Ιδεοληψιες..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Ιδεοληψιες..

    Παιδιά πως ειστε εσείς; εγώ περνω 2 εβδομάδες δυσκολη φάση με έντονες ιδεοληψιες... Προσπαθώ να το παλεψω μόνη μου... Είναι πολυ δυσκολο...ειχε κανεις ιδεοληψιες που αφορούν το παρελθον;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Όταν λες "που αφορούν το παρελθόν" τί εννοείς;

  3. #3
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Όταν λες "που αφορούν το παρελθόν" τί εννοείς;
    Ότι και καλά μήπως είχες κανει κάτι κακό στο παρελθον και το ξεχασες... Αυτό εννοώ... Αλλά να ξέρεις μέσα σου ότι δεν έχεις κάνει κάτι αν είχες κάνει δεν θα το ξεχνουσες.. Απλώς είναι πολυ έντονες οι ιδεοληψιες που σε αγχώνουν...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Location
    Japan
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Ότι και καλά μήπως είχες κανει κάτι κακό στο παρελθον και το ξεχασες... Αυτό εννοώ... Αλλά να ξέρεις μέσα σου ότι δεν έχεις κάνει κάτι αν είχες κάνει δεν θα το ξεχνουσες.. Απλώς είναι πολυ έντονες οι ιδεοληψιες που σε αγχώνουν...
    Έτσι όπως το περιγράφεις ίσως να υπάρχει στο ασυνείδητο κάποια απωθημένη ενοχή για συμβάν που έχει γίνει παλιά. Κάνεις συνεδρίες; Ίσως με ψυχανάλυση να μπορούσες να ¨σκάψεις¨ και να βρεις τη ρίζα.

    Προσπάθησε να αγνοείς τις επίμονες σκέψεις. Εμένα όταν με πιάνουν προσπαθώ να καταπιαστώ με κάτι, λίγο διάβασμα πχ, και στρέφοντας την προσοχή μου αλλού συνήθως υποχωρούν.

  5. #5
    Quote Originally Posted by ninja View Post
    Έτσι όπως το περιγράφεις ίσως να υπάρχει στο ασυνείδητο κάποια απωθημένη ενοχή για συμβάν που έχει γίνει παλιά. Κάνεις συνεδρίες; Ίσως με ψυχανάλυση να μπορούσες να ¨σκάψεις¨ και να βρεις τη ρίζα.

    Προσπάθησε να αγνοείς τις επίμονες σκέψεις. Εμένα όταν με πιάνουν προσπαθώ να καταπιαστώ με κάτι, λίγο διάβασμα πχ, και στρέφοντας την προσοχή μου αλλού συνήθως υποχωρούν.
    Βασικα αυτές οι ιδεοληψιες του φόβου μην κανω κάτι και το ξεχασω, δημιουργήθηκαν δυστηχως από ποστ που είχα διαβάσει από άλλο άτομο με ιδεοληψιες και δυστυχώς μου κολλησε και εμενα ο συγκεκριμένος φόβος... Ναι κάνω πραγματα μέσα στην μερα ώστε να ξεχνιέμαι... Απλά είναι δυσκολο γιατί όταν χαλαρώνεις τσουπ έρχονται παλι..

Similar Threads

  1. Ιδεοληψίες
    By Stellapl in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 28-06-2019, 16:16
  2. Ιδεοληψιες
    By Fani in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 02-04-2018, 21:07
  3. Συνεχείς ιδεοληψιες
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 02-06-2016, 14:58
  4. Ιδεοληψίες SOS
    By Δημήτρης001 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 66
    Last Post: 10-04-2016, 05:15
  5. Ιδεοληψίες...
    By STORM LORD in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-04-2012, 21:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •