Δίπλωμα οδήγησης - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Να παρεισ διπλωμα να εχεισ την δυνατοτητα εγω ετσι οδηγαω στην αναγκη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #17
    ΣΩΣΤΟΣ ΣΥΜΦΩΝΩ

  3. #18
    xaka10
    Guest
    να βγαλεις διπλωμα.αν εχεις διαγνωσμενη ψυχωση- σχιζοφρενεια ή διπολικη διαταραχη κακως εκοψες τα φαρμακα. η υποτροπη μπορει να ερθει ακομα και δυο χρονια μετα.σε ενα κεντρο που πηγαινα με σοβαρα ψυχικα πασχοντες που εχουν ειτε σχιζοφρενεια η διπολικη διαταραχη σχεδον κανενας δεν οδηγαει αλλα υπαρχουν καποιοι λιγοι που οδηγουν παρολο που ειναι ζομπι απο τις υψηλες δοσεις φαρμακων που παιρνουν οπως και καποιοι που εβγαλαν διπλωμα πριν αρρωστησουν και επαψαν να οδηγουν γιατι δεν μπορουν πια.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Kleopatra View Post
    Εγώ δεν παίρνω καθόλου φαρμακα πλέον
    αν δεν παιρνεις φαρμακα για σοβαρη ασθενεια, οπως οι ψυχωσεις, χωρις να στο πει γιατρος, αλλα επειδη τα διεκοψες μονη σου, τοτε η αρνητικη επιδραση της ασθενειας στην οδηγηση ειναι μεγαλυτερη κι απο αυτη των φαρμακων, οποτε επιβαλλεται να μην οδηγησεις, γιατι ΑΝ εμπλακεις καπου, τοτ θα φανει αν καλως η κακως δεν παιρνεις φαρμακα κι αν επιτρεπεται να οδηγεις..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Kleopatra View Post
    Καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος που έχει νοσηλευτεί και παίρνει επίδομα μπορεί να βγάλει δίπλωμα,;
    Εξαρταται για τι εχεις νοσηλευτει , εν εχεις κτθλψη και παιρνεις ανκθλκα , ειναι ΟΚ. , αν παιρνεις αγχολυτικα , παλι ειναι ΟΚ. , αν εχεις νοσηλευτει για κατι που θα σε κανει να κανεις να χασεις αιφνης τον ελεγχο, δεν ειναι ΟΚ. ......και μονο αν εμπλακεις σε ατηυχημα που θα τραυματισεις ασκημα η θα σκοτωσεις ανθρωπο, τοτε η αστυνομια ( η ο δικηγορος της αλλης πλευρας ) θα ψαξει το ΑΜΚΑ σου, και αν το βρουνε , θα σου παρουν οτι εχεις και δεν εχεις .....

    για ψυχωση που λεει κι η remedy δεν ξερω .......

  6. #21
    ΑΦΗΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΗΝ ΟΔΗΓΟΥΜΕ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ Κ ΕΠΙΣΗΜΑ ΓΤ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΜΕ ΦΥΤΑ ΣΕ ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ...

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ΑΦΗΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΗΝ ΟΔΗΓΟΥΜΕ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ Κ ΕΠΙΣΗΜΑ ΓΤ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΜΕ ΦΥΤΑ ΣΕ ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ...
    Αναλόγως τι ικανότητες του καθενός δεν είμαστε όλοι το ίδιο Εγώ το επίδομα το έβγαλα επειδή δεν μπορώ να βρω δουλειά λόγω σπουδών δεν εχω χρόνο

  8. #23
    ΑΠΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ?ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΟΜΩΣ ΕΒΓΑΛΕΣ Κ ΑΝΑΠΗΡΙΚΟ ΠΟΣΟΣΤΟ...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Kleopatra View Post
    Αναλόγως τι ικανότητες του καθενός δεν είμαστε όλοι το ίδιο Εγώ το επίδομα το έβγαλα επειδή δεν μπορώ να βρω δουλειά λόγω σπουδών δεν εχω χρόνο
    δεν μπορει να βγαλει κανεις επιδομα για ψυχολογικα χωρις να υπαρχει πραγματικος και μαλιστα μονιμος, λογος. εδω με πολυ σοβαρα προβληματα και δεν τους δινουν το απαραιτητο ποσοστο αναπηριας για να παρουν το επιδομα. και σιγουρα δεν το δινουν επειδη δεν μπορεις/θελεις να βρεις δουλεια.. επομενως, υπαρχει σοβαρος λογος.
    δεν μας απαντησες αν τα εκοψες μονη σου τα φαρμακα, η στο ζητησε ο γιατρος.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Kleopatra View Post
    Καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος που έχει νοσηλευτεί και παίρνει επίδομα μπορεί να βγάλει δίπλωμα,;
    Ελα να σου πω κάτι. Εγώ είμαι διπολικός και μέχρι το 2013 που δεν με είχε χτυπήσει η διπολική είχα κατηγορία Ε και έχω και κατηγορία Α για μηχανήματα έργου. Η ελληνική πραγματικότητα είναι η εξής: Πας σε σχολή και συνήθως η σχολή πάει τα χαρτιά σε κάποιο παθολόγο που είναι συμβεβλημένος σου υπογράφει για την ικανότητα ενώ δεν θα σε έχει δει ποτέ παρα μόνο σε φωτογραφία και το βγάζεις. Κατά 90% δεν θα μπει καν στο κόπο να δει στο ΑΜΚΑ σου αν έπαιρνες φάρμακα ή αν έχεις νοσηλευτεί και θα υπογράψει.
    Υπάρχει ένα 10% το οποίο όμως θα μπει στο ΑΜΚΑ σου θα δει πως νοσηλεύτηκες και δεν θα σου υπογράψει. Θα σου πει πως πάσχεις από διαταραχή και θα σε παραπέμψει σε ψυχίατρο για να πάρεις την υπογραφή. Αν σου τη δώσει ο ψυχίατρος το βγάζεις το δίπλωμα.
    Το θέμα είναι αξίζεις πραγματικά να βγάλεις δίπλωμα; Ξέρεις δεν είναι δύσκολο να οδηγάει κάποιος, αλλά είσαι βέβαιη όμως πως πάνω στην οδήγηση δεν θα πάθεις κάποιο επεισόδιο το οποίο να επηρεάσει όχι εσένα την ίδια αλλά τους γύρω σου που δεν φταίνε πουθενά;

    Να ξέρεις πως αν μπλεχτείς σε ατύχημα και δεν έχεις χαρτί από ψυχίατρο η ασφάλεια δεν σε καλύπτει, ο άλλος είτε φταις είτε δεν φταις θα μπει στο ΑΜΚΑ σου και θα σου πει δεν σου κάνω δήλωση θα πάμε δικαστικώς και εκεί θα χάσεις, θα του πληρώσεις τις ζημιές και ας φταίει εκείνος.

    Υπάρχει νόμος που ορίζει τις προυποθέσεις για να βγάλεις δίπλωμα όταν πάσχεις από ψυχικές διαταραχές. Πες μου με τι διαταραχή νοσηλεύτηκες και θα σου πω αν σου το βγάλουν ή όχι.

    Υ.Γ Το Ε θέλει ανανέωση ανα 5 χρόνια, μου είναι πολύ εύκολο να το ανανεώσω και πιστεύω πως σε οδήγηση συρόμενης νταλίκας είμαι στο 15% των καλύτερων οδηγών σε μανούβρες γιατί έμαθα σε πολύ δύσκολο χώρο να κολώνω νταλίκες. Παρόλα αυτά δεν μπήκα στη διαδικασία να το ανανεώσω γιατί σκέφτομαι πως αν τυχόν γίνει κάτι και με χτυπήσει μανία την ώρα που είμαι στη Πειραιώς για παράδειγμα θα πάρω κόσμο στο λαιμό μου. Και εγώ ας πάω στο διάολο αυτό θα μου άξιζε, οι άλλοι όμως δεν μου φταίνε πουθενά.
    Last edited by mindcrime; 23-10-2020 at 12:08.

  11. #26
    davidh
    Guest
    Προσωπικη μου αποψη και πραξη. Πανω απ'ολα δεν οδηγουμε εγωιστηκα. Παντα να εχεις το νου σου μπορει καποιος εστω και καταλαθος να κανει κατι λαθος. Δεν τρεχουμε το πολυ 100χλμ σε εθνικη με ασφαλεια. Δεν χαλασε ο κοσμος αν φτασεις 5 αργοτερα καπου που ειναι να πας, απο το να πηγαινεις του σκοτωμου γτ τοσος ειναι ο χρονος που θα κερδισεις αν το πας τερμα.
    Και παντα, μα παντα ζωνη ακομα και στο περιπτερο. Και αν σου λενε μλκιες φιλοι η γνωστοι για την ζωνη, που θα ακουσεις, μην τους ακους και γινε το παραδειγμα ακομα και σιωπηλα.

    Εγω ετσι οδηγαω

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    εαν εχεις παρει ποσωστο αναπυριας πανω απο 85/100 για ψυχικους λογους δεν μπορεις να βγαλεις διπλωμα. Μπορεις να ξανα περασεις απο επιτροπη, να αλλαξει η αναπυρια σου κι να το βγαλεις.

  13. #28
    ΓΙΩΡΓΟ ΕΓΩ ΕΧΩ ΟΓΔΟΝΤΑ ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΜΟΥ? ΥΓ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΠΡΙΝ ΠΑΡΩ ΠΟΣΟΣΤΟ...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΔΙΠΛΩΜΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ
    By YokoChoco in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 25
    Last Post: 29-09-2020, 20:22
  2. Δίπλωμα Οδήγησης, ζάλη, υπνηλία, κόπωση, διαταραχές όρασης
    By YokoChoco in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 16
    Last Post: 10-02-2020, 12:53
  3. Δίπλωμα οδήγησης
    By GiwrgosLxs in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 11-07-2018, 23:07
  4. Διπλωμα οδηγησης
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 40
    Last Post: 27-07-2014, 00:43
  5. Δίπλωμα οδήγησης
    By vicky_k in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 12-04-2014, 21:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •