομικά και ψυχολογικά, σκεφτείτε να υιοθετήσετε ένα ζωάκι, κάνει διαφορά.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Αυτή την σχέση που έχεις με τον αδελφό σου να την κρατήσεις σαν το πιο πολύτιμο πράγμα στον κόσμο .
    Είσαι πολύ τυχερή που την έχεις και μπορώ να σε καταλάβω απόλυτα ...

    Έχοντας δύο αδέλφια μεγαλύτερα από εμένα καταλαβαίνω απόλυτα το δέσιμο που έχεις ..
    Πόσες φορές μοιραστικα πράγματα μαζί τους που δεν μπορούσα να τα πω πουθενά αλλού και ας ήταν αγόρια ..

    Όσο για το ζωάκι το ανακάλυψα πρόσφατα ...
    Όχι ότι μου κάλυψε το κενό που νιώθω αλλά μόνο και μόνο που υπάρχει μέσα στο σπίτι με κάνει να νιώθω τόσο όμορφα !!!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    @Marilou Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Το κακό είναι πως με εκείνα και τα άλλα επηρεάζεται και ο αδερφός μου, αν και είναι άλλος χαρακτήρας. Θεωρώ πως τα κοινά μας βιώματα μας έχουν φέρει και τους δύο σε κάποιες καταστάσεις, απλώς εμένα η ψυχική μου υγεία κλωνίστηκε περισσότερο μάλλον.
    Σίγουρα το ζωάκι δεν φέρνει γιατρειά, αλλά είναι μια ρουτίνα, δίνεις αγάπη, παίρνεις αγάπη, κάνει μεγάλο διάφορα. Εμένα οι γάτες με έχουν βοηθήσει πολλές. Πρόσφατα βρήκαμε και ένα μικρούλι που μάλλον τον εγκατέλειψαν από κάποιο σπίτι. Δίνουν θετική ενέργεια.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by AggelikiAngy View Post
    @Marilou Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Το κακό είναι πως με εκείνα και τα άλλα επηρεάζεται και ο αδερφός μου, αν και είναι άλλος χαρακτήρας. Θεωρώ πως τα κοινά μας βιώματα μας έχουν φέρει και τους δύο σε κάποιες καταστάσεις, απλώς εμένα η ψυχική μου υγεία κλωνίστηκε περισσότερο μάλλον.
    Σίγουρα το ζωάκι δεν φέρνει γιατρειά, αλλά είναι μια ρουτίνα, δίνεις αγάπη, παίρνεις αγάπη, κάνει μεγάλο διάφορα. Εμένα οι γάτες με έχουν βοηθήσει πολλές. Πρόσφατα βρήκαμε και ένα μικρούλι που μάλλον τον εγκατέλειψαν από κάποιο σπίτι. Δίνουν θετική ενέργεια.
    Είναι πολύ λογικό να επηρεάζεται ο αδελφός σου από όλο αυτό.
    Σκέψου και εσύ αν ο ίδιος είχε κάποιο θέμα δεν θα επηρέαζε την δική σου ψυχολογία ?
    Για εμένα αυτό είναι αδελφική αγάπη και δεν συγκρίνεται με καμία άλλη ...
    Ειναι ο άνθρωπος που δεν έχει λόγο να σε ζηλέψει, να σε καθοδηγήσει λάθος και πολλά άλλα..
    Βέβαια δεν συμβαίνει σε όλα τα αδέλφια και σε αυτό μεγάλο μερίδιο ευθύνης φέρουν και οι γονείς...

    Εμείς έχουμε πάρει σκυλάκι!
    Έχουν μια καθημερινή ρουτίνα η οποία είναι λιγάκι απαιτητική αλλά δεν την αλλάζω με τίποτα μπροστά σε αυτό που μου προσφέρει η φατσούλα του!!!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Ακριβώς όπως το είπες, δεν έχει λόγο ο αδερφός να σε ζηλέψει ή να σε υποτιμήσει άνευ λόγου. Ειλικρίνεια.
    Κι εμείς εδώ φροντίζουμε στο σπίτι γατάκια και μαζεύτηκε στην πρώτη καραντίνα μια σκυλίτσα γέρικη που μάλλον την εγκατέλειψαν. Δίνουν αγάπη. Αν δεν είχαμε τα ζωάκια δεν θα είχα να γεμίσω με κάτι την καρδιά μου

  9. #54
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by AggelikiAngy View Post
    Ακριβώς όπως το είπες, δεν έχει λόγο ο αδερφός να σε ζηλέψει ή να σε υποτιμήσει άνευ λόγου. Ειλικρίνεια.
    Κι εμείς εδώ φροντίζουμε στο σπίτι γατάκια και μαζεύτηκε στην πρώτη καραντίνα μια σκυλίτσα γέρικη που μάλλον την εγκατέλειψαν. Δίνουν αγάπη. Αν δεν είχαμε τα ζωάκια δεν θα είχα να γεμίσω με κάτι την καρδιά μου
    Ποσο σε ζηλευω που εχεις καλες σχεσεις με τον αδελφο σου, ειναικατις που μου εχει τοσο πολυ λυψει στην νεοτηταμου ειδικα.Βλεπεις η δικη μου αδελφη παρα το οτι ειναι πιο μεγαλη απο εμενα δεν μου φερθηκαι πωτες με στοργη,ποτε δεν ασχοληθηκαι μαζι μου οπως κανουν τα μεγαλυτερα αδελφια παντα τσακονομασταν και σαν μεγαλυτερη και κοπελα θα επρεπε αυτη να κανει το πρωτο βημα να τα βρουμε κι οχι εγω.Παρο λα αυτα ομως και παλυ με εδιοχνε απο κοντα της.
    Δεν θα ξεχασα σαν ειμουν γυρο στα 7-8 μου ειχαν ερθει να κατσουν σπιτι μας 2 φιλες της, σαν ελειψε για λιγο η αδελφη μου , πηγα στο δωματιο που ηταν οι φιλες της, αυτες με ηθελαν,ασχολιοντουσταν μαζι μου ,διοτις ειμουν χαζοχαρουμενος μικρος κι προσφεραγελιο, σαν ηλθε πανω η αδελφη μου,εβαλε της φωνες ! με τραβηξε απο το τσουλουφι και με πεταξε εξω απο το δωματιο της και εκλεισαι την πορτα! Οι φιλες της της εβαλαν χερι, της ελεγαν οτι ειναι αραλογα αυτα που κανει και οτι ειμουν ακακο παιδι, δεν ενοχλουσα, σαν κρυφακουσα την κουβεντα εβαλα τα κλαματα για να με ξανα παρουν στο δωματιο μεσα, ετσι αναγκαστηκαι η αδελφη μου να ανοιξει την πορτα. Ε για αυτο το συμβαν σχεδον μετα κι απο 4-5 χρονια σαν αρχησα να φερνω σπιτι,στο δωματιο μου καμια κοπελιτσα η καμια παρεα μεκαποια κοπελιτσα που γουσταρα, ξαφνου ανοιγαι την πορτα χωριςνατην καλεσουμε και μας εσπαγε τα νευρα, επιτηδες και ως αντιποινα για αυτο που ειχε γινει πριν 5 χρονια! Με μισουσαι η αδελφη μου, και μου εκανε πολυ κακο στην ψυχοσυνθεση μου, λογο του οτι ηταν μεγαλυτερη μου τα χρονια οπου επλαθα τον χαρακτηρα μου,τον ψυχικο μου κοσμο αυτη μου εκανε πολυ κακο με αποτελλεσμα να τα πληρωνω σημερα, συμφωνα με την ψυχαναλυση που εκανα επεξε μεγαλο ρολο αυτη της η εχθρα, ηταν και ψυχαναγκαστικη ειδικα με την καθαριοτητα και την ταξη στα πραγματα ,αντιθετη δλδ απο εμενα ,αρα οπως φανταζεστε οπωτες εμπαινα σπιτι μου δεν με χερεταγαι, μου εβαζαι τις φωνες, και βρισιες διοτις ειχα λερωσει τις σκαλες, η τις ζαρντινιερες στην ειδωδο, μετα μου την ελεγε επειδη δεν μαζευα αμεσως το σακακι μου π.χ. Ολα αυτα δυστυχως επιρεασαν την ψυχοσυνθεση μου αρνιτηκα συν βεβαια την απουσια γωνιων ωστε να βαλουν μια ισοροποια, ωστε να με σωσουν, οι γωνεις μας δυστυχως ηταν ανυπαρκτοι!! η ατακα τους οταν τους ζητουσα να επεμβουν ηταν "μην μας σκοτιζεις μικρε, βρειτε τα μονοι σας" ακομα και η διαρυθμιση του σπιτιου με τους οροφους και το υπνοδωματιο των γωνιων μου τοσο μακρια κατα βαθος νομιζω οτι το εκαναν επιτηδες για να μην τους ενοχλουμε.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Παίζει ρόλο και η εποχή που γεννήθηκε ο καθένας, βέβαια τα κακώς κείμενα υπάρχουν σε όλους τους καιρούς, απλά πολλά νέα παιδιά είναι καλά και με ενσυναίσθηση. Κι εγώ εκνευρίζομαι με τον αδερφό μου ή αυτός μπορεί να μην με ακούει κάποιες φορές, αλλά σίγουρα όχι σε βαθμό που να πω πως δεν υπάρχει. Πάντως όλα αυτά που συμβαίνουν από την παιδική ηλικία και μετά είναι καθοριστικά για την μετέπειτα ψυχική κατάσταση. Σε συμπονώ. Εύχομαι τα καλύτερα. Δεν θέλω να σκέφτεσαι τώρα αχ τυχερή αυτή έχει μια ωραία κατάσταση που εγώ δεν βίωσα. Έκανα κι εγώ αυτό το κακό και έπεφτα ψυχολογικά και ένιωθα μετά κενή. Ευτύχησα εκεί, έχασα άλλου.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by AggelikiAngy View Post
    Ακριβώς όπως το είπες, δεν έχει λόγο ο αδερφός να σε ζηλέψει ή να σε υποτιμήσει άνευ λόγου. Ειλικρίνεια.
    Κι εμείς εδώ φροντίζουμε στο σπίτι γατάκια και μαζεύτηκε στην πρώτη καραντίνα μια σκυλίτσα γέρικη που μάλλον την εγκατέλειψαν. Δίνουν αγάπη. Αν δεν είχαμε τα ζωάκια δεν θα είχα να γεμίσω με κάτι την καρδιά μου
    Αν η ειλικρίνεια είναι το μόνο που ψάχνεις από εδώ και πέρα στην ζωή σου θα είναι πολύ δύσκολο να βρεις ανθρώπους που θα σου την προσφέρουν απλόχερα και δίχως ανταλλάγματα ....

    Όλο αυτό όμως να μην σε αποτρέπει στο να κάνεις καινούργιες γνωριμίες .Απλά χρειάζεται να είσαι λιγάκι πιο προσεκτική .
    Το αν ένας άνθρωπος σε ζηλευει ή σε υποτιμά με τα λόγια του ή με τις πράξεις του, αργά ή γρήγορα θα εισπράξει και ο ίδιος στην ζωή του κάτι τέτοιο.
    Μην διστάζεις να δίνεις πράγματα με τον φόβο να μην πληγωθείς .
    Όλα μέσα στη ζωή είναι ,απλά πρέπει να βρίσκουμε την δύναμη να τα προσπερνάνε και να πηγαίνουμε παρακάτω.
    Δύσκολο το ξέρω αλλά όχι ακατόρθωτο...

    Να θυμάσαι ένας άνθρωπος που είναι αληθινός και αυτό που προσφέρει το κάνει μέσα από την καρδιά του ποτέ δεν βγαίνει χαμένος .
    Αργά η γρήγορα η ζωή θα του επιστρέψει συμπεριφορες.που του χρωστάει.
    Απλά πρέπει να είναι σε θέση να τις αναγνωρίσει και να τις δεχτεί ...

    Όντως στα ζωάκια μπορείς να βρεις αυτή την αγάπη που νομίζω ότι ψάχνεις ...
    Αυτή που δεν θα σε προδώσει ποτέ και που σίγουρα δεν ζητά ανταλλάγματα ..
    Παρά μόνο ότι θες εσύ να του δώσεις ...

    Άσε την καρδούλα σου να δεχθεί και άλλη αγάπη !
    Νομίζω ότι θα ήθελαν πολλοι να την δεχτούν ,αρκεί να την ανακαλύψουν!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Τα λες πολύ όμορφα, αλλά εγώ πια ούτε θέλω η ζωή να μου επιστρέψει τα θετικά που έδωσα απλόχερα (και δεν πιστεύω πως θα γίνει) ούτε έχω πολύ υπομονή. Δεκτική είμαι, στο μέλλον αν είμαι καλά και λύσω αυτά που έχω σαν θέματα τώρα θα ήθελα να γνωρίσω κόσμο. Αυτό δεν σημαίνει πως θα συμβεί. Κι έξω να πας μόνη δεν σημαίνει πως θα έρθει κάποιος να σου μιλήσει. Επίσης, δεν μπορώ και τα social media γενικά, δεν βοηθούν στην ψυχολογία μου και για διάφορους λόγους δεν τα θέλω ιδιαίτερα. Θέλω αλήθεια, ειλικρίνεια και όχι το φαίνεσθαι. Δεν τα λέω με παράπονο όλα αυτά, απλά στο πλαίσιο της συζήτησης που κάνουμε εδώ, μήπως ταυτιστεί κάποιος άλλους και πάρει κουράγιο.

  13. #58
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    η μοναξια παιδια ειναι κατις πολυ σχετικο, μπορει καποιος να ειναι καπου ,περιορισμενος ,μοναχος του τελειος αλλα ξερωντας οτι "υπαρχει" στις καρδιες αλλων ανθρωπων να μην τον επιρεαζει καθολου η μοναξια .
    Ενα τετοιο παραδηγμα ειναι οι ανθρωποι που ζουν στις φυλακες ,ο πστερας μου την εποχη της χουντας ειχε παει για καποια περιοδο σε ενα νησι, με στρατοπαιδα μοναχα.Για καποιον λογο τον εβαλαν απομωνοση , -παρα το οτι δεν ηταν ταραχοποιο στοιχειο ,απεναντιας - σαν μπηκε στην απομωνοση ,μου ελεγε οτι οι υπολοιποι συγκρατουμενοι του οδευωντας πρως εκει με τους φυλακες να τον πηγαινουν, οι αλλοι κρατουμενοι τραγουδουσαν ενα απο τα τραγουδια που αρεσαν στο πατερα μου. Ετσι λοιπον μου ελεγε οτι οσο καιρο εκατσε σε αυτο το μπουντρουμι οπου ειχε πολυ υγρασια, διοτις ηταν καπως σαν υπογειο, οπου το φαγητο του το εδιναν εκει δεν τον αφηναν να παει στο συσσιτιο !!αφηστε οτι στα καλα καθουμενα χωρις να υπαρχει λογος περναγαν απο το μπουντρουμι του και του εριχναν κουβαδες με κρυο νερο! η που τον εδερναν χωρις καμια δικαιολογια! Παρα ταυτα ομως, μου ελεγε οτι ηθικα ηταν πολυ καλα, οτι ενιωθε στο πλευρο του να εχει πολλους φιλους του! μου ελεγε οτι αυτο τους κραταγε ολος και δεν λιγουσαν, διοτις εγω προσωπικα του ελεγα και το πιστευω οτι ηταν μεγαλη βλακεια να περνας ολα αυτα, να περασει δλδ ο πατερας μου τετοια ταλαιπωρεια ! απο το δικο του πισμα και μονο! διοτις εαν εκανε μια δηλωση εγγραφη οτι απαρνιωταν την ιδεολογια του ολα αυτα θα τελειωναν μεσα σε 6 μηνες! ,γιατι και να εκαναν την δηλωση μετα επρεπε να πανε σε ενα σχολειο , η σε κατι σαν σεμιναρια με πατριωτικο περιεχομενο, οτι και να ηταν ομως θα ειχε ξεμπερδεψει απο ολα αυτα! και δουλεια θα εβρισκε μετα πανευκολα και πανω απο ολα θα ηταν ελευθερος! αλλα δυστυχως το πισμα του , αυτος ο εγωισμος δεν τον αφησαι να σκεφτει με λογικη , βεβαια δεν ηταν μονο ο δικος μου πατερας ηταν χιλιαδες ανθρωποι ετσι, που δεν αλλαζανΠροσωπικα νομιζω οτι αυτο ,το να ανηκουν σε μια ομαδα , τους εβγαζε απο την μοναξια και τους εκανε τοσο πορομενους ωστε να ειναι δεχτικοι στο να περασουν ολα αυτα τα τρελα πραγματα!

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by AggelikiAngy View Post
    Τα λες πολύ όμορφα, αλλά εγώ πια ούτε θέλω η ζωή να μου επιστρέψει τα θετικά που έδωσα απλόχερα (και δεν πιστεύω πως θα γίνει) ούτε έχω πολύ υπομονή. Δεκτική είμαι, στο μέλλον αν είμαι καλά και λύσω αυτά που έχω σαν θέματα τώρα θα ήθελα να γνωρίσω κόσμο. Αυτό δεν σημαίνει πως θα συμβεί. Κι έξω να πας μόνη δεν σημαίνει πως θα έρθει κάποιος να σου μιλήσει. Επίσης, δεν μπορώ και τα social media γενικά, δεν βοηθούν στην ψυχολογία μου και για διάφορους λόγους δεν τα θέλω ιδιαίτερα. Θέλω αλήθεια, ειλικρίνεια και όχι το φαίνεσθαι. Δεν τα λέω με παράπονο όλα αυτά, απλά στο πλαίσιο της συζήτησης που κάνουμε εδώ, μήπως ταυτιστεί κάποιος άλλους και πάρει κουράγιο.
    Kαλημερα

    Κανενας άνθρωπος που δίνει κάτι με την θελήσει του πράγματα δεν ζητά ανταλλάγματα .Μονο αμοιβαίο σεβασμό και υγιείς αντιμετώπιση τίποτε άλλο.
    Αν δεν είναι σε θέση κάποιος να τα δωσει για τους δικους του λόγους τουλάχιστον να είναι σε θέση να καταλαβαίνει οτι εδώ δεν τον παίρνει να κάνει οτιδήποτε άλλο γιατι εκει πραγματικά παραβιάζεις οτι όμορφο και αξιο εχει ο άλλος....
    Οσο αφορα τα social ειναι καθαρά θέμα χειρισμού και τι δέχεσαι εσυ ο ιδιος ακόμα και σε αυτο το κομμάτι...Βλέπεις οτι πλέον έχει γίνει μέσον του κάθε καταπιεσμενου ,προβληματικου και εγώ δεν ξέρω τι άλλο, να διοχετεύει ολο αυτό που κουβαλάει κρυμμένος πίσω απο την ανωνυμία του...
    Βεβαια βλεπεις οτι υπάρχουν ατομα και ομαδες ανθρώπων που συζητουν πολιτισμένα και παντα με σεβασμο ...Λιγα ειναι αυτα, αλλα είπαμε, το θεμα ειναι τι ψάχνεις εσυ και τι επιτρέπεις να έχεις στην ζωή σου...
    Στη ζωη σου θα εχεις παντα οτι αντέχεις ...οτι νιωθεις οτι σε πιέζει ή αισθάνεσαι οτι σε παρασέρνει στην αρνητικότητα που μπορεί να κουβαλάει κάποιος να το διωχνεις μακρυά ..
    Οταν κλεινουμε πορτες σε αρνητικά ατομα κατεθειαν ο αερας της ζωης μας αλλάζει...Μπορει να ακούγετε πολυ αστείο αλλα οποιος το εχει ζεισει μπορει να καταλάβει τι εννοω..

    Ποτε μην προσπαθήσεις να γεννήσεις συναισθήματα που δεν μπορεις να ανταποκριθεις ,το μονο σιγουρο ειναι οτι θα σε παρασυρουν ακομα πιο κατω και ποτε μην παίζεις στην ρουλέτα τον άνθρωπο που θα επενδύσει πανω σου ζωή και όνειρα!
    Ειναι στα μονα πράγματα που δεν χωρά η λέξη παιχνίδι....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #60
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Η αποφαση του καθε ενος μας στο αν θα διαλεξει την μοναχικη ζωη η αν θα γινει κοινωνικος ειναι ασχετη με τους ανθρωπους γυρο μας , ασχετη με την ποιωτητα τους ,σχετικη μονο με την δικη μας κριση! εμεις ειμαστε που πλαθουμε τον κοσμο μας!
    Ειναι ιδιος ο κοσμος ,οι ιδιοι ανθρωποι με τους οποιους ενα τυχαιο ατομο Χ εχει κανει εναν κυκλο , εχει χτισει ας πουμε μια μεγαλη παρεα, αληθινους φιλους που στεκοντε ο ενας στον αλλον στα δυσκολα!,οπου μπορει να γινει ας πουμε κι καποιος πολυ δυνατος instagramer για παραδηγμα.
    Αυτος ακριβος ομως ειναι ο κοσμος οπου ενα αλλο ατομο ,ας πουμε ο Ψ' ,μπορει να του βγει να ειναι μοναχικος,να δυσκολευεται ακομα και να κρατησει τους φιλους απο τα φοτητικα χρονια , ειναι η ιδια κοινωνια με του Χ ατομου αλλα δεν μπορει να κανει μια ερωτικη σχεση παρα το οτι τοσο την θελει ! Ιδιοι ανθρωποι ειναι γυρο του, ιδια γειτονια ! ειναι.
    Η διαφορα κατα την αποψη μου -εαν βεβαια δεν υπαρχει στην μεση καποια ασθενια , αν μιλαμε δλδ για δυο υγειες ατομα - η αιτια λοιπον νομιζω οτι ειναι πρωτα απο ολα το στρες και το αγχος .Δυο χαρακτηριστικα που παρα το οτι εχουν καλη αφετηρια δεν αφηνουν τον Ψ' να ειναι ο εαυος του, να ειναι ελευθερος ,απεναντιας τον κανουν σφιχτο και ειδικα σε μικρες ηλικιες αλλα και στα κοριτσια τα τρομαζει οταν βλεπουνκαποιον για πρωτη φορα ναειναι καπως ετσι. Δευτερον , μερικες φορες καποιοι νομιζουν οτι οι φιλικες σχεσεις ειναι με ισοροποιμενα το δουνε και λαβειν. ΟΧΙ ! δεν παει ετσι, δεν ειναι επαγγελματικη σχεση, δεν εχει να κανει με εμποριο, εχει να κανει με απλα αισθηματα, σημερα εχω εγω , αυριο εχις εσυ! Η μπορει να εχεις συνεχως εσυ και γενικα πιο λιγο εγω να δωσω απο υλικης πλευρας , απεναντιας μπορει εγω να το "ισοφαριζω" οχι οικονομικα αλλα με καποιον αλλο τροπο ,με το να φτιαξω ενα καλο φαγητο .Μια τετοια περιπτωση εχω σε δικη μου φιλια οπου υπαρχει παρα πολλα χρονια και κραταει ακομα παρα την τεραστια ταξικη μας διαφορα. Με τον συγκεκριμενο φιλο δεν μπορω να τον ανταγωνηστω με τυποτα σε δωρα, σε κερασματα κι γενικα σε οτι εχει να κανει με υλικα και λεφτα αφου ο τυπος ειναι βιομηχανος.Ομως με αλλους τροπους του αποδεικνυω την φιλια μου, την εκτιμηση μου στο προσωπο του και παρα το κομπλεξ οπου εχει σαν αρκετα πλουσιος απο εκει που ηταν απλα ευκαταστατος εμενα με εχει κρατησει φιλο του και με εμπηστευεται.
    Νομιζω λοιπον οτι πρεπει να ειμαστε αυθορμητοι απεναντοι στους ανθρωπους αν θελουμε να τους κανουμε φιλους.

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μοναξιά
    By windswept in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 13
    Last Post: 07-07-2014, 20:15
  2. Μοναξια.
    By Alucard in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 02-02-2014, 10:47
  3. μοναξια...
    By μελπω in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 17-11-2013, 23:19
  4. ΜΟΝΑΞΙΑ
    By jim1992 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 16-06-2013, 14:42
  5. ΜΟΝΑΞΙΑ
    By alekos123 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 55
    Last Post: 28-07-2011, 14:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •