Εσιταλοπραμη 15gm γνώμες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Εσιταλοπραμη 15gm γνώμες

    Είμαι σχεδόν 12 μήνες με sandoz εσιταλοπραμη 10mg για διαταραχή άγχους ήμουν μια χαρα μέχρι πριν δυο βδομάδες όπου με έπιασε πάλι άγχος και μου έριξε την διάθεση κατακόρυφα είχα εμετούς πάλι το στομάχι μου κόμπος δεν αντέχω να περάσω πάλι τα ίδια η ψυχίατρος μου μου είπε να ανέβουμε στα 15mg πάλι αρνιτικες σκέψεις πάλι τα ίδια.....
    Έχεις κάνεις παρόμοια αντίδραση;
    Όταν ανεβάζεις την δοσολογία αργείς να δεις αποτέλεσμα;; ξέρει κάποιος;;
    Παιδιά βοηθήστε αν μπορείτε σας ευχαριστώ!!!

  2. #2
    Γεια σου Δημήτρη.. Τι σκεψεις σε ταλαιπωρουν;

  3. #3
    Έχει θολώσει το μυαλό μου βασικά με όλο αυτό και προσπαθώ να το ξεχάσω δεν θέλω να πέσω πάλι ψυχολογικά αυτό Χριστίνα

  4. #4
    Το άγχος σου από που πηγάζει;

  5. #5
    Αυτή την στιγμή το άγχος μου είναι να νιώσω καλύτερα όπως πριν δυο βδομάδες που ήμουν μια χαρά

  6. #6
    Δηλαδή έχεις απλώς άγχος χωρίς κάποια συγκεκριμένη αιτία;

  7. #7
    Βασικά δεν έχω άγχος τώρα μου έπεσε η διάθεση πολύ στα ξαφνικά

  8. #8
    Χωρίς λόγο;

  9. #9
    Χωρίς λόγο όντως

  10. #10
    Και εγώ όταν αγχώνομαι υπερβολικά πολυ είμαι στο τσακ να κάνω εμετό... Αλλά ευτυχώς δεν κάνω... Είναι δυσκολο να έχεις άγχος και να φτάνεις σε σημείο εμετου... Μήπως πρεπει να προσπαθεις να κρατάς το μυαλό σου στραμμένο σε οτιδήποτε;

  11. #11
    Αυτό προσπαθώ να κάνω να μην σκέφτομαι άσχημα πράγματα προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά

  12. #12
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    81
    Αμα προσπαθείς να σκέφτεσαι θετικά μην μπαίνεις στο forum ... Θα βοηθήσει

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Για άγχος αργούν να πιάσουν τα χάπια συνήθως πάνω απο μήνα. Τα ίδια παθαίνω και εγώ όταν μειώνω την δόση, πάλι απο την αρχή, είναι σαν να ξεκινάς πρώτη φορά κάθε φορά που αυξάνεις τη δόση

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Καλησπέρα. Κι εγώ έπαιρνα εσιταλοπραμη (cipralex). Εμένα άργησε να με πιάσει και η αρχική δόση των 10 mg. Κι εγώ μετά το αύξησα γιατί δεν έβλεπα μεγάλη βελτίωση. Θέλει κάποιο χρόνο να δράσει.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    11
    Καλησπέρα !καθε οργανισμός βιώνει διαφορετικά τις επιπτώσεις των χαπιών αλλά κ με πολλά κοινά γνωρίσματα !εγω πήρα εσκιταλοπραμη για 9 μήνες για ανχωδη διαταραχή ,πανικούς κτλ !ξεκινησα με 5 το πήγα 10 κ μετά από ενα μηνα σχεσον 20 !τια πρώτες βδομαδες είχα συμπτώματα νυστας ανησυχίας αναγούλες κτκπ !με τον καιρό εξαφανίστηκαν !στα ενδιάμεσα της αγωγής μ δλδ κάπου στο 5 μηνο έπαθα ξαφνικά μια έντονη κρίση πανικού με συμπτώματα κατάθλιψης για 2 μέρες κ από τότε ξανά τίποτα !το χαπι με βοήθησε πολύ ξεκουράστηκα θα έλεγα από τον μόνιμο πανικό π ζούσα βγηκα για φαγητο χωρίς ανχος ότι θα παρω κρίση πανικού ξανά όλα κύλησαν ηρεμα δλδ κ ανέβηκε κ η διάθεση μου !τωρα π σ γράφω είμαι εδώ κ μια βδομάδα χωρίς φάρμακο κ ζω τον εφιάλτη της διακοπής ένα δύσκολο κομμάτι με πολύ πονοκέφαλο κ μονίμως ένας ηλεκτρισμός περνάει όλο μ το κόρμι ασταμάτητα ,κάνω υπομονή ηρεμη να περάσουν αυτά οκά το ευχομαι δλδ κ ελπίζω να παραμείνω έτσι θετική χαρούμενη κ ηρεμη !μονο καλό μ έκανε η αγωγή αρκεί να ξεπεράσω την διακοπή τους !εαν καποιος ξέρει κ έχει εμπειρία από την διακοπή ας με βοηθήσει κ μενα !ευχαριστω πολύ

Similar Threads

  1. εσιταλοπραμη και ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη
    By MikeStam 3 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 16-06-2019, 00:40
  2. Εσιταλοπραμη και ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 11-04-2019, 17:12
  3. Εσιταλοπραμη και ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 11-04-2019, 15:19
  4. εσιταλοπραμη και ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 10-04-2019, 14:42
  5. 3η φορά Οξαλική Εσιταλοπράμη
    By Shotheshit80 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 24
    Last Post: 28-03-2019, 02:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •