Έπεισα τον εαυτο μου ότι είναι το ιδανικό - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 41 of 41
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by web89 View Post
    Εννοω οτι δεν μπορει να παραδεχτει οτι εχει ευθυνη σε κατι. Ειχα ανεφερει οτι στην αρχη ειχα καποια καυγαδακια που παιρνανε μεγαλη εκταση. Μου ελεγε οτι ξερω τι λεω γτ το σκεφτομαι καλα πριν και εχω δικιο. Εγω δεν αποποιουμε των δικων μου ευθυνων. Πηγα να τα μπλεξω με μια δεσμευμενη κοπελα και αυτο δεν ειναι σωστο, και φυσικα καλα να παθω
    Γιατί ριχνεις ευθύνες στον ευατο σου ?
    Επειδή ερωτεύτηκες?
    Δεν θυμάμαι να την πιέσες να χωρίσει...
    Μόνη της χώρισε γιατί προφανώς είχε θέματα και νόμιζε ότι με αυτό τον τρόπο θα τα έλυνε.

    Είναι άκρως χειριστικη και πρόσεχε μην πέσεις στην παγίδα που πέφτουν κάποιοι που μπλέκουν με τέτοιους τύπους....
    Αυτό θέλει, να σου φορτώσει ευθύνες που δεν σου αναλογούν όχι γιατί έχει δίκιο ,αλλά για να μπορέσουν να ξαναπροσεγγισουν τον άνθρωπο που θέλουν .

    Αν την δεχόταν πίσω ο πρώην της τίποτα απο όλα αυτά δεν θα σου έλεγε.
    Να είσαι σίγουρος .
    Αυτοί οι άνθρωποι έχουν μελετήσει πολύ καλά τις κινήσεις τους πριν κάνουν οτιδήποτε και για όλα έχουν απάντηση .Βλέπουν ενοχές πάντα και φυσικά όλο αυτό από τον φόβο τους μην αποκαλυφθεί η πραγματικότητα..σκέψου λιγάκι την συμπεριφορά της ..πόσο αλλόκοτη ήταν όταν ήσασταν μαζί...
    Αλλά και την εχθρική στάση της.Σε θεωρεί υπεύθυνο γιατί δεν μπορεί να δει ότι όλο αυτό που περνάει είναι επιλογή της αφού φυσικά θέλησε να παίξει αυτό το παιχνιδάκι ...

    Στο λέω εκ πείρας κοίτα μην σε ντουμπαρει και όλο αυτό επηρεάσει την ψυχολογία σου .
    Βαλτω καλά στο μυαλό σου εσύ δεν φταις πουθενά ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    13
    Νόμιζω ευθύνη έχουν πάντα και οι δύο πλέυρες. Λαθη θα εχω σιγουρα και πριν και κατα την διαρκεια αυτων των τριων εβδομαδων. Ισως καποια να μην μπορω να δω κιολας. Σημασια έχει οτι καταλαβα οτι δεν είναι για μένα αυτή η κοπέλα. Δεν θα μπορουσαμε, και ευτυχως ολα γίνανε νωρις. Απο την άλλη η ψυχολογια μου δεν ειναι οτι καλυτερο, οχι εξαιτιας αυτης, αλλα επειδη γενικα το κομμάτι αυτο, της σχέσης, είναι πολύ δυσκολο ποια πιστευω. Ισως καποιες φορες η μαναξιά να ειναι καλυτερη. Πρεπει να επικεντρωθω στην δουλεια μου και απλα να περναω καλα με τους φίλους μου.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by web89 View Post
    Νόμιζω ευθύνη έχουν πάντα και οι δύο πλέυρες. Λαθη θα εχω σιγουρα και πριν και κατα την διαρκεια αυτων των τριων εβδομαδων. Ισως καποια να μην μπορω να δω κιολας. Σημασια έχει οτι καταλαβα οτι δεν είναι για μένα αυτή η κοπέλα. Δεν θα μπορουσαμε, και ευτυχως ολα γίνανε νωρις. Απο την άλλη η ψυχολογια μου δεν ειναι οτι καλυτερο, οχι εξαιτιας αυτης, αλλα επειδη γενικα το κομμάτι αυτο, της σχέσης, είναι πολύ δυσκολο ποια πιστευω. Ισως καποιες φορες η μαναξιά να ειναι καλυτερη. Πρεπει να επικεντρωθω στην δουλεια μου και απλα να περναω καλα με τους φίλους μου.
    Σίγουρα σε μια σχέση οποία να είναι αυτή όταν δημιουργούνται άσχημες καταστάσεις φταίνε και οι δύο...άλλος περισσότερο και άλλος λιγότερο.
    Κανένας μας δεν είναι τέλειος ,όλοι κάνουμε λαθη αρκεί να μαθαίνουμε μέσα από αυτά .
    Το θέμα είναι όμως να τα αποδεχόμαστε κιόλας.Να είμαστε σε θέση να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες των πράξεών μας και να μην ρίχνουμε το φταίξιμο μόνο στους άλλους ...
    Να μάθουμε να λέμε ένα '' ναι εφταιξα ρε φίλε ..συγνώμη ,απλά αντέδρασα έτσι γιατί πελαγωσα"
    Αντιδραμε όμορφα και λογικά και τότε να είσαι σίγουρος ότι ο άλλος θα σε καταλάβει και θα σε δικαιολογησει.
    Θα καταλάβει ότι μπορεί να ήταν μια απεγνωσμένη κίνηση ..κάτι τελοσπαντων ..ότι έγινε άθελά σου και όχι με δόλο...

    Άστο τελείωσε όλο αυτό.Και καλώς εξελίχθηκε έτσι κατά την γνώμη μου πριν προχωρουσε κι άλλο συναισθηματικά από την μεριά σου και μετά θα ήταν ακόμα χειρότερα.
    Όλο αυτό όμως να μην σε κρατήσει πίσω .Το να έχεις τους φίλους σου ναι συμφωνώ ,είναι πολύ καλό αλλά μην είσαι αρνητικός πλέον και σε μια σχέση..
    Απλά άστο για λίγο καιρό ,να καταλαγιάσει όλο αυτό ..
    Και το κυριότερο μην κλείσεις πόρτες φοβούμενος ότι θα την ξαναπατησεις ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Σίγουρα σε μια σχέση οποία να είναι αυτή όταν δημιουργούνται άσχημες καταστάσεις φταίνε και οι δύο...άλλος περισσότερο και άλλος λιγότερο.
    Κανένας μας δεν είναι τέλειος ,όλοι κάνουμε λαθη αρκεί να μαθαίνουμε μέσα από αυτά .
    Το θέμα είναι όμως να τα αποδεχόμαστε κιόλας.Να είμαστε σε θέση να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες των πράξεών μας και να μην ρίχνουμε το φταίξιμο μόνο στους άλλους ...
    Να μάθουμε να λέμε ένα '' ναι εφταιξα ρε φίλε ..συγνώμη ,απλά αντέδρασα έτσι γιατί πελαγωσα"
    Αντιδραμε όμορφα και λογικά και τότε να είσαι σίγουρος ότι ο άλλος θα σε καταλάβει και θα σε δικαιολογησει.
    Θα καταλάβει ότι μπορεί να ήταν μια απεγνωσμένη κίνηση ..κάτι τελοσπαντων ..ότι έγινε άθελά σου και όχι με δόλο...

    Άστο τελείωσε όλο αυτό.Και καλώς εξελίχθηκε έτσι κατά την γνώμη μου πριν προχωρουσε κι άλλο συναισθηματικά από την μεριά σου και μετά θα ήταν ακόμα χειρότερα.
    Όλο αυτό όμως να μην σε κρατήσει πίσω .Το να έχεις τους φίλους σου ναι συμφωνώ ,είναι πολύ καλό αλλά μην είσαι αρνητικός πλέον και σε μια σχέση..
    Απλά άστο για λίγο καιρό ,να καταλαγιάσει όλο αυτό ..
    Και το κυριότερο μην κλείσεις πόρτες φοβούμενος ότι θα την ξαναπατησεις ..
    Λίγο διάστημα το θέλω για τον εαυτό μου. Θα πρεπει να βρω ένα τρόπο να λειτουργω και στην δουλεια χωρις να επιρεαζομαι απο την παρουσια της. Δεν ειναι ευκολο να εργαζεσαι και να εχεις διπλα σου ενα ανθρωπο που σε βλεπει και κανει σαν να σε μισει. Θα πρεπει να μαθω να λειτουργω λοιπον ετσι.

    Πορτες δεν θα κλίσω, αλλα δεν ξερω κιολας αν υπαρχει αυτο που ψαχνω. Οποτε ας δουμε το μελλον που στο καλο με πηγαινει...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by web89 View Post
    Λίγο διάστημα το θέλω για τον εαυτό μου. Θα πρεπει να βρω ένα τρόπο να λειτουργω και στην δουλεια χωρις να επιρεαζομαι απο την παρουσια της. Δεν ειναι ευκολο να εργαζεσαι και να εχεις διπλα σου ενα ανθρωπο που σε βλεπει και κανει σαν να σε μισει. Θα πρεπει να μαθω να λειτουργω λοιπον ετσι.

    Πορτες δεν θα κλίσω, αλλα δεν ξερω κιολας αν υπαρχει αυτο που ψαχνω. Οποτε ας δουμε το μελλον που στο καλο με πηγαινει...
    Αυτό είναι και το φυσιολογικό ... όποια σχέση και να λήξη καθένας εκτός από τον χρόνο του θέλει και τον χώρο του.
    Γι αυτό αν δεν αντέχεις θα της το ξεκαθαρίσεις .Βάλε τους συναισθηματισμούς στην άκρη και θα της πεις με ευγενικό τρόπο να κρατήσει ότι έχει έξω από την δουλειά !
    Μέσα στην δουλειά θα απαιτεις σεβασμό και επαγγελματική συμπεριφορά .
    Νομίζω ότι μιλάς με ενήλικη γυναίκα και όχι κάνα κοριτσάκι ...

    Το ξέρω στα λόγια είναι εύκολο αλλά είναι πολύ ψυχοφθόρο να βλέπεις να τρυγυρνα έναν άνθρωπο που παρ όλο ότι έχει κάνει έχει το θράσος να θέλει να βγει και από πάνω.

    Να σου πω και κάτι άλλο?
    Μπορείς να αδιαφορισεις ?Καντω !
    Είναι δύσκολο γιατί μπορεί να αργήσει λιγάκι όλο αυτό να φύγει ,αλλά αδιαφόρησε και ζητα τουλάχιστον να σεβαστεί τον χώρο της δουλειά σου ...

    Φυσικά και υπάρχει μια κοπέλα για εσένα !Δεν νομίζω να ζητάς κάτι παράλογο.Και θα δεις όταν το βρεις όλα αυτά που έχεις ζήσει μέχρι τώρα θα είναι ασήμαντα μπροστά του.
    Κανείς που έχει αληθινά αισθήματα δεν χάνεται ..
    Άσε όλους τους άλλους να ζουν με αυτά που θέλουν να κουβαλάνε μέσα τους .

    Χρόνο και χώρο με τον ευατο σου θες αυτή την στιγμή και όλα θα περάσουν !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αυτό είναι και το φυσιολογικό ... όποια σχέση και να λήξη καθένας εκτός από τον χρόνο του θέλει και τον χώρο του.
    Γι αυτό αν δεν αντέχεις θα της το ξεκαθαρίσεις .Βάλε τους συναισθηματισμούς στην άκρη και θα της πεις με ευγενικό τρόπο να κρατήσει ότι έχει έξω από την δουλειά !
    Μέσα στην δουλειά θα απαιτεις σεβασμό και επαγγελματική συμπεριφορά .
    Νομίζω ότι μιλάς με ενήλικη γυναίκα και όχι κάνα κοριτσάκι ...

    Το ξέρω στα λόγια είναι εύκολο αλλά είναι πολύ ψυχοφθόρο να βλέπεις να τρυγυρνα έναν άνθρωπο που παρ όλο ότι έχει κάνει έχει το θράσος να θέλει να βγει και από πάνω.

    Να σου πω και κάτι άλλο?
    Μπορείς να αδιαφορισεις ?Καντω !
    Είναι δύσκολο γιατί μπορεί να αργήσει λιγάκι όλο αυτό να φύγει ,αλλά αδιαφόρησε και ζητα τουλάχιστον να σεβαστεί τον χώρο της δουλειά σου ...

    Φυσικά και υπάρχει μια κοπέλα για εσένα !Δεν νομίζω να ζητάς κάτι παράλογο.Και θα δεις όταν το βρεις όλα αυτά που έχεις ζήσει μέχρι τώρα θα είναι ασήμαντα μπροστά του.
    Κανείς που έχει αληθινά αισθήματα δεν χάνεται ..
    Άσε όλους τους άλλους να ζουν με αυτά που θέλουν να κουβαλάνε μέσα τους .

    Χρόνο και χώρο με τον ευατο σου θες αυτή την στιγμή και όλα θα περάσουν !
    Σε ευχαριστώ πολυ Μαρίλου με βοηθησαν πολυ αυτα που μου εγραψες, και φυσικα όλα τα παιδια που μπήκαν στο κοπο να γραψούν.

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Αυτη η κοπελα παρα ειναι προβλημματικη.εχω παρατηρησει παντως οτι οσοι ειναι πρωσφατως χωρισμενοι δεν ειναι καταλληλοι για σχεση βεβαια αν καποιος εχει χωρησει απο μακροχρονια σχεση ισως ουτε κ τεσσερις μηνες να μην ειναι αρκετοι. Επισης οταν βλεπεις βιασυνη να υποπτευεσαι δεν ειναι καλο σημαδι ουτε τα μεγαλα λογια στην αρχη της σχεσης.

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    13
    Έτσι για την ιστορία και επειδή το ανέφερε κάποιος φίλος πιο πάνω, αφού η κοπέλα τα βρήκε για λίγες μέρες με τον πρώην της, μου έστειλε μήνυμα ότι θέλει να μιλήσουμε γιατί μου φέρθηκε άδικα. Στο μήνυμα δεν απάντησα ποτέ αν και ήθελα να πω τόσα πολλά...επίσης σε μια προσπάθεια της να μιλήσουμε από κοντά την απέφυγα και εκεί χωρίς να πω λέξη. Από την μία δεν θα το κρύψω, χάρηκα, είναι και ο εγωισμός στη μέση... από την άλλη μια πτυχή μου θα ήθελε να το ζήσει αλλά αυτό δεν μπορώ να μου το επιτρέψω. Δεν θα της επιτρέψω να μειώσει άλλο την αξία μου. Ακόμα και να έκανα ένα νέο ξεκίνημα μαζί της η κατάληξη θα ήταν η ίδια. Δεν πιστευτώ στην καθολική αλλαγή των ανθρώπων.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by web89 View Post
    Έτσι για την ιστορία και επειδή το ανέφερε κάποιος φίλος πιο πάνω, αφού η κοπέλα τα βρήκε για λίγες μέρες με τον πρώην της, μου έστειλε μήνυμα ότι θέλει να μιλήσουμε γιατί μου φέρθηκε άδικα. Στο μήνυμα δεν απάντησα ποτέ αν και ήθελα να πω τόσα πολλά...επίσης σε μια προσπάθεια της να μιλήσουμε από κοντά την απέφυγα και εκεί χωρίς να πω λέξη. Από την μία δεν θα το κρύψω, χάρηκα, είναι και ο εγωισμός στη μέση... από την άλλη μια πτυχή μου θα ήθελε να το ζήσει αλλά αυτό δεν μπορώ να μου το επιτρέψω. Δεν θα της επιτρέψω να μειώσει άλλο την αξία μου. Ακόμα και να έκανα ένα νέο ξεκίνημα μαζί της η κατάληξη θα ήταν η ίδια. Δεν πιστευτώ στην καθολική αλλαγή των ανθρώπων.
    Είπες την σωστή κουβέντα ...
    Ο άνθρωπος δεν αλλάζει ...ειδικά σε τέτοιες συμπεριφορές ....

    Γι αυτό μακρυά από τέτοιους ανθρώπους που παίζουν με τις αξίες και τα συναισθήματα των αλλων...

    Κράτα μόνο τα καλά και το μόνο που θα θυμάσαι ότι άτομα σαν και εσένα που έχουν να δώσουν όμορφα πράγματα ,σίγουρα θα βρουν τον άνθρωπο που τους αξίζει !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Χαίρομαι για σένα, web! Εύχομαι να βρεις την πραγματική αγάπη σύντομα.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Quote Originally Posted by web89 View Post
    Έτσι για την ιστορία και επειδή το ανέφερε κάποιος φίλος πιο πάνω, αφού η κοπέλα τα βρήκε για λίγες μέρες με τον πρώην της, μου έστειλε μήνυμα ότι θέλει να μιλήσουμε γιατί μου φέρθηκε άδικα. Στο μήνυμα δεν απάντησα ποτέ αν και ήθελα να πω τόσα πολλά...επίσης σε μια προσπάθεια της να μιλήσουμε από κοντά την απέφυγα και εκεί χωρίς να πω λέξη. Από την μία δεν θα το κρύψω, χάρηκα, είναι και ο εγωισμός στη μέση... από την άλλη μια πτυχή μου θα ήθελε να το ζήσει αλλά αυτό δεν μπορώ να μου το επιτρέψω. Δεν θα της επιτρέψω να μειώσει άλλο την αξία μου. Ακόμα και να έκανα ένα νέο ξεκίνημα μαζί της η κατάληξη θα ήταν η ίδια. Δεν πιστευτώ στην καθολική αλλαγή των ανθρώπων.
    '

    πήρες την πιο σωστή απόφαση. οποιαδήποτε συζήτηση μαζί της θα σε πήγαινε πίσω και δεν χρειάζεται να το ζήσεις ξανά όλο αυτό γιατί θα κατέληγε πάλι με εσένα θλιμμένο...σου εύχομαι καλή τύχη!!
    Δεν βλέπει κανείς πολύ καλά παρά μονάχα με την καρδιά.Ότι είναι σημαντικό, δεν το βλέπουν τα μάτια.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Replies: 136
    Last Post: 29-10-2014, 11:37
  2. ποια ειναι η γνωμη σας για τα φαρμακα κατα της καταθληψης? υπαρχει το ιδανικο?
    By ΚΡΟΣΝΙ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 24-11-2012, 07:00
  3. ΨΑΧΝΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ... ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ?
    By evelin in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 28-09-2012, 03:11
  4. Παιζει ρόλο αν η σκέψη που λέμε στον εαυτό μας είναι καταφατική?
    By Palikaros in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-06-2012, 23:07
  5. Ιδανικό γέμισμα
    By Τάνια_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 0
    Last Post: 12-08-2006, 16:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •