Ωραιοποιώ το "ξένο" και απαξιώνω το "δικό μου".
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939

    Ωραιοποιώ το "ξένο" και απαξιώνω το "δικό μου".

    Γεια σας,

    Δυσκολεύτηκα να διαλέξω κατηγορία να ποστάρω το πρόβλημά μου αλλά θεωρώ είναι μάλλον θέμα αυτοεκτίμησης.

    Για να γίνω πιο σαφής θα δώσω ένα παράδειγμα. Βλέπω τα επιτεύγματα των άλλων ως σημαντικά και τα δικά μου ως "σιγά τι έκανες". Δεν ξέρω αν φταίνε τα βιώματά μου (γενικώς είχα άτομα στο περιβάλλον μου που απεύφευγαν να μου λένε "μπράβο αυτό το έκανες καλά" - κυρίως στις φιλικές παρέες). Αυτό που οι αμερικάνοι λένε "the grass is greener on the other side".

    Μέχρι και η ψυχίατρος που πηγαίνω μου είπε πως έχω θεματάκι αυτοεκτίμησης το οποίο φυσικά οδηγεί σε θεματάκι αυτοπεποίθησης. Έχω και τις στιγμές που είμαι στα high μου και φορτσάρω αλλά άλλες είμαι κλεισμένος στον εαυτό μου και κάνω βαθιές αυτοκριτικές.

    Το πρόβλημα δεν είναι πουθενά έντονο σε ό,τι έχω γράψει μέχρι στιγμής. Όλοι πάνω κάτω το έχουν αυτό πιστεύω. Ανασφάλειες έχουν μέχρι και οι πιο επιτυχημένοι άνθρωποι στον κόσμο. Το πρόβλημα είναι ότι φτάνω ορισμένες φορές να μισώ ό,τι έχω και ό,τι έχω καταφέρει και να μην βλέπω καθαρά και αντικειμενικά. Περνάω δηλαδή στο άλλο άκρο.

    Όταν γενικώς είμαι σε αυτή τη φάση δεν μπορώ να αντιληφθώ πολλά. Τα αισθητήριά μου αμβλύνονται. Δεν μπορώ να μυρίσω π.χ. ένα ωραίο άρωμα, να εκτιμήσω ένα ωραίο τραγούδι, να ευχαριστηθώ τη στιγμή γιατί είμαι παγιδευμένος σε έναν φαύλο κύκλο μίσους προς ό,τι έχω και έχω καταφέρει. Όταν ηρεμώ και τα βλέπω τα πράγματα όπως πραγματικά έχουν τότε γίνομαι αντικειμενικός αλλά όταν με πιάνουν τρελές ανασφάλειες γίνομαι πραγματικά έρμαιο.

    Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το εξηγήσω. Η ψυχίατρός/ψυχοθεραπεύτριά μου μου λέει ότι οφείλεται σε ένα μεγάλο μέρος στην τελειομανία μου.

    Αυτά μου τα συναισθήματα συνοδεύονται βεβαίως από μίνι κρίσεις πανικού. Χάνω τον κόσμο κάτω από τα πόδια μου.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    15
    Καλησπέρα, δεν ξέρω τι να απαντήσω απλά είπα να στείλω αγωνιστικούς χαιρετισμούς. Καλό κουραγιο!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Αυτό το είχα κι εγώ. Έβλεπα κάποιον να πετυχαίνει κάτι και απαξίωνα εμένα. Τελείωνε κάποιος το μεταπτυχιακό του; Έλεγα μέσα μου δες εκείνος τα κατάφερε, εσύ δεν μπορείς να κάνεις το ίδιο. Μετά κάθισα και σκέφτηκα, ναι, μπορεί ο άλλος να έκανε κάτι, όμως εγώ ουσιαστικά θα ήθελα να κάνω το ίδιο; Για παράδειγμα εγώ δεν θέλω να κάνω μεταπτυχιακό, άρα γιατί νιώθω αυτολύπηση για κάτι που έκανε ένας άλλος και ξέρω πως δεν με ενδιαφέρει; Κάπως εκεί έθεσα τις βάσεις για να μην με μειώνω, κάνω και ψυχοθεραπεία παράλληλα. Προσπάθησα να "γράψω" στο μυαλό μου τι είναι αυτά που θέλω εγώ από εμένα, την ζωή μου, την συμπεριφορά μου. Αν εγώ δεν θέλω να φοράω τακούνια, τότε γιατί με κατηγορώ που δεν μπορώ να τα φοράω; Δεν μου αρέσουν τα τακούνια, μου αρέσει κάτι άλλο. Είναι ένας φαύλος κύκλος και θέλει δουλειά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Είναι που μεγαλώσαμε να είμαστε αχάριστοι. Αυτό είναι φίλε. Είναι που δεν φάγαμε τις μπάτσες μας όταν έπρεπε να μάθουμε να εκτιμούμε πέντε πράγματα κατάλαβες???

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,353
    Εγώ θα δώσω ένα παράδειγμα! Δεν είχα δώσει πιστοποίηση σε μια ειδικότητα παλαιότερα λόγο άγχους, φόβου, ενώ οι άλλοι δώσανε και την πήραν. Και σκέφτομαι γιατί να μην την έχω την πιστοποίηση ενώ οι άλλοι την πήραν!!

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  2. Replies: 9
    Last Post: 04-11-2016, 19:17
  3. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 12:57
  4. Replies: 4
    Last Post: 18-05-2007, 13:19
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •