Το πιο δυσκολο στην κατάθλιψη είναι.. - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 92
  1. #61
    Marilou
    Guest
    Όλα αυτά Mac είναι μια πολύ πολύ μεγάλη συζήτηση ..
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι η ανθρωπότητα δεν πάει καθόλου καλά .....

    Πόλεμοι καταστροφές και πολλά άλλα και φυσικά πίσω από όλα αυτά η δήθεν ανθρώπινη ευφυία...

    Ας γυρίσουμε όμως στο θέμα και ας μην ξεφεύγουμε ...

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι ευφυείς!!!
    ...
    Εκτος αυτων που γραφεις οτι σηκωνουν πολυ συζητηση , και συμφωνω , δεν πιστευω οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι ειναι ευφυεις , πρωτος αυτων ο γραφων , που πλησιαζοντας τα 60 , ανακαλυπτω η συνειδητοποιω οτι εχω κανει μεγαλες χαζομαρες στην ζωη μου ....... δεν σημαινει αυτο ομως οτι οσοι μεγαλωνουν συνειδητοποιουν οτι δεν φερθηκαν εξυπνα , ειναι πολυ ' βολικο' να λεμε ψεμματα στον εαυτο μας και να τον παραμυθιαζουμε , η αληθεια ποναει πολυ ..... και πολλοι την αποφευγουν .........εχω παραδειγματα φιλων και στην ιδια μου την οικογενεια ......

    θυμαμαι, μαριλου, στο Ντιρι, οταν σπουδαζα, ειχα παρει και ψυχολογια , και η στατιστικη ελεγε οτι το 10% των ανθρωπων ειναι ευφυεις , το 70% ειναι μετριοι, και το 10% ειναι βλακες ,........βεβαια τοτε ισχυε το ΙQ , που αντικατεσταθη εκ των υστερων με το EQ ..........
    Last edited by Macgyver; 13-11-2020 at 07:59.

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Όλα αυτά Mac είναι μια πολύ πολύ μεγάλη συζήτηση ..
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι η ανθρωπότητα δεν πάει καθόλου καλά .....

    Πόλεμοι καταστροφές και πολλά άλλα και φυσικά πίσω από όλα αυτά η δήθεν ανθρώπινη ευφυία...

    Ας γυρίσουμε όμως στο θέμα και ας μην ξεφεύγουμε ...
    Δλδ . ποιο ειναι το θεμα ? δεν εχω καταλαβει ........ γενικευω απλα την συζητηση ......στο ποστ #60.....
    Last edited by Macgyver; 13-11-2020 at 07:55.

  4. #64
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εκτος αυτων που γραφεις οτι σηκωνουν πολυ συζητηση , και συμφωνω , δεν πιστευω οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι ειναι ευφυεις , πρωτος αυτων ο γραφων , που πλησιαζοντας τα 60 , ανακαλυπτω η συνειδητοποιω οτι εχω κανει μεγαλες χαζομαρες στην ζωη μου ....... δεν σημαινει αυτο ομως οτι οσοι μεγαλωνουν συνειδητοποιουν οτι δεν φερθηκαν εξυπνα , ειναι πολυ ' βολικο' να λεμε ψεμματα στον εαυτο μας και να τον παραμυθιαζουμε , η αληθεια ποναει πολυ ..... και πολλοι την αποφευγουν .........εχω παραδειγματα φιλων και στην ιδια μου την οικογενεια ......

    θυμαμαι, μαριλου, στο Ντιρι, οταν σπουδαζα, ειχα παρει και ψυχολογια , και η στατιστικη ελεγε οτι το 10% των ανθρωπων ειναι ευφυεις , το 70% ειναι μετριοι, και το 10% ειναι βλακες ,........βεβαια τοτε ισχυε το ΙQ , που αντικατεσταθη εκ των υστερων με το EQ ..........

    Εδω θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω και μάλιστα θα σου πω οτι αυτά που εχεις κανει εσυ στην ζωη σου δεν μπορει να τα κανει οποιοσδήποτε ...
    Θυμαμαι πολυ καλα ότι έχουμε συζητησει και μαλιστα πολλα πραγματα που μου εχεις πει ,οτι ηταν ιδιαίτερα αξιόλογα και πως η ζωη σε έφερε μεσα απο καποιες αναποδιές στο σημειο που εισαι σήμερα....άρα δεν ευθύνεσαι μονο εσυ..

    Οσο έξυπνοι και να ειμαστε ,οσο δραστήριοι και υπεύθυνοι, αυτο δεν μας εμποδιζει στο να αποφύγουμε καποια γεγονότα που μπορεί να μας επηρεάσουν για όλη μας την μετέπειτα ζωη ..
    Το θεμα ειναι να συνεχίσουμε να φερόμαστε εξυπνα και να τα αναγνωριζουμε .
    Να τα αναγνωριζουμε και να δουλεύουμε πανω σε αυτα ...Εσυ δεν νομιζω ολα αυτά τα χρονια να μην προσπάθησες να ξεφυγεις απο ολο αυτο που ζεις με διάφορους τροπους ...Τωρα το τι καταφερες ειναι αλλο ζήτημα ..Προσπαθησες όμως ,δεν επαναπαυτικες πισω απο την λεξη κατάθλιψη και άρχισες να γινεσαι ο κριτής των πάντων και πολλά άλλα που κουβάλα ενας ανθρωπος με τετοια συπτωματα...

    Δυστηχως Mac κανεις που ειναι μέσα στην κατάθλιψη ,είναι ικανός να αδειάσει το κεφάλι του που είναι γεμάτο με φόβους και να το γεμίσει με όνειρα και αρετές .....

    Εξαγόρασε τις σκέψεις σου και τους φόβου σου για να σταματήσεις να έχεις φυλακισμένο το ίδιο σου το σώμα σε αυτές .
    Μην φυλακίζεις την ψυχή σου .... μπορείς να χαλιναγωγισεις τα συναισθήματα που σου δημιουργουνται ωστε να μπορέσεις να την νιώσεις επιτελους ελεύθερη και κυριως γεματη με ολη αυτη την ομορφιά που μπορεί να αναζητα μια ψυχη για να ειναι επιτέλους ήρεμη.

    Τοτε να εισαι σιγουρος πως καμια κατάθλιψη δεν θα έχει θέση στη ζωή σου !

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Οντως , μαριλου , προσπαθησα να ξεφυγω απ την κτθλψη , αλλα δεν τα καταφερα , γιατι ? πραματικα δεν ξερω , ισως η απαντηση ειναι κακη ' χημεια ' του εγκεφαλου , δλδ . το προβλημα ειναι δυσλειτουργεια της επικοινωνιας των νευρωνων του εγκεφαλου , η κακη ψυχολογια , η αδυναμια , ....δεν ξερω , δεν εχω ιδεα ........ επαθα εγκεφαλιτιδα , αυτοανοση , που κατεληξε σε μια επιληπτικη κριση, προσφατως , αν το παθαινα προ 30 ετων , θα ελεγαν οτι δαιμονιστηκα ( επεσα κατω κι ετρεμα , κι εχασα πασα επαφη με την πραματικοτητα , για μια βδομαδα ) , να που ομως εδω και 15 χρονια , η επιστημη , η νευρολογια , καταλαβε οτι προκειται για χημικο προβλημα , του εγκεφαλου, αγνωστου αιτιολογιας , και το ξεπερασα , με την βοηθεια φαρμακων , η ημουν απλα τυχερος ( μαλλον , αυτο ειπε ο γιατρος ) ..........πιθανον στο μελλον να υπαρχει φαρμακο κατα της κτθλψης , ειμαι βεβαιος οτι ειναι θεμα χρονου να βρεθει αυτο το φαρμακο, οχι επειδη με βολευει απο το να προσπαθησω να ξεφυγω απ την κτθλψη, αλλα αισθανομαι οτι επειδη αμα χρονισει η κτθλψη , 18 χρ. τυραννιεμαι , εχει δυσκολεψει πολυ η διαφυγη ( ιδιαις δυναμεις ) απ την φρικτη αυτην ασθενεια ..... το μονο που μουχει μεινει ειναι η ελπιδα και η προσευχη ........ μεγαλα οπλα και τα δυο, και καποιος στην ηλικια μου , διαφευγει πιο ευκολα απ την ασθενεια αυτην παρα ενας νεωτερος ......
    ευχαριστω για την βοηθεια , παραυτα , αλλα πλεον ολες τις ' συμβουλες ' διαφυγης τις γνωριζω κι εγω , τις εχω ακουσει πολλακις απ τον ψυχιατρο μου , που δεν παω εδω κι 1,5 χρονο, 18 χρονια πηγαινα ......δεν μπορω να τις εφαρμοσω ομως ......
    μπορει να φταιει κι η καταχρηση ζαναξ , το ευχομαι, γιατι ταχω μειωσει δραστικα , με τεραστια προσπαθεια , θελει ομως να περασει ενα χρονικο διαστημα ......
    αυτα πουχω καταφερει στην ζωη μου , δεν με απαλλασουν απο την παραδοχη των ανοησιων πουχω κανει ......θελω να αποδεχομαι τα λαθη μου ....

  6. #66
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Οντως , μαριλου , προσπαθησα να ξεφυγω απ την κτθλψη , αλλα δεν τα καταφερα , γιατι ? πραματικα δεν ξερω , ισως η απαντηση ειναι κακη ' χημεια ' του εγκεφαλου , δλδ . το προβλημα ειναι δυσλειτουργεια της επικοινωνιας των νευρωνων του εγκεφαλου , η κακη ψυχολογια , η αδυναμια , ....δεν ξερω , δεν εχω ιδεα ........ επαθα εγκεφαλιτιδα , αυτοανοση , που κατεληξε σε μια επιληπτικη κριση, προσφατως , αν το παθαινα προ 30 ετων , θα ελεγαν οτι δαιμονιστηκα ( επεσα κατω κι ετρεμα , κι εχασα πασα επαφη με την πραματικοτητα , για μια βδομαδα ) , να που ομως εδω και 15 χρονια , η επιστημη , η νευρολογια , καταλαβε οτι προκειται για χημικο προβλημα , του εγκεφαλου, αγνωστου αιτιολογιας , και το ξεπερασα , με την βοηθεια φαρμακων , η ημουν απλα τυχερος ( μαλλον , αυτο ειπε ο γιατρος ) ..........πιθανον στο μελλον να υπαρχει φαρμακο κατα της κτθλψης , ειμαι βεβαιος οτι ειναι θεμα χρονου να βρεθει αυτο το φαρμακο, οχι επειδη με βολευει απο το να προσπαθησω να ξεφυγω απ την κτθλψη, αλλα αισθανομαι οτι επειδη αμα χρονισει η κτθλψη , 18 χρ. τυραννιεμαι , εχει δυσκολεψει πολυ η διαφυγη ( ιδιαις δυναμεις ) απ την φρικτη αυτην ασθενεια ..... το μονο που μουχει μεινει ειναι η ελπιδα και η προσευχη ........ μεγαλα οπλα και τα δυο, και καποιος στην ηλικια μου , διαφευγει πιο ευκολα απ την ασθενεια αυτην παρα ενας νεωτερος ......
    ευχαριστω για την βοηθεια , παραυτα , αλλα πλεον ολες τις ' συμβουλες ' διαφυγης τις γνωριζω κι εγω , τις εχω ακουσει πολλακις απ τον ψυχιατρο μου , που δεν παω εδω κι 1,5 χρονο, 18 χρονια πηγαινα ......δεν μπορω να τις εφαρμοσω ομως ......
    μπορει να φταιει κι η καταχρηση ζαναξ , το ευχομαι, γιατι ταχω μειωσει δραστικα , με τεραστια προσπαθεια , θελει ομως να περασει ενα χρονικο διαστημα ......
    αυτα πουχω καταφερει στην ζωη μου , δεν με απαλλασουν απο την παραδοχη των ανοησιων πουχω κανει ......θελω να αποδεχομαι τα λαθη μου ....
    Γι ολα αυτα που εχεις περασει μονο σεβασμο Mac τιποτε αλλο !Και ακομα μεγαλυτερο στη δυναμη που εχεις για να κρατιεσαι ακομα ορθιος!

    Δεν ειναι συμβουλές ...ποια είμαι εγω που θα συμβουλευσω εσένα και τον καθένα εδώ μέσα...

    Παλευω και εγώ με τα λάθη μου τα πάθη μου ,τις αδυναμίες μου ,τα τυχων απωθημένα μου ακόμα καμια φορά παλευω με τον ίδιο μου τον ευατο για να τον κανω καλύτερο ....

    Ειναι πραγματα τα οποία προσπαθώ να τα εφαρμόσω και εγώ όσο δύσκολο και να είναι ,αλλά το κάνω ,ευτυχώς την δύναμη να τα αναγνωρίζω την έχω ....μπορει να λυγίζω ,να κλαίω ,να θυμώνω αλλα μεσα ακόμα και απο αυτα προσπαθώ να βρω κατι κάλο ...
    Εχω παρει παρα πολλα απο εδω μέσα όσο και αν φαίνεται παράξενο...
    Εχω μαθει μεσα απο ανθρώπους που πραγματικά ειναι μαχητές ολου αυτού (εισαι και εσυ μέσα σε αυτους)...που δεν το βάζουν κατω οτι και να γινει ..παίρνω δυναμη απο την δύναμη τους ,χωρις όμως να τους την στερώ....δεν τους ζηλεύω ,τους θαυμάζω ...δεν θέλω το κακο τους επειδη κατάφεραν το ακατόρθωτο ,ισα ισα θέλω να ειμαι κοντα τους για να παιρνω πραγματα απο αυτους ...και το σημαντικοτερο ?οταν μου απλώνουν το χερι για να με τραβήξουν απο τον πάτο μου να μην τους παρασέρνω μαζι μου γιατι δεν καταφερα αυτο που οι ιδιοι καταφεραν με τοσο κοπο...
    Να με πάρουν μαζί τους θελω !

    Οπως εχω μαθει και από τους ανθρώπους που συχνά συναντάμε και στην κοινωνία μας..Ανθρώπους ετοιμη να σου κουνήσουν το δακτυλο και να κρινουν εσένα ,την ζωη σου ,τα συναισθήματα σου ,τις αδυναμίες σου ,τους ερωτες σου ....τα πάντα σου ...
    Να σου πω απο αυτους ισως εχω μαθει τα περισσότερα ...αυτα που σε κάνουν να βλεπεις ποιος πραγματικά εισαι εσυ και γιατι διαφέρεις απο όλους τους άλλους ...
    Ολοι τους ο καθένας ξεχωριστα και για τους δικους τους λογους ειναι ενα μεγαλο "σχολειο" ....

    Μακαρι να τους ειχα συναντησει και πιο μπροστά στην ζωη μου ,ισως σε καποια θεματα να ειχα αντιδράσει τελειως διαφορετικά ...

    Τελικα μονο αν δοκιμάσεις τα όρια σου καταλαβαινεις τι άνθρωπος εισαι .....
    Γιατι μόνο τοτε ίσως μάθεις να θαυμάζεις τον ευατο σου ,ισως ομως μάθεις οτι πρεπει να τον φοβηθείς με αυτα που κρυβει και που τόσα χρόνια ηταν θαμμένα...

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αγαπητη μαριλου, διαβασα προσεκτικα ολο το ποστ σου ......πραματι, οταν φτασεις τα ορια σου , καταλαβαινεις οχι μονο τα ορια σου, αλλα και τι εστι ζωη και δυσκολιες ...... τωρα ναχεις μαθει πραματα απο δω μεσα , περιεργο μου φαινεται, γιατι μονο δινεις εσυ ..... εγω δεν εχω μαθει τιποτα εδω μεσα...... μαχητες ολοι ειμαστε οταν ερθουν τα δυσκολα , το ενστικτο αυτοσυντηρησης ειναι πανισχυρο ...εχω δει ντοκυμαντερ με ανθρωπουε τυφλους , χωρις χερια , που εδωσαν πετυχημενη μαχη με την αναπηρια τους , και εμενα αυτοι οι ανθρωποι με εντυπωσιαζουν....... και βεβαια εχεις κι εσυ αδυναμιες , και ποιος δεν εχει ? μονο αυτοι που δεν το παραδεχονται .... οτι υπαρχουν ανθρωποι που θα σου κουνησουν το δαχτυλο για να σε κρινουν για τα παντα , ειναι μια αληθης και δυσαρεστη πραματικοτητα , αλλα ετσι ειμαστε εμεις οι ανθρωποι.....

  8. #68
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αγαπητη μαριλου, διαβασα προσεκτικα ολο το ποστ σου ......πραματι, οταν φτασεις τα ορια σου , καταλαβαινεις οχι μονο τα ορια σου, αλλα και τι εστι ζωη και δυσκολιες ...... τωρα ναχεις μαθει πραματα απο δω μεσα , περιεργο μου φαινεται, γιατι μονο δινεις εσυ ..... εγω δεν εχω μαθει τιποτα εδω μεσα...... μαχητες ολοι ειμαστε οταν ερθουν τα δυσκολα , το ενστικτο αυτοσυντηρησης ειναι πανισχυρο ...εχω δει ντοκυμαντερ με ανθρωπουε τυφλους , χωρις χερια , που εδωσαν πετυχημενη μαχη με την αναπηρια τους , και εμενα αυτοι οι ανθρωποι με εντυπωσιαζουν....... και βεβαια εχεις κι εσυ αδυναμιες , και ποιος δεν εχει ? μονο αυτοι που δεν το παραδεχονται .... οτι υπαρχουν ανθρωποι που θα σου κουνησουν το δαχτυλο για να σε κρινουν για τα παντα , ειναι μια αληθης και δυσαρεστη πραματικοτητα , αλλα ετσι ειμαστε εμεις οι ανθρωποι.....
    Και ομως Μac εχω παρει και εχω δώσει και μάλιστα πολλά παραπάνω.
    Δυστηχως δεν μπορουσα να δωσω παραπανω σε κάποιους που τα ζητούσαν γιατι απλα κάποια πραγματα δεν τα απαιτείς ουτε παρακαλάς γι αυτα ...
    Στα δινει ο αλλος οταν πραγματικά τα αισθανεται και ειναι ικανος να τα εκτιμήσει...

    Οπως και πηρα οσο παραξενο και να είναι ,ακόμα παίρνω και εσυ και εγω και ολοι μας εδω μεσα ..
    Αυτοι τουλαχιστον που μπορουν και βαζουν στην ακρη τον εγωισμο τους και μπορουν να καταλαβουν οτι ο ανθρωπος οσο ζει πρέπει να μαθαίνει...
    Βλεπεις συμπεριφορες ανθρώπων και απορεις πως μπορούν και τα καταφερνουν με τοσα προβλήματα ,απο αυτό δεν παίρνεις εσυ κουραγιο και δύναμη να παλέψεις πιο πολύ για το δικό σου θεμα?

    Βλεπεις ανθρωπους που εχουν φτάσει το προβλημα τους να το έχουν κανει σημαία τους ,να το βάζουν μπροστα σε κάθε αδικαιολογιτη συμπεριφορα τους και σε καθε παράλογη τους πράξη ή απαίτηση...εκει δεν έχεις μαθει πως εσυ το προβλημα σου θα πρέπει να το λύσεις για να μην σε παρασύρει σε ολο αυτό?

    Βλεπεις ανθρώπους που ψαχνουν μεσα απο άρρωστους τρόπους να βρουν την αγαπη μονο και μονο για να ικανοποιησουν το καθε αρρωστημένο τους κύτταρο...δεν διεκδικούν αγαπη ,απλα απαιτούν ..και τι καταφέρνουν?
    Το μονο σιγουρο οχι σεβασμό πλεον....αδιαφορια αυτο τους αρμοζει...
    εκει δεν μαθαίνεις οτι την αγαπη όταν την νιωθεις πραγματικά και την προσφέρεις αυτό που θα υπάρξει θα ειναι μονο αγαπη?
    Οτι δεν χρειαζεται να γινεσαι πραγματικος ζητιανος ,αφου εσυ δεν εχεις ιδεα τι παει να πει αυτο που αναζητας?


    Βλεπεις ανθρώπους να ζηλευουν στην πραγματικοτητα μια στρωμμενη ζωη ,μια οικογενεια και το μονο που θα βγαλουν ειναι κακια και καθε ειδους παραλογη καχυποψία με σκοπο να στο διαλύσουν γιατι οι ιδιοι δεν το καταφεραν ή δεν το γνώρισαν ποτε για να μπορεσουν να καταλαβουν τι σημαινει ολο αυτο...
    Αυτο δεν σου εμαθε οτι ολα αυτα τα συναισθηματα μονο δηλητήριο σε γεμιζουν....οτι είσαι πραγματικα ανθρωπος μονο οταν χαιρεσαι με την χαρα του άλλου ?

    Βλεπεις ανθρωπους που αν δεν συμφωνείς σε ολα μαζι τους ,αν δεν τους "ανεβάζεις " συνεχεια ,αν δεν τους αποδεχεσαι βγαζουν τον πραγματικο τους ευατο που ειναι γεματος αρνητισμο και αδικαιολογιτο εγωισμο.
    Απο εκει δεν μαθαινεις οτι πρεπει να συζητας?Να εισαι θετικος στο να ακούς και να σεβεσαι τις απόψεις του συνομιλητή σου ?
    Αν κρινεις οτι δεν ειναι σωστες τις παραβλέπεις ,δεν τον μειώνεις ...


    και ποσα αλλα Μαc...
    μια μικρογραφια της κοινωνιας μας ειμαστε και εδω μεσα ....καθε καρυδιας καρυδι κυκλοφορει...

    Αν θες να πας ενα βημα παρακάτω τον ευατο σου μπορεις να παρεις πραγματα απο το πιο μικρο γεγονός εδω μέσα μεχρι το μεγαλύτερο..Αρκει να θες ...

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Και ομως Μac εχω παρει και εχω δώσει και μάλιστα πολλά παραπάνω.
    Δυστηχως δεν μπορουσα να δωσω παραπανω σε κάποιους που τα ζητούσαν γιατι απλα κάποια πραγματα δεν τα απαιτείς ουτε παρακαλάς γι αυτα ...
    Οπως και πηρα οσο παραξενο και να είναι ,ακόμα παίρνω και εσυ και εγω και ολοι μας εδω μεσα ..
    Βλεπεις συμπεριφορες ανθρώπων και απορεις πως μπορούν και τα καταφερνουν με τοσα προβλήματα ,απο αυτό δεν παίρνεις εσυ κουραγιο και δύναμη να παλέψεις πιο πολύ για το δικό σου θεμα?

    Βλεπεις ανθρωπους που εχουν φτάσει το προβλημα τους να το έχουν κανει σημαία τους ,να το βάζουν μπροστα σε κάθε αδικαιολογιτη συμπεριφορα τους και σε καθε παράλογη τους πράξη ή απαίτηση...εκει δεν έχεις μαθει πως εσυ το προβλημα σου θα πρέπει να το λύσεις για να μην σε παρασύρει σε ολο αυτό?

    Βλεπεις ανθρώπους που ψαχνουν μεσα απο άρρωστους τρόπους να βρουν την αγαπη μονο και μονο για να ικανοποιησουν το καθε αρρωστημένο τους κύτταρο...δεν διεκδικούν αγαπη ,απλα απαιτούν ..και τι καταφέρνουν?
    Το μονο σιγουρο οχι σεβασμό πλεον....αδιαφορια αυτο τους αρμοζει...

    Βλεπεις ανθρώπους να ζηλευουν στην πραγματικοτητα μια στρωμμενη ζωη ,μια οικογενεια και το μονο που θα βγαλουν ειναι κακια και καθε ειδους παραλογη καχυποψία με σκοπο να στο διαλύσουν γιατι οι ιδιοι δεν το καταφεραν ή δεν το γνώρισαν ποτε για να μπορεσουν να καταλαβουν τι σημαινει ολο αυτο...
    Αυτο δεν σου εμαθε οτι ολα αυτα τα συναισθηματα μονο δηλητήριο σε γεμιζουν....οτι είσαι πραγματικα ανθρωπος μονο οταν χαιρεσαι με την χαρα του άλλου ?

    Βλεπεις ανθρωπους που αν δεν συμφωνείς σε ολα μαζι τους ,αν δεν τους "ανεβάζεις " συνεχεια ,αν δεν τους αποδεχεσαι βγαζουν τον πραγματικο τους ευατο που ειναι γεματος αρνητισμο και αδικαιολογιτο εγωισμο.

    και ποσα αλλα Μαc...
    μια μικρογραφια της κοινωνιας μας ειμαστε και εδω μεσα ....καθε καρυδιας καρυδι κυκλοφορει...
    ...
    και παλι μαριλου, θα επιμεινω οτι το μονο που κερδισα εδω μεσα, ειναι αχαριστια και αγνωμοσυνη, ισως λεμε το ιδιο πραμα με αλλα λογια ....... εδωσα οικονομ. βοηθεια σε μελος , και μονο που δεν μεβρισε , με την πρωτη ευκαιρια/αφορμη ...... προσεφερα την ουσιαστικη μου υποστηριξη σε μελος , οταν ομως ζητησα την βοηθεια του , σε πμ. , δεν ηταν προθυμο να μου την δωσει , με αγνοησε ...... με ξερεις οτι δεν κλαιγομαι, ποτέ δεν εχω γινει κουραστικος , ετσι ειναι ο χαρακτηρας μου , ................ το 90% των μελων ειναι προθυμα να σου ζητησουν την βοηθεια σου , αλλα οχι να την δωσουν , οταν τους ζητηθει, αυτο το βρισκω νοσηρο/εγωστικο , και φυσικα ξερω οτι ετσι ειναι οι ανθρωποι, οποτε προτιμησα ναποχωρησω τον Μαρτιο /2020 , αλλα απο ενα παιχνιδι της μοιρας ( την επιληπτικη κριση ) , κλειστηκα μες το σπιτι , και απροθυμα ξαναμπηκα στο φορουμ..... τα θεματα των μελων εδω μεσα ειναι σχετικως ασημαντα , ρωτανε τον γιατρο τους , και ρωτανε την γνωμη του καθε ασχετου εδω μεσα ................ προτιμω να βλεπω ντοκυμαντερ με ατομα με ( πραματικες ) αναπηριες , πως τις ξεπερασαν , κατι το οποιο εγω δεν θα μπορουσα να κανω , θα καθηλονωμουν , κατα πασα πιθανοτητα ...... μελη που μου στελνουν πμ. με χαζα προβληματα , γινονται κουραστικα ...... την κακια τηνγνωριζω τωνανθρωπων , ημουν απ αυτους που προκαλουσα με την τυχη που ειχα εχοντας πραματα η καταστασεις που δεν ειχαν την τυχη να εχουν αλλα μελη .......δεν εχω καμμια διαθεση να ' ανεβασω ΄κανενα μελος , αν δεν τα ανεβασουν οι δυσκολιες , δεν μπορω εγω να το κανω εγω γι αυτα , γι αυτο και δεν λαμβανω μερος σε τετοιες συζητησεις .......η ζωη ειναι σκληρη , η γενια αυτη δεν ειναι προθυμηνα προσπαθησει , ολο καφεδακια και βολτες ειναι, οπως ο πατερας μου που πηγε στην ηλικια των 25 ετων στο τρομερο τοτε Καμερουν , μες την ζουγλα , κυριολεκτικα , αφραγκος , και ομως , ταβγαλε περα ........τι να μου πει οποιοδηποτε μελος εδω μεσα ? αφου εχω το παραδειγμα μες το ιδιο μου το σπιτι .......... απογοητευση αποκομισα εδω μεσα ...... απορω τι αποκομισες εσυ εδω μεσα ........
    Last edited by Macgyver; 15-11-2020 at 09:58.

  10. #70
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    και παλι μαριλου, θα επιμεινω οτι το μονο που κερδισα εδω μεσα, ειναι αχαριστια και αγνωμοσυνη, ισως λεμε το ιδιο πραμα με αλλα λογια ....... εδωσα οικονομ. βοηθεια σε μελος , και μονο που δεν μεβρισε , με την πρωτη ευκαιρια/αφορμη ...... προσεφερα την ουσιαστικη μου υποστηριξη σε μελος , οταν ομως ζητησα την βοηθεια του , σε πμ. , δεν ηταν προθυμο να μου την δωσει , με αγνοησε ...... με ξερεις οτι δεν κλαιγομαι, ποτέ δεν εχω γινει κουραστικος , ετσι ειναι ο χαρακτηρας μου , ................ το 90% των μελων ειναι προθυμα να σου ζητησουν την βοηθεια σου , αλλα οχι να την δωσουν , οταν τους ζητηθει, αυτο το βρισκω νοσηρο , και φυσικα ξερω οτι ετσι ειναι οι ανθρωποι, οποτε προτιμησα ναποχωρησω τον Μαρτιο /2020 , αλλα απο ενα παιχνιδι της μοιρας ( την επιληπτικη κριση ) , κλειστηκα μες το σπιτι , και απροθυμα ξαναμπηκα στο φορουμ..... τα θεματα των μελων εδω μεσα ειναι σχετικως ασημαντα , ρωτανε τον γιατρο τους , και ρωτανε την γνωμη του καθε ασχετου εδω μεσα ................ προτιμω να βλεπω ντοκυμαντερ με ατομα με αναπηριες , πως τις ξεπερασαν , κατι το οποιο εγω δεν θα μπορουσα να κανω , θα καθηλονωμουν , κατα πασα πιθανοτητα ...... μελη που μου στελνουν πμ. με χαζα προβληματα , γινονται κουραστικα ...... την κακια τηνγνωριζω τωνανθρωπων , ημουν απ αυτους που προκαλουσα με την τυχη που ειχα εχοντας πραματα η καταστασεις που δεν ειχαν την τυχη να εχουν αλλα μελη .......δεν εχω καμμια διαθεση να ' ανεβασω ΄κανενα μελος , αν δεν τα ανεβασουν οι δυσκολιες , δεν μπορω εγω να το κανω εγω γι αυτα , γι αυτο και δεν λαμβανω μερος σε τετοιες συζητησεις .......η ζωη ειναι σκληρη , η γενια αυτη δεν ειναι προθυμηνα προσπαθησει , ολο καφεδακια και βολτες ειναι, οπως ο πατερας μου που πηγε στην ηλικια των 25 ετων στο τρομερο τοτε Καμερουν , μες την ζουγλα , κυριολεκτικα , αφραγκος , και ομως , ταβγαλε περα ........τι να μου πει οποιοδηποτε μελος εδω μεσα ? αφου εχω το παραδειγμα μες το ιδιο μου το σπιτι .......... απογοητευση αποκομισα εδω μεσα ...... απορω τι αποκομισες εσυ εδω μεσα ........
    Καλημερα!

    Φυσικα και σε ξερω Mac και ολα αυτα που λες ,μαζι τα συζητουσαμε και σου ειχα πει την αποψη μου.
    Καλα κανεις και τα λες και τα βγαζεις απο μεσα σου ,βοηθαει πολυ και το ξερεις απο να το κρατας και να σε τρωνε ..
    Θυμασαι πως ημουνα και πως έγινα πλέον.....

    Σου ειπα και τοτε ,κρατα μονο τα καλα ,εσυ πρόσφερες, αυτοι το χερι το δάγκωσαν και δεν το έσφιξαν οταν τους βοήθησες ...
    Ποιος λοιπον πρεπει να μην αισθάνεται καλα ?
    Οχι εσυ παντως ...
    Καθε φορα που θα νιωθεις οτι πιεζεσαι παρε τον χρονο σου και μην μπανεις ...Να ξερεις ομως οτι με το να σιωπουμε δινουμε θεση εδω μεσα σε μελη που επρεπε να ειχαν εξαφανιστει εδω και καιρο...Δυστηχως τετοια μελη εχουν κανει πολλα παιδια που πραγματικα ειχαν πολυ σοβαρές αποψεις να αποχωρησουν γιατι δεν τους αντεχαν..
    Ευτυχως καποιοι που αδιαφορουν πλεον γι αυτους παραμένουν....

    Ας μην τους κανουμε την χαρη λοιπον ...εφόσον γουσταρουμε να ειμαστε εδω δεν δινουμε λογαριασμο σε κανεναν και οτι ειναι το λεμε κατευθειαν.Δεν μπορουν να καταλαβουν οτι δεν εχουμε να χωρίσουμε τιποτα μεταξυ μας ..
    Οι περισσοτεροι θελουμε να λεμε την αποψη μας οποια ειναι αυτη και οχι να την επιβαλλουμε ...
    Ειναι ωραιο να συζητάς ,παίρνεις πολλα πραγματα ειδικα τωρα που μας εχει φαει η κλεισουρα και ο χειμωνας μας προβλεπεται να ειναι ετσι...

    Μην επιτρεψεις σε παρακαλω πολυ ειδικα τωρα με το θεμα της υγεια σου να σε υποτιμα κανένας ...
    Εσυ τα ξερεις πολυ καλυτερα απο εμενα γιατι αυτα που με συμβουλευες εγω τα κρατησα και μου βγηκαν σε πολυ καλό ..
    Καντα και εσυ πλεον...κοψτους τους τον αερα ..οτι αντεχει η ψυχουλα σου και φυσικα η αξιοπρεπεια σου ...
    Τα υπολοιπα τα πεταμε απο την ζωη μας οσο και να θελουν αυτα να ειναι κοντα μας ...

    Γιατι αυτο θέλουν να το ξερεις ...αντλουν δυναμη απο την δύναμη σου ,οποια ειναι αυτή ,συναισθηματικη ,οικονομικη τα παντα ...οσο τους δινεις εισαι ο καλυτερος ,οσο πας με τα νερά τους εισαι Θεός τους ...μολις ομως αρχίζεις και σταματας εκει αναγνωρίζεις πραγματικά με την πάστα ανθρωπου εχεις να κανεις ..
    Δεν μου αρεσει να λεω οτι αυτοι οι ανθρωποι ειναι άρρωστοι ,γιατι υποτιμαμε την λεξη άρρωστος ειδικα εδω μέσα ...
    Αστους Μac τρεφονται μονο απο τους αλλους ,ετσι εχουν μαθει στη ζωη τους γιατι πολυ απλα η δικη τους ζωη δεν εχει κανεναν ενδιαφερων....

    Οσο για τον πατερα σου το ξερεις πεθαινω για τις ιστορίες του ...Η ζωη του ειναι για να την κάνεις βιβλιο ,ανετα καθόμουν μαζι του ώρες να τον ακούω να μιλάει για ολα αυτα που πέρασε ..
    Αυτοι οι ανθρωποι πραγματικα πρεπει να γινονται παραδειγματα ,πως απο το τιποτα καταφεραν και δημιουργησαν ολα αυτα ...
    Εναν τετοιο ανθρωπο δεν τον θαυμαζεις? Δεν θες να καθεσαι και να συζητας μαζι του?
    Τα μισα απο αυτα που θα σου πει να κρατησεις ειναι σαν να εχεις κανει 10 χρονια ψυχοθεραπεια ...γιατι μεσα σε αυτα εκτος απο τα καλα θα εχει και τα ασχημα ,τις αναποδιες ...Δυστηχως οταν εισαι πολυ καλος σε ενα τομεα στην ζωη σου σε καποιους αλλους λιγακι υστερείς ...αν τα εκανες ολα τελεια θα ησουν υπερανθρωπος .....Οποτε εκει βλεπεις αυτος ο ανθρωπος που εχει περασει τοσοα και πλεον ειναι σε μια ηλικια που απολαμβανει καρπους ,τι καρπους έχει ,αξιζουν τελικα ολα αυτά ?

    Σου λεω πραγματικά ο πατέρα σου ειναι σπάνια περίπτωση και εφοσον τον ανεφερες δημοσια εσυ το λεω και εγω

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα!

    Φυσικα και σε ξερω Mac και ολα αυτα που λες ,μαζι τα συζητουσαμε και σου ειχα πει την αποψη μου

    Σου ειπα και τοτε ,κρατα μονο τα καλα ,εσυ πρόσφερες, αυτοι το χερι το δάγκωσαν και δεν το έσφιξαν οταν τους βοήθησες ...
    Ποιος λοιπον πρεπει να μην αισθάνεται καλα ?
    Οχι εσυ παντως ...
    Καθε φορα που θα νιωθεις οτι πιεζεσαι παρε τον χρονο σου και μην μπανεις ...Να ξερεις ομως οτι με το να σιωπουμε δινουμε θεση εδω μεσα σε μελη που επρεπε να ειχαν εξαφανιστει εδω και καιρο..

    Ας μην τους κανουμε την χαρη λοιπον ...εφόσον γουσταρουμε να ειμαστε εδω δεν δινουμε λογαριασμο σε κανεναν και οτι ειναι το λεμε κατευθειαν.Δεν μπορουν να καταλαβουν οτι δεν εχουμε να χωρίσουμε τιποτα μεταξυ μας ..

    Μην επιτρεψεις σε παρακαλω πολυ ειδικα τωρα με το θεμα της υγεια σου να σε υποτιμα κανένας ...
    Εσυ τα ξερεις πολυ καλυτερα απο εμενα γιατι αυτα που με συμβουλευες εγω τα κρατησα και μου βγηκαν σε πολυ καλό .
    Γιατι αυτο θέλουν να το ξερεις ...αντλουν δυναμη απο την δύναμη σου ...μολις ομς αρχίζεις και σταματας εκει αναγνωρίζεις πραγματικά με την πάστα ανθρωπου εχεις να κανεις ..
    Δεν μου αρεσει να λεω οτι αυτοι οι ανθρωποι ειναι άρρωστοι ,γιατι υποτιμαμε την λεξη άρρωστος ειδικα εδω μέσα ...
    Αστους Μac τρεφονται μονο απο τους αλλους ,ετσι εχουν μαθει στη ζωη τους γιατι πολυ απλα η δικη τους ζωη δεν εχει κανεναν ενδιαφερων....

    Οσο για τον πατερα σου το ξερεις πεθαινω για τις ιστορίες του ...Η ζωη του ειναι για να την κάνεις βιβλιο ,ανετα καθόμουν μαζι του ώρες να τον ακούω να μιλάει για ολα αυτα που πέρασε ..
    Αυτοι οι ανθρωποι πραγματικα πρεπει να γινονται παραδειγματα ,πως απο το τιποτα καταφεραν και δημιουργησαν ολα αυτα ...
    Εναν τετοιο ανθρωπο δεν τον θαυμαζεις? Δεν θες να καθεσαι και να συζητας μαζι του?

    Καλημερα και σε σενα μαριλου, ναρχισωα απο το τελος ........τετοιοι ανθρωποι που εχουν πουν πολλα να πουνε , οπως ο πατερας μου , δεν μιλανε πολυ , αυτοι που λενε πολλα , ειναι αυτοι που δεν εχουν να πουν τιποτα ουσιαστικο,( τα πολλα λογια ειναι φτωχια ) ...
    μα οπως εγραψα , ξερω πλεον τους ανθρωπους , στα 60 μου χρονια , δεν εχω να μαθω κατι παραπανω γι αυτους .....πανω κατω , η ιστορια επαναλαμβανεται .....
    και δεν μπορει να σε υποτιμησει κανενας , αν εσυ ο ιδιος δεν υποτιμησεις τον εαυτο σου.....
    ναι, ξερω οτι αυτους που βοηθησα , επρεπε αυτοι να μην αισθανονται καλα , ελα ομως που εγω αισθανομαι οτι σπαταλαω τον χρονο μου , και οχι αδικα ....... η σιωπη μου προς απαντηση σου ειναι ενα απο τα motto μου .....αισθανομαι οτι θυματοποιησα τον εαυτο μου, βοηθωντας ανθρωπους που φανηκαν αχαριστοι, δεν εχω τις ιδιοτητες ενος Αγιου , ανθρωπος ειμαι, με τις αδυναμιες του , με οτι αυτο συνεπαγεται ..... βεβαια εχω ερθει σε επαφη με ( λιγα ) μελη, που πραματικα αξιζαν τον κοπο, αλλα οπως εχω απομακρυνει εδω και χρονια φιλους μου , που δεν αξιζαν τον κοπο, γιατι να σπαταλω τον χρονο μου με μελη που ουτε καν γνωριζω, ουτε και θα τα γνωρισω ? ας περναμε τον χρονο μας,( τωρα στην ηλικια μου , 59 , που αισθανομαι οτι δεν μου εμεινε πολυς ) , με ανθρωπους που κατ εμας αξιζουν....μακρια οι τοξικοι, μακρια οι ανοητοι, μακρια οι αχαριστοι.....αμα πας 59 - 60 , αισθανεσαι οτι ο χρονος , ο εναπομειναν , ειναι λιγος ......κανονας , αξιωμα .....η ζωη ειναι πολυ μικρη, το καταλαβαινεις αργα , κι αυτο ειναι αξιωμα .....

  12. #72
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Καλημερα και σε σενα μαριλου, ναρχισωα απο το τελος ........τετοιοι ανθρωποι που εχουν πουν πολλα να πουνε , οπως ο πατερας μου , δεν μιλανε πολυ , αυτοι που λενε πολλα , ειναι αυτοι που δεν εχουν να πουν τιποτα ουσιαστικο,( τα πολλα λογια ειναι φτωχια ) ...
    μα οπως εγραψα , ξερω πλεον τους ανθρωπους , στα 60 μου χρονια , δεν εχω να μαθω κατι παραπανω γι αυτους .....πανω κατω , η ιστορια επαναλαμβανεται .....
    και δεν μπορει να σε υποτιμησει κανενας , αν εσυ ο ιδιος δεν υποτιμησεις τον εαυτο σου.....
    ναι, ξερω οτι αυτους που βοηθησα , επρεπε αυτοι να μην αισθανονται καλα , ελα ομως που εγω αισθανομαι οτι σπαταλαω τον χρονο μου , και οχι αδικα ....... η σιωπη μου προς απαντηση σου ειναι ενα απο τα motto μου .....αισθανομαι οτι θυματοποιησα τον εαυτο μου, βοηθωντας ανθρωπους που φανηκαν αχαριστοι, δεν εχω τις ιδιοτητες ενος Αγιου , ανθρωπος ειμαι, με τις αδυναμιες του , με οτι αυτο συνεπαγεται ..... βεβαια εχω ερθει σε επαφη με ( λιγα ) μελη, που πραματικα αξιζαν τον κοπο, αλλα οπως εχω απομακρυνει εδω και χρονια φιλους μου , που δεν αξιζαν τον κοπο, γιατι να σπαταλω τον χρονο μου με μελη που ουτε καν γνωριζω, ουτε και θα τα γνωρισω ? ας περναμε τον χρονο μας,( τωρα στην ηλικια μου , 59 , που αισθανομαι οτι δεν μου εμεινε πολυς ) , με ανθρωπους που κατ εμας αξιζουν....μακρια οι τοξικοι, μακρια οι ανοητοι, μακρια οι αχαριστοι.....αμα πας 59 - 60 , αισθανεσαι οτι ο χρονος , ο εναπομειναν , ειναι λιγος ......κανονας , αξιωμα .....η ζωη ειναι πολυ μικρη, το καταλαβαινεις αργα , κι αυτο ειναι αξιωμα .....
    Αυτοί που επιλέγουν να μην μιλούν όπως ο πατέρας σου είναι ιδιαίτερες περιπτώσεις ...
    Δεν είναι οι άνθρωποι που έχουν καταφέρει πολλά στη ζωή τους και απλά δεν τους αρέσει να φλυαρούν...
    Αυτοί οι άνθρωποι νομίζω έχουν τόσο εκφραστική ματια ,τόσο διαπεραστικό βλέμμα που καμιά φορά κοιτάζοντας τους καταλαβαίνεις πολύ περισσότερα από αυτά που θα σου έλεγαν με λόγια ...

    Έχω συναντήσει τέτοιον άνθρωπο στην ζωή μου..
    Πραγματικά πολύ σπουδαίος αλλά λιγομίλητος ...Αρκεί όμως ένα του βλέμμα και έχεις καταλάβει τι θέλει να σου πει..
    Ακόμα και μια κουβέντα να σου πει από τον τόνο της φωνή του αντιλαμβάνεσαι τα πάντα ....

    Η φλυαρία για εμένα δεν είναι μειονέκτημα ...
    Ειδικά όταν ο λόγος του άλλου είναι μεστός και πραγματικά εμπεριστατομενος...
    Αν κάποιος έχει να σου πει σπουδαία πράγματα μόνο φλύαρος δεν γίνεται ...

    Εγώ αυτούς που εννοείς δεν τους λέω φλύαρους ...τους λέω φανφάρες ...δεν ξέρω αν εσείς εκεί την χρησιμοποιείται αυτή την λέξη..
    Αυτοί για εμένα λένε πολλές αερολογιες και πραγματικά είναι οι πιο βαρετοί και αδιάφοροι τύποι για εμένα προσωπικά....
    Ο λόγος του βασίζεται σε υποθετικούς παράγοντες και το κυριότερο σε φανταστικά γεγονότα που μπορεί να νομίζουν ότι θα έχουν την εκβαση αυτή που έχουν φτιάξει στο.μυαλουδακι τους ...
    Αυτους πραγματικά δεν τους μπορώ ....

    Μας χωρίζει μια εικοσαετία ...πολλά χρόνια θα έλεγα και δικαιολογεί άνετα αυτά που θέλω εγώ και αυτά που θες πλέον εσύ...
    Εγώ ακόμα και τώρα θέλω να ανακαλύπτω χαρακτήρες ανθρώπων ..θέλω να βλέπω τις αντιδράσεις τους και αν μπορώ να τους καταλάβω πως λειτουργούν ..
    Το μόνο σίγουρο ότι αν με αξιώσει ο Θεός και φτάσω στην ηλικία σου να μην θέλω να μάθω πλέον τι κουβαλάει ο καθένας ...
    Πιστεύω θα έχω μάθει αρκετά και απλά θα θέλω να απολαμβάνω την ηρεμία μου και όλα αυτά που ονειρεύομαι ότι θα έχω τότε ...

    Οπότε απολύτως κατανοητά αυτά που θες και πλέον ακόμα πιο κατανοητό το γεγονός ότι στην ηλικία σου επιλέγεις μόνο θετικούς ανθρώπους !!!!

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αυτοί που επιλέγουν να μην μιλούν όπως ο πατέρας σου είναι ιδιαίτερες περιπτώσεις ...
    Δεν είναι οι άνθρωποι που έχουν καταφέρει πολλά στη ζωή τους και απλά δεν τους αρέσει να φλυαρούν...
    Αυτοί οι άνθρωποι νομίζω έχουν τόσο εκφραστική ματια ,τόσο διαπεραστικό βλέμμα που καμιά φορά κοιτάζοντας τους καταλαβαίνεις πολύ περισσότερα από αυτά που θα σου έλεγαν με λόγια ...
    Η φλυαρία για εμένα δεν είναι μειονέκτημα ...
    Εγώ αυτούς που εννοείς δεν τους λέω φλύαρους ...τους λέω φανφάρες ...δεν ξέρω αν εσείς εκεί την χρησιμοποιείται αυτή την λέξη..
    Αυτοί για εμένα λένε πολλές αερολογιες και πραγματικά είναι οι πιο βαρετοί και αδιάφοροι τύποι για εμένα προσωπικά....
    Μας χωρίζει μια εικοσαετία ...πολλά χρόνια θα έλεγα και δικαιολογεί άνετα αυτά που θέλω εγώ και αυτά που θες πλέον εσύ...
    Εγώ ακόμα και τώρα θέλω να ανακαλύπτω χαρακτήρες ανθρώπων ..θέλω να βλέπω τις αντιδράσεις τους και αν μπορώ να τους καταλάβω πως λειτουργούν ..
    Το μόνο σίγουρο ότι αν με αξιώσει ο Θεός και φτάσω στην ηλικία σου να μην θέλω να μάθω πλέον τι κουβαλάει ο καθένας ..
    Οπότε απολύτως κατανοητά αυτά που θες και πλέον ακόμα πιο κατανοητό το γεγονός ότι στην ηλικία σου επιλέγεις μόνο θετικούς ανθρώπους !!!!
    Αληθεια ειναι μαριλου, ............... ,ο πατερας μου δεν ηταν ποτε ομιλητικος , εχει γινει πολυ νευρικος πια , παντα ηταν , και εχει ιδιοτροπησει , αλλα μεγαλωνοντας τα ελατωμματα σου μεγενθυνονται , δεν ηταν ποτέ προθυμος να μιλησει για την εμπειρια του στην Αφρικη , εχει μεγαλα ελατωμματα , οπως ολοι μας αλλωστε .................... και ναι, χρησιμοποιουμε την λεξη φανφαρα ,....................... παντα ημουν προικισμενος με τον καλο χαρακτηρισμο ανθρωπων απο την οψη τους η το βλεμμα τους .......οταν φτασεις στην ηλικια μου , θα σενδιαφερει μονο η οικογενεια σου , δεν θασχολεισαι με τους αλλους ..... στην ηλικια σου, μενδιεφερε πως σκεφτοντουσαν οι αλλοι, οχι πια .....

    σημ. δεν χρησιμοποιουμε την λεξη ' τοχω ,δεν τοχω , ελεος , τελεια ' , ολα ταλλα τα χρησιμοποιουμε , τουλαχιστον η γενια μου ........ γι καποιον που ειχε μακρια μαλλια , η πολυ καμπανα παντελονι, χρησιμοποιουσαμε την λεξη καρεκλάς ......μια υποτιμητικη λεξη ....... οπως δεν μπορω να χωνεψω τα παντελονια που ειναι πολυ στενα στν γαμπα , τι ειδους μοδα ειναι αυτη ? και πως τα βγαζουν τα παντελονια αυτα ? ( !) και οι ντισκο δεν ηταν οπως τις παρουσιαζουν στις ταινιες των 80s , με την ντισκομπαλα στην μεση , εμεις πηγαιναμε στις 9 μουσες, στην μπορα -μπορα η στον Ειρηνικο τοκαλοκαιρι ( υποτιθεται πιο αριστοκρατικες ντισκο ) , τα δε μπουζουκια δεν πολυπηρχαν , τις αποκαλουσαμε μπουζουκλερί (παλι ενας υποτημιτικος ορος ) .......
    να κανω και μια αναφορα στους ηλεκτρ. υπολογιστες του 80, ειχα παρει το μαθημα αυτο στο Ντιρι, , ο ηλεκτρ. υπολογ. ειχε μεγεθος μιας τεραστιας βιβλιοθηκης , και δεν ειχε σκληρο δισκο, αλλα δουλευε με κατι τρυπημενες καρτελες ( ουτε δισκετες ) , και η οθονη ειχε πρασινα γραμματα , και εκανε τα πολυ βασικα , δλδ. εγραφες go to, και πηγαινε στην επομενη οδηγια οπου τουδινες , που ηταν κι αυτη παιδιαρωδης , δλδ. με λενε Αγγελο ? αν ναι, πηγαινε στην οδηγια , πως ειναιτο επωνυμο μου ! ( που την ειχες ηδη γραψει ) !
    αλλαξαν πολυ οι εποχες μαριλου.....προς το καλυτερο η χειροτερο, δεν ξερω ......
    Last edited by Macgyver; 17-11-2020 at 07:07.

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    318
    Σύμφωνω με τις περισσότερες απόψεις(ούσα κι εγώ χρόνια πλέον στο κουρμπέτι)... Απλά σκέφτομαι που με το που έπαθα τις πρώτες μου κρίσεις πανικου(έτσι ξεκίνησε εμένα) στα 17 είπα στη μάνα μου.... Θέλω ψυχολόγο... Μπορεί στη πορεία να χάσα χρόνο με μερικούς (ψυχιατρους+ψυχολόγος) αλλά σώθηκα παιδιά... Το έψαξα και το ψάχνω ακόμα δλδ! Είναι το καλύτερο δώρο που μου έκανα!

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τυχερη εισαι Μαρια , που απευθυνθηκες σε ψυχολογο, τοτε που εξεδηλωθη κατι κακο στην διαθεση μου , το 1999 , δεν υπηραν πολλες επιλογες , ειχα και αγνοια , και πηγα ατυχως σε ψυχιατρο.......τι καλα που θαταν ναχα απευθυνθει σε ψυχολογο.....

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 34
    Last Post: 13-07-2017, 13:03
  2. Το να πεις σ΄αγαπώ είναι τόσο δύσκολο;
    By giwta2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 155
    Last Post: 08-01-2012, 20:44
  3. ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΗΝΥΓΑΣ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 09-04-2011, 12:48
  4. Replies: 10
    Last Post: 03-12-2007, 01:20
  5. Είναι πολύ δύσκολο κάποιες φορές...
    By kitty in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 32
    Last Post: 06-02-2007, 14:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •