Χρήση application για αδυνάτισμα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939

    Χρήση application για αδυνάτισμα.

    Γεια σας!

    Εγώ θέλω να μοιραστώ την εμπειρία μου για το πώς μια γνωστή εφαρμογή για κινητά με βοήθησε να χάσω κιλά. (Τα οποία όμως δυστυχώς ξαναπήρα - χωρίς να κατηγορώ την εφαρμογή).

    Από μικρό παιδί είχα θέμα με τα κιλά. Λόγω άγχους το έριχνα στο φαγητό, αλλά δεν το κρύβω, μου αρέσει κιόλας να τρώω ωραία πράγματα.

    Ήμουν παχουλό παιδί. Στην εφηβεία έκανα μερικές δίαιτες και από 100 πήγαινα στα 70 και πίσω πάλι μέχρι και σήμερα που είμαι 36 χρονών.

    Πριν 4 χρόνια κατέβασα μια εφαρμογή που είναι στην ουσία θερμιδομετρητής. Εισάγω πληροφορίες όπως ηλικία, ύψος, τρέχον βάρος και επιθυμητό βάρος και εκείνη υπολογίζει πόσες θερμίδες πρέπει να καταναλώνω ώστε να φτάσω στο επιθυμητό.

    Τότε λοιπόν, πριν 4 χρόνια, έφτασα στα 68 κιλά. Βάρος πρωτοφανές για την μέχρι τότε πορεία μου. Σταδιακά όμως έφτασα αισίως τα 139!!

    Οι εξετάσεις μου, και του θυρεοειδή, είναι πεντακάθαρες.

    Πρόσφατα, από 25 Σεπτεμβρίου, άρχισα μια νέα προσπάθεια να χάσω κιλά με χρήση της εφαρμογής. Παράλληλα περπατάω καθημερινά αφού μου είναι αδύνατον να κάνω τζόγκιν, κάτι που πριν 4 χρόνια έκανα σχεδόν καθημερινά.

    Το πρόβλημα είναι πως τελευταία και μετά από ένα ταξίδι για δουλειά στο εξωτερικό που με άγχωσε ιδιαίτερα, εθίστηκα στά fast food και ιδιαίτερα νυχτερινές ώρες. Κάθε βράδυ αργά παίρνω το αυτοκίνητο και πηγαίνω στα στέκια με τα παχυντικά πλην πεντανόστιμα σνακς και γλυκά και τους αλλάζω τον αδόξαστο!

    Η εφαρμογή με βοηθάει γιατί συνειδητοποιώ τι τρώω από άποψη θερμίδων αλλά και διατροφικής αξίας και πιστέψτε με θα εκπλαγείτε με το πόσες άχρηστες θερμίδες παίρνουμε τρώγοντας ακατάπαυστα ότι βρεθεί μπροστά μας.

    Το πρόβλημα είναι πως έχει υπολογίσει πως χρειάζεται να τρώω 1700 θερμίδες την ημέρα και μου φαίνονται πολύ λίγες. Μια φορά την εβδομάδα έχω θεσπίσει ένα cheat meal όπου κοινώς για ένα γεύμα την εβδομάδα του δίνω και καταλαβαίνει αλλά μέχρι να έρθει εκείνη η στιγμή εγώ λιώνω στην πείνα και καμία φορά ενδίδω και χτυπάω κανένα σάντουιτς ξεγυρισμένο με όλα μέσα! Χαχα. Το αντίδοτο όμως στις λιγούρες είναι τα σνακ με λίγες θερμίδες. Αγγούρι, γιαούρτι, μαρούλι, ασπράδια αυγών και πάει λέγοντας.

    Ξέρω ότι η ψυχολογία μας παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην πρόσληψη τροφής, ειδικά όταν έχεις προϊστορία με περιττά κιλά, όπως εγώ. Το λέω γιατί ψάχνω με ψυχίατρο τις αιτίες της παχυσαρκίας μου σε περίπτωση που κάποιος το αναφέρει. Σε Διατροφολόγο δεν θέλω να πάω γιατί αυτό απαιτεί να τρώω τα στάνταρ πράγματα που γράφουν στα προγράμματα που σου δίνουν τα οποία όμως θα πρέπει να ετοιμάζω ο ίδιος καθώς η μητέρα μου έχει παρουσιάσει ανοϊκή συνδρομή και δεν μπορεί να μαγειρέψει όπως μαγείρευε ώστε να εχώ στάνταρ ότι λέει το χαρτί στο τραπέζι. (Αυτή της η ασθένεια είναι ένας από τους λόγους που να σπρώχνουν στην συναισθηματική υπερφαγία). Οπότε το παλεύω μόνος με εφαρμογή γιατί έτσι μπορώ να τρώω κυριολεκτικά τα πάντα αρκεί να μην ξεφεύγω στις θερμίδες. Μου δίνει μεγαλύτερη ελευθερία και δεν έχω την πίεση του προγράμματος.

    Κανένας με παρόμοια εμπειρία? Κάποια συμβουλή?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Αγαπητέ φίλε αυτά που έγραψες είναι σα να τα έγραφα εγώ !
    Έχω συνέχεια σκαμπανεβάσματα στα κιλά έχω δοκιμάσει πολλές εφαρμογές που όντως βοηθούν αλλά μετά ξαναπαίρνω τα κιλά.
    Και σε διατροφολόγους έχω πάει γιατί μπορώ και μαγειρεύω.
    Αλλά επηρεάζομαι αρκετά από εξωτερικούς παράγοντες και παχαινω.
    Το τελευταίο διάστημα αποφάσισα πως δε πρέπει να με επηρεάζουν τόσο οι δυσκολίες της καθημερινότητας και πρέπει να δείχνω πιο σκληρός και ψυχρός σ όλες αυτές τις δυσκολίες αλλά και επειδή όσο ζούμε πάντα θα υπάρχουν θέματα που θα μας αγχωνουν θα μας στεναχωρούν και γενικότερα θα μας χαλάνε τη διάθεση, έχω καταφέρει μεγαλύτερο χρονικό διάστημα να κρατηθώ στα κιλά μου. Με βοηθά η άθληση πολύ βέβαια και σωματικά αλλά και για να μου φτιάχνει την ψυχολογία.
    Οπότε η γνώμη μου είναι να ακολουθήσεις μια συνεργασία τόσο του περπατηματος που κάνεις όσο και της εφαρμογής αλλά και να μην αφήνεις παράγοντες όπως η κατάσταση της μητέρας σου να σε επηρεάζει σε τόσο μεγάλο βαθμό.
    Σίγουρα δεν είναι εύκολο αλλά δε γίνεται κι αλλιώς όμως. Αυτό πιστεύω.
    Καλή συνέχεια στον αγώνα σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Bane View Post
    Αγαπητέ φίλε αυτά που έγραψες είναι σα να τα έγραφα εγώ !
    Έχω συνέχεια σκαμπανεβάσματα στα κιλά έχω δοκιμάσει πολλές εφαρμογές που όντως βοηθούν αλλά μετά ξαναπαίρνω τα κιλά.
    Και σε διατροφολόγους έχω πάει γιατί μπορώ και μαγειρεύω.
    Αλλά επηρεάζομαι αρκετά από εξωτερικούς παράγοντες και παχαινω.
    Το τελευταίο διάστημα αποφάσισα πως δε πρέπει να με επηρεάζουν τόσο οι δυσκολίες της καθημερινότητας και πρέπει να δείχνω πιο σκληρός και ψυχρός σ όλες αυτές τις δυσκολίες αλλά και επειδή όσο ζούμε πάντα θα υπάρχουν θέματα που θα μας αγχωνουν θα μας στεναχωρούν και γενικότερα θα μας χαλάνε τη διάθεση, έχω καταφέρει μεγαλύτερο χρονικό διάστημα να κρατηθώ στα κιλά μου. Με βοηθά η άθληση πολύ βέβαια και σωματικά αλλά και για να μου φτιάχνει την ψυχολογία.
    Οπότε η γνώμη μου είναι να ακολουθήσεις μια συνεργασία τόσο του περπατηματος που κάνεις όσο και της εφαρμογής αλλά και να μην αφήνεις παράγοντες όπως η κατάσταση της μητέρας σου να σε επηρεάζει σε τόσο μεγάλο βαθμό.
    Σίγουρα δεν είναι εύκολο αλλά δε γίνεται κι αλλιώς όμως. Αυτό πιστεύω.
    Καλή συνέχεια στον αγώνα σου.
    Κάπως έτσι τα βλέπω κι εγώ τα πράγματα. Δεν αφήνω ούτε στενοχώριες αλλά ούτε και την λαιμαργία να μπαίνει εμπόδιο ανάμεσα σε εμένα και τους στόχους μου. Αυτό προτείνω και προσπαθώ να ακολουθώ για οτιδήποτε θέλω να καταφέρω.

    Τώρα όσον αφορά στη δίαιτα, σίγουρα σε εμένα βοηθάει τρελά το cheat meal. Σίγουρα μια φορά την εβδομάδα ή το δεκαήμερο είναι αρκετά αραιά, αλλά όσο κι αν πεινάω, πάντα έχω στο μυαλό μου την μέρα που θα φάω να ευχαριστηθώ και κρατιέμαι.

Similar Threads

  1. Forum Mobile (Android & IOS) Application
    By Aeon in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 23
    Last Post: 23-02-2017, 18:08
  2. E-Psychology forum Android Application
    By Aeon in forum Νέα, ανακοινώσεις
    Replies: 0
    Last Post: 26-12-2016, 19:59
  3. Αδυνάτισμα.
    By δελφίνι in forum Παχυσαρκία
    Replies: 53
    Last Post: 02-09-2015, 23:24
  4. Αδυνάτισμα!
    By kallia13 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 77
    Last Post: 07-03-2015, 00:12
  5. αδυνατισμα
    By ΜΑΡΙΑ97 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 2
    Last Post: 14-11-2010, 21:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •