Αλωπεκία θέλω συμβουλές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270

    Αλωπεκία θέλω συμβουλές

    Θέλω βοήθεια και προτάσεις για το τι να κάνω πήγα πριν 2 μήνες δερματολόγο γενικά τον τελευταίο ενα χρόνο εμφανίστηκε έντονη τριχόπτωση και αραίωση μαλλιών στο τριχωτο της κεφαλής μου είπε ότι είναι αλωπεκία όχι τόσο σοβαρό παρόλα αυτά δεν χάνω σε κάποιο άλλο σημείο του σώματος και γενικά μόνο στο και κεφάλι υπάρχει ακόμα το πρόβλημα πήρα τις βιταμίνες π μ είπε και ένα φάρμακο busoderm δεν θυμάμαι ακριβώς ονομασια να μην έχω στρες επίσης είπε αλλά δύσκολο ν τ κάνω αυτό δεν υπάρχει αποτέλεσμα παιδιά με αυτά π παίρνω τώρα μ πέφτουν πολλές τρίχες σταμάτησα να παίρνω σαμπουάν από σούπερ μάρκετ παίρνω από το φαρμακείο serioxyl loreal και thicker hair λουζομαι μια φορά την εβδομάδα στα μαλλιά δεν ξέρω μήπως θέλει 2 εν τέλη μου πέφτουν τα μαλλιά γράψτε μου συμβουλές τι να τρώω τι άλλο ν κάνω γτ η καραφλα φαίνεται υπερβολικά πλέον κ ειμ μόνο 24 ετών κοπέλα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Να αλλαξεις δερματολογο!

  3. #3
    Γεια σου κοπελα ακουσα για ενα λαδι που το διαφημιζει μια Δημητρουλα που εχει καλλυντικα συνηθως την εχει η Φαιη καλεσμενη. Θελω να παρω κι γω η αλωπεκια δυσκολα αντιμετωπιζετε τωρα που εισαι μικεη γιατι αν μεγαλωσεις δυσκολα τα πραγματα Φιλικα !!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    216
    Τριχόπτωση υπάρχει έντονη το φθινόπωρο και είναι φυσιολογική. Αν όμως για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα συμβαίνει αυτό, πρέπει να απευθυνθείς σε δερματολόγο. Συνήθως κάνει τριχοριζόγραμμα και γίνονται εξετάσεις αίματος για να δει αν έχεις χαμηλά λευκά αιμοσφαίρια, έλλειψη σιδήρου, κάποιας συγκεκριμένης βιταμίνης ή φολικού οξέος. Το άγχος, οι βαφές μαλλιών, η κακή διατροφή αποδυναμώνουν τους θύλακες της τρίχας. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις δαφνέλαιο και άχρωμη φυσική χένα ως μάσκα μαλλιών. Βασικά στην ηλικία σου δεν είχα καθόλου τριχόπτωση. Μετά τα 30 μου γινόταν αλλά δεν είχα αραίωση. Τώρα στα 35 μου έχω καλή τρίχα αλλά χρησιμοποιώ σαμπουάν πύκνωσης. Δεν έχω βάψει ποτέ τα μαλλιά μου αλλά έχω ασημένιες τρίχες σαν ανταύγειες μαζί με τα σκούρα μου μαλλιά. Πάντως όλοι οι άνθρωποι έχουν θέμα με τη τριχόπτωση. Αν αραιώνεις πρέπει να απευθυνθείς στο γιατρό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Eδω είναι μια σελίδα στο facebook φτιαγμενη από γυναικες με αλωπεκία. Θα σου λύσουν όλες τις απορίες.

    https://www.facebook.com/AlopeciaHappiness/

    Προσεκτικα μην κανεις κινησεις που μπορει να βλαψουν το θυλακα της τριχας. Μιλησε με τα κοριτσια εκεί θα σε βοηθησουν σίγουρα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Tο μονο αποτελεσματικο φαρμακο για την αλωπεκια ειναι το minoxidil , τοβαζα κι εγω οταν ημουν 32 (αλλα συμβουλέυσου δερματολογο πριν ) .............................................

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις έκλεισα ήδη ραντεβού σε άλλο δερματολογο καλύτερο δεν είναι μόνο το θέμα μου πέφτουν τρίχες και έχω αραίωση γενικά το δέρμα της κεφαλής είναι κόκκινο αυτή την στιγμή έχω απίστευτη φαγούρα και τσούξιμο πολλά συμπτώματα ουλωτικης αλωπεκίας γενικά ταλαιπωρία με το δέρμα ειμ και τσιτωμενη γενικά με τον κορονοιο μας έχουν τρελάνει και όλο αυτό το στρες τα κάνει χειρότερα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Εγω που στο στρατό έπαθα αλωπεκία έβαζα αφου πήγα στο Συγγρός, betnovate scalp application και σε δύο μήνες το μαλλί από το σημείο που μου είχε εξαφανιστεί ξαναβγήκε...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Το σημειώνω ευχαριστώ πολύ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Το σημειώνω ευχαριστώ πολύ
    Aκου δεν σου το είπα για να το πάρεις, απλώς σου είπα τι μου έδωσαν όταν ενα πρωί είδα να λειπει ένα στρογγυλο κομμάτι σαν πενηνταλεπτο από το κεφάλι μου. Είναι κορτιζόνη και είναι δυνατό φάρμακο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Αχα οκ καταλαβα θα παω δερματολόγο έτσι κ αλλιώς πρώτου αγορασω οτιδήποτε

Similar Threads

  1. Θέλω συμβουλές
    By periplanomenos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-02-2011, 14:48
  2. θέλω να πάρω μια συνέντευξη-συμβουλές
    By thane in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 17-10-2009, 20:52
  3. ΘΕΛΩ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ...
    By anapofasisti24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 31-07-2009, 18:18
  4. sos θελω συμβουλες
    By ζωζα in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 28-12-2008, 20:12
  5. είμαι καινούρια.θέλω συμβουλές
    By bouliana in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 9
    Last Post: 27-11-2008, 21:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •