cipralex-lyrica
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: cipralex-lyrica

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    14

    cipralex-lyrica

    γεια σας! εχω πολυ αγχος και παιρνω 3 μηνες τα cipralex αλλα δεν εχω γινει οσο καλα θα ηθελα και ο γιατρος μου προτεινε να αρχησω και το lyrica μαζι αλλα με φοβιζει πολυ... υπαρχει κανεις που να εχει παρει κ τα 2 χαπια μαζι; λετε να τα δοκιμασω; αν κ κατι μου λεει οχι

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    1
    Καλησπέρα αγαπητέ,

    Εμένα ο συνδιασμός αυτός μου φάνηκε χάλια. ΤΟ σιπραλεξ γενικά χάλια χάπι για το άγχος

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Nikiforos View Post
    Καλησπέρα αγαπητέ,

    Εμένα ο συνδιασμός αυτός μου φάνηκε χάλια. ΤΟ σιπραλεξ γενικά χάλια χάπι για το άγχος
    και εγω το φοβηθηκα! για το σιπραλεξ στους 3 μηνες δεν εχω δει την διαφορα που θα ηθελα και ο γιατρος μου ειπε να μην αλλαξω χαπι αλλα να προσθεσω! δεν ξερω τι να κανω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Καλησπέρα. Εγώ έχω πάρει και τα δύο αλλά όχι μαζί. Έπαιρνα cipralex μαζί με xanax μέχρι να δουλέψει το cipralex. Σε μένα το cipralex έκανε δουλειά στο αγχος αλλά άργησε να με πιάσει κι είχα αυξήσει τη δόση από 10 mg σε 20mg. Το lyrica με έπιασε πολύ γρήγορα και σε χαμηλή δόση.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Καλησπέρα. Εγώ έχω πάρει και τα δύο αλλά όχι μαζί. Έπαιρνα cipralex μαζί με xanax μέχρι να δουλέψει το cipralex. Σε μένα το cipralex έκανε δουλειά στο αγχος αλλά άργησε να με πιάσει κι είχα αυξήσει τη δόση από 10 mg σε 20mg. Το lyrica με έπιασε πολύ γρήγορα και σε χαμηλή δόση.
    εγω παιρνω 20mg απο το cipralex! εσενα ποσο καιρο εκανε να σε πιασει;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Έπαιρνα κάνα τρίμηνο 10 mg οπότε είπαμε με τον γιατρό να ανεβάσουμε τη δόση γιατί η βελτίωση δεν ήταν μεγάλη. Μετά από ένα μήνα, δίμηνο, κάπου εκεί, είχα δει μεγαλύτερη διαφορά. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος το αγχος μου είχε μειωθεί πάρα πολύ κι ένα χρόνιο δερματολογικό μου πρόβλημα είχε εξαφανιστεί. Για να είμαι απολύτως ειλικρινής εγώ μετά το εξάμηνο το σταμάτησα γιατί δεν την παλευα με τις παρενέργειες για τις οποίες όμως έφταιγα κι εγώ. Δεν κρατούσα σταθερή την ώρα που το έπαιρνα. Δηλαδή είχα ξεκινήσει να το παίρνω μεσημέρι, μετά άρχισα να το παίρνω βράδυ γιατί το μεσημέρι μου προκαλούσε υπνηλία μετά πάλι άλλαξα. Έτσι όμως οι παρενέργειες επιμένουν. Οπότε μετά το cipralex πήρα το lyrica αλλά κι αυτό δεν το άντεξα. Δύο φορές το ξεκίνησα και τις δύο φορές το σταμάτησα. Γενικά όμως μίλα με τον γιατρό σου... μην σ'επηρεάζω αρνητικά. Κάθε οργανισμός είναι μοναδικός και αντιδρά διαφορετικά. Καλή δύναμη να έχουμε.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    49
    Μπορείς να μας πεις τι παρενεργειες είχες με το cipralex;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Ζαλάδα, θολούρα, σαν να είναι το κεφάλι μου σε σύννεφο. Είχα πέσει σε αδράνεια, στυτική δυσλειτουργία, δυσκολία στην εκσπερμάτωση. Τα τελευταία όσο περνούσε ο καιρός καλυτερευαν. Η θολούρα όχι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ζαλάδα, θολούρα, σαν να είναι το κεφάλι μου σε σύννεφο. Είχα πέσει σε αδράνεια, στυτική δυσλειτουργία, δυσκολία στην εκσπερμάτωση. Τα τελευταία όσο περνούσε ο καιρός καλυτερευαν. Η θολούρα όχι.
    Καλησπέρα!!! Κι εγώ είμαι σε θεραπεια για αγχωδη διαταραχη και καταθλιψη, συγκεκριμένα παίρνω συμπαλτα και ζυπρεξα,έχω δει μια πολύ μικρή βελτίωση αλλά έχω και πολλές παρενέργειες, συγκεκριμένα η πιο ενοχλητική παρενέργεια που έχω είναι αυτή η θολούρα που μου δημιουργεί άγχος,αδυναμια συγκέντρωσης και κακή διάθεση. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν αυτή θολούρα σου έφυγε μετά την διακοπή του φαρμάκου!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Καλησπέρα. Μου έφυγε ναι αλλά δεν στο λέω για να κόψεις την αγωγή σου. Γενικά όσο έβρισα το cipralex δεν έχω βρίσει άλλο φάρμακο. Δεν μου άρεσε καθόλου. Αλλά επανήλθαν άλλα προβλήματα (αγχος, αϋπνία) οπότε ξεκίνησα το lyrica. Τώρα παίρνω remeron.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    49
    Αυτά τα προβλήματα που αναφέρεις λογικά δεν θα έπρεπε να μειωθούν με την πάροδο του χρόνου; Το ρωτάω γιατί και γω παίρνω cipralex αυτό τον καιρό και έχω πολύ άγχος..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Εννοώ ότι επανήλθαν το αγχος και η αυπνια όταν το έκοψα. Κάποιες από τις παρενέργειες του είχαν μειωθεί με την πάροδο του χρόνου (αυτές που είχαν να κάνουν με τη λίμπιντο) άλλες όχι (θολούρα). Το έγραψα και πιο πάνω ότι έφταιγα κι εγώ που άλλαζα την ώρα που το έπαιρνα. Μην επηρεαζεσαι από μένα. Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός κι ο καθένας μας μπορεί να θέλει διαφορετικά πράγματα από το φάρμακο που παίρνει. Ακόμα και να προτιμά κάποιες παρενέργειες από άλλες κλπ. Τώρα το ξεκίνησες το cipralex; Εμένα το αγχος μου το είχε μειώσει πολύ, δεν ήταν αυτό το παράπονο μου. Αλλά δώστου κάποιους μήνες να δράσει.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    49
    Μήνες ε; 3-4 εβδομάδες το παίρνω. Λίγες; Με παρηγόρησες λιγάκι που έγραψες ότι σου μείωσε το άγχος. Ελπίζω να δω και γω αποτελέσματα κάποια στιγμή...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Λειτουργεί σωρευτικα με τον χρόνο μου είχε πει ο γιατρός μου. Κάνε υπομονή. Και βλέποντας και κάνοντας.... εγώ πριν το πάρω δεν κοιμόμουν καθόλου κι είχα πολύ πεσμένη διάθεση... είχα απογοητευτεί και θυμώσει (και με τον γιατρό) που αργούσε να δράσει κι έπρεπε να παίρνω xanax για να κοιμάμαι. Είμαι δυστυχώς ανυπόμονος με τα φάρμακα παρόλο που ξέρω ότι τα περισσότερα αντικαταθλιπτικά θέλουν 6 με 8 εβδομάδες για να δρασουν με τρόπο που να βλέπεις ουσιαστική βελτίωση. Καλή δύναμη

  15. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    49
    Σ ευχαριστώ αν και ετεροχρονισμένα για την ευχή, αλλά πραγματικά όση δύναμη κι αν έχεις, είναι δύσκολο ν αντέξεις αν δεν βλέπεις ουσιαστικά αποτελέσματα. 4+ εβδομάδες μέσα στα νεύρα+ταχυπαλμίες, ειλικρινά δεν ξέρω πόσο χρόνο μπορώ ακόμα να του δώσω και παίρνω και 30mg. Για ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή στην ουσία το πήρα, ελάχιστα έχω δει μέχρι τώρα. Διαβάζω και κάποια παλιά θέματα για το συγκεκριμένο φάρμακο από χρήστες που το κόψανε λόγω των παρενεργειών που έκανε και μπορώ να πω ότι τους καταλαβαίνω απόλυτα. Ίσως να μην ταιριάζει στην ψυχοσύνθεσή μου το εν λόγω φάρμακο, δεν ξέρω τι να πω, πάντως τόσο μεγάλη αναμονή για αντικαταθλιπτικό δεν μου χει τύχει στα 5+ χρόνια αγωγών που έχω κάνει....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. lyrica
    By boo in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 17
    Last Post: 24-10-2019, 10:15
  2. Lyrica...
    By Kavkaz12 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 21-09-2019, 21:12
  3. Lyrica
    By Piggy88 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 05-10-2018, 12:00
  4. Lyrica
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 28
    Last Post: 07-04-2018, 14:03
  5. Lyrica
    By pagakis31 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 16
    Last Post: 14-02-2008, 00:57

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •