Φοβαμαι...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1

    Φοβαμαι...

    Καλησπερα σε ολους!

    Μεσα στην περιοδο της καραντινας εχασα τον πατερα μου. Αυτο το γεγονος ηταν θα ελεγα αποκαλυπτικο για ολη την οικογενεια μου και εφερε στην επιφανεια πραγματα που εγω αγνοουσα οτι συνεβαιναν αλλα και ηρθα αντιμετωπη με πραγματα που ηξερα οτι γινονται.Δεν θα πω αναλυτικα γιατι το θεμα μου ειναι αλλο. Μεσα σε αυτη την κατασταση, ημουν στο πατρικο μου σπιτι, οχι εδω που δουλευω. Μενω σε αλλη πολη ευτυχως!
    Αναγκάστηκα λοιπον επιπλεον να μεινω ξανα με την οικογενεια μου για πανω απο 2 μηνες καθως συνεβαιναν ολα αυτα τα αποκαλυπτικα πραγματα που τελικα καλως ηρθαν στην επιφανεια γιατι ετσι μετα το σοκ και την στεναχωρια, πηρα την κατασταση στα χερια μου και λυνω σιγα σιγα αυτα που αφορουν εμενα και μονο εμενα . Ειδα οτι καθενας σκεφτηκε τον εαυτο του, η μαμα μου τον εαυτο της, η αδερφη μου τον εαυτο της, ο γαμπρος μου τον εαυτο του....
    Οπως ημουν λοιπον τοσο λυπημενη και δεν μπορουσα μερικες φορες ουτε να αναπνευσω καλα καλα, με βρηκε ενας ανθρωπος που ειχα γνωρισει πριν 7 χρονια σε ενα ταξιδι που ειχα κανει για χορο. Και εκεινος χορευει.Τον ειχα ξαναδει καποιες φορες, αλλα ηταν για λιγο, για μερικες μερες, παντα στα ταξιδια μου. Η τελευταια φορα που ειχα νεα του ηταν πριν εναμιση χρονο. Μαθαινε ομως για εμενα και εγω για εκεινον γιατι εχουμε κοινους γνωστους. Να πω οτι δεν ειναι Ελληνας αλλα Ιταλος. Μου εστειλε λοιπον ενα μηνυμα, χωρις να ξερει τι μου συμβαινει. Εγω απαντησα οπως παντα και νομιζα οτι ηταν ενας απλος χαιρετισμος οπως καναμε μεσα σε αυτα τα χρονια.Εκεινος ομως μου ξαναεστειλε την επομενη μερα και την επομενη και πολυ γρηγορα καταληξαμε να μιλαμε 5 ωρες σχεδον καθημερινα ωσπου μου εκμυστηρευτηκε οτι παντα ηταν ερωτευμενος μαζι μου. Και εμενα μου αρεσε αλλα δεν περιμενα τιποτα ουτε και ειχα επιδιωξει κατι μιας και δεν μενουμε στην ιδια χωρα. Ολο αυτο που συνεβη ηταν μαγικο και εμενα με βοηθησε πολυ γιατι δεν ημουνα καλα. Μου εδωσε ελπιδα και κουραγιο να βρω τον εαυτο μου και να σταθω στα ποδια μου.

    Περνωντας ο καιρος ειπαμε τους φοβους μας και τις ανασφαλειες μας και το καλοκαρι κανονισαμε να περασουμε μαζι τον μισο αυγουστο. Πρωτα θα πηγαινα εγω Ιταλια και μετα θα ερχομασταν μαζι Ελλαδα. Τα εχουμε βρει μεταξυ μας, εγω δεν μπορω να πιστεψω οτι υπαρχει αντρας τοσο ευγενικος, περιποιητικος, ευγενικος και ειλικρινης. Χωρις να τον θεοποιω τον βλεπω οπως ειναι και αυτος το ιδιο. Εχει καταφερει να διωξει τους φοβους μου και ειναι παντα παρων. Τωρα που αρχισαμε παλι τις δουλειες μας εγω δεν μπορω να παω να τον βρω και ερχεται εκεινος καθε 15-20 μερες. Οταν ειμαστε μαζι μαγειρευουμε, παμε για μπανιο, παμε σε εστιατορια. Εγω μαζι του κοιμαμαι ακομα και που ροχαλιζει. Οταν ειμαστε μακρια μιλαμε με βιντεοκληση, κανουμε προβες τα μερη που διαβαζει γιατι κανει θεατρο, μου στελνει μηνυματακια, καρδουλες και λουλουδακια. Ολα ειναι παρα παρα πολυ ομορφα και εγω ειμαι μαζι του ο εαυτος μου.Ταιριαζουμε πολυ

    Ποιο ειναι λοιπον το θεμα???
    Εγω ειμαι το θεμα. Γιατι δεν μπορω να του πω οτι στα 26 μου παντρευτηκα.(Τωρα ειμαι 42. Εκεινος 46). Ηταν μονο για 5 μηνες, δεν αντεξα αλλο. Ηταν ενας ανθρωπος εντελως ακαταλληλος για εμενα, δεν ξερω γιατι το αφησα να συμβει. Το περιμεναν ολοι απο εμενα, ηταν η φυσικη συνεπεια της ζωης μου, μιας και μεγαλωσα σε επαρχια και ενω εγω σκεφτομαι αλλιως και δεν ηθελα ποτε παιδια και οικογενεια ετσι οπως βλεπω να γινεται γυρω μου, σαν καλο παιδι εκανα αυτο που περιμεναν ολοι. Εκτοτε δεν νομιζω οτι μπορω να συγχωρεσω τον εαυτο μου. Λεω πολλες φορες μεσα μου οτι δεν μπορει , ειμαι τρελη τοσα χρονια εχουν περασει, δεν εκανα κανενα εγκλημα. Περασα δυσκολα μετα το χωρισμο, εχασα τον υπνο μου μια ολοκληρη δεκαετια, εφυγαν ανθρωποι απο διπλα μου οταν το μαθαιναν, μεχρι που μια σχεση μου μου ειπε οτι δεν θελει να συνεχισει μαζι μου αφου ειμαι χωρισμενη.
    Εγω σημερα ειμαι ο ανθρωπος που ειμαι μετα απο τοσες τρικυμιες, ζω μονη μου απο τη δουλεια μου χωρις να επιβαρυνω κανεναν και χωρις να ζηταω χαρες .Κι ομως....δεν μπορω να του το πω.Προσπαθησα προχθες και αρχισα να ιδρωνω, με επιασε ταχυπαλμια. Ελεγα τις λεξεις απο μεσα μου αλλα σε εκεινον τελικα δεν το ειπα. Νομιζω οτι αν το μαθει θα με αφησει. Θα ηθελα να μην του το πω ποτε, ετσι αισθανομαι. Να μην ξερει .....

    Δεν ξερω τι μου συμβαινει...Του κρυβω κατι αφου δεν του το λεω?.. Οπως και να εχει δεν θελω να το πω αν και ξερω οτι μια μερα θα το μαθει ουτως η αλλως. Μερικες φορες πιανω τον εαυτο μου να το βλεπει σαν να ηταν αλλος και οχι εγω που εκανα αυτον τον γαμο.
    Ομως αυτος ο γαμος με εφερε εδω που ειμαι, εμαθα τοσα πραγματα, αφου χωρισα ασχοληθηκα με το χορο και ετσι εκανα τοσα ταξιδια και γνωρισα τοσο κοσμο, εκανα τοσους ωραιους φιλους, τοσες ωραιες εμπειριες, ειδα οικογενεις που δεν εχουν καμια σχεση με την ελληνικη οικογενεια, ανοιχτομυαλο κοσμο και μου εφερε στη ζωη μου μεχρι και αυτον τον ανθρωπο που περναω τοσο καλα μαζι του και με προσεχει τοσο πολυ.

    Φοβαμαι οτι θα τον χασω. Και τωρα οχι μονο για το γεγονος οτι καποτε ειχα παντρευτει αλλα και γιατι δεν του το ειπα απο την αρχη. Εκεινος μου ειπε για αυτον ολα τα θεματα του. Και εγω, εκτος απο αυτο.
    Με παιδευει πια αυτη η σκεψη....το εχω στο μυαλο μου καθημερινα. Και τωρα που το σκεφτομαι εχω ταχυπαλμιες.

    Αν μπορειτε να βοηθησετε....νιωθω πολυ μπλεγμενη...
    Ολα τα αλλα ειναι καταπληκτικα με αυτον τον ανθρωπο. Περναμε πολυ ωραια. Ταιριαζουμε πολυ

    Σας ευχαριστω
    Last edited by Caba; 14-10-2020 at 22:44.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Ας υποθέσουμε ότι του λες πως έχεις ξανά παντρευτεί.. Ποιο είναι το χειρότερο σενάριο και ποιο το καλύτερο; (πες και το "γιατί" σε κάθε απαντηση). Θα σε βοηθήσει να δεις αν είναι όντως τόσο τραγικό όσο το έχεις μέσα στο μυαλό σου.
    Last edited by george1520; 14-10-2020 at 23:39.

  3. #3
    Νομιζω οτι οτι το ενα σεναριο θα ειναι να μην τον νοιαξει καθολου γιατι στην πραγματικοτητα μια σχεση ηταν με περιτυλιγμα και ας βασανιζομαι εγω ακομα και το αλλο να μπει σε σκεψεις γιατι δεν του το ειπα και στο τελος να με αφησει γιατι....σκεφτομαι να γραψω οτι δεν ειναι σοβαρος αυτος ο λογος. Αλλα μπορει για καποιον να ειναι. Να, για εμενα ειναι! απο οτι φαινεται

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Και να ήταν ένας γάμος όπου ήταν καλός απλά για τον Α ή Β λόγο χωρισατε γιατί να επηρεάσει την σχέση που έχεις τώρα; Έχεις κάνει πράγματα τότε που ντρέπεσαι; Προσπαθώ να καταλάβω γιατί φοβάσαι τη αντίδραση που θα έχει όταν το μάθει.

  5. #5
    Νομιζω οτι οτι το ενα σεναριο θα ειναι να μην τον νοιαξει καθολου γιατι στην πραγματικοτητα μια σχεση ηταν με περιτυλιγμα και ας βασανιζομαι εγω ακομα και το αλλο να μπει σε σκεψεις γιατι δεν του το ειπα και στο τελος να με αφησει γιατι....σκεφτομαι να γραψω οτι δεν ειναι σοβαρος αυτος ο λογος. Αλλα μπορει για καποιον να ειναι. Να, για εμενα ειναι! απο οτι φαινεται

  6. #6
    Οχι δεν εκανα πραγματα τοτε που να ντρεπομαι. Για τον γαμο αισθανομαι ετσι. Και τωρα νομιζω οτι επειδη δεν του το εχω πει ειναι σαν να του λεω ψεματα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Caba View Post
    Οχι δεν εκανα πραγματα τοτε που να ντρεπομαι. Για τον γαμο αισθανομαι ετσι. Και τωρα νομιζω οτι επειδη δεν του το εχω πει ειναι σαν να του λεω ψεματα
    Στο αρχικό σου μήνυμα λες πως αυτό που είσαι τώρα έχει να κάνει και με τον γάμο που έκανες τότε.. Άρα είναι ένα κομμάτι από τη ζωή σου που ήρθε και έφυγε. Δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτεσαι τόσο πολύ. Ίσως να παίζουν ρόλο όλα όσα πέρασες με την οικογένεια σου και η ψυχολογία σου να μη είναι στα πάνω της. Συνήθως όταν συμβεί κάτι που μας ταράζει δίνουμε αξία - περισσότερη σημασία σε θέματα που δεν είναι τόσο σημαντικά. Γιατί να σε χωρίσει επειδή είχες παντρευτεί κάποτε; Μίλησε του για να μη έχεις στο μυαλό σου ότι του το κρύβεις και θα δεις ότι η αντίδραση του δεν θα είναι όπως τη φαντάζεσαι.

  8. #8
    Ναι ετσι ειναι. Για εμενα ηταν σαν να εκανα την τελευταια πραξη ως το καλο παιδι. Και μετα εκανα χορο και αλλαξα ολη τη ζωη μου. Αποτελεσμα αυτου ειναι και αυτη η γνωριμια.
    Ομως απο οτι φαινεται δεν μπορω να συγχωρησω τον εαυτο μου...αρα εγω ειμαι το προβλημα οχι αυτος...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Caba View Post
    Ναι ετσι ειναι. Για εμενα ηταν σαν να εκανα την τελευταια πραξη ως το καλο παιδι. Και μετα εκανα χορο και αλλαξα ολη τη ζωη μου. Αποτελεσμα αυτου ειναι και αυτη η γνωριμια.
    Ομως απο οτι φαινεται δεν μπορω να συγχωρησω τον εαυτο μου...αρα εγω ειμαι το προβλημα οχι αυτος...
    Να συγχωρήσεις τον εαυτό σου για ποιο πράγμα;

  10. #10
    Που παντρευτηκα εναν ανθρωπο που ηταν ακαταλληλος για εμενα. Δεν τον ειχα ερωτευτει. Τον παντρευτηκα για ετσι περιμεναν ολοι. Μετα τη δουλεια, ο γαμος. Εγω ομως μεσα μου δεν ηθελα. Γι αυτο δεν μπορω να με συγχωρησω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Caba View Post
    Που παντρευτηκα εναν ανθρωπο που ηταν ακαταλληλος για εμενα. Δεν τον ειχα ερωτευτει. Τον παντρευτηκα για ετσι περιμεναν ολοι. Μετα τη δουλεια, ο γαμος. Εγω ομως μεσα μου δεν ηθελα. Γι αυτο δεν μπορω να με συγχωρησω.
    Και τι έκανες? Χωρισες. Άρα δεν υπάρχει κάτι για να συγχωρέσεις σε σενα. Αν έμενες σε ένα γάμο που δεν σε ικανοποιουσε, δεν τον ήθελες κτλ τότε ναι θα είχες χίλιους λόγους να θυμώνεις με σένα. Έχεις μια σχέση που σ'αρεσει, έχεις ένα άνθρωπο που σε κάνει να αισθάνεσαι καλά άρα δεν υπάρχει λόγος να βάζεις εμπόδια (που δεν είναι καν εμπόδια). Μίλησε του, εξήγησε και τους λόγους που δεν το είπες από την αρχή και θα δεις οτι θα πάνε όλα καλά.

  12. #12
    Όπως τα λες τα σκέφτομαι και εγώ πολλές φορές. Άλλες πάλι μέρες, με πιάνει φόβος. Σήμερα είναι μία τέτοια μέρα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Πιο μεγάλη πιθανότητα να σε χωρίσει θα υπάρξει εάν το μάθει από άλλου, δηλαδή του το κρύβεις. Επειδή αν συνεχίσετε κάποια στιγμή από κάπου θα το μάθει, πες του το τώρα. Νομίζω είναι πολύ μικρή η πιθανότητα να σε αφήσει ένας άντρας 46 χρόνων που σε θέλει, επειδή κάποτε στα 25 σου εκανεσ ένα λάθος και παντρεύτηκες για 5 μήνες. Αν σε αφήσει τότε δεν είναι τόσο κατάλληλος όσο νομίζεις, παρτο σαν μια ευκαιρία να δεις ποσο ισορροπημένος και ώριμος είναι.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Πολύ περίεργο που σε βασανίζει αυτό. Ποιο είναι το πρόβλημα; έχεις παιδιά από αυτό το γάμο; απ ότι κατάλαβα όχι. Άρα δεν υπάρχει κόλλημα. Μπορεί κάποιος ας πούμε να κόλλαγε στο θέμα των παιδιών. Εσύ απλά σχέση είχες που επισημοποιηθηκε με γάμο τίποτε παραπάνω. Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί ένας άνθρωπος να έχει πρόβλημα με κάτι τέτοιο μου φενεται αδιανόητο. Οι κοινοί γνωστοί σας δεν ξέρουν ότι είχες έναν γάμο στο παρελθόν; τελοσπαντων αν τον πειράξει σημαίνει ότι είναι προβληματικό. Αλλά κι εσύ μην το παρουσιάζεις σαν κάτι σημαντικό γιατί κινείς υποψίες. Αναρωτιέται ο άλλος τι στο καλό συμβαίνει μ αυτή τη γυναίκα κ έχει τέτοιο κόλλημα κ τέτοια μυστικότητα για κάτι τόσο ασήμαντο. Πες δεν το θεώρησα σημαντικό να το πω

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Γεία σου!

    θεωρω πως ενας ανθρωπος που ταξιδεύει από άλλη χώρα για να σε δεί, αισθάνεται βαθυα συναισθήματα από τις πράξεις του και μόνο όπως λες και τα λόγια του ειναι τρυφερα. δεν θα σου πω "πες το δεν ειναι τίποτα", για να είναι για σενα κατι σημαντικό σημαινει πως είναι. πρεπει πρωτα να συγχωρεσεις εσυ τον εαυτο σου για ότι συνεβη τότε, γιατί βλεπω οτι πρωτη εσυ καταδικαζεις το εαυτο σου και για αυτο θεωρείς οτι το ίδιο θα συμβεί ΚΑΙ σε εκείνον.

    ασε τους προηγουμενους, ήταν απλα ηλίθιοι για να χωρίσατε επείδη είσαι χωρισμενη, πρεπει να είσαι τελειως τουβλο για να να χωρίσεις για αυτον τον λόγο. τζιζους σε ποιον αιωνα ζουμε.

    Είσαι μια ευτυχισμενη και ερωτευμενη γυναίκα, βγαλε αυτό το αγκαθακι από την σχεση σας να την ζήσεις 100%. Οποτε νιωσεις ετοιμη. Εσυ.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Φοβάμαι!!
    By Ted in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 23-07-2020, 19:26
  2. Φοβάμαι...
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 83
    Last Post: 20-09-2015, 16:03
  3. φοβαμαι...
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 04-12-2012, 00:44
  4. φοβαμαι...
    By astrellita in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 22-09-2012, 22:07
  5. φοβάμαι......
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-07-2012, 09:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •