Μαθαίνω πως θα πρέπει να ζει ένας Χριστιανός και αγχώνομαι και απονθαρρύνομαι.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    63

    Μαθαίνω πως θα πρέπει να ζει ένας Χριστιανός και αγχώνομαι και απονθαρρύνομαι.

    Έχουμε την Παλαία και την Καινή Διαθήκη. Υπάρχουν κάποια πράματα στην Παλαιά που νομίζω, δεν εφαρμόζονται σήμερα. Για παράδειγμα:

    1) η θανάτωση ανθρώπων για τη αμαρτία τους
    2) κάποιοι τελετουργικοί κανόνες σχετικά με τα μαλλιά και με το ύφασμα των ρούχων.

    Νομίζω, ρώτησα έναν μοναχό και μου είπε κάτι τύπου ότι κάποιοι κανόνες δεν εφαρμόζονται σήμερα, λόγω του Χριστού ή κάτι τέτοιο.


    Tον ρώτησα για την γυναίκα και τα παντελόνια και μου είπε έστειλε το εδάφιο από το Δευτερονίμιο.

    Δευτερονόμιο 22, 5:
    "Ενδύματα και πράγματα που αρμόζουν στον άνδρα, δεν θα τα βἀλει επάνω της η γυναίκα. Και δεν θα φορέσει ο άνδρας γυναικεία φορέματα. Διότι οποιοσδήποτε τα κάνει αυτά, είναι σιχαμερός ενώπιον Κυρίου του Θεού σου".


    και ότι οι γυναίκες πρέπει να είναι σεμνα΄ντυμένες.

    Άν κάποιοι κανόνες από την Παλαιά δεν εφαρμόζονται σήμερα, τότε γιατί πρέπει αυτό να εφαρμοστεί. Επίσης, τότε νομίζω, είχαν κάτι σαν χιτώνες. Ποιός αποφάσισε οτι το παντελόνι είναι ανδρικό ρούχο? Δηλαδή, αν μια γυναίκα θέλει να αθληθεί τί θα κάνει?

    Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, οι Ορθόδοξοι πιστεύουν ότι πρέπει να εξομολογούμαστε στον Χριστό μέσω του πνευματικού μας. Νομίζω και οι Καθολικοί. Κάποιοι έχουν άλλη γνώμη.

    Επίσης, οι Θρθόδοξοι πιστεύουν ότι είναι καλό να έχουμε εικόνες και να προσευχόμαστε σε Αγίους ενώ άλλοι διαφωνούν.

    Αν οι πατέρες του Χριστιανισμού (Ορθόδοξοι, Καθολικοί κ.α) διαφωνούν μεταξύ τους, τότε τί θα πρέπει να κάνει ένας Χριστιανός?\

    Mάλιστα, ο μοναχός μου είπε ότι μια Χριστιανή για να είναι 100% σωστή θα πρέπει να μην ασχοληθεί με τον αθλητισμό και ότι αν το κάνει λογω του σχολείου, θα πρέπει να εξομολογηθεί.

    Τα γράφω όλα αυτά γιατι απλα θέλω να τα βγάλω από μέσα μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Ο Θεος δεν ασχολειται με τις συνηθειες σου,η τι φορας η τι κανεις στην προσωπικη σου ζωη.Σημασια εχει να σαι καλος ανθρωπος.Η πιστη ειναι εσωτερικο θεμα του καθενος.Απλα δυστυχως καποιες παλαιολιθικες αποψεις και εμμονες πολλες φορες δημιουργουν ενοχες στους ανθρωπους χωρις λογο.Και καποιοι παπαδες βεβαια που εχουν δημιουργησει την εικονα ενος Θεου Τιμωρου.Μην ασχολεισαι.Εαν αισθανεσαι καλα και γαληνια με τη θρησκεια ,ΟΚ.Εαν δεν θελεις,και παλι ΟΚ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    1. θελεις να μας πεις με τροπο οτι θελεις να φορας γυναικεια ρουχα;;

    2. μπορεις να γινεις βουδιστης η αθεος και να μη προβλημτιζεσαι..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Ο Θεος δεν ασχολειται με τις συνηθειες σου,η τι φορας η τι κανεις στην προσωπικη σου ζωη.Σημασια εχει να σαι καλος ανθρωπος.Και καποιοι παπαδες βεβαια που εχουν δημιουργησει την εικονα ενος Θεου Τιμωρου.Μην ασχολεισαι.Εαν αισθανεσαι καλα και γαληνια με τη θρησκεια ,ΟΚ.Εαν δεν θελεις,και παλι ΟΚ.
    Σωστα , ο Θεος δεν ειναι τιμωρος , αν ειναιδυνατον, η υπερτατη δυναμη που εφτιαξε τον ανθρωπο, και δεν ξερω τι αλλο, νασχολειται με το τι φορας ..................οχι στην θρησκοληψια .................. χρειαζεται ενα update η θρησκεια......ολο και περισσοτεροι νεοι απομακρυνονται απο την θρησκεια ......δικαιως .....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    αυτό με τα ρούχα και το παντελόνι το έχουν κι άλλες θρησκείες.
    πχ η μαντίλα.
    επίσης η γραφή κάπου λέει "πίστευε και μη, ερεύνα" που θα πει, κατα τη δική μου "μετάφραση". αμφισβήτισε αυτά που λέω αν θες, κι αν τα βρεις λάθος μην τα πιστεύεις.

  6. #6
    Να μεινεις μακρια απο τον χριστιανισμο αν θελεις να εισαι ευτυχισμενος. Ο χριστιανισμος ειναι καλος μονο για αυτους που ειναι καταδικασμενοι να μην εχουν καμια χαρα στην ζωη τους γιατι τους δινει κουραγιο. Κατα τα αλλα ειναι μια θρησκεια που σε καταπιεζει και ειναι κατα της χαρας ή της διασκεδασης/απολαυσης. Πχ δεν θελει να κανεις σεξ, δεν θελει να να γλεντας, δεν θελει τις αποκριες που γελανε τα παιδια και οι μεγαλοι και γενικα θελει να ζεις μιζερα. Ειναι καλο να μην βαζεις πανω απο ολα την ευχαριστηση σου, αλλα το να την καταστελλεις πληρως και χωρις λογο και χωρις να βοηθας καποιον ανθρωπο μεσα απο αυτη τη στερηση ειναι κακο. Οπως κακο ειναι και διαφορα αλλα που λεει οπως οτι παρουσιαζει τους ομοφυλοφιλους ως εγκληματιες. Μεινετε μακρια απο τον χριστιανισμο αλλα και απο τις αλλες θρησκειες

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Σχετικά με την παλαιά διαθήκη, αυτό που λέει η εκκλησία είναι πως ο Χριστός ήρθε όχι για να καταργήσει τους νόμους αλλά για να τους διορθώσει κατά κάποιον τρόπο.
    Σκέψου το κάπως όπως ένα μεγάλο update στο κινητό σου ή στον υπολογιστή σου.
    Επομένως κάποια στοιχεία από την παλαιά διαθήκη εξακολουθούν να ισχύουν και μετά την παρουσία του Χριστού στη γη και κάποια άλλα δεν ισχύουν.
    Αυτό είναι το ένα.

    Το άλλο σχετικά με την εξωτερική μας εμφάνιση και ενδυμασία, έχει απαντηθεί επίσης πλήρως από την εκκλησία. Εχουν γραφτεί σε βιβλίο το οποίο ονομάζεται Πηδάλιο. Πηδάλιο είναι σα να λέμε οδηγός. Φαντάσου το σαν οδηγό γυμναστικής για παράδειγμα. Υπάρχουν κάποιοι κανόνες που τους ακολουθείς και γυμνάζεις το σώμα, μειώνεις το λίπος κτλ.

    Η εκκλησία αυτούς τους κανόνες τους ονομάζει θεόπνευστος, δηλαδή δεν τους αποφάσισαν κάποιοι άνθρωποι, αλλά το άγιο πνεύμα φώτισε συγκεκριμένους ανθρώπους ανά εποχές. Συγκεκριμένοι παπάδες πες, σε διαφορετικές εποχές που έπρεπε να λύσουν διάφορα θέματα, μαζευοντουσαν, προσεύχονταν και το άγιο πνεύμα τους φώτιζε και έγραφαν όλα αυτά που υπάρχουν στο Πηδάλιο.

    Ωστόσο μόνος του κανείς αν απλά ακολουθεί διάφορους οδηγούς από βιβλία έχει πολλές πιθανότητες να μη τα καταφέρει. Αν ακολουθήσω για παράδειγμα κάποιον οδηγό γυμναστικής μόνος μου χωρίς προπονητή μπορεί να κάνω κακό στον εαυτό μου, μπορεί να τραυματιστω, να εξαντληθω και στο τέλος μπορεί και να τα παρατήσω.

    Έτσι ναι μεν υπάρχουν οι συγκεκριμένοι κανόνες στην εκκλησία αλλά κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός έχει διαφορετικές ανάγκες και δυνατότητες και όπως ο προπονητής με βάση βέβαια τους κανόνες μας φτιάχνει όμως ξεχωριστό προγραμματακι και αν τον ακολουθήσουμε φτιάχνουμε το σούπερ σώμα έτσι και ο παπάς ( πνευματικός) με βάση τους κανόνες της εκκλησίας, μας οδηγεί για να φτιάξουμε μια τέλεια ψυχή.

    Επίσης όπως υπάρχουν τα ομαδικά αθλήματα έτσι και στην εκκλησία υπάρχουν πράγματα που κάνουμε μαζί με άλλους όπως είναι ο εκκλησιασμός.

    Εντάξει κάπως τα απλοποίησα αλλά προσπάθησα να σε βοηθήσω για να καταλάβεις πως περίπου είναι το θέμα. Βέβαια ειδικός δεν είμαι, αλλά τελευταία το σκέφτομαι έντονα να ακολουθήσω τον δρόμο της εκκλησίας και για αυτό τα έχω στο μυαλό μου όλα αυτά που σε απασχολούν.

    Η γνώμη μου είναι να χαλαρώσεις, να μη σκέφτεσαι αν το τάδε πράγμα είναι αμαρτία ή όχι, απλά έτσι με ηρεμία προσπάθησε να προσευχηθείς και να παρακαλάς το θεό να φέρει δίπλα σου έναν καλό προπονητή δηλαδή έναν πνευματικό.

    Αυτά τα λίγα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by user View Post
    επίσης η γραφή κάπου λέει "πίστευε και μη, ερεύνα" που θα πει, κατα τη δική μου "μετάφραση". αμφισβήτισε αυτά που λέω αν θες, κι αν τα βρεις λάθος μην τα πιστεύεις.
    Κι ομως αγαπητε , υπαρχει κι η εκφραση ' ερευνατε τας γραφας ' .................. εχω παρατηρησει οτι στις ρησεις/γνωμικα , η μια ερχεται ναναιρεσει την αλλη , πχ . ' το γοργον και χαριν εχει ' , ' σπευδε βραδεως ' ,.........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by user View Post
    αυτό με τα ρούχα και το παντελόνι το έχουν κι άλλες θρησκείες.
    πχ η μαντίλα.
    επίσης η γραφή κάπου λέει "πίστευε και μη, ερεύνα" που θα πει, κατα τη δική μου "μετάφραση". αμφισβήτισε αυτά που λέω αν θες, κι αν τα βρεις λάθος μην τα πιστεύεις.
    Οπως ειπε και ο Mac αυτο ειναι μια λαϊκή ρήση (και οχι μονο)και δεν εχει καμια σχεη με τον Χριστιανισμό μας.
    Ειναι αλλη μια παγιδα παραλογης μεταφρασης που καποιοι εν αγνοια τους φυσικα την χρησημοποιουν χωρις να ξερου το βαθυτερο νοημα της .

    Η φραση ειναι " Ερευνάτε τας γραφάς, ότι υμείς δοκείτε εν αυταίς ζωήν αιώνιον έχειν∙ και εκείναι εισίν αι μαρτυρούσαι περί εμού."
    Εξετάζετε, δηλαδή με μόνη την ανάγνωση και την εξέταση αυτή θα έχετε ζωή αιώνια. Και εκείνες είναι που μαρτυρούν για Μένα.
    Πρέπει, λοιπόν, να ερευνά ο κάθε πιστός χριστιανός τις «Γραφές», διότι με την έρευνα θα επιτύχει την αιώνια ζωή. «Και η ζωή αυτή υπάρχει στον Υιό Του και με την ένωση μετά του Υιού Του μεταδίδεται στους πιστούς.

    Η προτροπή του Κυρίου «ερευνάτε τας γραφάς» αναφέρεται και στην υμνολογία της Εκκλησίας μας.


    Αυτά σημαίνουν τα λογια συμφωνα με τους πατερες της εκκλησια μας και οχι σύμφωνα με τα λόγια των Ιησουϊτών που ηταν ταγμα μοναχών της δυτικής παπικής εκκλησίας και είχαν τη φράση αυτή, ως αρχή τους.

    Οπως και η φραση

    "Κλέψε, ατίμασε, εξαπάτησε, πάτησε πάνω σε πτώματα, αρκεί όλα αυτά να τα κάνεις για καλό σκοπό, οπότε δεν συμβαίνει τίποτε.
    Αυτος ο τρόπος σκέψης και δράσης δεν είναι ορθός. Δεν είναι σύμφωνος με την ηθική του Ευαγγελίου. Είναι τελείως ξένος προς αυτό.

    Συνήθως αυτοί, που το λένε, αποβλέπουν στο να καθησυχάζουν τη συνείδησή τους και να αποφεύγουν τον έλεγχό της.
    Και φυσικα χρησημοποιειται καλυστα απο ανθρωπους που θελουν να αποδειξουν οτι ο Χριστιανισμος δεν ειναι αυτος που πραγματικα πρεσβευουν οι γραφες .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ωραια αυτα που γραφεις , μαριλου .....ενημερωνεις κι μενα ......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Συνήθως αυτοί, που το λένε, αποβλέπουν στο να καθησυχάζουν τη συνείδησή τους και να αποφεύγουν τον έλεγχό της. .
    Εδω μαριλου , θα κανω ενα σχολιο, για την περιφημη εκφραση ' ουδεν κακον αμιγες καλου ' τι χαζομαρα ειναι αυτη ? για να καθησυχασουμε τον εαυτο μας εχουμε επινοησει αυτην την ανοησια , λες και ειναι υποχρεωμενη η ζωη να μας φερθει οπως εμεις θελουμε ....... υπαρχει παραυτα η εκφραση , ' ενος κακου μυρια επονται ' που ειναι πιο ρεαλιστικη , εννοωντας οτι αν αρχισεις τις αρνητικες σκεψεις , θα προσελκυσεις κι αλλον αρνητισμο ................... βεβαια δεν στεκει να δωσεις αυτην την συμβουλη σεναν κτθλπκο, διοτι ειναι στην φυση της κτθλψης να μην μπορεις να σκεφτεις θετικα ......

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    είναι κάτι σαν την επιστήμη, χρειάζεται προσπάθεια και έρευνα για να φτάσεις στην αλήθεια.
    εντάξει, δεν το ήξερα.
    άρα η Γραφές είναι το εργαλείο για να κατανοήσει κανείς τον Χριστό και να του φανερωθεί.
    βγάζει νόημα. άρα, σύμφωνα με αυτό, λέει ότι δεν σε υποχρεώνει να υπακούς σε νόμους, προτύτερους του Κυρίου.
    μπορεί και πάλι να κάνω λάθος.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by user View Post
    άρα η Γραφές είναι το εργαλείο για να κατανοήσει κανείς τον Χριστό και να του φανερωθεί.
    βγάζει νόημα. άρα, σύμφωνα με αυτό, λέει ότι δεν σε υποχρεώνει να υπακούς σε νόμους, προτύτερους του Κυρίου.
    μπορεί και πάλι να κάνω λάθος.
    Μπαα , δεν κανεις λαθος , ειναι αποδεκτη καθε καλοπροαιρετη αποψη , ειναι οπως σου βγαινει ....... οντως , η μελετη των Γραφων προσδιδουν μεγαλυτερη σοφια κι αληθειες ...... βεβαια δεν υπαρχουν νομοι στην πιστη σου ..... τωρα τι εννοεις σε νομους προτυτερους του Κυριου, στο 12θεο δλδ ? εμ, αυτα ειναι στην μυθολογια μονο ......παραυτα , δεχομαι οποιαδηποτε θρησκεια , Βουδισμο, Κομφουκισμο, ειναι κοινη η πιστη σεναν θεο σε ολο τον κοσμο ......με θεωρω αρκετα ανοικτομυαλο.....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    να το ξεκαθαρίσω, δεν ασχολούμαι με την θρησκεία, ούτε ξέρω τις γραφές.
    αυτό που καταλαβα είναι ότι ήρθε ο Χριστός και η απόδειξη οτι αυτός είναι ο Σωτήρας είναι μέσα στις γραφές.
    επίσης, αναφέρει εξέταση και έρευνα, όχι υποταγή και επιβολή νόμων.
    δηλαδή, ό,τι έγινε πριν τον Χριστό ήταν το "προΐμιο" της βασιλείας του. όχι ένας οδηγός ζωής.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    παιδια το συγκεκριμενο θεμα ειναι πολυ μεγαλο, πολυ περιπλοκο και θελει σελιδες απο μηνυματα μονο για να απαντηθουν μερικα ερωτηματα, δεν γινετε σε ενα φορουμ ψυχολογικης βοηθειας να απαντηθουν και γενικα να αναφερθουν θεματα μιας αλλης επιστημης οπου σε πολλα μαλιστα σημεια ειναι αντιθετες επιστημες. Αναφερομαι για την Ψυχολογια και την θεολογια.
    Οσο για τις γραφες, την παλαια και την κενη διαθηκη και μονο τα χρονια που περασαν απο ττην μια στην αλλη ειναι αρκετα για να τις δουμε με αλλη ματια.
    Μν ξεχναμε επισης οτι η παλαια διαθηκη αναγνωριζεται απο τους εβραιους σε αντιθεση με την καινη οπου δεν την αποδεχωντε, διοτις ο Χριστος για τους Ιουδαιους ηταν απλος ανθρωπος,με το ζορι προφυτης.
    Υπαρχουν παρα πολλες θρησκειες στον κοσμο, μοναχα στην Ινδια πρεπει να ειναι πανω απο 300 αναγνωρησμενες θρησκειες, η διαφορα του χριστιανισμου απο τις αλλες θρησκειες οπου κατα βαθος εαν καποιος κατσει και τις αναλυση θα δει οτι η μεθοδικοτητα τους ειναι σχεδον ομοια, μοναχα ομως ο χριστιανισμος εχει την τοσο μεγαλη επιεικεια προς τις αμαρτιες , επισης ειναι μοναδικη στο να δεχετε με πολυ μεγαλη ανεση τους πιστους αλλων θρησκειων και μαλιστα οσο πιο μεγαλη αναγνωρηση ειχε αυτο το προσωπο, οσο πιο πλουσιος η εξουσιαστης ηταν σαν πιστος στην προιγουμενη του θρησκεια τοσο πιο ευκολα τον εκαναν χριστιανο κι μαλιστα μ αξιωματα κατι που μερικες φορες δυσανασχετουσε τους παλαιους χριστιανους αλλα απο πλευρας δυπλοματιας και πολιτικης ηταν κατι πολυ εξυπνο και κατι που εκανε αυτην την θρησκεια απο μια αγνωστη μονοθειστικη, και χωρις οπλα και λεφτ θρησκει την εκανε μεσα σε ενα αιωνα το πολυ την πιο διαδεδομενη σε ολο τον κοσμο! Επισης οτι αμαρτια και αν εκανες μπορουσες με μερικες απλες νηστιες να την γλυτωσεις . Και το πιο σημαντικο απο ολα , αυτο που καμια θρησκια μεχρι τοτες δεν ειχε σκεφτει ηταν η αντιστροφη της θυσιας! μεχρι τοτες ολες οι θρησκειες ειχαν σαν μυστηριο μια θυσια καθε καποια γιορτη προς τον Θεο τους! αλλες θρησκειες ειχαν κοτουλες, αλλες ειχαν ακομα και ομορφουλες παρθενες κοπελες, ο χριστιανισμος ομως, το πασχα οπου ειχε την δικη του θυσια , μια μερα λοιπον εκανε το αδιανοητο μεχρι εκεινη τη στιγμη! θυσιασαι τον ιδιο τον ΘΕΟ! την μερα του πασχα οπου καθε χρονο θσιαζαν τους αμνους, εκεινη τη μμερα θυσιασαν τον ΙΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΟΥς!! για να τους χαρησει τις αμαρτιες και την μεταθανατο αθανασια!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ποσες φορες πρεπει να κανει ενας ανδρας σεξ
    By giorgos35 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 72
    Last Post: 19-12-2020, 12:36
  2. Αγχώνομαι!!!
    By irene22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 19-08-2019, 01:56
  3. Μπορω να ειμαι Χριστιανος , χωρις να πιστευω στον θεο?
    By πανος12345 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 01-11-2009, 21:28
  4. Μαθαίνω να οδηγώ σε 10 απλά βήματα :P
    By condor in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 02-04-2007, 14:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •