Bullying και φοιτητικη ζωη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666

    Bullying και φοιτητικη ζωη

    Η περσινη μου επαφη με το φοιτητικο περιβαλλον με εκανε να συνειδητοποιησω οτι δεν εζησα καθολου φοιτητικη ζωη. Στην ιδιωτικη σχολη που πηγα δεν ειχα φιλους και μου εκαναν bullying (τοτε ηταν αγνωστος ορος). Με ελεγαν αδερφη, με απειλουσαν με ξυλοδαρμο, οταν στο διαλειμμα πηγαινα στο πηγαδακι των συμμαθητων μου, ενας παντα εμπαινε εσκεμμενα μπροστα μου και με απεκλειε απο το να μιλησω με τους αλλους. Δυο ατομα μου τα εκαναν αυτα αλλα ηταν φιλοι με τους αλλους. Ο ενας φωναζε συνεχεια το ονομα μου και μολις γυρνουσα ελεγε ακυρο, ελεγε οτι θα μου βαλει την ομπρελα στον κωλο, οτι θα με χωσει κατω απ το αυτοκινητο και αλλα που δεν τα θυμαμαι σε καθημερινη βαση. Ο αλλος με αποκαλουσε μωρη αδερφη και ειχε φερει εναν φιλο του λεγοντας του ελα να σου δειξω μια αδερφη και αλλα τετοια συνεχεια. Προσπαθουσα να τους αποφυγω αλλα δεν αντιδρουσα οπως επρεπε. Αν χειροδικουσα θα γινομουν εγω ο φταιχτης, ο αλητης, ο τρελος. Αυτοι θα ελεγαν ενα αστειο ειπαμε. Οι καθηγητες στη σχολη ηταν νοοτροπιας στην ****** μας ολα. Αν τους αναγκαζα να ασχοληθουν με την περιπτωση θα τα εβαζαν μαζι μου, θα ειρωνευονταν κλπ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Κρίμα που γίνονταν όλα αυτά κατά τη διάρκεια μιας τόσο ωραίας εποχής σαν τη φοιτητική! Γιατί όμως σε είχαν βάλει στόχο? Εμένα με δούλευαν κυρίως στο σχολείο, στη σχολή μόνο ένας αραιά και πού με δούλευε. Γενικά η εποχή της σχολής (που τότε δεν είχα και ψυχολογικά) είναι μια εποχή την οποία ευχαρίστως θα ξαναζούσα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    γιατι δεν κανεις ασκησεις με βαρη;
    εγω εκανα μικροτερος συστηματικα και κανεις δεν με ξανακοροιδεψε.
    μαλιστα σαν νεος οδηγος που ημουν εκανα πολλες ατασθαλιες και παντα ολοι τους ηταν ευγενικοι μαζι μου, εκτος απο εναν που ειχε περισσοτερους μυωνες απο εμενα.
    η δυναμη σε ολες της της μορφες εμπνεει σεβασμο και φοβο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Κρίμα που γίνονταν όλα αυτά κατά τη διάρκεια μιας τόσο ωραίας εποχής σαν τη φοιτητική! Γιατί όμως σε είχαν βάλει στόχο? Εμένα με δούλευαν κυρίως στο σχολείο, στη σχολή μόνο ένας αραιά και πού με δούλευε. Γενικά η εποχή της σχολής (που τότε δεν είχα και ψυχολογικά) είναι μια εποχή την οποία ευχαρίστως θα ξαναζούσα.
    Με τον ενα μιλουσαμε στην αρχη και ανταλλασαμε cd γιατι ακουγαμε την ιδια μουσικη. Γρηγορα αρχισε να μου φερεται ετσι και ακολουθησε ο αλλος που ηταν φιλος του. Σιγουρα προκειται για προσωπικοτητες που χαιρονται να κανουν μπουλιγκ σε αλλους. Εγω απο οτι εχω συμπερανει τραβαω το μπουλιγκ. Και στο σχολειο, και στη σχολη, και στη γειτονια, παντου μου την πεφτουν. Η δειλια ειναι κατι που φαινεται εντονα στη γλωσσα του σωματος και προκαλει τους αλλους. Σε βλεπουν οτι εισαι μονος και αδυναμος και θελουν να σε κατασπαραξουν. Στην αρχη σε τεσταρουν, σου πετανε καποια προσβολη, αν την παρεις στην πλακα, αν δεν τσαμπουκαλευτεις αμεσως, τους αποδεικνυεις οτι τους εχεις αναγκη, οτι φοβασαι, οτι δεν αντιδρας, και κλιμακωνουν τις επιθεσεις τους. Το κλειδι ειναι να μην αντιδρας. Αν ειχα ριξει μια μπουνια η ζωη μου θα ηταν διαφορετικη.

    Αυτον τον ειδα στην Ομονοια 5 χρονια μετα καθως εμπαινα στο μετρο. Δεν του εδωσα σημασια, αλλα εκεινος χαμογελασε ειρωνικα και γυρισε προς το μερος μου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    γιατι δεν κανεις ασκησεις με βαρη;
    εγω εκανα μικροτερος συστηματικα και κανεις δεν με ξανακοροιδεψε.
    μαλιστα σαν νεος οδηγος που ημουν εκανα πολλες ατασθαλιες και παντα ολοι τους ηταν ευγενικοι μαζι μου, εκτος απο εναν που ειχε περισσοτερους μυωνες απο εμενα.
    η δυναμη σε ολες της της μορφες εμπνεει σεβασμο και φοβο
    Εχω κανει γυμναστηριο αλλα δεν ειδα διαφορα στο μπουλιγκ. Αλλωστε πολλες φορες μου κανουν εκφοβισμο μικροσωμα ατομα γιατι ξερουν οτι δεν θα αντιδρασω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Με τον ενα μιλουσαμε στην αρχη και ανταλλασαμε cd γιατι ακουγαμε την ιδια μουσικη. Γρηγορα αρχισε να μου φερεται ετσι και ακολουθησε ο αλλος που ηταν φιλος του. Σιγουρα προκειται για προσωπικοτητες που χαιρονται να κανουν μπουλιγκ σε αλλους. Εγω απο οτι εχω συμπερανει τραβαω το μπουλιγκ. Και στο σχολειο, και στη σχολη, και στη γειτονια, παντου μου την πεφτουν. Η δειλια ειναι κατι που φαινεται εντονα στη γλωσσα του σωματος και προκαλει τους αλλους. Σε βλεπουν οτι εισαι μονος και αδυναμος και θελουν να σε κατασπαραξουν. Στην αρχη σε τεσταρουν, σου πετανε καποια προσβολη, αν την παρεις στην πλακα, αν δεν τσαμπουκαλευτεις αμεσως, τους αποδεικνυεις οτι τους εχεις αναγκη, οτι φοβασαι, οτι δεν αντιδρας, και κλιμακωνουν τις επιθεσεις τους. Το κλειδι ειναι να μην αντιδρας. Αν ειχα ριξει μια μπουνια η ζωη μου θα ηταν διαφορετικη.

    Αυτον τον ειδα στην Ομονοια 5 χρονια μετα καθως εμπαινα στο μετρο. Δεν του εδωσα σημασια, αλλα εκεινος χαμογελασε ειρωνικα και γυρισε προς το μερος μου.
    Ορέστη εδώ λες και τη λύση στο πρόβλημα σου.. Δεν έχει τόση σημασία το σώμα, αν είναι μυώδης κτλ αλλά αν έχεις φωνή. Όταν δεν απαντάς σε οποιαδήποτε κακοποίηση είναι σαν και επιτρέπεις στον άλλον να συνεχισει..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Η μπουνια ειναι η λυση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ο ενας ηταν πλουσιοπαιδο, αποφοιτος του Κολλεγιου, αληταρας σαν αυτον στη Ροδο που βιασε τη φοιτητρια. Ο φιλος του ηταν χουλιγκαν οργανωμενος στη Θυρα 21. Περηφανευοταν για γηπεδικους ξυλοδαρμους. Στον υπολογιστη του ειχε σαν φοντο κατι αηδιαστικες σκηνες βιας και αιματοχυσιας απο γηπεδα. Ο τελευταιος παραδοξως δουλευε σαν προγραμματιστης απο οταν τελειωσε το τεχνικο λυκειο.
    Τι νοημα εχουν οι δουλειες και τα λεφτα αν ειναι να μπλεξεις με τετοια ατομα; Καλυτερα φτωχος.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    15
    Απλά πρέπει να τους βάλεις στην θέση τους. Αν ειναι τόσο βλάκες όσο λες μην περιμένεις να τους βάλεις όρια ευγενικά. Πχ εκει που κάθεται μπροστά σου ο άλλος πες του "φύγε από την μέση". Αυστηρά και χωρίς εξηγήσεις. Πχ μην του πεις φυγε απο την μέση για να μπορώ να μιλάω με τους αλλους. Σιγά σιγά αν το προσπαθήσεις θα αλλάξουν τα πράγματα. Δεν θα ειναι εύκολο γιατί όταν σε έχουν συνηθίσει έτσι, θα τους κακοφανεί η αλλαγή σου, ακόμα ίσως και στην οικογενειά σου. Αλλά είναι μονόδρομος.
    "Στην αρχη σε τεσταρουν, σου πετανε καποια προσβολη, αν την παρεις στην πλακα, αν δεν τσαμπουκαλευτεις αμεσως, τους αποδεικνυεις οτι τους εχεις αναγκη, οτι φοβασαι, οτι δεν αντιδρας, και κλιμακωνουν τις επιθεσεις τους".
    Εμείς καθορίζουμε πως μας συμπεριφέρονται. Αν του το κόψεις απο την αρχή δεν θα το ξανακάνει. Και αν το ξανακάνει του το λες ξανα πιο αυστηρά. Ψάξε το θέμα boundaries είτε στο youtube είτε στα βιβλία. Είναι από τα πιο σημαντικά στοιχεία για να αποκτήσεις αυτοεκτιμηση.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    14
    Έχεις παίξει ξύλο ποτέ στην ζωή σου;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Σχολείο να το καταλάβω κάπως, αλλά και φοιτητές; Ήμουν φοιτητής αλλά δεν είδα να κάνουν μπουλινγκ σε πιο αδύναμους σε αντίθεση με το σχολείο, κάνα πειράγματακι αλλά οκ μέχρι εκεί, συνήθως έπαιζε και ένα συγνώμη. Ίσως παίζουν ρόλο και οι παρέες που έκανα δε ξέρω.
    Αυτό που μου τη δίνει στο μπουλινγκ είναι η ανοχή των τρίτων που βλέπουν και δεν κάνουν τίποτα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Πάρτε παράδειγμα τον Γιακουμάκη στα Γιάννενα φοιτητής ήταν το παιδί και πόσο μπουλινγκ δέχτηκε!!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    14
    Νομίζω ότι στις μικρές κοινωνίες είναι αρκετά πιο ζόρικα τα πράγματα γιατί δεν μπορείς να αποφύγεις τους ενοχλητικούς. Παρόλα αυτά η αντίδραση είναι αναγκαία, τουλάχιστον λεκτική και με τον κίνδυνο να έρθετε στα χέρια.

    Η παθητικότητα είναι ότι χειρότερο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Η περσινη μου επαφη με το φοιτητικο περιβαλλον με εκανε να συνειδητοποιησω οτι δεν εζησα καθολου φοιτητικη ζωη. Στην ιδιωτικη σχολη που πηγα δεν ειχα φιλους και μου εκαναν bullying (τοτε ηταν αγνωστος ορος). Με ελεγαν αδερφη, με απειλουσαν με ξυλοδαρμο, οταν στο διαλειμμα πηγαινα στο πηγαδακι των συμμαθητων μου, ενας παντα εμπαινε εσκεμμενα μπροστα μου και με απεκλειε απο το να μιλησω με τους αλλους. Δυο ατομα μου τα εκαναν αυτα αλλα ηταν φιλοι με τους αλλους. Ο ενας φωναζε συνεχεια το ονομα μου και μολις γυρνουσα ελεγε ακυρο, ελεγε οτι θα μου βαλει την ομπρελα στον κωλο, οτι θα με χωσει κατω απ το αυτοκινητο και αλλα που δεν τα θυμαμαι σε καθημερινη βαση. Ο αλλος με αποκαλουσε μωρη αδερφη και ειχε φερει εναν φιλο του λεγοντας του ελα να σου δειξω μια αδερφη και αλλα τετοια συνεχεια. Προσπαθουσα να τους αποφυγω αλλα δεν αντιδρουσα οπως επρεπε. Αν χειροδικουσα θα γινομουν εγω ο φταιχτης, ο αλητης, ο τρελος. Αυτοι θα ελεγαν ενα αστειο ειπαμε. Οι καθηγητες στη σχολη ηταν νοοτροπιας στην ****** μας ολα. Αν τους αναγκαζα να ασχοληθουν με την περιπτωση θα τα εβαζαν μαζι μου, θα ειρωνευονταν κλπ.
    Ορέστη σε καταλαβαίνω φίλε μου απόλυτα, τα έχω περάσει και εγώ όχι σαν φοιτητής, αλλά στο δημοτικό, είναι μερικά τα οποία δεν θέλω να τα πω!! Τα άλλα γνωστά κοροϊδία, έλεγαν ότι θα με θάψουν και έπαιρναν ένα φτυάρι και έσκαβαν το χώμα και άλλα που δεν!! Αλλά ξέρεις δεν κρατάω κακία και μισως σε κανέναν και ας τους βλέπω ακόμα! Στο λύκειο επίσης με κορόιδευαν και εγώ τους μιλούσα σα να μην συνέβη τίποτα, στο γυμνάσιο πείραζα εγώ ένα παιδί αλλά το μετάνιωσα, ήταν με ειδικές ανάγκες και νευρίαζε μαζί μου με το παραμικρό και μου πετούσε τα βιβλία και εγώ τον πείραζα άσε ήταν σα να έβγαζα τα αποθειμενα μου αλλά δεν πρέπει να ανεχόμαστε κάνεις μπουλινγκ, όλοι είμαστε ίσοι, πλούσιοι, φτωχοί, ψηλή, κοντή, παχύσαρκη, αδύνατη, υγιείς, άρρωστοι ψυχικά, η με κάποια αναπηρία όλοι ίσοι και όσοι δεν το καταλαβαίνουν πρέπει να διωκοντε ποινικά για εμένα! Δεν είναι αστείο πράγμα σου αφήνει ψυχικά σημάδια!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Ορέστη σε καταλαβαίνω φίλε μου απόλυτα, τα έχω περάσει και εγώ όχι σαν φοιτητής, αλλά στο δημοτικό, είναι μερικά τα οποία δεν θέλω να τα πω!! Τα άλλα γνωστά κοροϊδία, έλεγαν ότι θα με θάψουν και έπαιρναν ένα φτυάρι και έσκαβαν το χώμα και άλλα που δεν!! Αλλά ξέρεις δεν κρατάω κακία και μισως σε κανέναν και ας τους βλέπω ακόμα! Στο λύκειο επίσης με κορόιδευαν και εγώ τους μιλούσα σα να μην συνέβη τίποτα, στο γυμνάσιο πείραζα εγώ ένα παιδί αλλά το μετάνιωσα, ήταν με ειδικές ανάγκες και νευρίαζε μαζί μου με το παραμικρό και μου πετούσε τα βιβλία και εγώ τον πείραζα άσε ήταν σα να έβγαζα τα αποθειμενα μου αλλά δεν πρέπει να ανεχόμαστε κάνεις μπουλινγκ, όλοι είμαστε ίσοι, πλούσιοι, φτωχοί, ψηλή, κοντή, παχύσαρκη, αδύνατη, υγιείς, άρρωστοι ψυχικά, η με κάποια αναπηρία όλοι ίσοι και όσοι δεν το καταλαβαίνουν πρέπει να διωκοντε ποινικά για εμένα! Δεν είναι αστείο πράγμα σου αφήνει ψυχικά σημάδια!!
    Πλέον διωκεται ποινικα 6 μήνες για αυτόν που εκφοβιζει συστηματικά αλλά και για αυτόν που δεν απετρεψε το συμβάν.

    Ο, τι χειρότερο ότι εκφοβισμος με καταστροφικες συνέπειες ακόμα και στην ενήλικη ζωή του ατόμου.

Similar Threads

  1. Φοιτητική ζωή στην Αθήνα ή στην Επαρχία;
    By Sowhat in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 20-10-2019, 23:18
  2. bullying
    By stefanos14587 in forum Κακοποίηση
    Replies: 18
    Last Post: 24-01-2018, 23:36
  3. Μια περίπτωση Bullying
    By Vaexianis in forum Κακοποίηση
    Replies: 63
    Last Post: 18-01-2017, 09:03
  4. bullying
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 18-08-2014, 00:46
  5. BULLYING
    By Winston_man in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 38
    Last Post: 09-03-2008, 21:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •