Έχετε δανείσει η έχετε δανειστεί από φίλους/Ες.... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 57
  1. #16
    Ένα λάθος που κάνουν κάποιοι που ζητούν δανεικά είναι ότι θεωρούν ότι στους άλλους τα λεφτά περισσεύουν.
    Συνήθως όμως δεν περισσεύουν και αυτός που δανείζει το κάνει από το υστέρημά του.
    Και μπορεί να πρέπει να πληρώσει κι αυτός τις υποχρεώσεις του σε συγκεκριμένες ημερομηνίες και γι αυτό να σου το ξεκαθάρισε.
    Εμένα μου έχει τύχει να δανείσω πολλές φορές και να μην μου επιστρέψουν και μάλιστα ο αδελφός μου.
    Έχει τύχει να δανείσω σε φίλη μεγαλύτερα ποσά και μου τα επέστρεψε.
    Σε κάθε περίπτωση, δεν θα δάνειζα χρήματα ποτέ αν ήξερα ότι θα τα χρειαστώ οπωσδήποτε. Θα έλεγα "δεν έχω".

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Εμείς λέμε την γνώμη μας με βάση τα δεδομένα που έχουμε, εσύ ξέρεις καλύτερα πως είναι η σχέση σας. Αν νιώθεις ότι όλο αυτό "σε τρωει", συζήτησε το μαζί του για να μην υπάρχει κάτι ανάμεσα σας.. Να ακούσεις και τη δική του οπτική (ίσως να μην είχε να σου δώσει, ίσως να δάνεισε σε κάποιον άλλον και ποτέ να μη τα επέστρεψε κι απο τότε να μη δανείζει γενικά κτλ) και γιαυτό να αντιδρασε έτσι. Αν θεωρείς πως όλο αυτό μπορείς να το αφήσεις πίσω, τότε μην κάνεις τίποτα και από εδώ και πέρα να ζητάς μόνο από τα άτομα που το έχεις ξανά κάνει.
    Καλά σίγουρα δεν μπορείτε να ξέρετε φυσικά..και ευχαριστώ πολύ που συμμετεχετε στη συζήτηση.
    Όχι δεν θα κάτσω να συζητήσω μαζί του τίποτα πάνω σε αυτό...δικαίωμα του ειναί και τέλος..όλα θα είναι όπως πριν και τέλος...
    Εννοείτε ότι άλλη φορά μόνο απτους κολλιτους μου..

  3. #18
    Meditation
    Guest
    Εγώ δεν βρίσκω κάτι περίεργο σε αυτά που σου είπε. Ούτε λόγο για να παρεξηγηθείς βρίσκω. Πολύ καλά σου απάντησε και έδειξε και γενναιοδωρία κιόλας μιας που δεν σε ξέρει να σε δανείσει. Εγώ στη θέση του μπορεί και να μην ήθελα να σου δανεισω. Δεν είναι τα λεφτά μας καραμελες να τα σκορπάμε από εδώ και από εκεί. Ειδικά σε άτομα που δεν ξέρουμε καλά και δεν εμπιστευόμαστε. Θα δάνειζα μονο σε έναν πολύ κοντινό συγγενικό άνθρωπο και σε έναν πάρα πολύ καλό και μακροχρονιο φίλο (αλλα και εκεί ακόμα θα το σκεφτομουν) γιατί μετά παίρνει και ο άλλος θάρρος και αρχίζει να ζητάει συνέχεια και δεν μπορώ να μένω με την αγωνία του αν θα μου τα επιστρέψει αυτός που τα δανείζεται. Ειδικότερα όταν δεν μου τρέχουν απο τα μπατζάκια και έχω άλλες υποχρεώσεις μα καλυψω.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Ένα λάθος που κάνουν κάποιοι που ζητούν δανεικά είναι ότι θεωρούν ότι στους άλλους τα λεφτά περισσεύουν.
    Συνήθως όμως δεν περισσεύουν και αυτός που δανείζει το κάνει από το υστέρημά του.
    Και μπορεί να πρέπει να πληρώσει κι αυτός τις υποχρεώσεις του σε συγκεκριμένες ημερομηνίες και γι αυτό να σου το ξεκαθάρισε.
    Εμένα μου έχει τύχει να δανείσω πολλές φορές και να μην μου επιστρέψουν και μάλιστα ο αδελφός μου.
    Έχει τύχει να δανείσω σε φίλη μεγαλύτερα ποσά και μου τα επέστρεψε.
    Σε κάθε περίπτωση, δεν θα δάνειζα χρήματα ποτέ αν ήξερα ότι θα τα χρειαστώ οπωσδήποτε. Θα έλεγα "δεν έχω".
    Καλημέρα..ξέρω ότι σε κανέναν δεν περισσεύουν αλίμονο..οι περισσότεροι είμαστε βασικό μισθοι..
    Και ούτε τον κατηγόρησα σε κανένα σημείο του θέματος μου..είναι φίλος και συνάδελφος όπως και να χει..
    Απλώς με στεναχώριεσαι λίγο αυτή η κουβέντα που μου είπε..(αρκεί να μην τα ξεχάσεις..)
    Αυτό τίποτα άλλο..και έπειτα δεν μου είπε δεν σου δινω.
    Μου λέει να σου δώσω αρκεί να μην ξεχαστούν τα λεφτά..και του είπα ευχαριστώ δεν θέλω..τελικά θα ζητήσω από έναν κολλητό..
    Εννοείτε ότι μπορεί να μην έχει αλίμονο ...η να μην του περισσεύουν και εγώ δεν είπα με το ζόρι να μου δώσει.
    Είπα εάν έχει και μπορεί..
    Τέλος πάντων..δεν πειράζει δεν τρέχει και τίποτα.κλαιν Μάιν..
    Όπως είπα και πιο πάνω όλοι έχουμε δανείσει και έχουμε δανειστεί..και όλοι έχουμε φάει φέσια..
    Προσωπικά έχασα λεφτά γιατί δάνειζαν με τα σημερινά λεφτά ας πούμε σε έναν φίλο 200 περίπου και δεν μου τα επέστρεψε ποτέ και εξαφανίστηκε κι όλας..
    Αλλά αυτό δεν σημενει ότι θα τους βάλω όλους τους ανθρώπους στο ίδιο τζουβαλι... γενικότερα μιλάω τώρα δεν μιλάω μόνο για τη συγκεκριμένη περίπτωση του θέματος...
    Έχει τύχει να δανεισω σε κάποιον άλλον συνάδελφο στο παρελθόν σε άλλη δουλειά να μου λέει ρε συ Γιώργο δεν ξέρω πότε μπορώ αν στα επιστρέψω δεν μπορώ να βάλω ημερομηνία..και να του λέω εσύ να Σάι καλα δεν θα σου στείλω τον εισαγγελέα οπότε μπορείς και αν μπορείς μου τα επιστρέψεις..
    Και πως έτυχε τον επόμενο μήνα μου τα έδωσε..
    Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο..

  5. #20
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Βασικά είναι αυτό που είπα απτην αρχή..είναι όπως το βλέπει ο καθένας..για εμένα προσωπικά δεν είναι καθόλου κακό να δανείζω αλλά και να δανείζομαι..
    Για κάποιους είναι ντροπή σεβαστό για κάποιους άλλους πάλι κακό..και πάλι σεβαστό...
    Όπως είπα και στην αρχή του θέματος..δεν τον παρεξηγώ...ούτε και κακια κρατάω.. αλίμονο..
    Απλά με πείραξε αυτό..αρκεί να μην ξεχαστούν .
    Αυτό σημενει καθαρά..ξέρεις μην μου τα φας..
    Όσο για τη συνήθεια που είπε..αν του ξανά ζητούσα μπορούσε να πει..αυτή τη φορά δεν έχω(γιατί απλούστατα βλέπει ότι του ζητάει για δεύτερη φορά παράδειγμα)
    Δεν μιλησα μόνο για φίλους..και στο τίτλο του θέματος αλλά και στο θέμα λέω φίλοι συνάδελφοι γνωστοί.
    Τώρα όσο αφορά το ερώτημα γιατί όχι από κολλητό και ναι από συνάδελφο θα σας πω..
    Πριν κάνα δυο εβδομάδες είχαμε συζητήσει γενικότερα περί χρημάτων..ένας τρίτος συνάδελφος άνοιξε την συζήτηση και γυρνάω στο τρίτο συναλφω και του λέω άσε ρε δ......η όλοι έτσι είμαστε..με μισθό τον 550€ το μήνα όλοι δύσκολα τα βγάζουμε πέρα..αλλά δεν βαριέσαι υγεια..
    Και μετά με πιάνει με λέει όταν ειμασταν μόνοι ο συνάδελφος που ζήτησα δανεικά.και μου λέει Γιώργο άμα δεν έχεις σου δίνω ρε φίλε ..γιατί άκουσα πάνω στη συζήτηση που είχαμε να λες ότι και εσύ δύσκολα τα βγάζεις πέρα..μην στεναχωριέσαι άμα χρειάζεσαι μπορώ αν σου δανεισω εγώ...αλλά τοτες δεν χρειαζομουμ είχα ίσα ίσα είχα αλλά είχα..
    Ε χθες που όντως χρειαζομουνα αυτόν θυμήθηκα και γι'αυτό πήρα το θάρρος και είπα λέω αν έχει το παιδί θα με δώσει..γιατί αυτός μου έδωσε το θάρρος να με δανείσει εάν σε περίπτωση δεν θα έχω..
    Και πάλι λέω τον αγαπώ το ίδιο με πριν δεν έχει αλλάξει κάτι..και εάν ποτέ χρειαστη δανεικά και μου ζητήσει θα του δώσω..
    Θα μπορούσε απλούστατα να μου πει ρ εσύ Γιώργο δεν έχω..οκ σεβαστό..

    .
    Άνετα και αυτός από τη πλευρά του μπορούσε να σε παρεξηγήσει και να το πάρει στραβά.... και ως θρασος την πρόταση σου. Είχες το θάρρος παρόλα αυτά να του το πεις αλλα οι άνθρωποι δεν αντιδρούν το ίδιο.λογικο το βρίσκω

    Εγώ ακόμα και αν είχα ανάγκη λεφτά θα ντρεπόμουν να ζητήσω από έναν φίλο μου πόσο μάλλον από έναν γνωστό μου. Το θεωρώ λίγο ζητιανιά από μέρους μου να ζητήσω λεφτά από κάποιον άλλον τον οποίο δεν τον ξέρω και πολύ καιρό. Αλλά όπως το βλέπει κάνεις

  6. #21
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Καλημέρα..ξέρω ότι σε κανέναν δεν περισσεύουν αλίμονο..οι περισσότεροι είμαστε βασικό μισθοι..
    Και ούτε τον κατηγόρησα σε κανένα σημείο του θέματος μου..είναι φίλος και συνάδελφος όπως και να χει..
    Απλώς με στεναχώριεσαι λίγο αυτή η κουβέντα που μου είπε..(αρκεί να μην τα ξεχάσεις..)
    Αυτό τίποτα άλλο..και έπειτα δεν μου είπε δεν σου δινω.
    Μου λέει να σου δώσω αρκεί να μην ξεχαστούν τα λεφτά..και του είπα ευχαριστώ δεν θέλω..τελικά θα ζητήσω από έναν κολλητό..
    Εννοείτε ότι μπορεί να μην έχει αλίμονο ...η να μην του περισσεύουν και εγώ δεν είπα με το ζόρι να μου δώσει.
    Είπα εάν έχει και μπορεί..
    Τέλος πάντων..δεν πειράζει δεν τρέχει και τίποτα.κλαιν Μάιν..
    Όπως είπα και πιο πάνω όλοι έχουμε δανείσει και έχουμε δανειστεί..και όλοι έχουμε φάει φέσια..
    Προσωπικά έχασα λεφτά γιατί δάνειζαν με τα σημερινά λεφτά ας πούμε σε έναν φίλο 200 περίπου και δεν μου τα επέστρεψε ποτέ και εξαφανίστηκε κι όλας..
    Αλλά αυτό δεν σημενει ότι θα τους βάλω όλους τους ανθρώπους στο ίδιο τζουβαλι... γενικότερα μιλάω τώρα δεν μιλάω μόνο για τη συγκεκριμένη περίπτωση του θέματος...
    Έχει τύχει να δανεισω σε κάποιον άλλον συνάδελφο στο παρελθόν σε άλλη δουλειά να μου λέει ρε συ Γιώργο δεν ξέρω πότε μπορώ αν στα επιστρέψω δεν μπορώ να βάλω ημερομηνία..και να του λέω εσύ να Σάι καλα δεν θα σου στείλω τον εισαγγελέα οπότε μπορείς και αν μπορείς μου τα επιστρέψεις..
    Και πως έτυχε τον επόμενο μήνα μου τα έδωσε..
    Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο..
    Γιώργο μου, όχι, δεν έπρεπε να σε πειράξει καθόλου ότι σου επεσήμανε να μην τα ξεχάσεις διότι δεν σου έχει ξαναδανείσει για να ξέρει αν θα τα επιστρέψεις και διό τι μπορεί να έπρεπε να καλύψει κι αυτός κάποιες υποχρεώσεις του.
    Εγώ πάντως δεν θα δάνειζα αν είχα να καλύψω υποχρεώσεις μου. Μόνο αν μου περίσσευαν. Κι αυτό για να μην υποχρεωθώ να πω αυτό που σου είπε ο συνάδελφος.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Άνετα και αυτός από τη πλευρά του μπορούσε να σε παρεξηγήσει και να το πάρει στραβά.... και ως θρασος την πρόταση σου. Είχες το θάρρος παρόλα αυτά να του το πεις αλλα οι άνθρωποι δεν αντιδρούν το ίδιο.λογικο το βρίσκω

    Εγώ ακόμα και αν είχα ανάγκη λεφτά θα ντρεπόμουν να ζητήσω από έναν φίλο μου πόσο μάλλον από έναν γνωστό μου. Το θεωρώ λίγο ζητιανιά από μέρους μου να ζητήσω λεφτά από κάποιον άλλον τον οποίο δεν τον ξέρω και πολύ καιρό. Αλλά όπως το βλέπει κάνεις
    1ον πολλες φορές διευκρινησα ότι δεν παρεξηγήθηκα.
    Γιατί μερικοί επιμένουν και το λένε ακόμα δεν ξερω.
    Είπα στεναχωρέθηκα με αυτό που μου είπε αλλά δεν παρεξηγήθηκα..θα μπορούσε να παρεξηγηθη γιατί δεν τον είπα τίποτα προσβλητικό..για το θράσος??
    Άλλο θράσος άλλο θάρρος..και εξήγησα κι όλας τη σχέση μεταξύ μας με παραδείγματα ακριβώς για να δείξω ότι έχουμε το θάρρος ο ένας με τον άλλον.
    Και εγώ θα μπορούσα να παρεξηγηθω με πολλά..αλλά σιγά το πράγμα..αυτά δεν είναι σοβαρά θέματα προς παρεξηγήσει...και ποτέ δεν είπα σε κανένα σημείοοτι ήταν Υποχρεωμενος να με δώσει ούτε τίποτα...
    Όσο για τι ζητιανιά ..ο ζητιάνος τα περνάει χωρίς να τα επιστρέψει ποτέ κάνει ξεκαθαρη τη θέση του απτή αρχή.και οποίος δίνει σε ζητιάνο ούτε τα δίνει για να τα πάρει πίσω ούτε ούτε τίποτα..
    Οπότε άλλο δανεικά άλλο ζητιανιά..
    Ναι έχω δει πολλούς ανθρώπους να λένε δεν θα καταδεχομουνα πότε να ζητήσω δανεικά..δεν θα καταδεχομουνα πότε να ζητήσω τσιγάρο αφού καπνίζω θα κανονίζω πάντα να έχω έχω καπνίζω δεν έχω δεν καπνίζω..να επιμένουν σε αυτό και να σκίζονται.
    Έλα που όμως η παροιμια λέει μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλη κουβέντα μην λες..
    Μετά από δύο μήνες σε αυτούς που τα έλεγε από αυτούς ζήτησε λεφτά για το αμάξι του το οποίο είχε χαλάσει...και ο άλλος που έλεγε δεν ζητάω ποτέ τσιγάρα από κανέναν..ακριβώς να ακριβώς την άλλη μέρα ήρθε να μου ζητήσει τσιγάρα..
    Και του λέω τι έγινε ρε μορτι χθες αλλά μας έλεγες.
    Αφού είσαι τόσο νοικοκύρης πωςξεμεινες από τσιγάρα.?
    Ε καλά και εσύ βρήκες ευκαιρία να με καρφώσεις..μου λέει..
    Όχι ρε φίλε λέω ...στα αρχ....θα μου κι όλας..πάρε του λέω και του δίνω ολόκληρο το πακέτο..
    Όλοι οι άνθρωποι εχουμε ανάγκη ο ένας Άπτον άλλον..
    Ποτέ μην λες ποτέ..
    Επαναλαμβάνω σμγια πολλοστή φορά..δεν παρεξηγήθηκα ούτε κακιά κρατάω είναι φίλος και συνάδελφος και το. Αγαπάω το ίδιο με πριν...
    Απλά λίγο με στεναχωριέστε αυτή η κουβέντα γιατι μου φάνηκε σε στυλ μην μου τα φας..
    Οκ το είπα σε εσάς να είστε καλά το έβγαλα από μέσα μου..ποιο πολύ αυτό είχα ανάγκη..

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Να ζητήσω χρήματα όχι να δανείσω τότε πού ήμουν στρατό στης σειρουλες μου ναι κανα τάλιρο κανα δεκάρικο αν κ μού χρωστάει ένα τάλιρο μια σειρουλα αλλά δεν πειράζει δεν του τα ζήτησα πίσω χαίρομαι να βοηθάω τον συνάνθρωπο μου

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Thanasis25 View Post
    Να ζητήσω χρήματα όχι να δανείσω τότε πού ήμουν στρατό στης σειρουλες μου ναι κανα τάλιρο κανα δεκάρικο αν κ μού χρωστάει ένα τάλιρο μια σειρουλα αλλά δεν πειράζει δεν του τα ζήτησα πίσω χαίρομαι να βοηθάω τον συνάνθρωπο μου
    Έχει κάνα μήνα πριν ..ένας σύναδελφος όχι αυτός του θέματος ένας άλλος άσχετος .. ήρθε στη δουλειά με βάρδιες είμαστε...μόλις ήρθε αυτός σχολουσα εγω.
    Άσε λέει τι έπαθα..και τι λέω τι??
    Ξέχασα λεει να πάρω τα τσιγάρα απτό σπίτι..και δεν το έκανα ποτέ αυτό σήμερα πώς τα ξέχασα λεει άσε..
    Δεν πειράζει ρε συ λέω ανθρώπινα είναι αυτά..
    Εγώ λέω σχολαω τώρα και στο σπίτι έχω τσιγάρα.
    Και του άφησα το πακέτο..

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Δεν είμαστε όλοι οι άνθρωποι ίδιοι γι αυτό. Εσύ δε θα μιλούσες έτσι επειδή είσαι εσύ. Αυτός είναι αυτός που είναι και όποιος να του ζητούσε τα ίδια θα λεγε. Αυτή είναι η ποιότητα του. Δεν μπορούσε καλύτερα. Μέχρι εκεί του κόβει. Δεν έχει να κάνει με σένα. Πρέπει να δεχτείς τον κόσμο με τα ελαττώματα του. Τέτοιες αντίστοιχες περιπτώσεις όσο ζεις τις συναντάς γιατί υπάρχουν πολλοί άνθρωποι ακατέργαστο. Μην ασχολεισαι επικεντρώσου στο ότι έχεις καλούς φιλους

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Μπορεί να σε γουστάρει σαν άνθρωπο και σαν φίλο και να σκέφτεται ότι αυτή η κίνηση ίσως φέρει ρήξη σε περίπτωση που το ξεχάσεις, η δεν μπορέσεις να τα δώσεις σύντομα επειδή κάτι σου έτυχε. Είναι κουραστικό να δανείσεις και ο άλλος να κάνει τον κινέζο , ξενερώνεις. Ίσως να στο είπε όχι επειδή φοβάται μην χάσει ένα ποσο, αλλά επειδή φοβάται μην χαλάσει η ωραια σας σχέση, γιατί αν τυχόν το "ξεχάσεις" όντως θα χαλάσει. Αν δει ότι είσαι σωστός, αν ξαναγίνει στο μέλλον πιστεύω δεν θα σου πει κάτι

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Μπορεί να σε γουστάρει σαν άνθρωπο και σαν φίλο και να σκέφτεται ότι αυτή η κίνηση ίσως φέρει ρήξη σε περίπτωση που το ξεχάσεις, η δεν μπορέσεις να τα δώσεις σύντομα επειδή κάτι σου έτυχε. Είναι κουραστικό να δανείσεις και ο άλλος να κάνει τον κινέζο , ξενερώνεις. Ίσως να στο είπε όχι επειδή φοβάται μην χάσει ένα ποσο, αλλά επειδή φοβάται μην χαλάσει η ωραια σας σχέση, γιατί αν τυχόν το "ξεχάσεις" όντως θα χαλάσει. Αν δει ότι είσαι σωστός, αν ξαναγίνει στο μέλλον πιστεύω δεν θα σου πει κάτι
    Ναι αυτό μπορεί να είναι πιθανόν...γιατί και εγώ δεν τον έχω για άνθρωπο παρτάκια..ένα χρόνο είμαστε μαζί στη δουλειά και κάνουμε παρέα και έχουμε πει πολλά ο ένας στον άλλον..μπορεί όντως να φοβήθηκε μήπως χαλάσει η φιλία μας..γιατί όταν τον είπα άσε τελικά άλλαξα γνώμη θα ζητήσω από έναν κολλητό..
    Μου λέει γιατί βρε τώρα δεν μου είπες ότι ήθελες λεφτά??δεν θέλεις να σου δώσω??
    Και του λέω άσε αφού και σε εσένα δεν περισσεύουν.
    Δεν πειράζει..κατάλαβα του λέω ότι δεν έχεις...δεν πειράζει..
    Και μου λέει καλά..

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Δεν είμαστε όλοι οι άνθρωποι ίδιοι γι αυτό. Εσύ δε θα μιλούσες έτσι επειδή είσαι εσύ. Αυτός είναι αυτός που είναι και όποιος να του ζητούσε τα ίδια θα λεγε. Αυτή είναι η ποιότητα του. Δεν μπορούσε καλύτερα. Μέχρι εκεί του κόβει. Δεν έχει να κάνει με σένα. Πρέπει να δεχτείς τον κόσμο με τα ελαττώματα του. Τέτοιες αντίστοιχες περιπτώσεις όσο ζεις τις συναντάς γιατί υπάρχουν πολλοί άνθρωποι ακατέργαστο. Μην ασχολεισαι επικεντρώσου στο ότι έχεις καλούς φιλους
    Μου φενετε ότι κατάλαβες ακριβώς το τι προσπαθώ να πω..

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    1ον πολλες φορές διευκρινησα ότι δεν παρεξηγήθηκα.
    Γιατί μερικοί επιμένουν και το λένε ακόμα δεν ξερω.
    Είπα στεναχωρέθηκα με αυτό που μου είπε αλλά δεν παρεξηγήθηκα..θα μπορούσε να παρεξηγηθη γιατί δεν τον είπα τίποτα προσβλητικό..για το θράσος??
    Άλλο θράσος άλλο θάρρος..και εξήγησα κι όλας τη σχέση μεταξύ μας με παραδείγματα ακριβώς για να δείξω ότι έχουμε το θάρρος ο ένας με τον άλλον.
    Και εγώ θα μπορούσα να παρεξηγηθω με πολλά..αλλά σιγά το πράγμα..αυτά δεν είναι σοβαρά θέματα προς παρεξηγήσει...και ποτέ δεν είπα σε κανένα σημείοοτι ήταν Υποχρεωμενος να με δώσει ούτε τίποτα...
    Όσο για τι ζητιανιά ..ο ζητιάνος τα περνάει χωρίς να τα επιστρέψει ποτέ κάνει ξεκαθαρη τη θέση του απτή αρχή.και οποίος δίνει σε ζητιάνο ούτε τα δίνει για να τα πάρει πίσω ούτε ούτε τίποτα..
    Οπότε άλλο δανεικά άλλο ζητιανιά..
    Ναι έχω δει πολλούς ανθρώπους να λένε δεν θα καταδεχομουνα πότε να ζητήσω δανεικά..δεν θα καταδεχομουνα πότε να ζητήσω τσιγάρο αφού καπνίζω θα κανονίζω πάντα να έχω έχω καπνίζω δεν έχω δεν καπνίζω..να επιμένουν σε αυτό και να σκίζονται.
    Έλα που όμως η παροιμια λέει μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλη κουβέντα μην λες..
    Μετά από δύο μήνες σε αυτούς που τα έλεγε από αυτούς ζήτησε λεφτά για το αμάξι του το οποίο είχε χαλάσει...και ο άλλος που έλεγε δεν ζητάω ποτέ τσιγάρα από κανέναν..ακριβώς να ακριβώς την άλλη μέρα ήρθε να μου ζητήσει τσιγάρα..
    Και του λέω τι έγινε ρε μορτι χθες αλλά μας έλεγες.
    Αφού είσαι τόσο νοικοκύρης πωςξεμεινες από τσιγάρα.?
    Ε καλά και εσύ βρήκες ευκαιρία να με καρφώσεις..μου λέει..
    Όχι ρε φίλε λέω ...στα αρχ....θα μου κι όλας..πάρε του λέω και του δίνω ολόκληρο το πακέτο..
    Όλοι οι άνθρωποι εχουμε ανάγκη ο ένας Άπτον άλλον..
    Ποτέ μην λες ποτέ..
    Επαναλαμβάνω σμγια πολλοστή φορά..δεν παρεξηγήθηκα ούτε κακιά κρατάω είναι φίλος και συνάδελφος και το. Αγαπάω το ίδιο με πριν...
    Απλά λίγο με στεναχωριέστε αυτή η κουβέντα γιατι μου φάνηκε σε στυλ μην μου τα φας..
    Οκ το είπα σε εσάς να είστε καλά το έβγαλα από μέσα μου..ποιο πολύ αυτό είχα ανάγκη..
    Καλημερα!

    Μην περιμένεις καθε πράξη που κάνεις ή κάθε κουβέντα που λες να την εισπράξουν όλοι με το ίδιο τρόπο.
    Ο καθένας μας λειτουργεί με τον τρόπο που εχει μάθει και με τα αισθήματα που κουβαλά ..
    Εσυ στεναχωρεθηκες και ηθελες να το βγαλεις απο μέσα σου και μπράβο σου. Πολυ καλά κάνεις !
    Ετσι πρεπει να κάνουμε να τα βγάζουμε απο μεσα μας αρκεί να ειμαστε έτοιμοι να στηρίξουμε την απόφαση μας και να μην επηρεαζομαστε απο τον καθένα τι θα πει.

    Εσυ μπορει να κουβαλάς μια ευαισθησία παραπάνω και να δικαιολογεί ανετα αυτο που αισθανεσαι. Άλλος ομως όταν δεν είναι σαν και εσένα θα το δει διαφορετικά ..
    Μπορει να σου πει ¨φίλε ας προσεχες¨...Αυτό δεν παει να πει οτι όντως φταις ή όντως εισαι λαθος ...

    Ας έρθουν μερικοί στην θεση σου και οχι εσυ στη δικη τους για να σε καταλαβουν. Συνέχισε να είσαι εκει για τους φίλους σου με οτι συνεπάγεται αυτο αφού αυτο θες να κάνεις .
    Και άσε τους άλλους να μάθουν απο εσένα και οχι εσυ απο αυτούς !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα!

    Μην περιμένεις καθε πράξη που κάνεις ή κάθε κουβέντα που λες να την εισπράξουν όλοι με το ίδιο τρόπο.
    Ο καθένας μας λειτουργεί με τον τρόπο που εχει μάθει και με τα αισθήματα που κουβαλά ..
    Εσυ στεναχωρεθηκες και ηθελες να το βγαλεις απο μέσα σου και μπράβο σου. Πολυ καλά κάνεις !
    Ετσι πρεπει να κάνουμε να τα βγάζουμε απο μεσα μας αρκεί να ειμαστε έτοιμοι να στηρίξουμε την απόφαση μας και να μην επηρεαζομαστε απο τον καθένα τι θα πει.

    Εσυ μπορει να κουβαλάς μια ευαισθησία παραπάνω και να δικαιολογεί ανετα αυτο που αισθανεσαι. Άλλος ομως όταν δεν είναι σαν και εσένα θα το δει διαφορετικά ..
    Μπορει να σου πει ¨φίλε ας προσεχες¨...Αυτό δεν παει να πει οτι όντως φταις ή όντως εισαι λαθος ...

    Ας έρθουν μερικοί στην θεση σου και οχι εσυ στη δικη τους για να σε καταλαβουν. Συνέχισε να είσαι εκει για τους φίλους σου με οτι συνεπάγεται αυτο αφού αυτο θες να κάνεις .
    Και άσε τους άλλους να μάθουν απο εσένα και οχι εσυ απο αυτούς !
    Αυτή τη ευαισθησία δεν ξέρεις πόσες φορές έχω προσπαθήσει να την διώξω από πάνω μου...δυστυχώς η ευτυχώς δεν κατάφερα να τη Διωξω..και εγώ καταλαβαίνω ότι είμαι παραπάνω ευαίσθητος και ότι δεν είναι καλό αυτό..αλλά τι να κάνω???τέτοιος είμαι..
    Δεν βαριέσαι εύχομαι υγεία σε όλους...
    Πάντα ελκανω εαυτό που πιστεύω και αισθάνομαι καλώς η κακώς..που για εμένα είναι καλώς..
    Αυτό με χαροποιει..
    Και πάλι όπως είπα πολλές φορές είναι και πάλι φίλος και συνάδελφος δεν έχει αλλάξει κάτι..κακίες δεν κραταω..σε κανέναν όχι μόνο σε αυτον

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. το εχετε δει?
    By hlias1988 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 10-07-2020, 00:32
  2. Εχετε φιλους?
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 35
    Last Post: 08-07-2018, 14:01
  3. ΕΧΕΤΕ ΝΙΩΣΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ??
    By anxious4ever in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 64
    Last Post: 01-08-2016, 09:16
  4. ΕΧΕΤΕ ΖΩΗ???
    By sokolatoxrwma in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 43
    Last Post: 21-10-2011, 16:58
  5. Replies: 97
    Last Post: 22-09-2011, 02:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •