Μοναξιά! - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 98 of 98

Thread: Μοναξιά!

  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Χαχαχαχα επειδή δεν έχω Facebook?
    Πάνε σου στειλα μην ξεβρακωθουμε τελείως
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Πάνε σου στειλα μην ξεβρακωθουμε τελείως
    όχι, όχι τελείως!
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #93
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Να το κάνεις με κάθε ευκαιρία να το κάνεις σαν άσκηση. Το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει θα νιώσεις πιο ελεύθερη πιο δυνατή κ θ αποκτήσεις κ φιλίες. Όσο πιο νωρίς το κάνεις τόσο πιο σύντομα θα απολαύσεις τα οφέλη. Δε χρειάζεται ν πεις κάτι σημαντικό απλά ανοίγεσαι μιλάς δείχνεις ενδιαφέρον για τους άλλους. Πρότεινε να πάτε βόλτα. Γενικά ρίσκαρε κ να σκέφτεσαι θετικά.
    Το θεωρω τελειως λαθος να το θεωρει καποιος ασκηση. Μου το ειχαν προτεινει ψυχολογοι, το δοκιμασα αλλα δεν εφερε κανενα αποτελεσμα. Μετα απο χρονια καταλαβα οτι το μυστικο ειναι να το κανεις για να περασεις καλα, οχι σαν ασκηση, οχι επειδη πρεπει και οχι για να δειξεις καλη εικονα στους αλλους ή να κανεις φιλους. Οταν επικοινωνεις με καποιον το πρωτο κινητρο πρεπει να ειναι να περασεις καλα μεσα απο μια συνομιλια τιποτα αλλο. Επισης η σκεψη οτι οι αλλοι που μιλουν χωρις προβλημα δεν εχουν τιποτα καλυτερο σε νοημοσυνη απο οτι εχεις εσυ και αν εσυ φοβασαι να μιλησεις τοτε θα επρεπε να φοβουνται και αυτοι. Και αυτο ειναι πολυ σημαντικο επισης

  4. #94
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    3
    Η ψυχολογία μπορεί να βοηθήσει τους ανθρώπους να βελτιώσουντην κατάστασή τους.

  5. #95
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    3
    Στείλτε μου και εγώ

  6. #96
    Erin
    Guest
    Και εγώ μια από τα ίδια.
    Από την άλλη όμως και όταν είχα φίλους παλιά και έβγαινα έξω, πάλι δεν ήμουν χαρούμενη γιατί δεν ένιωθα με όλα τα παιδιά απ'την παρέα καλά ούτε είχα πάντα τα ίδια γούστα διασκέδασης.
    Επίσης λόγω εσωστρέφειας, δεν θέλω να έχω παρέα συνέχεια. Κουράζομαι μετά από ένα διάστημα. Περισσότερο θέλω να βρω κάτι ενδιαφέρον να κάνω στην ζωή μου όσο είμαι μόνη μου και όταν μπορούν και θέλουν και οι άλλοι και εγώ να βγαίνουμε μια στο τόσο, αλλά να περνάμε όλοι καλά.
    Νομίζω ότι έχει να κάνει με τις ανάγκες του καθενός, με την χημεία του με τους άλλους και με το αν θα ταιριάξουμε με κάποιους ή όχι.
    Τώρα, το που θα βρεθεί αυτή η παρέα, δεν το ξέρω.

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    όντως του καθενός ο εγκεφαλος είναι διαφορετικός και λειτουργεί διαφορετικά και αυτό είναι το όμορφο.
    εγώ πλέον εφ όσον δεν μπορώ να έχω ανθρώπους να τους φέρομαι και να μου φέρονται όπως χρειάζομαι, θέλω να εστιάσω την ενεργειά μου σε έναν στόχο, κάτι άλλο κι όχι τους ανθρώπους.
    να το παίξω "κινέζος"

  8. #98
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Location
    Athens
    Posts
    1
    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούργιο μέλος στο φόρουμ. Βασικά διαβάζω 2 χρόνια το φόρουμ αλλά δέν θέλησα ποτέ να γράψω αλλά μιάς και αναφερθήκατε στη μοναξιά που είναι ένα απ τα βασικά μου ενοχλήματα είπα να πώ ένα γειά και εγώ. Εγώ κοινωνική φοβία είχα παλιότερα αν και προσπαθώ καθημερινά για να μή με πιάνει και φυσικά κατα καιρούς είχα κατάθλιψη, μοναξια καί αγοραφοβία. Επίσης έχω και χρόνια κόπωση/ναρκοληψία και πέρνω φάρμακα καί για αυτό.
    Τώρα ποιά έμεινα με τη μοναξιά μου καθώς δέ μπόρεσα να κάνω αρκετές φιλίες στο παρελθόν. Κυρίως τη μητέρα μου έχω. Γενικά κάνω πολλά πράγματα στύλ χόμπι και περνάει η μέρα αλλά καμιά φορά όταν δέν έχω δουλειές είναι πιό δύσκολα.

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. Μοναξιά
    By windswept in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 13
    Last Post: 07-07-2014, 20:15
  2. Μοναξια.
    By Alucard in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 02-02-2014, 10:47
  3. μοναξια...
    By μελπω in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 17-11-2013, 23:19
  4. ΜΟΝΑΞΙΑ
    By jim1992 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 16-06-2013, 14:42
  5. ΜΟΝΑΞΙΑ
    By alekos123 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 55
    Last Post: 28-07-2011, 14:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •