Βοήθεια είμαι στην άκρη..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    4

    Βοήθεια είμαι στην άκρη..

    Έδωσα κρυφά και περασα μακριά και δεν με άφηναν να πάω οι δικοί μου. Γενικώς τους αρέσει να παίζουν μαζί μου και λαμβάνουν ηδονή όταν κάτι κακό μου συμβαίνει. Όταν αρρωσταίνω η μάνα μου χαμογελάει και το ίδιο και ο πατέρας μου. Χαίρονται όταν είμαι χάλια και το έχουν πει και συγγενείς ότι είναι περίεργοι, μακάρι να ήταν απλά γονείς που θέλουν το καλό μου. Βρήκα δουλειά και έφυγα, ήρθαν με εψαξαν, με έκραξαν στη δουλειά, στη σχολή, μέχρι και στις εστίες. Δεν θα σπουδάσω ποτέ. Γύρισα σπίτι αναγκάστηκα. Πηγα και σε αστυνομια όμως πίστεψαν τους γονείς μου, οι αστυνόμοι μου είπαν πως απλά είμαι κακομαθημένη.. οι δικοί μου έπαιξαν θέατρο και τους είπαν ότι λέω ψέματα.

    Δεν μπορώ άλλο. Με θελουν μονο για σάκο του μποξ. Έχω μια μεγάλη αδερφή που την λατρεύουν και όταν με ζηλεύει κάνουν τα πάντα για να με σαμποτάρουν.

    Μίλησα με κοινωνική λειτουργό και δεν κατάλαβε πολυ τη κατάσταση, μου είπε να τους ανεχθώ και να κάνω υπομονή. Ποια υπομονή; Δεν αντέχω άλλο, εχω κάνει απόπειρα όταν ήμουν 13 για τους ίδιους λόγους και άλλη μια πρόπερσι. Δεν θα τους νοιάζει έτσι και αλλιώς, θα χαρούν. Όμως θέλω να ζήσω, αλλά δεν μπορώ, κάθε μέρα είναι βασανιστηριο και προτιμώ το θάνατο..
    Last edited by Annamariadim; 15-10-2020 at 00:36.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Εξωτερικό πήγαινε, σε Σκανδιναβικές χώρες, ή Ολλανδία, ή Γερμανία ή Αυστρία (ανάλογα με τις γλώσσες που ξέρεις). Αν ισχύουν όλα αυτά που λες οι τύποι είναι άρρωστοι. Σε αυτές τις χώρες μπορείς να πας απλά με ταυτότητα, δεν θες διαβατήριο, και βρίσκεις σχετικά εύκολα δουλειά

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Εξωτερικό πήγαινε, σε Σκανδιναβικές χώρες, ή Ολλανδία, ή Γερμανία ή Αυστρία (ανάλογα με τις γλώσσες που ξέρεις). Αν ισχύουν όλα αυτά που λες οι τύποι είναι άρρωστοι. Σε αυτές τις χώρες μπορείς να πας απλά με ταυτότητα, δεν θες διαβατήριο, και βρίσκεις σχετικά εύκολα δουλειά
    Μακάρι, κοίταζα αν μπορώ να κάνω κάνα πρόγραμμα νοσηλευτικης στη Γερμανία, όπου σε πληρώνουν από τον 1ο μήνα αρκετά για να τα βγάλεις πέρα με νοίκια κλπ. Απλώς θέλω να φύγω, έχω αρχίσει να ξεχνάω, να παθαίνω μπλακ άουτ, να μου μαυρίζει η όραση. Ξεχνάω ποια είμαι, που μένω στα καλά καθούμενα τα τελευταία δύο χρόνια και με το ζόρι είμαι ενήλικη, θα έπρεπε να είναι μια πολύ καλή φάση της ζωής μου, όπως όλων των συνομιληκων

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Είναι περίεργο αυτό που περιγράφεις πήγαινε κ εξήγησε την κατάσταση σ έναν ψυχολογο

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Είναι περίεργο αυτό που περιγράφεις πήγαινε κ εξήγησε την κατάσταση σ έναν ψυχολογο
    Πηγαίνω, με συμβουλεύει να φύγω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Annamariadim View Post
    Βρήκα δουλειά και έφυγα, ήρθαν με εψαξαν, με έκραξαν στη δουλειά, στη σχολή, μέχρι και στις εστίες. Δεν θα σπουδάσω ποτέ. Γύρισα σπίτι αναγκάστηκα. Πηγα και σε αστυνομια όμως πίστεψαν τους γονείς μου, οι αστυνόμοι μου είπαν πως απλά είμαι κακομαθημένη.. οι δικοί μου έπαιξαν θέατρο και τους είπαν ότι λέω ψέματα.
    Θες να εξηγήσεις λίγο τι εννοείς εδώ; Αν είσαι ενήλικη πως σε αναγκάσαν να γυρίσεις σπίτι; Αν πήγες να τους καταγγείλεις στην αστυνομία ότι σε παρενοχλούν στη ζωή σου κι αυτοί δεν σε πίστεψαν, καιρός να συμβουλευτείς δικηγόρο. Πίσω γιατί γύρισες όμως αν το έκανες από μόνη σου, δεν κατάλαβα;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Σε ποια σχολη περασες;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Θες να εξηγήσεις λίγο τι εννοείς εδώ; Αν είσαι ενήλικη πως σε αναγκάσαν να γυρίσεις σπίτι; Αν πήγες να τους καταγγείλεις στην αστυνομία ότι σε παρενοχλούν στη ζωή σου κι αυτοί δεν σε πίστεψαν, καιρός να συμβουλευτείς δικηγόρο. Πίσω γιατί γύρισες όμως αν το έκανες από μόνη σου, δεν κατάλαβα;
    Τελικά με έδιωξαν από τη δουλειά, καθώς πήγαν και είπαν ενα καρο ψέματα,οτι κλέβω, ότι έχω ψυχολογικά προβλήματα κλπ. Και μου είπαν ότι θα κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους για να μην γίνω ανεξάρτητη. Πλήρωσαν κάποιον για να βρει το στίγμα από το κινητο μου και ήρθαν με βρήκαν, στο ξενοδοχείο που εμένα. Νομίζω αυτό είναι παράνομο. Δεν έκανα καταγγελία, θα μιλήσω σε νομικό σύμβουλο για να κινηθώ νομικά.

Similar Threads

  1. Replies: 2844
    Last Post: 28-03-2016, 23:09
  2. ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΑΒΥΣΣΟ
    By ασπασια in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 14
    Last Post: 10-10-2015, 22:13
  3. Είμαι στην μέση?
    By revithokeftes in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 25
    Last Post: 23-06-2015, 11:01
  4. που να βρω την ακρη?
    By makis82 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 26-01-2013, 00:22
  5. Ας τραβήξουμε στην άκρη τις «κουρτίνες»….
    By fenia_ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 13-05-2006, 00:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •