Η ανάπτυξη του ανθρώπου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    93

    Η ανάπτυξη του ανθρώπου

    Ψυχοκοινωνικά στάδια ανάπτυξης του ανθρώπου(E.Erikson)

    1.Βασική εμπιστοσύνη Vs Μη-εμπιστοσυνη (Ομ.-12/18μ.)
    Το νεογέννητο θα αναπτυξει την αισθηση του εαν μπορει να εμπιστευθει τον κόσμο η οχι. Σε αυτο το τοσο πρώιμο στάδιο ένα άτομο μπορει να αναπτυξει την αισθηση της ελπιδας.

    2.Αυτονομια Vs Ντροπη και Αμφιβολία (12/18μ.-3χρ.)
    Το παιδί μπορεί να αναπτύξει μια ισσοριπια ανεξαρτησιας μέσω του περιβάλλοντος (γονείς) ή να αναπτυξει τα συναισθηματα της αμφιβολίας και της ντροπής. Σε αυτη τη φάση το παιδί μπορει να αναπτυξει θέληση.

    3.Πρωτοβουλία Vs Ενοχή (3χρ.-6χρ.)
    Το παιδι σε αυτήν την ηλικία θα αναπτυξει τη δική του πρωτοβουλία να δοκιμαζει νέα πράγματα και δεν θα υπερβαρένεται απο αποτυχιες η θα αναπτυξει την αισθηση της ενοχής και θα φοβάται να δοκιμάσει οτιδηποτε νέο. Σε αυτη τη φάση το παιδι θα μαθει να έχει σκοπό στη ζωή του.

    4.Παραγωγικότητα Vs Κατωτεροτητα (6χρ-εφηβεια)
    Το παιδι μαθαίνει νεέσ ικανότητες σχετικά με τη κουλτούρα στην οποια μεγαλώνει. Σε αυτό το στάδιο μπορεί να νιώσει επισης και το αίσθημα την κατωτερότητας. Η αρετή που θα αποκτηθει σε αυτο το στάδιο είναι η ικανότητα.

    5.Ταυτοτητα Vs Συγχιση Ταυτότητας (εφηβεία-ενηλικιωση)Προδιαγραφη αισθησης του εαυτού μας. Σε αυτό το στάδιο αποκτειται η ακαιρεότητα χαρακτηρα.

    6.Τρυφερότητα Vs Απομόνωση (νεαρη ηλικία)
    Προσπάθεια δέσμευσης με άλλα άτομα. Σε περίπτωση αποτυχίας το άτομα θα υποφέρει από απομόνωση και μπορει να καταντήσει εγωιστης. Σε αυτο το στάδιο ανακαλύπτεται η αγάπη που μπορουμε να αισθανθουμε για ξένα άτομα.

    7.Γενναιοδωρια Vs Κατακρατηση (μέση ηλικία)
    Οι ώριμοι ανθρώποι τους ενδιαφέρει η καθοδήγηση της επόμενης γενιάς και δίνουν ότι μπορούν. Στην αντίθετη περίπτωση οι ανθρωποι αυτης της ηλικίας ειναι στερημένοι ψυχικά και προσπαθούν να κρατούν τα πάντα για τον εαυτο τους. Σε αυτή την ηλικία ανακαλύπτεται η αρετή της φροντίδας.

    8.Κύρος Vs Απελπισία (τριτη ηλικία)
    Οι άνθρωποι καταφέρνουν να ειναι πλέον αποδεκτοι στον εαυτό τους και στουσ γυρω τους. Αποδεχονται τη ζωη και κατά συνέπεια και τον θανατο. Εαν δεν μπορουν να αποδεκτουν αυτά τα δεδομενα πέφτουν σε απελπισία. Η αρετή που αποκτείται σε αυτη την ηλικία είναι η σοφια.

    Ευχαριστώ παρα πολύ!
    :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512

    Τσα! ειμαι και εγω εδω! Με θέλετε στη παρέα σας?

    Μόλις τελείωσα τη μελέτη της θεωρίας της σχετικότητας, ε! ψιλοβαρέθηκα για να πω και την αληθεια (τα μωρά πάντα λενε την αλήθεια).

    Σαν ξεπερασμένη μου μοιάζει, δικέ μου! Μηπως ειναι καιρός να ψάξω το θέμα και εγω?

    Χμ... θα ρίξω εναν υπνάκο να παρω δυνάμεις και θα δούμε!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512

    Εγω κοιμάμαι ήδη δικέ μου! Λιάβαζα ολη νυχτα για τις μαβλες τλύπες του διαστήματος.

    Μωλό ειμαι και εγω .. κουλάστικα.. συνιομη..

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    93
    Γεια σου:)
    Ευχαριστώ που διάβασες το Forum μου και που έλαβες μερος!
    Επειδη δεν γνωριζω και τελεια ελληνικα τη ενοις σαν ξεπερασμένη σου φαίνετε?
    Ευχαριστώ παρα πολύ!:)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •