Άγχος για κορονοϊό και αποριες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    125

    Άγχος για κορονοϊό και αποριες

    Καλησπέρα! Απο το πρωί ποναει ο λαιμος μου.. Αγχώνομαι για τους γονείς μου και όχι για τον εαυτό μου. δεν ξέρω αν ειναι γρίπη, κρυολογιμα η κορονοϊός... Εχω διαβάσει οτι κάποιοι τον περνάνε χωρίς να το καταλαβουν καν και κάποιοι ειναι μήνες στην εντατική. Μπορεί κάποιος να μου πει αν τον πέρασε και πως ήταν? Δεν έχω συναντήσει ποτέ κάποιον με κορονοιο και θα ήθελα να μάθω την εμπειρία του.
    Είμαι 21 χρονών

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Δε χρειάζεται να αν χώνεσαι απλά να προσέχεις πως βηχεις να πλένεις τα χέρια σου μέχρι να σου περάσει να κρατάς απ τους δικούς σου 2 μέτρα απόσταση κ όλα καλά. Δεν κολλάει κ δια μαγείας. Λόγω απροσεξίας κολαει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ο κοροναιος ειναι ρετροιος ( εχει σχεση με το RNA , οχι το DNA δεν μπερδευτηκα ) , το οποιο σημαινει οτι ο ιος αυτω καθ εαυτω δεν σκοτωνει, πρεπει ναχεις υποβοσκουσα ασθενεια για να σε σκοτωσει , δεν σκοτωνει υποχρεωτικα ηλικιωμενους , απλα οι ηλικιωμενοι εχουν συνηθως καποιο υποβοσκων νοσημα ..... ας πουμε ο κολλητος μου πουχει χρονια αποφρακτικη πνευμονοπαθεια , διατρεχει κινδυνο θανατου αν κολλησει , η σοβαρη επιπλοκη , η εγω που εχω εγκεφαλοπαθεια ( φλεγμονη εγκεφαλου ) μπορει να πεσω σε κωμα ........... τωρα στα 21 σου , δυσκολο ναχεις υποβοσκων νοσημα , και εχεις και ισχυρο ανοσοποιητικο ..........


    και οταν μιλας με καποιον αλλον , και ειναι φορεας , ασυμπτωματικος , παιζει ρολο τα σταγονιδια που θα εκτοξευσει κατα την ομιλια του , ποσα δισεκατομμυρια μικροβια κοροναιου εχει το καθε σταγονιδιο , , γι αυτο και δεν πρεπει να πλησιαζουμε τους αλλους κατα την ομιλια μας , η να φοραμε ( φορανε ) μασκα .....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    125
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ο κοροναιος ειναι ρετροιος ( εχει σχεση με το RNA , οχι το DNA δεν μπερδευτηκα ) , το οποιο σημαινει οτι ο ιος αυτω καθ εαυτω δεν σκοτωνει, πρεπει ναχεις υποβοσκουσα ασθενεια για να σε σκοτωσει , δεν σκοτωνει υποχρεωτικα ηλικιωμενους , απλα οι ηλικιωμενοι εχουν συνηθως καποιο υποβοσκων νοσημα ..... ας πουμε ο κολλητος μου πουχει χρονια αποφρακτικη πνευμονοπαθεια , διατρεχει κινδυνο θανατου αν κολλησει , η σοβαρη επιπλοκη , η εγω που εχω εγκεφαλοπαθεια ( φλεγμονη εγκεφαλου ) μπορει να πεσω σε κωμα ........... τωρα στα 21 σου , δυσκολο ναχεις υποβοσκων νοσημα , και εχεις και ισχυρο ανοσοποιητικο ..........


    και οταν μιλας με καποιον αλλον , και ειναι φορεας , ασυμπτωματικος , παιζει ρολο τα σταγονιδια που θα εκτοξευσει κατα την ομιλια του , ποσα δισεκατομμυρια μικροβια κοροναιου εχει το καθε σταγονιδιο , , γι αυτο και δεν πρεπει να πλησιαζουμε τους αλλους κατα την ομιλια μας , η να φοραμε ( φορανε ) μασκα .....

    Ευχαριστώ για της χρήσιμες πληροφορίες!!!... Γιαυτό αγχώνομαι με τους γονείς μου οι οποίοι έχουν ιστορικό.. Άσθμα κλπ... Πηγα σήμερα και εκανα το τεστ... Μακάρι να βγει αρνητικο να τελειώνουμε.... Επίσης ακομα έχω μονο πονόλαιμο... Πυρετός 36.6...πηρα και τον γιατρό και μου είπε να μην ανησυχώ και θα διξει το τεστ... Υπομονή

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Το 36.6 δεν είναι πυρετός
    Τα αποτελέσματα βγήκαν?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    125
    Απλα το ανέφερα
    Όχι.. Σε 48 ώρες

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Πόσο στοιχίζει το τεστ ??

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    125
    Στην Κύπρο αυτή την στιγμή στοιχίζει 65 ευρώ.

Similar Threads

  1. Πως επηρεάστηκε η ζωή σας από τον κορονοιο
    By Lenale in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 60
    Last Post: 07-08-2020, 09:34
  2. Δεν αντέχω άλλο με το κορονοϊό
    By stavrinafly in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 30-04-2020, 17:34
  3. Φόβος για τον κορονοιο.
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 24-03-2020, 23:28
  4. Εχω κάποιες απορίες για το αγχος.... :
    By Depi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 01-07-2009, 21:21
  5. 2 αποριες...
    By Adzik in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 27-05-2006, 11:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •