Έπεισα τον εαυτο μου ότι είναι το ιδανικό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    13

    Έπεισα τον εαυτο μου ότι είναι το ιδανικό

    Καλησπέρα,

    Γράφω πρώτη φορά αλλά πραγματικά νιώθω την ανάγκη κάπου και να ακούσω μια αλλή γνωμη

    Ειμαι 31 ετών και στην ζωη μου έχω κάνει 3 σχέσεις με την μεγαλύτερη 3 χρόνια. Το μεγάλο που παράπονο πάντα ηταν οτι δεν έχω βρει κάτι που να πώ αυτο είναι για μένα και να το ερωτευτώ. Πέρασα μεγάλα διαστηματα μόνος απο επιλογή.

    Ολα αυτα μέχρι πριν ένα μήνα. Τότε γνώρισα μια κοπελα στην δουλεία (31 ετών) που με ένα χαμόγελο έχασα την γη κάτω απο τα πόδια μου. Ειπα εδω είμαστε. Την πλησίασα και αρχίσαμε να γνωριζόμαστε μέσα απο μηνύματα. Όλα φαινόταν ιδανικά μέχρι που μου είπε ότι έχει σχέση και ότι δεν είναι καλα μέσα σε αυτή. Η επικοινωνία συνεχίστηκε για λίγες μέρες ακόμα αλλα δεν μπορουσα να συνεχίσω έτσι. Της είπα ότι θα πρέπει να χωρίσει αν θέλει να προχωρισουμε γιατι δεν μαρεσει αυτη η κατασταση. Έτσι και έγινε λοιπον μετα απο λιγες ημερες χώρισε και αρχισαμε να βγαινουμε.

    Τις πρώτες δυο εβδομάδες όλα φαινόταν τέλεια. Ηδη απο την δευτερη εβδομαδα κοιμασταν μαζι. Εδειχνε πολυ ερωτευμενη και εγω ενιωθα οτι εχω βρει τελικα αυτο που ψαχνω τοσο καιρο. Την τρίτη εβδομάδα αρχίσανε κάποια καυγαδάκια τα οποια όμως περνανε μεγάλη έκταση. Πάντα για ασήμαντους για μένα λόγους. Πχ κανονίζαμε να βγουμε με φίλους και νευρίαζε και κρατουσε μούτρα όλο το βραδυ γιατι η παρέα μου καθησε σε ένα μαγαζι που δεν της άρεσε. Αυτο κρατουσε λίγες ώρες και μετά ήταν πάλι η δοτικη κοπέλα που με φρόντιζε και μου έλεγα ότι ειμαι ότι καλύτερο έχει βρεί στην ζωή της. Μια εβδομαδα η κατασταση πήγαινε έτσι, μία μέρα καυγάδες, μία μέρα όλα ομρρφα.

    Και φτάνουμε στην τεταρτη και τελευταια εβδομαδα. Ένω το προηγουμενο βραδύ που έλεγε οτι είμαι ότι καλυτερο έχει βρει στην ζωή της και οτι δεν θελει να με χάσει, την επομενη μου έιπε ότι νιωθει οτι πιεζεται, ότι προσωρήσαμε πολύ γρηγορα και ότι δεν θελει να έχω μεγάλες προσδοκίες απο εκείνη. Αφου επαθα ένα μικρο σοκ είπα να αποστασιοποιηθω για λιγο. Της έστελνα 1-2 φορές μονο την ημερα για να δω τι κανει. Ξαφνικα μου έστειλε οτι δεν θελει να μιλαμε και οτι θελει να μεινει λιγες μερες σπιτι, ότι δεν είναι καλα και δεν ενιωθε κατι για μενα. Μου ειπε να μην την σκεφτομαι και να μην την ψαχνω.

    Και ετσι λοιπον ειμαι σε μια φαση που πραγματικα δεν καταλαβαίνω. Αν και λίγο διάστημα πονάω πολύ γιατι επεισα τον εαυατο μου ότι ειναι το ιδανικό για μένα. Στην δουλεια είναι κρυα απεναντι μου και όταν της έστειλα ένα μήνυμα για να την πω ότι θελω να μιλησουμε μου ειπε οτι δεν θελει και να κοιταξω την ζωη μου.
    Τις τελευταιες δύο μέρες εχω καταλαβει ότι έχει επικοινωνια με τον πρώην της.

    Αξίζει ποια να προσπαθήσω για κάτι? Νίωθω οτι δεν ήταν ενταξει απέναντι μου και είμαι πολυ θυμωμενος με τον αυτό μου που ακόμα δεν έχω μαθει και κάνω τις λάθος επιλογές.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Καλησπερα. Εμενα για πολυ επιπολαιη μου κανει. Την μια μερα ειναι σε σχεση και την αλλη χωριζει για να ειναι μαζι σου. Θα μου πεις "δεν περναγε καλα". Ναι αλλα οποιος δεν περναει καλα χωριζει και παιρνει τον χρονο του. Να ζησει τον χωρισμο. Δεν χωριζει το πρωι και το βραδυ κοιμαται αλλου και μαλιστα παρα πολυ ερωτευμενος..Αν μιλαγατε κανα 6μηνο και σε ερωτευοταν και χωριζε να πω οκ.. Αλλα ποτε προλαβε? Δεν προλαβε καν να τα βρει με τον εαυτο της. Καθε χωρισμος ποναει κατα καποιο τροπο ακομα και αν δεν τον αγαπας τον αλλον η δεν περνας καλα μαζι του.. Θελει το χρονο του. Μεσα σε τοσο χρονικο διαστημα ειναι αναμενομενο να εχει επαφη με τον πρωην της. Και αναμενομενο εκεινος να προσπαθησει να την μεταπεισει αφου ο χωρισμος δεν ηταν δικη του επιλογη.. Και λογικα εκεινη μαλλον καταλαβε οτι ηταν πολυ επιπολαιο αυτο που εκανε και ετσι εκανε πισω..Το αν θα γυρισει μαζι του δεν μπορουμε να το ξερουμε αλλα ειναι πολυ πιθανων.. Δεν το σκεφτηκε ψυχραιμα (κατα πως φαινεται) πριν χωρισει...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #3
    Meditation
    Guest
    Ποσο χαίρομαι όταν οι άνθρωποι γράφουν ότι βρήκαν επιτέλους αυτό που ήθελαν και πόσο λυπάμαι όταν τελικά αυτό δεν έχει αντίκρυσμα.

    Είχε αντίκρυσμα έστω και για λίγο. Πιστεύω ότι κάνει πισωγυρίσματα. Δεν ξέρεις για ποιο λόγο χώρισε. Μήπως έκανε κάτι εκείνος και τη πλήγωσε μήπως αυτη είχε μπουχτησει να είναι σε μια σχέση που ο άλλος δεν την υπολογίζει και κολακευτηκε από το ενδιαφέρον σου; Μήπως της άρεσε που υπήρχε έτσι ένα σταθερό ενδιαφέρον και ένας ενθουσιασμός από τη πλευρα σου και θέλησε να το ζήσει;

    Αυτή άραγε να ήθελε να χωρίσει από καιρό πριν τη σχέση της; Ή αντέδρασε σε κάτι που έκανε ο πρώην και είπε να τον φτύσει κάνοντας σχεση μαζί σου;

    Και μένα μου φαίνεται λίγο ασκεφτο ότι τη μια μέρα ειναι με τον άλλο και την άλλη με σένα. Σίγουρα της αρέσες για να είστε μαζί αλλα ο πρώην τι ρόλο βαράει; Μήπως ήθελε να εκδικηθεί για κάτι και όταν τον παράτησε αυτός άλλαξε συμπεριφορά ;;; και τώρα εκείνη τρέχει προς αυτόν; Μήπως ήθελε να πειραματιστεί μαζί σου να δει πως θα πάει; Αλλά δεν της βγήκε στη πορεία; και υπερίσχυσε το αίσθημα για τον πρωην; Μήπως δεν ξέρει τι θέλει;

    Μου φαίνονται μεγάλα λόγια του αέρα να σου λέει ότι είναι ερωτευμένη και είσαι ότι καλύτερο για αυτήν και μετά από ένα μήνα να σου λέει ότι δεν σε θέλει. Μήπως δεν χώρισε ποτέ με τον πρωην της; Ή είναι φλου η κοπέλα, ή δεν ξέρει τι θέλει, ή είπε να δοκιμάσει αλλα προτίμησε τον αλλον.

    Εγώ πιστεύω πως δεν αξίζει να ασχολείσαι άλλο μαζί της. Αφού σου είπε ξεκάθαρα ότι δεν σε θέλει. Μάζεψε τα κομμάτια σου και προχωρά. Και φυσικά φεύγοντας μην γυρίσεις να κοιτάξεις ποτέ πίσω, σε αυτή. Μπορεί αν σε δει να προχωράς τη ζωή σου, να τη πιάσει ο εγωισμός και να σε ξανά πλησιάσει για να δει εάν περνάει η μπογιά της. Μην κάνεις το λάθος να της ξανά δώσεις σημασία. Εφοσον δεν ήταν ποτέ ειλικρινής μαζί σου και σε πούλησε, θα το κάνει και δεύτερη φορά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    151
    Είχατε σχέση και έδειχνε ερωτευμένη, οπότε σίγουρα της άρεσαν πράγματα σε σένα. Τέτοια απόκλιση από τη μια μέρα στην άλλη σίγουρα κρύβει λόγους... φθορά δε νομίζω να νσι γιατί ένας μήνας σχέσης είναι μικρο διάστημα.. όντως μπορεί να έγιναν πολύ γρήγορα όλα για εκείνη και κάπως να πιέζεται γιατί μπορεί να μην πέρναγε καλά με τον πρώην της όμως τον χώρισε κι αυτόν εν μια νυκτί και μετά ξεκίνησε μαζί σου.. αυτό είναι ασχετο με το αν νιώθει πράγματα ή αν της λειπει ο πρώην. Αλήθεια πως ξέρεις ότι μιλάνε;
    Πες κάποια παραπάνω στοιχεία για εσάς, ας πούμε είχατε χημεία ; Σε έβρισκε ενδιαφέρων άτομο πέρα από το ότι σε γούσταρε ; Πιστεύεις ήταν ικανοποιημένη στο σεξουαλικο κομμάτι από σένα;

  5. #5
    Meditation
    Guest
    Επίσης μήπως το παράπονο " δεν περνάω καλά στη σχέση μου" να ήταν μαϊμού δικαιολογια για να σου αφήσει περιθώρια να τη πλησιάσεις χωρίς να το εννοεί; Ή μπορεί να της αρέσες ,να ήθελε να κανει κάτι μαζί σου αλλα να μη θέλει να τη παρεξηγήσεις .....οπότε σου έσκασε και το παραμύθι ότι δεν περνάει δήθεν καλά ώστε να μη τη κακοχαρακτηρισεις.

    Μήπως σας ηθέλε και σας ειχε δυο-δυο; Μήπως έλεγε ψέματα; Μήπως να φύγεις μακριά να γλυτώσεις;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    13
    Χημεία νομιζω ότι υπηρχε. Τουλαχιστον ετσι φαινόταν. Ειχαμε κοινα ενδιαφεροντα, μας αρεσε ο ιδιος τροπος διασκεδασης και στο σεξουαλικο κομματι και εκει ενιωθα ότι υπηρχε χημεια. Μου ελεγε συνεχεια οτι ειμαι οτι καλυτερο εχει βρει και οτι με κανενα απο τους πρωην της δεν ειχε όσο κοινα έχει μαζι μου. Το οτι μιλαει με τον πρωην της το συμπερανα απο 2-3 ενδειξεις. Πρωτον ολη αυτη η αλοκοτη συμπεριφορα ξεκινησε μια μερα που τον ειδαμε εξω. Δευτερον την επιασα να μιλαει με της ωρες στο τηλ στην δουλεια με αρκετη ενταση. εδειχνε γκομενικο. Τριτον την ειδα να καθετε στο μαγαζι που δουλευει εκεινος και ενω οσο ειμασταν μαζι δεν ηθελε να περναει ουτε απεξω.

    Στην δουλεια ομως γιατι συμπεριφερται ετσι; Είναι λες και με μίσει. Δεν θελει να με βλεπει. Μια μερα πηγα να της μιλησω και μου ειπε "μην με πλησιαζεις, απο την μερα που εμφανηστικες στην ζωη μου όλα διαλύθηκαν". Οταν την ρωτησα γιατι το λεει αυτο μου απαντησε ότι "δεν επρεπε να με πιεσεις να γίνει τοσο γρήγορα ολο αυτο". Με κανει να νιωθω και ενοχες δηλαδη.

    Ολα αυτα τα "αν" μου αναφερετε σκεφτομαι συνεχεια. Στο μονο που καταλιγω είναι οτι δεν θα μαθω ποτε και οτι ακομα και αν γυρισει δεν μπορω να την εμπιστευτω.. Θελω κατι σταθερο στην ζωη μου, μια κοπελα που να παταει στα ποδια της.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by web89 View Post
    Καλησπέρα,

    Γράφω πρώτη φορά αλλά πραγματικά νιώθω την ανάγκη κάπου και να ακούσω μια αλλή γνωμη

    Ειμαι 31 ετών και στην ζωη μου έχω κάνει 3 σχέσεις με την μεγαλύτερη 3 χρόνια. Το μεγάλο που παράπονο πάντα ηταν οτι δεν έχω βρει κάτι που να πώ αυτο είναι για μένα και να το ερωτευτώ. Πέρασα μεγάλα διαστηματα μόνος απο επιλογή.

    Ολα αυτα μέχρι πριν ένα μήνα. Τότε γνώρισα μια κοπελα στην δουλεία (31 ετών) που με ένα χαμόγελο έχασα την γη κάτω απο τα πόδια μου. Ειπα εδω είμαστε. Την πλησίασα και αρχίσαμε να γνωριζόμαστε μέσα απο μηνύματα. Όλα φαινόταν ιδανικά μέχρι που μου είπε ότι έχει σχέση και ότι δεν είναι καλα μέσα σε αυτή. Η επικοινωνία συνεχίστηκε για λίγες μέρες ακόμα αλλα δεν μπορουσα να συνεχίσω έτσι. Της είπα ότι θα πρέπει να χωρίσει αν θέλει να προχωρισουμε γιατι δεν μαρεσει αυτη η κατασταση. Έτσι και έγινε λοιπον μετα απο λιγες ημερες χώρισε και αρχισαμε να βγαινουμε.

    Τις πρώτες δυο εβδομάδες όλα φαινόταν τέλεια. Ηδη απο την δευτερη εβδομαδα κοιμασταν μαζι. Εδειχνε πολυ ερωτευμενη και εγω ενιωθα οτι εχω βρει τελικα αυτο που ψαχνω τοσο καιρο. Την τρίτη εβδομάδα αρχίσανε κάποια καυγαδάκια τα οποια όμως περνανε μεγάλη έκταση. Πάντα για ασήμαντους για μένα λόγους. Πχ κανονίζαμε να βγουμε με φίλους και νευρίαζε και κρατουσε μούτρα όλο το βραδυ γιατι η παρέα μου καθησε σε ένα μαγαζι που δεν της άρεσε. Αυτο κρατουσε λίγες ώρες και μετά ήταν πάλι η δοτικη κοπέλα που με φρόντιζε και μου έλεγα ότι ειμαι ότι καλύτερο έχει βρεί στην ζωή της. Μια εβδομαδα η κατασταση πήγαινε έτσι, μία μέρα καυγάδες, μία μέρα όλα ομρρφα.

    Και φτάνουμε στην τεταρτη και τελευταια εβδομαδα. Ένω το προηγουμενο βραδύ που έλεγε οτι είμαι ότι καλυτερο έχει βρει στην ζωή της και οτι δεν θελει να με χάσει, την επομενη μου έιπε ότι νιωθει οτι πιεζεται, ότι προσωρήσαμε πολύ γρηγορα και ότι δεν θελει να έχω μεγάλες προσδοκίες απο εκείνη. Αφου επαθα ένα μικρο σοκ είπα να αποστασιοποιηθω για λιγο. Της έστελνα 1-2 φορές μονο την ημερα για να δω τι κανει. Ξαφνικα μου έστειλε οτι δεν θελει να μιλαμε και οτι θελει να μεινει λιγες μερες σπιτι, ότι δεν είναι καλα και δεν ενιωθε κατι για μενα. Μου ειπε να μην την σκεφτομαι και να μην την ψαχνω.

    Και ετσι λοιπον ειμαι σε μια φαση που πραγματικα δεν καταλαβαίνω. Αν και λίγο διάστημα πονάω πολύ γιατι επεισα τον εαυατο μου ότι ειναι το ιδανικό για μένα. Στην δουλεια είναι κρυα απεναντι μου και όταν της έστειλα ένα μήνυμα για να την πω ότι θελω να μιλησουμε μου ειπε οτι δεν θελει και να κοιταξω την ζωη μου.
    Τις τελευταιες δύο μέρες εχω καταλαβει ότι έχει επικοινωνια με τον πρώην της.

    Αξίζει ποια να προσπαθήσω για κάτι? Νίωθω οτι δεν ήταν ενταξει απέναντι μου και είμαι πολυ θυμωμενος με τον αυτό μου που ακόμα δεν έχω μαθει και κάνω τις λάθος επιλογές.

    Δυστυχώς νομίζω βρεθηκες να κάνεις τον ρόλο του πυροσβέστη σε μια κοπέλα που έψαχνε να βρει αφορμή για να βγει απο μια σχέση που την προκειμένη περίοδο αντιμετώπιζε προβλήματα .
    Βγηκε απο μια σχέση και κατευθείαν ήρθε σε εσένα και μάλιστα απο τις πρώτες μέρες άρχισε να σου λέει λογία που πραγματικά τα λες σε εναν άνθρωπο οταν τον έχεις ζήσει αρκετά ..
    Δεν λέγονται σε σχέσεις που μόλις ξεκίνησαν, γιατί στην αρχή κυριαρχεί ο ενθουσιασμός..


    Αυτη η κοπέλα συναιθηματικα δεν μπόρεσε να ξεδιαλύνει τίποτα μεσα της ...πότε πρόλαβε και ξαναερωτευτηκε ?
    Ετσι εξηγούνται και αυτέ οι αλοκοτες συμπεριφορές της .....

    Μολις της περασε ο αρχικός ενθουσιασμός και συναμα κατάλαβε οτι το πρόβλημα που είχε με τον πρώην της μπορεί να λυθεί αποφαισε να φύγει απο εσένα και να επιστρέψει σε αυτον...
    Και μαλιστα αποφάσισε να φύγει χωρις να έχει την ντομπροσύνη να σου πει την αλήθεια ...Το συναισθηματικο μπερδεμα που εχει μέσα της...Δεν ειναι κακό...Απαραδεκτος ειναι ο τρόπος που διάλεξε για να φύγει...
    Διάλεξε τον δρόμο της επίθεσης θα έλεγα εγω ...Συχνό φαινόμενο άλλωστε ..
    Οταν δεν ξέρουμε τι θέλουμε και τα κάνουμε κουλουβάχατα ,αντι να καθίσουμε να εξηγήσουμε με ωριμότητα στο άλλον που δεν φταίει σε τίποτα τι πραγματικά νοιώθουμε ,του εμφανίζουμε μια συμπεριφορά αδικαιολογητη..

    Εγω θα σου πω να κάνεις λιγακι πίσω ..Η κοπελα καλος ή κακός δεν ξέρει τι θέλει....ή ξέρει και απλά ήθελε να ζήσει και το δικο σου......
    Βρήκε αυτο τον τροπο να ξεπεράσει τον πρωην της ...Ακόμα έχει αισθήματα γι αυτον ...γιατί οταν δεν έχεις αισθήματα για καποιον του το κόβεις ..δεν αφήνεις ουτε χαραμάδα για να επηρεάσει την ζωή σου οχι παράθυρο για να ξαναμπεί.

    Δω στης χρόνο και μην ασχολείσαι μαζι της .Επίθεση θα βγάζει γιατι δεν έχει το σθένος να παραδεχτεί το λάθος της ...
    Δεν μπορεί να δει οτι μια φυσιολογική, αληθινή εξήγηση θα βοηθήσει και εσένα να καταλάβεις τι γίνεται αλλά και τον ευατο της .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Θα πω κάτι τραβηγμένο. Μήπως έμεινε έγκυος και τώρα δεν ξέρει ποιανού είναι το παιδί; Ή ξέρει ότι είναι του πρώην;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Λες ψάχνεις κάτι σοβαρό, αλλά συγγνώμη που το λέω, δεν είσαι σοβαρός ο ίδιος. Είσαι σε φάση που έχεις ανάγκη για σχέση, το σέβομαι, αλλά τι μας περιγράφεις εδώ;

    Ότι γνωρίζεις κοπέλα σε σχέση, την ξέρεις ελάχιστα και της ζητάς μέσα σε λίγες μέρες να χωρίσει, εκείνη το κάνει και παίζετε τα ερωτευμένα πιτσουνάκια για κανα 10ήμερο και θεωρείς ότι είναι η γυναίκα της ζωής σου ξέρω κι εγώ; Και ότι μέσα σε κάνα δυο βδομάδες πέφτουν τσακωμοί και σε χωρίζει και σε πονάει και μπερδεύεσαι; Εσύ ό ίδιος λες ότι έπεισες τον εαυτό σου ότι ήταν το ιδανικό; Μα πως ήταν το ιδανικό δηλαδή;

    Γνωρίζει κάποια που είναι σε σχέση έναν, τον ξέρει ελάχιστα, της λέει να χωρίσει και το κάνει αβίαστα μέσα σε λίγες μέρες και αυτή είναι το ιδανικό σου; Να τα έγραφε αυτά κανένα γυμνασιόπαιδο, να το καταλάβω, αλλά 30τόσο χρονών άνθρωπος, δεν μου φαίνονται λογικά. Νομίζω ότι αντι να προσπαθήσεις να καταλάβεις αυτή, πρέπει να καταλάβεις εσένα. Και κατα τη γνώμη μου και χωρίς πολλές αναλύσεις, πρέπει να το κλείσεις αυτό το κεφάλαιο και να πας παρακάτω. Μην ασχολήσε άλλο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by web89 View Post
    Χημεία νομιζω ότι υπηρχε. Τουλαχιστον ετσι φαινόταν. Ειχαμε κοινα ενδιαφεροντα, μας αρεσε ο ιδιος τροπος διασκεδασης και στο σεξουαλικο κομματι και εκει ενιωθα ότι υπηρχε χημεια. Μου ελεγε συνεχεια οτι ειμαι οτι καλυτερο εχει βρει και οτι με κανενα απο τους πρωην της δεν ειχε όσο κοινα έχει μαζι μου. Το οτι μιλαει με τον πρωην της το συμπερανα απο 2-3 ενδειξεις. Πρωτον ολη αυτη η αλοκοτη συμπεριφορα ξεκινησε μια μερα που τον ειδαμε εξω. Δευτερον την επιασα να μιλαει με της ωρες στο τηλ στην δουλεια με αρκετη ενταση. εδειχνε γκομενικο. Τριτον την ειδα να καθετε στο μαγαζι που δουλευει εκεινος και ενω οσο ειμασταν μαζι δεν ηθελε να περναει ουτε απεξω.

    Στην δουλεια ομως γιατι συμπεριφερται ετσι; Είναι λες και με μίσει. Δεν θελει να με βλεπει. Μια μερα πηγα να της μιλησω και μου ειπε "μην με πλησιαζεις, απο την μερα που εμφανηστικες στην ζωη μου όλα διαλύθηκαν". Οταν την ρωτησα γιατι το λεει αυτο μου απαντησε ότι "δεν επρεπε να με πιεσεις να γίνει τοσο γρήγορα ολο αυτο". Με κανει να νιωθω και ενοχες δηλαδη.

    Ολα αυτα τα "αν" μου αναφερετε σκεφτομαι συνεχεια. Στο μονο που καταλιγω είναι οτι δεν θα μαθω ποτε και οτι ακομα και αν γυρισει δεν μπορω να την εμπιστευτω.. Θελω κατι σταθερο στην ζωη μου, μια κοπελα που να παταει στα ποδια της.
    Από τη στιγμή που την ελκύεις, είχατε χημεία και περνάγατε καλά δεν μπορεί να δικαιολογηθεί η στάση της... οπότε, μάλλον νιώθει και αυτά που λες, αλλά νιώθει και μπερδεμένη. Επειδή δεν είμαι υπέρ στο να δικάζουμε ανθρώπους και καταστάσεις που έχουμε γνώση μόνο ενός πολύ μικρού κομματιού τους, θα πρότεινα να δώσεις κάποιο χρόνο στον οποίο -αφού τη θες και επιθυμείς να το προσπαθήσεις- θα σαι διακριτικός και θα δείχνεις κατανόηση. Μην την ενοχλείς για 1-2 βδομαδες, πάρε απόσταση και έπειτα πες της από κοντά ή τηλεφωνικά πως την θες και θέλεις να συνεχιστεί η σχέση και ότι θες μια τελεσίδικη απάντηση-να ξέρεις αν της τελείωσε όντως.
    Ωστόσο, ναι η στάση της είναι ασεβής και άσχημη απέναντι σου. Προφανώς και δεν την πιέσες και δεν φταις! Σου ρίχνει το φταίξιμο γιατί απλώς δεν μπορεί να διαχειριστεί τις πράξεις και τα συναισθήματα της και βρίσκεται σε σύγχυση... όμως σε πληγώνει και συτο επίσης κάτι δείχνει

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Location
    Athens
    Posts
    145
    Be cool. Ο ενθουσιασμός του τύπου "με ένα χαμόγελο έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου" είναι πολύ ωραίος αλλά δεν σου εξασφαλίζει ότι έχεις βρει όντως τον έρωτα της ζωής σου.
    4 εβδομάδες είναι πολύ λίγες για να φανεί τι πραγματικά είναι ο άλλος κι αν μπορεί να περπατήσει το πράγμα.
    Το να στραβώνει γιατί π.χ. δεν της άρεσε το μαγαζί που σας τράβηξε η παρέα σου, το θεωρώ απολύτως φυσιολογικό. Από κει και πέρα, αυτές οι κουβέντες του τύπου "είμαι ότι καλύτερο έχει βρει στην ζωή της" τη μια μέρα και την επόμενη "προχωρήσαμε πολύ γρήγορα και ότι δεν θέλει να έχω μεγάλες προσδοκίες" πιθανώς είναι ένδειξη ότι είναι απλώς αλλοπρόσαλλη (τι ασυνήθιστο!). Από την ελάχιστη πείρα μου, με αλλοπρόσαλλες απλά δεν ασχολούμαστε γιατί μπορούν κυριολεκτικά μα μας τρελάνουν.
    Το ζεστό-κρύο, σίγουρα δεν είναι καλό σημάδι.
    Μπορεί απλά σ' αυτό το μικρό διάστημα να συνειδητοποίησε ότι δεν της κάνεις. Οπότε μην ασχολείσαι κι εσύ.
    Εάν πάλι έχει δώσει σημάδια επαναπροσέγγισης με τον πρώην (με τον οποίο υποτίθεται δεν πήγαινε καλά) αυτό είναι ακόμα ένα δείγμα ότι είναι αλλοπρόσαλλη κι ότι - ακόμα χειρότερα - ενδεχομένως σε χρησιμοποίησε για να "ξεκολλήσει" από μια προβληματική σχέση. Κι απλά δεν της έκατσε το σενάριο.
    Κατά την ταπεινή μου γνώμη, όλα όσα γράφεις δείχνουν ότι το καλύτερο για σένα είναι να την γράψεις στα μέζεά σου και να ψάξεις κάτι άλλο.
    Και δεν βλέπω λόγο να είσαι θυμωμένος με τον εαυτό σου. Μπορούσες να ξέρεις εκ των προτέρων τι κουνέλι θα σου βγει από το καπέλο;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ποιο ηταν το προβλημα με την σχεση της και σου παραπονιοταν;

  13. #13
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Θα πω κάτι τραβηγμένο. Μήπως έμεινε έγκυος και τώρα δεν ξέρει ποιανού είναι το παιδί; Ή ξέρει ότι είναι του πρώην;
    Χαχαχα το γυρίσαμε σε σαπουνόπερα...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    13
    Παιδια σας ευχαριστω για όσα μου ειπατε. Εχθες βγηκα για ενα καφε με μια φιλη μου και την ειδα εξω με τον πρωην της. Αμέσως μετα μου εστειλε ενα μήνυμα σε κοινωνικο δικτυο και το διεγραψε πριν προλαβω να το διαβασω..Ακομα και να γυριζε και δεν θα μπορουσα να την δεχτω πισω. Εκεινη διαλεξε αυτον τον τροπο, θα μπορουσε να είναι ξεκαθαρη μαζι μου και ολα θα ηταν οπως πριν. Τωρα απλα δεν θελω ουτε να την βλεπω.

  15. #15
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by web89 View Post
    Παιδια σας ευχαριστω για όσα μου ειπατε. Εχθες βγηκα για ενα καφε με μια φιλη μου και την ειδα εξω με τον πρωην της. Αμέσως μετα μου εστειλε ενα μήνυμα σε κοινωνικο δικτυο και το διεγραψε πριν προλαβω να το διαβασω..Ακομα και να γυριζε και δεν θα μπορουσα να την δεχτω πισω. Εκεινη διαλεξε αυτον τον τροπο, θα μπορουσε να είναι ξεκαθαρη μαζι μου και ολα θα ηταν οπως πριν. Τωρα απλα δεν θελω ουτε να την βλεπω.
    Ε τι να κάνουμε. Άνθρωποι είμαστε, έκανε τις επιλογές της. Πάμε για αλλα φίλε. Αστην πίσω σου.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 136
    Last Post: 29-10-2014, 11:37
  2. ποια ειναι η γνωμη σας για τα φαρμακα κατα της καταθληψης? υπαρχει το ιδανικο?
    By ΚΡΟΣΝΙ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 24-11-2012, 07:00
  3. ΨΑΧΝΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ... ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ?
    By evelin in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 28-09-2012, 03:11
  4. Παιζει ρόλο αν η σκέψη που λέμε στον εαυτό μας είναι καταφατική?
    By Palikaros in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-06-2012, 23:07
  5. Ιδανικό γέμισμα
    By Τάνια_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 0
    Last Post: 12-08-2006, 16:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •