Αθήνα και χρόνια δυσθυμία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    17

    Αθήνα και χρόνια δυσθυμία

    Τα τελευταία 4 χρόνια τα πέρασα στην Αθήνα.Η διαφραγματοκήλη μου χειροτέρεψε βάναυσα και σε τέτοιο βαθμό που αναγκάστηκα να κόψω οριστικά τη μια μπύρα που έπινα την εβδομάδα και τον έναν ντεκαφεϊνέ που έπινα τη μέρα.Άντικατέστησα επίσης και το κάπνισμα,το οποίο ξανάρχισα,με iqos.Είχα φτάσει 97 κιλά και δε μπορούσα να πάρω τα πόδια μου.Στη δουλειά μου έβγαινε η Παναγία,δουλεύω κηπουρός,και κάθε μέρα νόμιζα ότι θα τα τινάξω τα πέταλα.Κάθισα και σκέφτηκα μέσα σε αυτή τη θολούρα και συνειδητοποίησα ότι δεν έχω το κουράγιο να αρχίσω ούτε δίαιτα,ούτε το κάπνισμα να ελαττώσω,ούτε καν να αρχίσω περπάτημα.Κατέληξα ότι το πρόβλημά μου είναι η πόλη που έμενα,η Αθήνα.Τόσος κόσμος μαζεμένος,τόσο άσχημες εικόνες,τόση στριμούρα και χαμένος χρόνος,που το μόνο που σκεφτόμουν ήταν πως αν δε φύγω ΑΜΕΣΑ καλύτερα να αυτοκτονούσα.Έτσι λοιπόν τα έφερε η ζωή,και λίγο κι εγώ,και ξεκουμπίστηκα γεμάτος ελπίδα.Και τελικά όντως αυτό μου έφταιγε,η Αθήνα.Με το που εγκαταστάθηκα στην επαρχιακή πόλη που γεννήθηκα και μένοντας σε δικό μου σπίτι,πήρα μεγάλη ανάσα.Ούτε ενοίκια,ούτε αποστάσεις,ούτε κίνηση.Σε 5 λεπτάκια έπαιρνα το μηχανάκι και βρισκόμουν στη φύση.Γιατί σαν την επαφή με τη φύση δεν υπάρχει τίποτα.Σε ένα μήνα έχασα 7 κιλά και έπεσα στα 90.Άρχισα περπάτημα,πάνω από δέκα χιλιόμετρα τη μέρα,ποδήλατο και λίγο τρέξιμο.Ξεκίνησα δίαιτα και μείωσα το κάπνισμα.Συνέχισα κανονικά την άθληση και αύξησα τις αποστάσεις και το τρέξιμο.Τώρα,40 μέρες από τότε είμαι 80 κιλά και συνεχίζω να πέφτω.Κάνω επίσης προπόνηση για τον ψηφιακό ημιμαραθώνιο της Αθήνας.Ελπίζω να τα καταφέρω.Ανεβαίνω στον τρίτο,που είναι το σπίτι μου σχεδόν πάντα με τα πόδια.Η ζωή και η διάθεση μου έχουν πάρει στροφή 180 μοιρών.Όταν σκέφτομαι το ενδεχόμενο να ξανακατέβω Αθήνα με λούζει κρύος ιδρώτας και μου κόβονται τα πόδια.Προτιμώ να πεθάνω παρά να κατέβω εκεί χάμω ξανά.Και σοβαρολογώ.Εγώ βρήκα το αγκάθι της ζωής μου και το έβγαλα από μέσα μου.Αυτό το αγκάθι λεγότανε Αθήνα.ΠΟΤΕ ΠΙΑ!!!
    Έχει συμβεί σε κανέναν αυτό ή κάτι παρόμοιο ή έστω το αντίθετο;

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    εγω φιλε ημουν 120 κιλα απο τα ψυχοφαρμακα... το κατεβασα στα 107. για δουλεια δεν μπορω να παω... κουραζομαι ευκολα... ζω σε μια επαρχιακη πολη.. εδω η δουλεια ειναι αγροτικες εργασιες και δεν μπορω να της κανω... ειμαι 32...
    για περπατημα εχω κανει προσπαθειες και αποτυχανω.... δεν ξερω τι φταει... ισως εσυ βρηκες τι εφταιγε και προχωρησες...
    εγω κανω υπομονη γενικως και ελπιζω και εγω να δω τι φταει!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Midnight Super View Post
    Τα τελευταία 4 χρόνια τα πέρασα στην Αθήνα.Η διαφραγματοκήλη μου χειροτέρεψε βάναυσα και σε τέτοιο βαθμό που αναγκάστηκα να κόψω οριστικά τη μια μπύρα που έπινα την εβδομάδα και τον έναν ντεκαφεϊνέ που έπινα τη μέρα.Άντικατέστησα επίσης και το κάπνισμα,το οποίο ξανάρχισα,με iqos.Είχα φτάσει 97 κιλά και δε μπορούσα να πάρω τα πόδια μου.Στη δουλειά μου έβγαινε η Παναγία,δουλεύω κηπουρός,και κάθε μέρα νόμιζα ότι θα τα τινάξω τα πέταλα.Κάθισα και σκέφτηκα μέσα σε αυτή τη θολούρα και συνειδητοποίησα ότι δεν έχω το κουράγιο να αρχίσω ούτε δίαιτα,ούτε το κάπνισμα να ελαττώσω,ούτε καν να αρχίσω περπάτημα.Κατέληξα ότι το πρόβλημά μου είναι η πόλη που έμενα,η Αθήνα.Τόσος κόσμος μαζεμένος,τόσο άσχημες εικόνες,τόση στριμούρα και χαμένος χρόνος,που το μόνο που σκεφτόμουν ήταν πως αν δε φύγω ΑΜΕΣΑ καλύτερα να αυτοκτονούσα.Έτσι λοιπόν τα έφερε η ζωή,και λίγο κι εγώ,και ξεκουμπίστηκα γεμάτος ελπίδα.Και τελικά όντως αυτό μου έφταιγε,η Αθήνα.Με το που εγκαταστάθηκα στην επαρχιακή πόλη που γεννήθηκα και μένοντας σε δικό μου σπίτι,πήρα μεγάλη ανάσα.Ούτε ενοίκια,ούτε αποστάσεις,ούτε κίνηση.Σε 5 λεπτάκια έπαιρνα το μηχανάκι και βρισκόμουν στη φύση.Γιατί σαν την επαφή με τη φύση δεν υπάρχει τίποτα.Σε ένα μήνα έχασα 7 κιλά και έπεσα στα 90.Άρχισα περπάτημα,πάνω από δέκα χιλιόμετρα τη μέρα,ποδήλατο και λίγο τρέξιμο.Ξεκίνησα δίαιτα και μείωσα το κάπνισμα.Συνέχισα κανονικά την άθληση και αύξησα τις αποστάσεις και το τρέξιμο.Τώρα,40 μέρες από τότε είμαι 80 κιλά και συνεχίζω να πέφτω.Κάνω επίσης προπόνηση για τον ψηφιακό ημιμαραθώνιο της Αθήνας.Ελπίζω να τα καταφέρω.Ανεβαίνω στον τρίτο,που είναι το σπίτι μου σχεδόν πάντα με τα πόδια.Η ζωή και η διάθεση μου έχουν πάρει στροφή 180 μοιρών.Όταν σκέφτομαι το ενδεχόμενο να ξανακατέβω Αθήνα με λούζει κρύος ιδρώτας και μου κόβονται τα πόδια.Προτιμώ να πεθάνω παρά να κατέβω εκεί χάμω ξανά.Και σοβαρολογώ.Εγώ βρήκα το αγκάθι της ζωής μου και το έβγαλα από μέσα μου.Αυτό το αγκάθι λεγότανε Αθήνα.ΠΟΤΕ ΠΙΑ!!!
    Έχει συμβεί σε κανέναν αυτό ή κάτι παρόμοιο ή έστω το αντίθετο;
    Εχω αισθανθει απειρες φορες τα ιδια αλλα δεν εχω δικο μου σπιτι ουτε δουλεια.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    17
    Έχεις σκεφτεί να μιλήσεις σε κάποιον ειδικό;Εγώ το έκανα και μπορώ να πω ότι με βοήθησε να προσεγγίσω τις απαντήσεις στα ερωτήματά μου πιο εύκολα.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Καλά έκανες η Αθήνα σε αρρωσταίνει κ γενικά όλες οι μεγαλουπολεις. Ο τρόπος ζωής είναι ενάντια στη φύση του ανθρώπου. Κι εμένα θα μου άρεσε μια πιο μικρή πόλη.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    17
    Αυτό ακριβώς.Στις μεγάλες πόλεις ζούνε μέσα σε κουτιά,χωρίς αυλές και κήπους και ούτε φως τους βλέπει,ούτε αέρας φρέσκος.Πολύ ανθρώπινο.Εγώ,αν και μένω σε διαμέρισμα,όλη μέρα είμαι στον κήπο,μέσα στην ησυχία και στο πράσινο.Στην Αθήνα που να τα βρεις αυτά;Πρέπει να οδηγήσεις καμία ώρα και πάλι παίζει να βρεις κόσμο εκεί που θα πας να ηρεμήσεις και θα σου σπάσουνε τα νεύρα.Για να μην πω για τη δουλειά που κάνεις δέκα ώρες να πας και να έρθεις μέσα στα ΜΜΜ ή στο αυτοκίνητο.Να μην πω για τα ενοίκια που πρέπει να δουλεύεις για να πληρώνες μια ποντικότρυπα.Στην ουσία δουλεύεις για να ζεις στην Αθήνα,πολύ συναρπαστικό.Λέει ο άλλος έχει σινεμάδες,έχει καφετέριες,έχει πράγματα να δεις και να γνωρίσεις κόσμο.Ε λοιπόν αυτά είναι πράγματα που αποφεύγω έτσι κι αλλιώς.Ούτε κόσμο θέλω να γνωρίσω,ούτε να πάω σινεμά,ούτε για καφέ.Μου είναι εντελώς ΑΧΡΗΣΤΑ!!!Εγώ θέλω μια ήσυχη δουλειά,το σπίτι και τον κήπο μου και τη φύση δίπλα να μπορώ να πάω βουνό και θάλασσα χωρίς να μου βγει η Παναγίτσα με την κίνηση και να τα σκάσω και στην Αττική Οδό.Έχω και το ίντερνετ,το οποίο μια χαρά μου κάνει για κοινωνικές επαφές,δε χρειάζομαι κάτι περισσότερο.Ταινίες βλέπω,βιβλία διαβάζω,video games παίζω,λεφτά βγάζω μια χαρά από τη δουλειά,στο ποδήλατο και στο τρέξιμο έχω λιώσει.Γιατί να θέλω να πάω Αθήνα μέσα στη μαυρίλα,την κατάθλιψη,το άγχος και το συμπιεσμένο χρόνο;Μήπως και χρειαστώ εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς;Αν φτάσω σ'αυτό το σημείο έχετε γειά βρυσούλες.Ότι θα χαραμίσω τη ζωή μου στην Αθήνα για την περίπτωση που ΙΣΩΣ χρειαστώ κάτι.Δε σφάξανε.Ουφ,τα είπα και ξαλάφρωσα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    106
    Κι εγώ θέλω να φύγω από την Αθήνα.Ζω 9 χρόνια.Αλλα έχω οικογένεια και παιδιά μικρά που έχουν γεννηθεί εδώ και πάνε σχολείο,έχουν φίλους..Και αν και το σπίτι μου είναι σε καλή περιοχή, εξακολουθω κ θεωρώ ότι μεγάλο κομμάτι της κατάθλιψης μου έχει να κάνει με την πόλη αυτή..Γεννήθηκα κ μεγαλωσα σε επαρχιακή πόλη,σπούδασα αρκετά χρόνια σε άλλες πόλεις και στο εξωτερικό..αλλά και σε αρκετά μικρές πόλεις της Ελλάδας...τέτοια μαυρίλα μόνο εδώ συνάντησα..τρέξιμο, αγωνία, καυσαέριο, άγχος κτλ κτλ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Midnight Super View Post
    Έχεις σκεφτεί να μιλήσεις σε κάποιον ειδικό;Εγώ το έκανα και μπορώ να πω ότι με βοήθησε να προσεγγίσω τις απαντήσεις στα ερωτήματά μου πιο εύκολα.
    Δεν πιστευω οτι θα με βοηθησει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Εγω δεν πιστευω ουτε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    17
    Ποτέ δεν είναι αργά.Τα παιδιά θα προσαρμοστούνε.Εσύ όμως;Η κατάθλιψη θα επηρεάσει τα παιδιά περισσότερο από την αλλαγή πόλης.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Μπραβο!! μακαρι να κανουν το ιδιο και αλλοι!! μακαρι να φυγουν απο την Αθηνα οσοι εχουν ερθει τελευταια! θα κανει πολυ καλο στην πολη!! αλλα και στους ιδιους και στην ανεργια! -χωρις παρεξηγηση αφου δεν ειμαι τοπικιστης - ειναι λογικο εξαλου αφου ο ανθρωπος δημιουργει μεσα του ,μεσα στο υποσυνειδητο του τις καλητερες συνθηκες για αυτον εκει οπου ζει τα πρωτα 5 του χρονια!
    Ετσι,εγω που εχω γεννηθει Αθηνα και το ιδιο μεχρι προπαπου και προγιαγια κι γενικως δεν εχουμε βρει χωριο στο σοι ακομα! για εμας λοιπον η Αθηνα και η ζωη της πολης, οι γειτωνιες του κεντρου, του Πειραια συγκεκριμενα για εμενα ειναι που μου αρμωζει!! σε χωριο εγω οσες φορες παω φρικαρω μετα απο 2 εβδομαδες! Εχω μαθει μεσα στον κοσμο, στη βαβουρα, στις μεγαλες παρεες στις βολτες της πολης οπου καθε γειτωνια ειχε την δικη της περιπετεια κι καθε περιοχη την δικη της "αλητεια" ετσι μεγαλωσα! κι αν με παν αλλου θα φρικαρω! ειναι λογικο αυτο! μερικοι λενε οτι εχει σχεση ακομα και με το κλιμα! Παντος το κλιμα της Αττικης ειναι επιστημονικα το καλητερο στα Βαλκανια και απο τα καλητερα σε Ευρωπη κι Μεσωγειος!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    17
    Έτσι είναι Γιώργο.Αν είναι δυνατόν σε μία πόλη της Ελλάδας να έχει μαζευτεί τόσος κόσμος.Αντί να καθίσουν να το παλέψουν στα μέρη τους σκέφτηκαν:"α στην Αθήνα θα κατέβω,που έχει ψωμί για όλους".Στο μεταξύ αυτό ούτε καν ισχύει γιατί αν δεν είσαι από Αθήνα και δεν έχεις σπίτι εκεί θα σου φύγουν περισσότερα από τα μισά χρήματα που βγάζεις σε ενοίκια.Οι εποχές που κατέβαιναν οι βλάχοι από τα χωριά και θησαυρίζανε ήτανε πριν μερικές γενιές,όχι σήμερα ή χθες.Εγώ κατέβηκα επειδή με έστειλε η εταιρία που δούλευα για λίγο καιρό και μετά μου τα μάσαγαν και μου είπαν κάτσε λίγο παραπάνω και κάτσε λίγο παραπάνω και τελικά έκατσα 4 χρόνια.Δεν άντεξα με την καμία όμως.Τώρα πια όμως κατέληξα πως αν θες σινεμάδες και πράγματα καλύτερα να τα κάνεις στον τόπο σου,παρά να κατεβαίνεις συνέχεια Αθήνα.Αν το έκαναν όλοι αυτό σε όλη την επικράτεια δε θα έλειπε τίποτα.Βέβαια είναι και θέμα νοημοσύνης των κατοίκων της χώρας προφανώς και των κάκιστων πολιτικών.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Midnight Super View Post
    Έτσι είναι Γιώργο.Αν είναι δυνατόν σε μία πόλη της Ελλάδας να έχει μαζευτεί τόσος κόσμος.Αντί να καθίσουν να το παλέψουν στα μέρη τους σκέφτηκαν:"α στην Αθήνα θα κατέβω,που έχει ψωμί για όλους".Στο μεταξύ αυτό ούτε καν ισχύει γιατί αν δεν είσαι από Αθήνα και δεν έχεις σπίτι εκεί θα σου φύγουν περισσότερα από τα μισά χρήματα που βγάζεις σε ενοίκια.Οι εποχές που κατέβαιναν οι βλάχοι από τα χωριά και θησαυρίζανε ήτανε πριν μερικές γενιές,όχι σήμερα ή χθες.Εγώ κατέβηκα επειδή με έστειλε η εταιρία που δούλευα για λίγο καιρό και μετά μου τα μάσαγαν και μου είπαν κάτσε λίγο παραπάνω και κάτσε λίγο παραπάνω και τελικά έκατσα 4 χρόνια.Δεν άντεξα με την καμία όμως.Τώρα πια όμως κατέληξα πως αν θες σινεμάδες και πράγματα καλύτερα να τα κάνεις στον τόπο σου,παρά να κατεβαίνεις συνέχεια Αθήνα.Αν το έκαναν όλοι αυτό σε όλη την επικράτεια δε θα έλειπε τίποτα.Βέβαια είναι και θέμα νοημοσύνης των κατοίκων της χώρας προφανώς και των κάκιστων πολιτικών.
    ναι! μα σε δημκρατιες οι πολιτικοι ειναι αυτοι που διαφημιζουν την αλλαγη του τροπου ωης ανα τα χρονια! ετσι γινετε!.
    Προσωπικα δεν ειμαι τοπικιστης,μειτε επειδη ειμαι εν αρχη καταγωγης απο Αθηνα το λεω, απεναντιας προσωπικα ζηλευω τους απο επαρχια ,και ειδικα απο νησια! -στην περιοχη μου εχει πολλους απο κυκλαδες- τους ζηλευω και δεν μπορ να καταλαβω πως αφηνουν τον τοπο τους οπου εκει μπορουν να βγαλουν πραγματικα λεφτα! οπως κι απο στερεα Ελλας, οπου η αγροτικη κενοτομια πλεον και με τα προγραμματα χρηματοδωτησης ειναι κατις που κι μεγαλο ποσωστο να πετυχει εχει αλλα και ειναι δουλεια που σε γεμιζει! τα αφηνουν ολα αυτα για να ερθουν εδω!Αθηνα!! και μετα?? ανεργια!! και ερημοση στην επαρχια,οπου εαν θελουμε να ειμαστε αυταρχες σαν Ελλαδα θα επρεπε να γινει ακριβως το αντιθετο! Αλλα δυστυχως υπηρξε το κακο λαιφσταιλ, το οτι ειναι κακο να εισαι αγροτης, η ψαρας! οτι πρεπει να κανεις επαγγελμα που θα εχει σακακι η τουαλετα κι στις μεγαλυτερες κυριες ταγερακι.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    17
    Με κάλυψες απόλυτα.Η προβολή ενός λανθασμένου lifestyle και η αποδοχή του από τον κόσμο οδήγησε τον πληθυσμό σε αυτό το αδιέξοδο.Λες και αν είσαι ψαράς ή αγρότης ή σκουπιδιάρης δεν προσφέρεις στην κοινωνία.ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ χρειάζονται.Αλλιώς απλά ο πολιτισμός δε μπορεί να προχωρήσει.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Midnight Super View Post
    Με κάλυψες απόλυτα.Η προβολή ενός λανθασμένου lifestyle και η αποδοχή του από τον κόσμο οδήγησε τον πληθυσμό σε αυτό το αδιέξοδο.Λες και αν είσαι ψαράς ή αγρότης ή σκουπιδιάρης δεν προσφέρεις στην κοινωνία.ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ χρειάζονται.Αλλιώς απλά ο πολιτισμός δε μπορεί να προχωρήσει.
    ΝΑΙΙ! , η ολοκληρομενη κοινωνια θελει και ολα τα μελη της να εχουν ιδιε αξιες ως ανθρωποι! Το λυπητερο φιλε μου ειναι οτι ηταν ευκερια να υπαρξει μια δυνατη αλλαγη,μια νεα σκεψη μεσα στα χρονια του μνυμονιου! αλλα αφου δεν γινει και τωρα δε θα γινει ευκολα!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 1
    Last Post: 05-02-2020, 08:53
  2. πως εξελισσεται η χρονια δυσθυμια;
    By jim7 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 20-07-2017, 01:38
  3. Χρόνια δυσθυμία
    By Cath in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 11-11-2016, 03:46
  4. Δυσθυμία
    By Στέλιος 1969 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 10-07-2011, 12:39
  5. Η δυσθυμία?
    By SpyrosGR21 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 20-10-2006, 14:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •