Βοήθεια-απορια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    13

    Βοήθεια-απορια

    Παιδιά μια βοήθεια γτ φοβάμαι πολύ.Αν σκέφτεσαι ότι κάποιος σου μιλάει σημαίνει και αυτό σου έρχεται μόνο όταν το σκέφτεσαι σημαίνει ότι έχεις ακουστικές ψευδαισθήσεις;Ή οι ακουστικές ψευδαισθήσεις είναι κάτι άλλο και έρχονται ανεξάρτητα από την σκέψη σου;

  2. #2
    Γεια σου Χριστο.. Αν θες στείλε μου μυνημα... Περνάω και εγώ δυσκολη φάση με ιδεοληψιες αυτές τις μέρες.. Αν θες να συζητήσουμε

  3. #3
    Αν δεν γίνεται να στείλεις μυνημα.. Τότε αν θες μπορουμε να συζητήσουμε και από εδώ... Πόσο καιρό υποφέρεις από ιδεοληψιες?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    13
    1,5 μήνα έχει αυτό.Γι αυτό που ρωταω τι πιστεύεις;Έχω φοβηθεί πολύ.Καλυτερα από εδώ ας μιλήσουμε

  5. #5
    Θεωρώ πως είναι ιδεοληψια αυτό που έχεις... Νομίζεις ότι η σκέψη είναι φωνή.. Αλλά δεν είναι έτσι... Είναι σκέψη... Εγώ έχω 3 εβδομάδες που έχω μια ιδεοληψια πολυ δυσκολη και πολυ αγχωτική

  6. #6
    Είχες άλλες ιδεοληψιες στο παρελθόν ή αυτή είναι η πρωτη?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    13
    Ναι είχα και παλια αλλά όχι με αυτό το περιεχόμενο.Δηλαδη οι ακουστικές ψευδαισθήσεις είναι ανεξάρτητα από την σκέψη σου;Δηλαδή ένας πχ μπορεί να μην σκέφτεται τίποτα και να του έρχεται μια "φωνή".Εγώ ξαναλέω το παθαίνω μονοοταν σκέφτομαι.

  8. #8
    Ο ψυχωσικος από όσο ξέρω ακούει με τα αυτιά του φωνές.. Δεν την εκλαμβάνει σαν σκεψη.. Αλλά ως φωνή.. Εσυ δεν ακους κάτι... Απλώς σκέφτεσαι... Είσαι πολυ αγχωμένος φοβάσαι μην τρελαθείς;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    13
    Ναι φοβάμαι πολύ μην τρελαθώ και είμαι αγχωμενος.Μου έρχεται μια σκέψη με μορφή προστακτικής σε β πρόσωπο και γω την ερμηνεύω ότι μου την λέει πχ κάποιος νεκρός.Μετα σκέφτομαι ότι αυτά είναι μλκιες δεν μπορούν να συμβαίνουν αλλά πάλι μουερχεται και λέω μήπως ισχύει τελικά και ότι με κάποιον τρόπο ίσως κάποιος μπορει να σου επηρεάζει τη σκεψη.Μετα πάλι το παλεύω και ξαναέρχεται.Επειδη ακριβώς το αναγαγω σε κάτι μεταφυσικό για αυτό μου ξαναέρχεται.Γτ είναι κάτι άγνωστο η μεταφυσική.Δεν ξέρω αν με κτλβαινεις.Μετα πάλι κάνω λογικές σκέψεις με βάση την λογική.Τι εννοείς τις ακούνε με τα αυτιά τους;

  10. #10
    Σε καταλαβαίνω παρα πολυ αλήθεια παρα πολυ.... Εγώ εχωια ιδεοληψια αυτές τις μέρες πολυ πολυ αγχωτική και στενάχωρη... Καλυτερα να μην στην πω γιατί υπάρχει περίπτωση να σου κολλήσει και εσένα μετά.... Είναι και η δίκη μου παραλογη... Αλλά ώρες ώρες νιώθω λες και την πυστυεω χωρίς να την πυστυεω όμως μέσα μου... Είναι τραγικό...και εσυ νιώθεις ώρες ώρες λες και το πυστευεις αυτό που σου συμβαίνει ότι είναι αλήθεια και ώρες ώρες καταλαβαίνεις ότι είναι απλά μια ιδεοληψια;

Similar Threads

  1. Βοήθεια σε μια απορία ;
    By Anonymous-01 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 30-08-2019, 17:24
  2. Απορία.
    By Gallowdance in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 23-01-2016, 19:33
  3. Απορία
    By ellielli in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 21-01-2016, 19:24
  4. βοήθεια σε χρήστη-απορία
    By αν? in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 212
    Last Post: 26-09-2011, 08:52
  5. βοήθεια (απορία)
    By maria_17 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 25-01-2008, 01:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •