Άγχος πάλι sos
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Άγχος πάλι sos

    Καλημέρα παιδιά είμαι σε αγωγή με αντικαταθληπτικα 11 μήνες για διαταραχή άγχους όλα καλά χωρίς καθόλου άγχος είμαι στα 10 mg εσιταλοπραμη sandoz όμως την τελευταία βδομάδα έχει επιτρέψει το άγχος πάλι όχι σε μαγλο βαθμό αλλά επέστρεψε και και ποιο πολύ το πρωί όταν γίνεται κόμπος το στομάχι και μερικές φορές κάνω εμετό
    Τι να κάνω έχω σκάση μήπως πρέπει να αυξήσω την δώσει του αντικαταθληπτικου;;
    Ξέρεις κάποιος;έχει συμβεί σε κάποιον όποιος μπορεί ας μου πει σας ευχαριστώ!!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    81
    Μίλησες με το γιατρό σου?
    Ίσως πρέπει να γίνει αναπροσαρμογή της δόσης , αύξηση η μείωση

  3. #3
    Μίλησα μου είπε να πάρω λίγο xanax για 5 ημέρες 0.5 και αν δεν με αφήσει θα πρέπει μάλλον να αυξήσουμε την δοσολογία

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    26
    Γειά σε όλους. Από τα 17 ξεκίνησε το πρόβλημα! Έχω συνεχώς άγχος και δεν μπορώ να ηρεμήσω. Έχω κάνει τα πάντα αλλά τίποτα δεν είναι απολύτως αποτελεσματικό, πριν ακόμη κλείσω τα 17 άρχισα να βρέχω το κρεββάτι μου κάθε βράδυ. Αποφάσισα να φορέσω πάνες για το βράδυ. Όσο περνούσε ο καιρός άρχισα να βρέχω την πάνα όλο και περισσότερο. Όταν ήμουν γύρω στα 18 το πρόβλημα μεγάλωσε και άρχισα να φοράω Πάνες και την ημέρα και κάθε μέρα. Σήμερα είμαι 23 και δεν μπορώ να πάω πουθενά αν δεν φορέσω παμπερς. Μίλησα με τους γιατρούς και μου είπαν ότι είναι πλέον νευρολογικό το πρόβλημα κι ότι αν δεν κάνω εγχείρηση που δυστυχώς δεν έχει τεράστια ποσοστά επιτυχίας μάλλον θα μείνω με τις πάνες όλη μου τη ζωή. Δεν ξέρω, η αλήθεια είναι ότι έχω συνηθίσει την καθημερινότητα μου. Οι πάνες δεν με ενοχλούν, με ενοχλεί το άγχος που δεν μπορώ να λύσω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Chris 233 View Post
    Γειά σε όλους. Από τα 17 ξεκίνησε το πρόβλημα! Έχω συνεχώς άγχος και δεν μπορώ να ηρεμήσω. Έχω κάνει τα πάντα αλλά τίποτα δεν είναι απολύτως αποτελεσματικό, πριν ακόμη κλείσω τα 17 άρχισα να βρέχω το κρεββάτι μου κάθε βράδυ. Αποφάσισα να φορέσω πάνες για το βράδυ. Όσο περνούσε ο καιρός άρχισα να βρέχω την πάνα όλο και περισσότερο. Όταν ήμουν γύρω στα 18 το πρόβλημα μεγάλωσε και άρχισα να φοράω Πάνες και την ημέρα και κάθε μέρα. Σήμερα είμαι 23 και δεν μπορώ να πάω πουθενά αν δεν φορέσω παμπερς. Μίλησα με τους γιατρούς και μου είπαν ότι είναι πλέον νευρολογικό το πρόβλημα κι ότι αν δεν κάνω εγχείρηση που δυστυχώς δεν έχει τεράστια ποσοστά επιτυχίας μάλλον θα μείνω με τις πάνες όλη μου τη ζωή. Δεν ξέρω, η αλήθεια είναι ότι έχω συνηθίσει την καθημερινότητα μου. Οι πάνες δεν με ενοχλούν, με ενοχλεί το άγχος που δεν μπορώ να λύσω.
    Μην βιαστεις να κάνεις την εγχείρηση αφού έτσι και αλλιώς δεν έχει μεγάλα ποσοστά επιτυχίας.
    Μην βιαστείς επίσης να συμπερανεις ότι θα έχεις ακράτεια έφ όρου ζωής.
    Αφού είναι νευρολογικό, όπως ξεκίνησε, έτσι απότομα και θα σταματήσει. Μπορεί και αύριο, μπορεί και σε ένα χρόνο. Μην απελπιζεσαι. Υπάρχει πολύς κόσμος με το ίδιο πρόβλημα και δεν πάνε ούτε σε γιατρό

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Όταν λες ότι έχεις κάνει τα πάντα τι εννοείς; Το άγχος σου που οφείλεται;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Όταν λες ότι έχεις κάνει τα πάντα τι εννοείς; Το άγχος σου που οφείλεται;
    Έχω δοκιμάσει φάρμακα και γιατρούς. Το αγχος δημιουργείται χωρίς ιδιαίτερο λόγο, ακόμη και να έχω την λύση για ένα πρόβλημα, αγχώνομαι και δεν το ελέγχω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχεις δοκιμάσει ψυχολόγο; Νομίζω ότι θα σε βοηθούσε πολύ.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Έχεις δοκιμάσει ψυχολόγο; Νομίζω ότι θα σε βοηθούσε πολύ.
    Ναι. Αρκετές φορές

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βρήκες κάποιον να σου ταιριάζει; Επικεντρωθήκατε στο να βρείτε που οφείλεται το άγχος ή στο να μάθεις να το διαχειρίζεσαι στην καθημερινότητά σου; Που νομίζεις ότι σε βοήθησε η ψυχοθεραπεία και που όχι; Και γιατί;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Βρήκες κάποιον να σου ταιριάζει; Επικεντρωθήκατε στο να βρείτε που οφείλεται το άγχος ή στο να μάθεις να το διαχειρίζεσαι στην καθημερινότητά σου; Που νομίζεις ότι σε βοήθησε η ψυχοθεραπεία και που όχι; Και γιατί;
    Ναι και στην αρχή εγινε καλή δουλειά αλλα μετα κατρακύλησα πάλι

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το θέμα είναι του Δημήτρη βέβαια, αλλά δεν έχω να συμβουλέυσω κάτι πολύ διαφορετικό και αυτόν. Ο ψυχολόγος είναι πολύτιμος σύμμαχος για να καταλάβουμε καλύτερα τον εαυτό μας και να μάθουμε να διαχειριζόμαστε καταστάσεις. Σε άγχος κτλ τα φάρμακα βοηθάνε, αλλά δεν λύνουν το πρόβλημα, εμείς πρέπει να δώσουμε τη λύση. Εσύ Κρις γιατί θεωρείς ότι κατρακύλησες πάλι; Τι μπορείς να κάνεις για να βελτιώσεις την κατάσταση; Η προηγούμενη φορά που αισθάνθηκες καλύτερα δεν μπορεί, κάτι θα σου έχει μάθει.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    6
    Καλησπέρα παιδιά,(κρίσης πανικου) με βοήθησε η δουλειά γτ μου αρέσει! Και η γυμναστική κ μαγειρεμα, γενικά ότι σάς άρεσει ειναι ένα διάστημα που πρέπει όλα να είναι θετικά κ να έχετε αισιοδοξία, και μακριά από τοξικούς ξαδέλφια φίλοι γενικά , παρτε ένα χαρτί γράψτε τι σάς απασχολεί τι σάς αρέσει, μπορεί να το βλέπετε αστείο γτ εγώ το έβλεπα! Είναι ό διαλογισμός καθίστε σταυροτα στο πάτωμα και ευχαριστιστε το εαυτό σάς για όλα τα δυσκολα που περασατε και ότι είστε καλά!! Να κοιτιεστε κάθε μέρα σχεδόν στον καθρέφτη και να λέτε ειμαι καλά είμαι ωραία αυτά, (πανω στην κρίση μέχρι και την προσευχή έλεγα 7 φορές αλλά επειδή δν ειναι τα πιστευω μου κινηθεικα με άλλη τακτική) ευχομαι να βοήθησα και να έδωσα κάποιες λύσεις ☺☺

Similar Threads

  1. αγχος και παλι
    By kaity in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 20-12-2014, 14:51
  2. Αγχος παλι.
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 17-04-2014, 01:33
  3. πάλι άγχος!
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 17-04-2013, 00:51
  4. αγχος ...παλι εγω
    By maria- in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 02-05-2010, 22:50
  5. αγχος παλι
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 21-07-2009, 23:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •