Φόβος για σκλήρυνση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    13

    Φόβος για σκλήρυνση

    Καλησπερα! Είμαι 32 ετών και αρκετά χρόνια είχα ένα θέμα με το αριστερό ποδι. Έβγαζε πονο στο γόνατο και γενικά αυτό ξεκίναγε από την μέση. Καθιστική ζωή κ στραβά καθημερινά και οι γιατροί είχαν πει Ισχυαλγια....... Τον Ιανουάριο μια Χειροπρακτης τυχαία της λέω ρίξε μια ματιά στο ποδι μου... Η οποία με ταράζει και Μ. Λέει να πάω σε νευρολόγο...... Εγώ παντα ήμουν νοσοφοβικος... Εκεί ξεκινάει το μαρτύριο... Δεν πάω σε νευρολόγο και αρχίζω να δίνω σημασία σε ότι ένιωθα ένιωθα κ άκουγα σχετικά με την. Σκλήρυνση καταπλακας.οτι είχα σταματήσει το crossfit και πιθανον το σώμα Μ μετά από τόσο έντονη άσκηση 5 μήνες άρχισε να βγάζει μυοσκελετικα. Η ταραχή είχε αρχίσει... Τον Απρίλιο νιώθω ένα τσούξιμο μετα την επαφή και τον Μάιο μια κάπως συχνοουρία.... Πλέον με είχε παρει η κάτω βόλτα... Πάω στον καλυτερο φυσιοθεραπευτή και Μ. Εξηγεί ότι είναι μπλοκαρισμενο το ισχυό Μ... Είχα και πλατυποδια φτιαχνουμε πατους και όντως το ποδι τεράστια βελτίωση μετά από χρόνια....σχεδον τέλειο.... Η κάτω βόλτα με. Είχε παρει ..... Πάω στο παθολογο μου και κάνει το λάθος και Μ. Δίνει τον Ιουνιο escitalopram 20mg τεράστια δόση από την πρώτη ημέρα... Και εκεί αρχίζει το πάρτυ... Ταραχή και στην δευτερη μερα αρχίζω να μν βλέπω καλά ειδικά το βράδυ (φώτα ενόχληση)... Ξηροφθαλμια...... Στις 5 μέρες αρχίζει δυσκολία στην ουρηση-ειχα συχνοουρια-τσουξιμο.... Οι φόβοι Μ είχαν φτάσει στο Θεό πλεον ......πηγα σε 7 νευρολόγος όπου με έδιωξαν όλοι... Έφτασα στον τελευταίο π ειναι ο καλυτερος πανω στην σκλήρυνση Μ είπε δν έχεις τπτ αν θες κάνε μια μαγνητική να το βγάλεις από μέσα σου, εγώ Μ είπε δν θέλω κάν να την δω όλα είναι ψυχολογικά.... Εγώ έκανα μαγνητική τελικά και είναι καθαρή.... Και εκεί π είπα θα ισιώσω τπτ.... Τα χάπια τα έχω κόψει ένα μήνα και τα μάτια Μ. Συνήλθαν πλεον εκτός από του ότι έχω ξηροφθαλμια ακομα και το ένα μάτι λόγο του ότι έχω pinquencula σε συνδιασμο με την ξηροφθαλμια Μ. Βγάζει μια ενόχληση ..... Επίσης είχα ενόχληση στον πρωκτο και κπ. Φορές σαν να συσπάτε π με χτυπάγε μέχρι μπροστά............. Εχω μπερδευτεί..... Τις τελευταίες μέρες εχω μυϊκες συσπάσεις και τρεις μερες τώρα μουδιαζουν τα μικρά. Δαχτυλακια του χεριου.Γενικα ξερω οτι τα πλακωνω κπ. Φορές..... Έχουν ομως μαζευτει τόσα πολλα που παλι εχω φόβο μήπως εχω σκλήρυνση και δν φάνηκε στην. Μαγνητική αφου διάβασα ότι κπ. Φορές δν φαίνεται...... Οκ ξέρω ότι ψυχολογικά έχω περασει τεράστιο άγχος όμως είναι τόσα πολλα τα συμπτώματα που παλι φοβάμαι..... Μάτι, ούρηση, μουδιασμα, και παντα κάτι έχω...με αφήνει το ένα έρχεται το άλλο..... Όταν γυμναστο όλα. Είναι καλά χωρίς πρόβλημα... Ίσα ίσα νιώθω καλυτερα... Τι να κάνω όμως ??? 7 νευρολόγος 2 ουρολογοι 2 οφθαλμιατροι 2 Οροπεδικοι.... Μαγνητική εγκέφαλου καθαρή... Κπ εξετάσεις άλλες καθαρές.......... Όμως το σώμα. Μ. Έχει συμπτώματα περίεργα..... Βλέπω ψυχίατρο κάθεται εβδομάδα.... Τελευταία μ. Είπε. Ότι δν καταλαβαίνεις το. Πρόβλημα σ.... Της εξήγησα ότι τα σωματικά μ συμπτώματα με ταράζουν τόσο πολυ που κολάω..... Πολλά συμπτώματα ξεκινησαν από την ώρα π πηρα τα αντικαταθλιπτικά . Δν ξέρω να είναι. Όλα. Ψυχοσωματικά????? Πλέον νιώθω εκεί π είχα. Πάρει τα πάνω μ. Πάλι έπεσα........ Να αρχίσω παλι τους γιατρούς? Να αρχίσω παλι τα χάπια που με. Έκαναν ζόμπι?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    81
    Για πόσο καιρό πήρες τα χάπια? Ο γιατρός δεν σου είπε ότι στην αρχή μπορεί να είσαι χειρότερα μέχρι να δράσει η ουσία που θέλει κανα μήνα?
    Αν τα κόψεις νωρίς και απότομα είναι φυσιολογικό να έχεις τέτοια συμπτώματα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    13
    3 μήνες. Ξεκίνησα με 20 mg όλοι οι νευρολογοι μ είπαν μέγα λάθος. Τα πηρα 25 μέρες έτσι κ μετα στα 10.τελος αυγουστου τα εκοψα. Τα πςρισσοτερα ξεκινησαν οταν πηρα
    Τα χαπια. Θεωρείς 1μιση μήνα π τα εκοψα μπορεί ακόμα να έχουν παρενέργειες? Πχ ξηροφθαλμια ξεκινησε όταν τα πηρα κ εχω ακομα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Με τον ψυχίατρο κάνετε και ψυχοθεραπεία ή απλά ανταλλάσετε δυο κουβέντες και μιλάτε για αγωγές;
    Γνώμη μου είναι να δεις κάποιον ψυχολόγο και να αφήσεις τους γιατρούς.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Σονια,
    Είσαι η φωνή της ψυχραιμης λογικής εδώ!

    Πραγματικά λυπάμαι να διαβάζω τα προβλήματα των νέων παιδιών με τα φάρμακα.

    Περισσότερο όμως αγανακτω με την άγνοια και την αδυναμία των ειδικών, να τους συμβουλεύσουν επαρκώς, τόσο στην έναρξη όσο και κυριως, στην διακοπη τους κάποια στιγμή.

    Έτσι πολλοί βολεύονται να ζουν αποκλειστικά με αυτά, για όσο καιρο τους βοηθούν, προσπαθώντας μια ζωή να βρουν τον συνδιασμο φαρμάκων που θα τους καθιστούν λειτουργικους, και άλλα τοσα φάρμακα για να αντιμετωπίσουν τις πιθανές παρενέργειες των πρώτων !

    Πως αλήθεια φτάσαμε στο σημείο ο μισός παγκόσμιος πληθυσμός να χρειάζεται, αντικαταθληπτικα, ηρεμιστικά και υπνωτικά για να λειτουργεί, και οι περισσότεροι να είναι πάνω στη πιο παραγωγική ηλικία τους;;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Υπάρχουν ασθένειες και καταστάσεις που έχουν να κάνουν κυρίως με τον οργανισμό του κάθε ανθρώπου και με τη χημεία του εγκεφάλου του, π.χ. σχιζοφρένειες, διπολικές κτλ. Παίζουν μεγάλο ρόλο ο τρόπος σκέψης και οι εξωτερικές συνθήκες κτλ, αλλά εκεί το πρόβλημα οφείλεται σε μεγάλο βαθμό σε οργανικά αίτια.
    Από την άλλη, αγχώδεις διαταραχές, αρρωστοφοβίες κτλ ξεκινούν κυρίως από τον τρόπο σκέψης μας, τα βιώματά μας, τις συνθήκες στις οποίες ζούμε και βλέπουμε τα πράγματα και αυτά προκαλούν τα σωματικά συμπτώματα και επηρεάζουν με τη σειρά τους και τη χημεία του οργανισμού να το πω σχηματικά. Σε αυτές τις περιπτώσεις μία αγωγή ενδεχομένως βοηθάει να αντιμετωπίσεις κάποια συμπτώματα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι η λύση αφού δεν καταπολεμά την αιτία του προβλήματος.

    Δυστυχώς ο πολύς κόσμος αρνείται να αναλάβει την ευθύνη του εαυτού του, να βρει την ρίζα του κακού και να μπει σε μία ίσως πιο χρονοβόρα και επίπονη διαδικασία μέχρι να ξεπεράσει οριστικά αυτά τα προβλήματα. Η εύκολη λύση είναι να περιμένει να έρθει η βοήθεια απέξω, με ένα χάπι, χωρίς να προβληματιστεί και να το παλέψει ο ίδιος ουσιαστικά. Έχει να κάνει με μία γενικότερη νοοτροπία και στάση που έχουμε αποκτήσει τις τελευταίες δεκαετίες, ειδικά σε αυτή τη χώρα. Κάποια προβλήματα που είναι "ζόρικα", δεν ξέρω γιατί περιμένουμε να λυθούν έτσι εύκολα χωρίς να ζοριστούμε οι ίδιοι...

    Δεν θέλω να το αμπελοφιλοσοφίσω και να χαλάσω το θέμα του φίλου, δεν τον κατηγορώ για κάτι και ξέρω ότι είναι δύσκολο αυτό που περνάει. Δεν δαιμονοποιούμε τα φάρμακα! Να ξέρεις όμως Μάριε ότι συνήθως το μυαλό παίζει τέτοια παιχνίδια και ασχολείται με κάτι άσχετο, π.χ. φόβοι για σωματικές ασθένεις, σωματικά συμπτώματα από το πουθενά κτλ, όταν θέλει να καλύψει κάτι άλλο που σε βασανίζει και σε χαλάει στη ζωή σου. Αυτό δεν θα σου το βρουν τα φάρμακα. Θα σε βοηθήσουν ίσως να πάρεις μία ανάσα και να ανασυνταχτείς για να αντιμετωπίσεις τον πραγματικό εχθρό, αλλά ως εκεί. Εσύ πρέπει να τον βρεις τον εχθρό, να επεξεργαστείς τι και γιατί σου συμβαίνει, να το δαμάσεις και να το ξεπεράσεις, να το νικήσεις. Εσύ, με τη βοήθεια ψυχολόγου για να απαλλαχτείς ουσιαστικά από όλα αυτά. Γράφε μας πως είσαι και πως πάει αν θες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλημερα κ απο μενα...Μαριε δεν εχεις σκληρυνση.Εχεις καθαρη μαγνητικη οποτε...ξεχνα το.Πιθανοτατα το φαρμακο που πηρες σου κανει καποιες παρενεργειες.Εγω εχω νευρολογικα συμπτωματα εδω και 2.5 περιπου χρονια,με κηλη στον αυχενα και ενα προβλημα στο ισχιακο νευρο του αριστερου ποδιου (συνδρομο απιοειδους).Μυικες συσπασεις,πεταρισματα τιναγματα συνεχως,δαχτυλα που κανουν οτι...γουσταρουν στην κυριολεξια,μουδιασματα κ οτι μπορεις να φανταστεις.Αρνηθηκα να παρω αντικαταθλιπτικα λογω παρενεργειων,πηρα μονο ζαναξ στην ελαχιστη δοση των 0.25 και σταδιακα το εκοψα.Τωρα παιρνω μονο βιταμινες τιποτε αλλο.Ολα αυτα γιατι εχω ζοριστει σε μεγαλο βαθμο,με 2 αρρωστους γονεις εδω και χρονια...οταν ζοριζεται ο ανθρωπος και κανει κακη ζωη,τα νευρολογικα συμπτωματα ειναι πολυ συχνα.Εγω προσωπικα βρισκω γιατρεια μονο με κολυμπι,και γυμναστικη,και οποτε μπορω καφεδακι με την παρεα μου.Κανε πραγματα που σε ευχαριστουν,τις φυσικοθεραπειες για το ποδι σου η οτι αλλο σου ειπε ο γιατρος,αλλα οχι χαπια.Ειδικα η εσκιταλοπραμη προκαλει συσπασεις τιναγματα κλπ.Και σου εδωσε και μεγαλη δοση...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Ακριβώς ετσι είναι, Οταν στρεσαρεσε πολύ για αρκετό καιρό πχ 2 χρόνια , θα βγάλεις νευρολογικά! Μετα νιώθεις άρρωστος και φοβασε περισσότερο τον θάνατο.

    Το περνεις αλλιώς και το παλεύεις και μονο σου. Στην αρχη χρειάζετε συνδρομή του ανάλογου ιατρου , γιατι χρειαζετε μια ωθηση.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Μάριε 2 χρονια παλεύω με νευρολογικά συμπτώματα και έχω κάνει οτι εξέταση μπορεις να φανταστείς. Αιματολογικες, μαγνητικές, ηλεκτρομυογραφηματα, εξετάσεις για αυτοανοσα, ρευματολογικες κλπ. Όλοι μου λένε άγχος, άγχος, άγχος. Παρτο απόφαση και προχωρα κι εσύ όπως μπορείς. Αντικαταθλιπτικα πήρα 2 φορες, βοήθησαν μεν αλλά είχαν και παρενέργειες οποτε τα έκοψα. Εκανα και συνεδρίες αλλα δε με βοήθησαν. Τώρα κι εγω προσπαθώ να δω πως θα πορευτώ.

Similar Threads

  1. Συνεχής φόβος για Σκλήρυνση κατά Πλάκας - Απόγνωση
    By Frapedoumpas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 14-05-2020, 01:18
  2. Φόβος για Σκλήρυνση κατά Πλάκας
    By ilektrologos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 21-07-2018, 18:33
  3. φοβαμαι για σκληρυνση η ανευρισμα
    By teras in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 141
    Last Post: 11-03-2017, 13:00
  4. sos μουδιασμα και φοβος για σκληρυνση κατα πλακας
    By ζωζα in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 6
    Last Post: 17-02-2017, 01:10
  5. Σκλήρυνση κατα πλάκας και ψύχωση.
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 08-12-2012, 12:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •