Το πιο δυσκολο στην κατάθλιψη είναι.. - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 92
  1. #46
    hlias1988
    Guest
    ειναι μια πιστη στο θεο τιποτα παραπανω... δεν μπορω να το αναλυσω παραπανω...

  2. #47
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μαριλου , πιστευω οτι στην ελληνικη κοινωνια ειναι στιγματισμενοι οι ανθρωποι με ψυχολογικα προβληματα , πως το διαπιστωνω αυτο ? ειναι η μονη κοινωνια που υπαρχει η λεξη ' ψυχοφαρμακα ' ενω ειναι γνωστο τοις πασι οτι η ψυχη δεν αρρωσταινει, ειναι κατι αυλο..........στην Αμερικη υπαρχει η λεξη drugs για ολων των ειδων τα φαρμακα ....... εδω θα επρεπε να λεγονται ειτε drugs , αντε brain ( η mind ) drugs , αφου το προβλημα εδραζει στον εγκεφαλο.....
    Καλημέρα!

    Αυτό λέω Mac πως η κοινωνία πρέπει να μάθει να αποδέχεται αυτούς τους ανθρώπους και να τους αγκαλιάζει με όλη την σημασία της λέξης ..

    Νομίζω πολλοί από αυτούς αν ήξεραν ότι θα βγουν μια βόλτα και θα βρουν ένα άνθρωπο να μοιραστούν τον πόνο τους χωρίς να τους κρίνει αρνητικά θα ήταν πολύ καλύτερα ψυχολογικά !!!!
    Απλά ξέρεις τι νομίζω ?
    Πως οι άνθρωποι που ταλαιπωρούνται από την κατάθλιψη κουβαλάνε πολύ ευαισθισια και καλοσύνη μέσα τους !
    Αυτοί που πραγματικά ξέρουν ότι μια ζωή θα είναι μέσα σε αυτό ,γιατί δεν μπορείς να πεις ότι ξεπερνιέται απλά καταλαγιάζει, εχουν τοσο ευαίσθητη ψυχή που το οτιδήποτε το κρατούν μέσα τους γιατί πολύ απλά δεν θέλουν ούτε να επιβαρύνουν τους άλλους αλλά ούτε να τους κάνουν να νοιώσουν άσχημα .....

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ειναι μια πιστη στο θεο τιποτα παραπανω... δεν μπορω να το αναλυσω παραπανω...
    Μα κι εγω εχω πιστη στο Θεο , αλλα μερα της κρισης ? δλδ . δευτερα παρουσια ?

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Νομίζω πολλοί από αυτούς αν ήξεραν ότι θα βγουν μια βόλτα και θα βρουν ένα άνθρωπο να μοιραστούν τον πόνο τους χωρίς να τους κρίνει αρνητικά θα ήταν πολύ καλύτερα ψυχολογικά !!!!

    Εγώ ξέρεις τι λέω ?
    Πως οι άνθρωποι που ταλαιπωρούνται από την κατάθλιψη κουβαλάνε πολύ ευαισθισια και καλοσύνη μέσα τους !
    ....
    marilou , εμενα δεν με κρινει κανεις , μα κανεις αρνητικα , ξερουν οτι κατι μου εχει συμβει, αφου μεχρι τα 40 ημουν νορμαλ,
    και δεν ξερω αν οσοι εχουν κτθλψη ειναι ευαισθητοι και καλοι......εχω παραδειγματα που δειχνουν το αντιθετο ..... η μονη συσχετιση που εχει παρατηρηθει, ειναι οτι οι κτθλπτικοι εχουν ανω του μεσου ορου ευφυια ...... παντως η αληθεια ειναι οτι δεν γνωριζω ....
    και εχω παραδειγμα ευαισθητου ανθρωπου και πολυ καλου, που ολα του πανε στραβα , κι ομως δεν εχει παρουσιασει κτθλψη ....αλλα ειναι μειωμενης ευφυιας , νομιζω ......τον γνωριζω απο το σχολειο, ηταν ο χαζος της ταξης , θατρωγε σημερα πολυ μπουλιινγκ ( τοτε δεν υπηρχε ) , δεν εχει παει ποτε με γυναικα, και αλλα τετοια περιεργα .....

  5. #50
    hlias1988
    Guest
    εσεις εχετε στιγματιστει κοινωνικα?

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    εσεις εχετε στιγματιστει κοινωνικα?

    Εγω οχι , καθολου ......

  7. #52
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    marilou , εμενα δεν με κρινει κανεις , μα κανεις αρνητικα , ξερουν οτι κατι μου εχει συμβει, αφου μεχρι τα 40 ημουν νορμαλ,
    και δεν ξερω αν οσοι εχουν κτθλψη ειναι ευαισθητοι και καλοι......εχω παραδειγματα που δειχνουν το αντιθετο ..... η μονη συσχετιση που εχει παρατηρηθει, ειναι οτι οι κτθλπτικοι εχουν ανω του μεσου ορου ευφυια ...... παντως η αληθεια ειναι οτι δεν γνωριζω ....
    και εχω παραδειγμα ευαισθητου ανθρωπου και πολυ καλου, που ολα του πανε στραβα , κι ομως δεν εχει παρουσιασει κτθλψη ....αλλα ειναι μειωμενης ευφυιας , νομιζω ......τον γνωριζω απο το σχολειο, ηταν ο χαζος της ταξης , θατρωγε σημερα πολυ μπουλιινγκ ( τοτε δεν υπηρχε ) , δεν εχει παει ποτε με γυναικα, και αλλα τετοια περιεργα .....
    και εγω εχω παραδείγματα και αρκετα μάλιστα, αλλα εκει δεν ειναι μονο η καταθλιψη ...παιζουν και αλλα ρολο ....
    θυμάσαι μια συζήτηση που είχαμε κανει περί εγωισμού ,βιωμάτων και πολλά άλλα?

    Αυτα ειναι σημαντικα χαρακτηριστικα που επηρεαζουν τον χαρακτηρα αυτων των ανθρωπων ...
    Και μην ξεχνας πως την περισσοτερη βοηθεια και αποδοχη απο την κοινωνια μας ,χρειαζονται αυτοι που δεν εχουν το θαρρος να πουν πως ¨ναι με ταλαιπωρεί και εμενα ολο αυτό και θέλω να το διορθωσω¨

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    και εγω εχω παραδείγματα και αρκετα μάλιστα, αλλα εκει δεν ειναι μονο η καταθλιψη ...παιζουν και αλλα ρολο ....
    θυμάσαι μια συζήτηση που είχαμε κανει περί εγωισμού ,βιωμάτων και πολλά άλλα?
    Αυτα ειναι σημαντικα χαρακτηριστικα που επηρεαζουν τον χαρακτηρα αυτων των ανθρωπων ...
    ¨
    Ναι, την θυμαμαι την συζητηση .....οντως , η κτθλψη ειναι πολυπαραγοντικη ......αμα εχουμε 100δισ. νευρωνες στον εγκεφαλο, που επικοινωνουν με 4 τρισ. μπιτ / σεκοντ , αντε βρες ακρη ....
    Last edited by Macgyver; 12-11-2020 at 19:42.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,340
    όταν θα πρέπει να εξηγείς στο κάθε ένα τί σημαίνει να είσαι ψυχικά ασθενής και γιατί δεν πρέπει να σε φοβούνται και τί είναι πραγματικά επικίνδυνο και οι άλλοι όταν ακούνε μια λέξη να αλλάζει η συμπεριφορά τους, εχμ. αυτό δεν είναι στίγμα; δε ξέρω.
    κι επίσης. αν μας έφτιαξε ένας θεός, τί σημαίνει αυτό; οτι μας χρωστάει ή οτι του χρωστάμε; αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα. τέλος πάντων.

  10. #55
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ναι, την θυμαμαι την συζητηση .....οντως , η κτθλψη ειναι πολυπαραγοντικη ......αμα εχουμε 100δισ. νευρωνες στον εγκεφαλο, που επικοινωνουν με 4 τρισ. μπιπ / σεκοντ , αντε βρες ακρη ....
    Ποιος έβγαλε άκρη για να μπορέσουμε να βγάλουμε και εμείς ???
    Άλλωστε η χημεία των συναισθημάτων ενός άνθρωπος είναι πολύ δύσκολο πλέον να εξηγηθεί με την λογική ...
    Αν υπάρχει λογική μέσα σε όλο αυτό ....

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ποιος έβγαλε άκρη για να μπορέσουμε να βγάλουμε και εμείς ???
    Άλλωστε η χημεία των συναισθημάτων ενός άνθρωπος είναι πολύ δύσκολο πλέον να εξηγηθεί με την λογική ...
    Αν υπάρχει λογική μέσα σε όλο αυτό ....
    Μα ενας εγκεφαλος εχει την ισχυ 1000 ισχυροτατων ηλ. υπολογιστων , και παραπανω ταχυτητα , οποτε μονο εικασιες μπορεινα κανει η ' επιστημη ' , ειναι πολυ πισω προς το παρον .......

  12. #57
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μα ενας εγκεφαλος εχει την ισχυ 1000 ισχυροτατων ηλ. υπολογιστων , και παραπανω ταχυτητα , οποτε μονο εικασιες μπορεινα κανει η ' επιστημη ' , ειναι πολυ πισω προς το παρον .......
    Καλημέρα !!

    Όλος αυτός ο κόσμος που ζούμε δηλαδή είναι το αποτέλεσμα 1000 ισχυροτατων υπολογιστών????

    Τέλεια ....γι αυτό θα προτιμούσα να ζούσα 100 χρόνια πριν ...

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !!

    Όλος αυτός ο κόσμος που ζούμε δηλαδή είναι το αποτέλεσμα 1000 ισχυροτατων υπολογιστών????

    Τέλεια ....γι αυτό θα προτιμούσα να ζούσα 100 χρόνια πριν ...
    Καλησπερα , μην ξεχνας ομως οτι διαθετουμε την ' ευφυια ' ( ας πουμε ) κατ αποκλειστικοτητα που δεν διαθετει κανενας ηλεκ. υπολογ. , ουτε αλλο ον , ......... και τι εχουμε καταφερει με ενα οργανο ( τον εγκεφαλο ) , που ειναι επι το πλειστον φτιαγμενο απο λιπος ......... ειναι ασυλληπτο ............

    τωρα αν αυτα πουχουμε καταφερει λεγονται ' πολιτισμος ' ειναι μια αλλη ιστορια .......
    Last edited by Macgyver; 12-11-2020 at 19:43.

  14. #59
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Καλησπερα , μην ξεχνας ομως οτι διαθετουμε την ' ευφυια ' ( ας πουμε ) κατ αποκλειστικοτητα που δεν διαθετει κανενας ηλεκ. υπολογ. , ουτε αλλο ον , ......... και τι εχουμε καταφερει με ενα οργανο ( τον εγκεφαλο ) , που ειναι επι το πλειστον φτιαγμενο απο λιπος ......... ειναι ασυλληπτο ............

    τωρα αν αυτα πουχουμε καταφερει λεγονται ' πολιτισμος ' ειναι μια αλλη ιστορια .......
    Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι ευφυείς!!!
    Το θέμα είναι πως διαλέγει ο καθένας να χρησιμοποιήσει αυτή την ευφυΐα του ...Άλλοι την χρησημοποιουν για να γίνουν καλύτεροι σαν άνθρωποι και άλλοι μόνο για να φαίνονται καλύτεροι ...

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι ευφυείς!!!
    Το θέμα είναι πως διαλέγει ο καθένας να χρησιμοποιήσει αυτή την ευφυΐα του ...Άλλοι την χρησημοποιουν για να γίνουν καλύτεροι σαν άνθρωποι και άλλοι μόνο για να φαίνονται καλύτεροι ...
    θα το γενικευσω ...... πως χρησιμοποιησε η ανθρωποτητα ως συνολο την ευφυια της .......... αν ηταν για να εχει το 1% το 50% του παγκοσμιου πλουτου, και η εξαθλιωση ναχει μεγιστοποιηθει, ευχαριστω , δεν θα παρω .......... αν ηταν για να εφευρει πιο αποτελεσματικα οπλα , παλι δεν θα παρω....... αν το καλοσκεφτεις ομως , καθε εφευρεση , εχει τα μειον της , ναι, διπλασιαστηκε το προσδοκιμο οριο ζωης τα 150 τελευταια χρονια ( το 1930 ανακαλυφθηκαν τα αντιβιοτικα ) , αλλα γιναμε πολλοι στον πλανητη , ο οποιος δεν αντεχει να μας θρεψει ολους , και ειναι η πρωτη φορα στα 2 εκατομ. χρ. που ο ανθρωπος υπαρχει στην γη , που επεμβαινει ( καταστροφικα ) στο περιβαλλον του .....
    μην παω σε αλλες εφευρεσεις , ο καθενας μπορει να τις φανταστει......\

    πχ . το αεροπλανο εφευρέθει για να βομβαρδιζει ? οχι βεβαια ......το αυτοκινητο εφευρεθει για να μολυνει το περιβαλλον ?
    οποτε δεν ξερω αν ηταν καλο ο ' πολιτισμος '......δεν εχω ολες τις απαντησεις .....

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 34
    Last Post: 13-07-2017, 13:03
  2. Το να πεις σ΄αγαπώ είναι τόσο δύσκολο;
    By giwta2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 155
    Last Post: 08-01-2012, 20:44
  3. ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΗΝΥΓΑΣ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 09-04-2011, 12:48
  4. Replies: 10
    Last Post: 03-12-2007, 01:20
  5. Είναι πολύ δύσκολο κάποιες φορές...
    By kitty in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 32
    Last Post: 06-02-2007, 14:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •