ΕΠΙΑΣΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    5

    ΕΠΙΑΣΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ

    Πριν μερικές μέρες είδα τους γονείς μου να κάνουν έρωτα.Απο εκείνη την ωρα νιώθω χάλια,κλαίω συνέχεια και δεν κοιμάμαι τα βράδια, δεν είπα σε κανέναν τίποτα αλλά νιώθω απόγνωση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θες να μας πεις γιατί;;;;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    5
    Νιώθω πολύ άσχημα ,δεν ξέρω γιατί.Ντρέπομαι πάρα πολύ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Να απενοχοποιήσεις το σεξ στο κεφάλι σου σιγά σιγά.
    Αντί να χαίρεσαι που οι γονείς σου έχουν ερωτική χημεία ακόμα μετά από τόσα χρόνια συμβίωσης εσύ αισθάνεσαι και άσχημα;

    Το ότι έτυχε να πέσεις πάνω σε κάτι τέτοιο δεν είναι λόγος να ντρέπεσαι, συμβαίνουν αυτά.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    5
    Δεν μπορώ,δεν τους έχω δει ποτε να δινουν ενα απλο φιλί ή να είναι αγκαλιά.Η εικόνα με στοιχειώνει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Είναι πολύ συχνό φαινόμενο να το αισθάνονται όλο αυτό τα παιδιά για αυτό και αν διαβάσεις γύρω από την ψυχολογία όλου αυτού του θέματος θέλει κάποια όρια να υπάρχουν από την πλευρά των γονέων ,ακριβώς γιατί πολλά παιδιά φτάνουν στο σημείο που είσαι εσύ τώρα ..

    Καταρχήν πες μας λιγάκι πόσο χρονών είσαι και ποια η σχέση σου με τους γονείς σου να καταλάβουμε ακόμα περισσότερα γιατί μπορεί να αισθάνεσαι έτσι.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    5
    Είμαι 15, γενικά έχω καλές σχέσεις αλλά δεν συζητάμε για ερωτικά θέματα.Είχα βρει στο δημοτικό ενα δονητή και προφυλακτικά στο συρτάρι της μάνας μου αλλά δεν με ενόχλησε,τώρα δεν ξέρω γιατί νιώθω έτσι,μοιάζει με ζήλια με μίσος δεν ξέρω τι να πω.Με κλόνισε πάρα πολύ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by Μάρω05 View Post
    Είμαι 15, γενικά έχω καλές σχέσεις αλλά δεν συζητάμε για ερωτικά θέματα.Είχα βρει στο δημοτικό ενα δονητή και προφυλακτικά στο συρτάρι της μάνας μου αλλά δεν με ενόχλησε,τώρα δεν ξέρω γιατί νιώθω έτσι,μοιάζει με ζήλια με μίσος δεν ξέρω τι να πω.Με κλόνισε πάρα πολύ
    αν ξερεις τι ειναι ο δονητης και τα προφυλακτικα ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ, και δεν ενοιωσες καμια ταραχη με αυτα, θα το ξεπερασεις, μην ανησυχεις..
    επισης, εισαι πολυ μικρη για να γραφεις στον χωρο αυτον, που σημαινει οτι οταν γραφτηκες, δηλωσες ΨΕΜΑΤΑ οτι εισαι πανω απο 18 χρονων. αντε στα μαθηματα σου...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Για να κάνεις εγγραφή στο forum δηλώνεις ότι είσαι 16+, παραβιάζεις τους κανόνες γράφοντας εδώ και μπορεί σύντομα να σε διαγράψουν.

    Αυτό που σου συμβαίνει είναι ότι όπως και όλα τα παιδιά, τους γονείς τους βλέπεις απλά με την ιδιότητα των γονιών και σου κάνει εντύπωση όταν βλέπεις και άλλες πλευρές του εαυτού τους. Όμως οι γονείς σου δεν είναι απλά γονείς, είναι άντρας και γυναίκα, είναι και ερωτικοί σύντροφοι και ένα σωρό άλλα πράγματα. Όσο μεγαλώνεις θα αρχίσεις να βλέπεις την ευρύτερη και πιο ολοκληρωμένη εικόνα. Δεν έχεις τίποτα, είναι το πρώτο σοκ. Τα παιδιά νομίζουν ότι όλος ο κόσμος περιστρέφεται γύρω από εκείνα και την δική τους πραγματικότητα, αργότερα σιγά σιγά καταλαβαίνουν ότι δεν είναι έτσι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by Μάρω05 View Post
    Είμαι 15, γενικά έχω καλές σχέσεις αλλά δεν συζητάμε για ερωτικά θέματα.Είχα βρει στο δημοτικό ενα δονητή και προφυλακτικά στο συρτάρι της μάνας μου αλλά δεν με ενόχλησε,τώρα δεν ξέρω γιατί νιώθω έτσι,μοιάζει με ζήλια με μίσος δεν ξέρω τι να πω.Με κλόνισε πάρα πολύ
    Κοριτσάκι μου καταρχήν είναι φυσιολογικό αυτό που νοιωθεις όσο και να σου φαίνεται παράξενο .Ίσως εσύ το έχεις πάρει λιγάκι πιο βαριά και αυτό έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του εκάστοτε ατόμου...

    Αν μπορείς κάνε μια κουβέντα σε πρώτη φάση με συνομιλικες φιλες σου και θα διαπιστώσεις πως πάνω κάτω σε τέτοιες ηλικίες δεν είναι και τόσο ευχάριστο να έχουν τέτοιες εικόνες με τους γονείς τους ...

    Άλλο είναι να ξέρεις ότι οι γονείς σου είναι μια χαρά αγαπημενοι και ακόμα ερωτευμένοι και άλλο να βλέπεις την πράξη.

    Έπειτα βρε το θάρρος να μιλήσεις στην μαμά σου για όλο αυτό και μην κάθεσαι και το περνάς μόνη σου ,γιατί το μυαλό σου κάνει σενάρια που μπορεί να σε δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο.

    Είπες την λέξη κλειδί "ζήλια"και φυσικά το αποτέλεσμα της ζήλιας είναι και το μίσος
    Έχω κόρη και ξέρω τον "έρωτα"που έχει με τον πατέρα της από μωρό ακόμα και σήμερα που είναι 18..

    Μήπως είναι κάτι τέτοιο?

    Δεν έχει καμία σχέση όμως ένας έρωτας με τον άλλων ...


    Είμαι σίγουρη πως θα σου δωθούν οι απαντήσεις που θα σε κάνουν να ηρεμήσεις και το κυριότερο θα καταλάβουν οι δικοί σου πως στο σπίτι πλέον υπάρχει ένας έφηβος και πρέπει να είναι πιο προσεκτικοί σε αυτό το θέμα .

    Θέλω να καταλάβεις όμως ότι είναι κάτι πολύ όμορφο και το κυριότερο υγιές!!
    Και Παρ όλο ότι είναι παντρεμένοι και έχουν παιδιά αυτό πρέπει να το ζούνε .
    Απλά με λιγάκι προσοχή παραπάνω πλεον!

    Προσπάθησε για αρχή να ηρεμήσεις και να κάνεις συζήτηση με την μαμά σου .
    Και γενικά να συζητάς μαζί της θα σου κάνει πολύ καλό από τα κάθεσαι μόνη σου και να προσπαθείς να βρεις απαντήσεις.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #11
    Meditation
    Guest
    Εγώ σε καταλαβαίνω. Είναι φυσιολογικό να νιώθεις έτσι και να σε φέρνει σε δύσκολη θέση. Ειδικά όταν δεν έχεις δει καμια ερωτική κίνηση μεταξύ τους. Ε, πως να το κάνεις. Εγώ πιστεύω πως αν έσκαγαν φιλια και έκαναν αγαπουλες μπροστά σου από όταν ήσουν μικρή θα το θεωρούσες φυσιολογικό. Από τη στιγμή που έκρυβαν οποιαδήποτε ερωτική κίνηση και τους θυμάσαι από μικρή να το παίζουν αδερφάκια και να αποκρύπτουν οποιαδήποτε ερωτική ενέργεια και γενικά να μη μιλάνε καθόλου για το σεξ και αυτά ...λες και είναι κάτι κακό και σου έχουν περάσει και εσένα αυτή τη νοοτροπία... του κρυβόμαστε, δεν μιλάμε για σεξ, δεν μιλάμε για ερωτική χημεία μεταξύ γυναίκας και αντρα, μετά δεν θέλει πολύ να νιώσει ντροπή και να αηδιάσεις που τους έπιασες σε μια τέτοια σκηνή. Εγώ αν είχα το θάρρος, θα μιλούσα στη μάνα μου. Θα της έλεγα ότι τοσο καιρό δεν έχει συζητήσει ποτέ μπροστά μου για το σεξ και οτι την έπιασα να εμπλεκεται σε τέτοιο σκηνικό και ότι εμένα αυτό με έφερε σε δύσκολη θέση και με έκανε να νιώσω ντροπή. Μόνο και μόνο που θα εκφράσεις τα συναισθήματα σου μπροστά της μπορεί ίσως να σε ανακουφίσει. Εάν όμως δεν έχεις το θάρρος και δεν θες να της μιλήσεις τότε μήπως να έψαχνες στο διαδίκτυο τρόπους να το αντιμετωπίσεις ή εάν δεν νιώθεις καλά...να κλεισεις κάποιο ραντεβού σε ψυχολόγο. Να σε βοηθήσει να καταλάβεις ότι παρά τα αρνητικά σου συναισθήματα, είναι φυσιολογικο οι γονείς σου να έχουν σεξουαλική ζωή.
    Μήπως καταφέρεις και το δεις από άλλη πλευρά το θέμα και καταφέρεις να το απενοχοποιησεις. Η τουλάχιστον να το ανεχτείς ως κάτι φυσιολογικό που συμβαίνει.


    Πάντως να ξέρεις δεν φταις εσύ που ένιωσες έτσι. Οι γονείς πρέπει να δείχνουν ερωτισμό ανάμεσα τους από όταν είναι τα παιδιά μικρά. Δεν λέω να κάνουν σεξ μπροστά στα παιδιά τους, αλλα να φιλιούνται να αγκαλιάζονται, να αγγιζονται. Έτσι το παιδί εξοικειωνεται και θεωρεί τη σεξουαλική ελξη και το άγγιγμα κάτι λογικό. Όταν αντιθέτως το παίζουν αδερφάκια, δεν τους έχεις δει ποτέ να δείχνουν τρυφερότητα μεταξύ τους και μετά τους πιάνεις στο αλλο άκρο, ενώ σου έχουν περάσει το μήνυμα ότι το σεξ και η ελξη είναι κάτι σκοτεινό, δεν μπορείς να το ανεχτείς. Δεν φταις εσύ. Είναι λογικό.

    Όμως είναι καλό να ενδιαφέρονται ο ενας για τον άλλον και να το δείχνουν μεταξύ τους, και εσύ σε λίγα χρόνια όταν είσαι ζευγάρι με έναν άνθρωπο θα θες να έχεις ερωτικά συναισθήματα και να είσαι καλά μαζί του και αγαπημένοι. Η ζηλια σου δημιουργείται μάλλον επειδή νιώθεις πως υπάρχει κάτι παραπάνω μεταξυ των γονιών σου ....μια ιδιαίτερη σχέση και ότι σε αποκλείουν από κάτι. Ότι έχουν μια παραπανω οικειότητα, μια παραπανω σχέση στην οποία εσύ δεν μπορείς να εισχωρήσεις. Ότι μένεις στην απέξω. Είναι λογικό να νιώθεις έτσι και να νιώθεις παραγκωνισμενη όταν έχεις μάθει κα βλέπεις τους γονείς σου μόνο από την οπτική των φροντιστων σου, και οχι από την οπτική ότι οι δύο τους είναι ερωτικοι σύντροφοι κι οχι αδερφάκια ή συγκατοικοι που η δουλειά τους είναι να φροντίζουν μόνο εσένα.

    Οι γονείς σου, επέλεξαν να σου δείξουν ότι είναι μόνο οι φροντιστές σου και να τονισουν μόνο αυτή τη πλευρά, αποκρυπτοντας αυστηρά από σένα την πλευρά τους ως σύντροφοι

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Για να κάνεις εγγραφή στο forum δηλώνεις ότι είσαι 16+, παραβιάζεις τους κανόνες γράφοντας εδώ και μπορεί σύντομα να σε διαγράψουν.
    ...
    δεν ξερω απο που σου προκυπτει το 16+, κι εχω δει κι αλλους να το γραφουν.
    η ηλικια ενηλικιωσης ειναι τα 18+ κι απ οτι θυμαμαι στους ανω των 18 απευθυνεται το φορουμ και ζηταει να το δηλωσεις για να εγγραφεις.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    "Αναφορικά με το φόρουμ υποστήριξης, για να πραγματοποιηθεί εγγραφή, ο επισκέπτης καλείται να δηλώσει αν είναι άνω των 18 ετών. Το e-psychology δε φέρει ευθύνη σε περίπτωση που ο επισκέπτης δηλώσει ψευδή στοιχεία."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ένας λόγος παραπάνω λοιπόν...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Καλό είναι τα παιδιά σε τέτοιες ηλικίες να μίλαν μόνο με τους γονείς τους ή με κάποιον που να εμπιστεύονται ...

    Ποτέ δεν ξέρεις σε ποιον μπορείς να πέσεις ...

    Και πλέον τα παιδιά πάνω από 16 εχουν πολύ εμπεριστατωμένες απόψεις σε κάποια θέματα και μπορούν να κάνουν διαλόγους που ούτε ένας ενήλικας μπορεί να τους κάνει.

    Δεν είναι όλα τα παιδιά ευτυχώς ίδια!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Προβλήματα με τους γονείς.
    By Mimita19 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 15
    Last Post: 13-07-2020, 15:23
  2. Πρόβλημα με τους γονείς.
    By Mary93 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 65
    Last Post: 03-09-2017, 00:15
  3. Φιλοξενώ τους γονείς του
    By Elia18 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 11-10-2016, 17:25
  4. ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ
    By nek11 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 10-01-2014, 10:03
  5. Φόβος για τους γονείς
    By christos2004 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 03-08-2006, 11:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •