φοβάσαι να παραδεχτείς ότι είσαι θλιμμένος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    8

    φοβάσαι να παραδεχτείς ότι είσαι θλιμμένος

    γιατί φοβάμαστε να παραδεχτούμε την αλήθεια?

    γιατί φοβόμαστε να πούμε ότι έχουμε κατάθλιψη?

    γιατί ενώ μπορούμε να στηρίξουμε τους άλλους δεν
    μπορούμε να στηρίξουμε τους εαυτούς μας?


    Παιδιά υπάρχει κανείς εδώ μέσα που να έχει κατ/θλιψη και
    να φοβάται να το παραδεχτεί???

    Το έχετε πάθει ποτέ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Εγώ στην αρχή δεν ήθελα να το παραδεχτώ αλλά τώρα έχω φτάσει να μιλάω για την κατάθλιψη στις φίλες μου ένώ το κρατούσα μέσα μου.Τ,ωρα είμαι βέβαιη ότι έχω πρόβλημα και έχω ανάγκη φαρμακευτικής αγωγής.Το ξέρω ότι πρέπει να παλέψω ίσως και χρόνια αλλά πρέπει και θα κάνω ότι μπορώ για να νιώσω καλύτερα, να βγώ απο αυτό το τούνελ να ζήσω.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    84
    Το να παραδεχτουμε οτι εχουμε κατι ειναι το πρωτο βημα για την θεραπεια.Οσο αρνιωμαστε να δουμε οτι οντως εχουμε ενα θεματακι με τα ψυχολογικα μας δεν προκειται να κατανοησουμε το προβλημα και να βρουμε τη λυση του.Ουτε οι πρωτοι ουτε οι τελευταιοι ειμαστε που εχουμε καποια ψυχολογικα προβληματακια,δεν φταιμε εμεις για αυτο,ουτε τα θελουμε στη ζωη μας.Δυστηχως ολα μεσα στη ζωη ειναι και πρεπει να παλευουμε να ξεπερναμε τα ασχημα χωρις να στιγματιζουν τη ζωη μας

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    8
    κοίτα, να δεις Μίνα. δεν είναι απλά τα πράγματα.
    όταν έχεις συνηθίσει να κάνεις εσύ τον ψυχολόγο στους άλλους.
    και βασικά πολλές φορές λέμε ψέμματα στον εαυτό μας,ξεγελάμε πρώτα τον εαυτό μας και μετά τους άλλους.
    ειδικά αν είσαι εσωστρεφής και σου αρέσει να ακούς περισσότερο από το να μιλάς.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    84
    Τα πραγματα δεν ειναι καθολου μα καθολου απλα!Δεν ειπα κατι τετοιο.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι πρεπει να αποδεχομαστε μια κατασταση ειται καλη ειται κακη και να μην φοβομαστε να δεχτουμε οτι εχουμε καποιο προβλημα.Δεν ειναι ουτε ντροπη ουτε κακο.Οταν εισαι εσωσυτεφης ειναι ακομα πιο δυσκολο γιατι τα μαζευεις ολα μεσα σου .Αυτο μπορει μονο καποιος ειδικος να σε βοηθησει να τυα βγαζεις ολα προς τα εξω.Και εγω ειμαι πολυ εσωστρεφης δεν μου εβγαζες λεξη με αποτελεσμα τοσα χρονια ν ατα μαζευα μεσα μου ωσπου εγινε η εκρηξη.Με την ψυχοθεραπεια καταφερα να λεω αυτα που αισθανομαι και να ννιωθω πολυ πιο αναλαφρη γιατι ετσι μπορει και ο αλλος να σε βοηθησει

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    8
    τι να σου πω ρε Μίνα. έχω ακούσει ότι πας σε ψυχολόγο και πρέπει να μιλάς εσύ,ούτε καν διάλογος γίνεται. σαν να μιλάς σε τοίχο.
    Ε, οπότε πως θα βγάλεις τα εσώψυχά σου ?
    Η δικιά σου εμπειρία πως ήταν?

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    84
    Στις πρωτες συνεδριες η αληθεια ειναι οτι μιλας αρκετα ,σε ρωταει και εσυ αρχιζεις και λες λες...Μεχρι να καταλαβει τι γινεται με την περιπτωση σου και μετα οι επομενες συνεδριες ειναι διαλογος.Παρα πολυ καλο μου εκαναν,με βοηθησαν φοβερα

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    8
    διάλογος σαν τι? δηλ. οπως μιλας με μια φίλη σου για κάποιο πρόβλημα?
    αναλύει ο καθένας αυτά που ακούει?
    Σε ρωτάω γιατί μια φίλη που πήγαινε για 3 χρόνια, σε ψυχολόγο,οι συνεδρίες ήταν
    σαν να μιλαγες σε τοίχο.πηγαινε,εκλαιγε και μετα γυρναγε σπιτι της.

    Βεβαια αυτο μου ειπε οτι της εκανε καλό γιατι καταλαβε τι δεν θα επρεπε να περιμενει απο τους αλλους.Αλλα να πληρωνεις 3 χρονια και να μιλάς σε τοίχο?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    8
    είχα πάει και εγώ σε έναν παλιά ,μια φορά πήγα και μετά εφυγα.δεν μου εκανε τιποτα ο άνθρωπος .απλα δυσκολευόμουνα να μιλήσω.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    8
    κι εγω βασικα ξερω τι εχω.απλα δεν εχω τα κοτσια να το αντιμετωπισω. θελω να απαλλαγω από τις ενοχες, να μαθω να
    λεω οχι και πράγματα τετοιου ειδους.
    απλα δεν μπορω να το κανω μονη μου.
    αν θες και εισαι απο αθηνα πες μου τιμη τι παιρνει και τηλ επικοινωνιας.(ποια περιοχή ειναι?)

  11. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    84
    Ισωςδεν ηταν ο καταλληλος δεν ξερω.σε εναν ψυχολογο εχω παει δεν ξερω πως δουλευουν οι αλλοι.Εμενα μου εφαρμμοσε καποιες μεθοδους την λογικοθυμικη μεθοδο και τη μεθοδο της απευαισθητοποιησης .Με βοηθησαν παρα παρα πολυ

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    8
    η μέθοδος της απευαισθητοποίησης μου αρέσει πάρα πολύ.
    υποθέτω οτι σε μαθαίνει να γίνεις πιο σκληρός.

    πως θα μπορούσα να έρθω σε επικοινωνία μαζί του?και πόσα παίρνει στην κάθε συνεδρία?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    sofiab,

    καλώς ήρθες

    εχω νιωσει οπως λες πώς αισθανεσαι. Θα θελα να σου πω δύο κουβεντες απο προσωπικη εμπειρια, χωρις να εννοω οτι ισχυουν τα ιδια κ στην δικη σου περιπτωση, αλλα ισως βοηθησουν λιγο.

    Υπηρξε μια εποχη που ημουν πολυ ευαισθητη σε καθε ειδους κουβεντα που προερχονταν απο άλλους, ακομα κ αν υπηρχε καλη διαθεση ή προθεση βοηθειας. Εγω ομως πολυ μεγαλη αρνηση στο να παραδεχτω πώς δεν ειμαι καλα, αν και ενιωθα οτι δεν ειμαι καθολου καλα. Αποτελεσμα της αρνησης μου ήταν να χειροτερευω ολο κ παραπανω κ να απομακρυνομαι απο πολυ αγαπημενους μου ανθρωπους. Μεσα ομως σ ολο αυτο το χαος, βρηκα τη δυναμη να παρω βοηθεια.

    Κ ετσι ξεκινησα την θεραπεια μου (ψυχοθεραπεια). Θα θελα να σου πώ, ειναι πώς περα απο τεχνικες κ μεθοδους, θελει χρονο η διαδικασια αυτη. Θελει χρονο ο εαυτος σου δλδ. Κ φυσικα δυναμη....

    Τελος δεν ειναι απαραιτητο να μη μιλάει ο θεραπευτης σου. Αυτο εχει να κανει κ με την ψυχοθεραπευτικη προσεγγιση που εφαρμοζει.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  14. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    84
    sofiab η μεθοδος αυτη εχει σαν σκοπο να σε κανει να ξεπερασεις τους φοβους σου.Εγω ασ πουμε φοβομουν να μεινω σπιτι μονη μου ,να παω βολτα στα μαγαζια .να ειμαι αναμεσα σε πολυ κοσμα,να περοαταω μονη μου κ.α.Ετσι προκαλουσα να κανω αυτα που φοβομουν μεχροι που τα ξεπερασα.Ειναι παρ πολυ καλη μεθοδος.Η λογικοθυμικη μεθοδος σα κανει να σκεφτεσαι ακριβως τους λογους για τους οποιους αισυανεσαι καποια συμπτωματα πανικου.Να καταφερεις να μην τρομαζεις με ολα αυτα που θα νιωσεις και να τα προοσπερασεις αφου εχεις κατανοησει οτι ειναι τελειως ακινδυνα και περνανε μετα απο λιγο.Η καθε συνεδρια κοστιζε 45 ευρω αλλα ειναι στο ηρακλειο κρητης οπου μενω.
    Sofia συμφωνω μαζι σου.Πρωτα πρεπει να καταλαβουμε οτι χρειαζομαστε βοηθεια.Σαφως θελει χρονο δεν γινεται με τις πρωτες 3 φορες να δεις αποτελεσμα.Μεσα απο την ψυχοθεραπεια δεν σε βοηθαει ο ψυχοθεραοευτης να γινεις καλα,αλλα σου δειχνει τον τροπο που πρεπει να σκεφτεσαι για να βοηθας εσυ τον εαυτο σου.Αυτο θελειι αρκετο χρονο γιαυτο πρεπει να εχει και υπομιονη καποιος.Εχω στην αρχη ημουν πολυ αρνητικη γιατι δεν εβλεπε αμεσα αποτελεσματα.Νευριαζα μαζι του κα θελα να σταματησω.Εκεινος ομως δεν με αφηνε και οταν μετα απο λιγο καιρο αρχισα να ειμαι πολυ καλυτερα και να κανω πραγματα τα οποια φοπβομουν μονο στη σκεψη τους καταλαβα π[οσο δικιο ειχε που επεμενε να συνεχισω...Εσυ κανεις ακομα συνεδριες?τι προβλημα εχεις?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    mina,

    χαιρομαι να διαβαζω ευχαριστες εξελιξεις! Μπραβο σου κ ευχομαι κ ολο κ καλυτερα να προχωρας!Δεν εχω ιδεα για τις μεθοδους που αναφερεις, αλλα χαιρομαι που βοηθησαν κ βοηθάνε

    Συμφωνω με οσα γραφεις: στο μονο σημειο που εχω διαφορετικη αποψη ειναι στο οτι ο θεραπευτης σου δειχνει τον τροπο που πρεπει να σκεφτεσαι. Αν κ νομιζω οτι καταλαβαινω πώς το εννοεις, πιστεύω πώς ο θεραπευτης ειναι εκει για να μας βοηθα να απο-μπλοκαριστουμε. Τουλαχιστον εγω ετσι νιωθω. Μεσα απο οσα λεω, με ακουω, μου δινω τον χρονο να ακουσω τί λέω, τί περιμενω, τί αισθανομαι. Αυτο απο μονο του με εχει βοηθησει πολυ.Μια ερωτηση μπορει να με πάει παρακατω, σε σκεψεις ή συναισθηματα που αγνοουσα. Κι ετσι να δωσω σημασια σφαιρικοτερη κ πιο πληρη σ αυτο που εχω ή χρειαζομαι.

    Σε οτι αφορα εμενα, ναι κανω ακομα συνεδριες, κ θα σταματησω οταν αισθανθω οτι εχει κλεισει ο κυκλος των πραγματων που αναζητω μεσα μου. Λειτουργικα ειμαι καλα, εδω κ πολυ καιρο αλλα δεν ειναι μονο η λειτουργικοτητα μου ο στοχος μου (αν κ παλιοτερα αυτο ηταν να αισθανθω καλα δλδ). Το προβλημα που μου ειχε διαγνωσει η ψυχοθεραπευτρια μου ήταν καταθλιπτικο επεισοδιο. Αλλα οπως μου ειπε, και οπως ειδα κ εγω, οταν απευθυνθηκα σ αυτην ειχε ηδη περασει....Δυστυχως το χα περασει μονη μου, αυτο το δυσκολο κομματι.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •