Έχετε δανείσει η έχετε δανειστεί από φίλους/Ες.... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 57
  1. #31
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    1ον πολλες φορές διευκρινησα ότι δεν παρεξηγήθηκα.
    Γιατί μερικοί επιμένουν και το λένε ακόμα δεν ξερω.
    Είπα στεναχωρέθηκα με αυτό που μου είπε αλλά δεν παρεξηγήθηκα..θα μπορούσε να παρεξηγηθη γιατί δεν τον είπα τίποτα προσβλητικό..για το θράσος??
    Άλλο θράσος άλλο θάρρος..και εξήγησα κι όλας τη σχέση μεταξύ μας με παραδείγματα ακριβώς για να δείξω ότι έχουμε το θάρρος ο ένας με τον άλλον.
    Και εγώ θα μπορούσα να παρεξηγηθω με πολλά..αλλά σιγά το πράγμα..αυτά δεν είναι σοβαρά θέματα προς παρεξηγήσει...και ποτέ δεν είπα σε κανένα σημείοοτι ήταν Υποχρεωμενος να με δώσει ούτε τίποτα...
    Όσο για τι ζητιανιά ..ο ζητιάνος τα περνάει χωρίς να τα επιστρέψει ποτέ κάνει ξεκαθαρη τη θέση του απτή αρχή.και οποίος δίνει σε ζητιάνο ούτε τα δίνει για να τα πάρει πίσω ούτε ούτε τίποτα..
    Οπότε άλλο δανεικά άλλο ζητιανιά..
    Ναι έχω δει πολλούς ανθρώπους να λένε δεν θα καταδεχομουνα πότε να ζητήσω δανεικά..δεν θα καταδεχομουνα πότε να ζητήσω τσιγάρο αφού καπνίζω θα κανονίζω πάντα να έχω έχω καπνίζω δεν έχω δεν καπνίζω..να επιμένουν σε αυτό και να σκίζονται.
    Έλα που όμως η παροιμια λέει μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλη κουβέντα μην λες..
    Μετά από δύο μήνες σε αυτούς που τα έλεγε από αυτούς ζήτησε λεφτά για το αμάξι του το οποίο είχε χαλάσει...και ο άλλος που έλεγε δεν ζητάω ποτέ τσιγάρα από κανέναν..ακριβώς να ακριβώς την άλλη μέρα ήρθε να μου ζητήσει τσιγάρα..
    Και του λέω τι έγινε ρε μορτι χθες αλλά μας έλεγες.
    Αφού είσαι τόσο νοικοκύρης πωςξεμεινες από τσιγάρα.?
    Ε καλά και εσύ βρήκες ευκαιρία να με καρφώσεις..μου λέει..
    Όχι ρε φίλε λέω ...στα αρχ....θα μου κι όλας..πάρε του λέω και του δίνω ολόκληρο το πακέτο..
    Όλοι οι άνθρωποι εχουμε ανάγκη ο ένας Άπτον άλλον..
    Ποτέ μην λες ποτέ..
    Επαναλαμβάνω σμγια πολλοστή φορά..δεν παρεξηγήθηκα ούτε κακιά κρατάω είναι φίλος και συνάδελφος και το. Αγαπάω το ίδιο με πριν...
    Απλά λίγο με στεναχωριέστε αυτή η κουβέντα γιατι μου φάνηκε σε στυλ μην μου τα φας..
    Οκ το είπα σε εσάς να είστε καλά το έβγαλα από μέσα μου..ποιο πολύ αυτό είχα ανάγκη..
    Σίγουρα ποτέ μη λες ποτέ.

    Απλως ήθελες απόψεις και είπα τη γνώμη μου. Το θεωρώ πολλές φορές διακινδυνευμενο. Για αυτό αν χρειαστεί μια φορά να δανειστούμε , δηλαδή αν είναι μια κατάσταση που δεν μπορούμε να αποφυγουμε... καλύτερα να προτιμάμε μέλη της οικογένειας μας. Εάν πάλι γίνεται ολοένα κάποιος και δανειζεται λεφτά ή δανείζει πολλές φορές σε κάποιον ή σε κάποιους εκεί υπάρχει θέμα πιστεύω. Από τη πλευρά του δανειζόμενου υπάρχει εξάρτηση και κατάχρηση της γενναιοδωρίας του δανειστή και από τη πλευρά του δανειστή υπάρχει έλλειψη ορίων.εαν γίνεται μόνιμη κατάσταση ο δανεισμός χρημάτων

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Αυτή τη ευαισθησία δεν ξέρεις πόσες φορές έχω προσπαθήσει να την διώξω από πάνω μου...δυστυχώς η ευτυχώς δεν κατάφερα να τη Διωξω..και εγώ καταλαβαίνω ότι είμαι παραπάνω ευαίσθητος και ότι δεν είναι καλό αυτό..αλλά τι να κάνω???τέτοιος είμαι..
    Δεν βαριέσαι εύχομαι υγεία σε όλους...
    Πάντα ελκανω εαυτό που πιστεύω και αισθάνομαι καλώς η κακώς..που για εμένα είναι καλώς..
    Αυτό με χαροποιει..
    Και πάλι όπως είπα πολλές φορές είναι και πάλι φίλος και συνάδελφος δεν έχει αλλάξει κάτι..κακίες δεν κραταω..σε κανέναν όχι μόνο σε αυτον
    Βρηκες ατομο να τα πεις αυτά ....
    Σαν να διαβαζω δικο μου μήνυμα ειναι ...
    Ξερεις τι κλάμα στην κυριολεξία εχω ρίξει γιατί με έπνιγε η αδικία και η εκμετάλλευση που ένοιωθα απο καποιοιυς, αλλα δεν είχα την δύναμη να το παραδεχτώ και να απομακρυνθώ γιατι παρ ολο αυτά τους νοιαζόμουν και ένοιωθα οτι πάλι εγω φταίω?

    Γιατι βρε Γιωργο στο κατω κατω να αλλάξουμε εμεις ?Γιατι να μην μας βλέπουν οι άλλοι και να περνούν λίγο απο αυτη την ευαισθησία?
    Δηλαδη αν πάρουμε εμείς απο την σκληρότητα τους θα ειμαστε καλά ?Ή θα γίνουμε καλύτεροι ανθρωποι?
    οχι φυσικά ....
    Και εγω την έχω πατησει πολλές φόρες ,αλλα να σου πω κατι δεν με νοιάζει πλεον...θα θυμώσω ,θα φωνάξω ,θα βρίσω ...μέχρι εκει όμως ..
    Στο τελος η δικη μου ψυχη όμορφη θα είναι και γεματη !Εμεις κοιμόμαστε τα βράδια ,αυτοι όμως μπορούν?
    Ασε αυτούς που δεν μπορούν να σε καταλαβουν να ζουν με αυτό που θελεουν να κουβαλανε μεσα τους ..

    Μπορεις να αλλάξεις κάποιον που εχει μάθει να είναι κριτής των πάντων ?Να σταματησει να ειναι εγωιστής και να μην βλέπει περαν απο την μύτη του?Να χαιρεται μόνο οταν σε βλέπει να πονάς και να στεναχωριεσαι?
    Αν τα καταφέρεις μπράβο σου ,να είσαι ακομα πιο περηφανος για τον ευατο σου!Πρόσεχε όμως μην παρασυρθείς και αλλάξεις εσυ ...

    Κρατα τα όμορφα και συνέχισε να εισαι φιλος γι αυτους που θες και αξίζουν !
    Να ξερεις οτι είναι πολυ τυχεροί που σε έχουν στην ζωη τους !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Σίγουρα ποτέ μη λες ποτέ.

    Απλως ήθελες απόψεις και είπα τη γνώμη μου. Το θεωρώ πολλές φορές διακινδυνευμενο. Για αυτό αν χρειαστεί μια φορά να δανειστούμε , δηλαδή αν είναι μια κατάσταση που δεν μπορούμε να αποφυγουμε... καλύτερα να προτιμάμε μέλη της οικογένειας μας. Εάν πάλι γίνεται ολοένα κάποιος και δανειζεται λεφτά ή δανείζει πολλές φορές σε κάποιον ή σε κάποιους εκεί υπάρχει θέμα πιστεύω. Από τη πλευρά του δανειζόμενου υπάρχει εξάρτηση και κατάχρηση της γενναιοδωρίας του δανειστή και από τη πλευρά του δανειστή υπάρχει έλλειψη ορίων.εαν γίνεται μόνιμη κατάσταση ο δανεισμός χρημάτων
    Καλά για μόνιμη κατάσταση δεν το συζητάμε καν..
    Και αυτός που δανείζεται μόνιμα σίγουρα το έχει κάνει σύστημα και σίγουρα δεν είναι νοικοκύρης..
    Εγώ μιλάω για ελάχιστες φορές και σπανίως που δεν μπορούμε να αποφύγουμε..μια δυο τρεις φορές τον χρόνο..όταν γίνεται σύστημα σιγουρα δεν είναι καλό για κανέναν..

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Βρηκες ατομο να τα πεις αυτά ....
    Σαν να διαβαζω δικο μου μήνυμα ειναι ...
    Ξερεις τι κλάμα στην κυριολεξία εχω ρίξει γιατί με έπνιγε η αδικία και η εκμετάλλευση που ένοιωθα απο καποιοιυς, αλλα δεν είχα την δύναμη να το παραδεχτώ και να απομακρυνθώ γιατι παρ ολο αυτά τους νοιαζόμουν και ένοιωθα οτι πάλι εγω φταίω?


    Γιατι βρε Γιωργο στο κατω κατω να αλλάξουμε εμεις ?Γιατι να μην μας βλέπουν οι άλλοι και να περνούν λίγο απο αυτη την ευαισθησία?
    Δηλαδη αν πάρουμε εμείς απο την σκληρότητα τους θα ειμαστε καλά ?Ή θα γίνουμε καλύτεροι ανθρωποι?
    οχι φυσικά ....
    Και εγω την έχω πατησει πολλές φόρες ,αλλα να σου πω κατι δεν με νοιάζει πλεον...θα θυμώσω ,θα φωνάξω ,θα βρίσω ...μέχρι εκει όμως ..
    Στο τελος η δικη μου ψυχη όμορφη θα είναι και γεματη !Εμεις κοιμόμαστε τα βράδια ,αυτοι όμως μπορούν?
    Ασε αυτούς που δεν μπορούν να σε καταλαβουν να ζουν με αυτό που θελεουν να κουβαλανε μεσα τους ..

    Μπορεις να αλλάξεις κάποιον που εχει μάθει να είναι κριτής των πάντων ?Να σταματησει να ειναι εγωιστής και να μην βλέπει περαν απο την μύτη του?Να χαιρεται μόνο οταν σε βλέπει να πονάς και να στεναχωριεσαι?
    Αν τα καταφέρεις μπράβο σου ,να είσαι ακομα πιο περηφανος για τον ευατο σου!Πρόσεχε όμως μην παρασυρθείς και αλλάξεις εσυ ...

    Κρατα τα όμορφα και συνέχισε να εισαι φιλος γι αυτους που θες και αξίζουν !
    Να ξερεις οτι είναι πολυ τυχεροί που σε έχουν στην ζωη τους !
    Κοίτα να δεις..αισθάνομαι οτι πίσω απτό πλήκτρολογιο μου γράφει ο εαυτός μου..
    Και αυτό το έχω πει και το λέω στον εαυτό μου..γιατί να αλλάξω???αφού αισθάνομαι υπέροχα με αυτό το συναίσθημα..ότι βοηθάω όταν μπορώ..και όσο μπορώ.
    Αισθάνομαι υπέροχα που είμαι υπεράνω χρημάτων..
    Αισθάνομαι υπέροχα που έμαθα να μην επενδύω ποτέ στο χρήμα αλλά στης ανθρώπινες σχέσεις και στα συναισθήματα..
    Αλλά καμία φορά ρε συ θυμώνω με τον εαυτό μου.
    Αυτό είναι όλο..η μόνη μου διαφορά με εσένα ότι εγώ δεν έχω κλάψει για αυτό το λόγο..λόγο ανδρικής υπερηφάνειας..
    Και πολλές φορές έχω πει επισεις όπως εσύ γιατί η άλλη να μην περνούν πχ παράδειγμα ότι τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία..αλλά οι πράξεις οι κινήσεις..οι ανθρωπιά..
    Δεν μπορώ να σου περιγράψω πόση εντύπωση μου κάνει που λέμε ολόιδια πράγματά..

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Κοίτα να δεις..αισθάνομαι οτι πίσω απτό πλήκτρολογιο μου γράφει ο εαυτός μου..
    Και αυτό το έχω πει και το λέω στον εαυτό μου..γιατί να αλλάξω???αφού αισθάνομαι υπέροχα με αυτό το συναίσθημα..ότι βοηθάω όταν μπορώ..και όσο μπορώ.
    Αισθάνομαι υπέροχα που είμαι υπεράνω χρημάτων..
    Αισθάνομαι υπέροχα που έμαθα να μην επενδύω ποτέ στο χρήμα αλλά στης ανθρώπινες σχέσεις και στα συναισθήματα..
    Αλλά καμία φορά ρε συ θυμώνω με τον εαυτό μου.
    Αυτό είναι όλο..η μόνη μου διαφορά με εσένα ότι εγώ δεν έχω κλάψει για αυτό το λόγο..λόγο ανδρικής υπερηφάνειας..
    Και πολλές φορές έχω πει επισεις όπως εσύ γιατί η άλλη να μην περνούν πχ παράδειγμα ότι τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία..αλλά οι πράξεις οι κινήσεις..οι ανθρωπιά..
    Δεν μπορώ να σου περιγράψω πόση εντύπωση μου κάνει που λέμε ολόιδια πράγματά..
    Και ποιος σου ειπε βρε Γιώργο ότι οποίος άντρας κλαίει χάνει τον αντρισμο του?
    Δυστυχως το συναντάω ακομα και σήμερα να λένε κάποιοι γονεις στο παιδί τους ...άντρας εισαι εσύ ?γιατί κλαις?
    Κατι τέτοιες αντιλήψεις έχουν φτάσει ορισμένους σε πολυ ασχημες ψυχολογικές καταστάσεις δυστηχως ....τους κάνουν να νοιώθουν ενοχες και υπεύθυνους για οτι τους συμβαίνει ...

    Ενταξει εμεις οι γυναίκες θέλουμε να βλέπουμε τον άντρα που έχουμε δίπλα μας με όλη την σημασια της λέξης ,βράχο σε ολα του, αλλά όταν λυγίσει κάποια στιγμη αυτό δεν τον μειώνει καθόλου.

    Μην το βλέπεις ετσι ,αρκεί να εξωτερικευεις τα συναισθήματα σου όταν αυτά νοιώθεις οτι σε πνίγουν ...μην τα κρατάς και άσε όλους τους άλλους να λένε το ποιηματάκι που μόνο αυτό έχουν μάθει...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Και ποιος σου ειπε βρε Γιώργο ότι οποίος άντρας κλαίει χάνει τον αντρισμο του?
    Δυστυχως το συναντάω ακομα και σήμερα να λένε κάποιοι γονεις στο παιδί τους ...άντρας εισαι εσύ ?γιατί κλαις?
    Κατι τέτοιες αντιλήψεις έχουν φτάσει ορισμένους σε πολυ ασχημες ψυχολογικές καταστάσεις δυστηχως ....τους κάνουν να νοιώθουν ενοχες και υπεύθυνους για οτι τους συμβαίνει ...

    Ενταξει εμεις οι γυναίκες θέλουμε να βλέπουμε τον άντρα που έχουμε δίπλα μας με όλη την σημασια της λέξης ,βράχο σε ολα του, αλλά όταν λυγίσει κάποια στιγμη αυτό δεν τον μειώνει καθόλου.

    Μην το βλέπεις ετσι ,αρκεί να εξωτερικευεις τα συναισθήματα σου όταν αυτά νοιώθεις οτι σε πνίγουν ...μην τα κρατάς και άσε όλους τους άλλους να λένε το ποιηματάκι που μόνο αυτό έχουν μάθει...
    Κλαιω για πολύ σοβαρότερα θέματα...όχι γιατί κάποιοι με πλήγωσαν δεν θα τους κάνω και τι χάρη..ε τώρα το βλέπω και κάπως έτσι..
    Έπειτα το βλέπω και για ψιλού πήδημα..
    Έχω κλάψει για πάλι μου καψούρα μήνες..
    Και μετά είπα στον εαυτό μου τελικά δεν άξιζε..
    Αυτό ήταν πάρα πολύ σοβαρός λόγος..γιατί είχα χάσει τη γη κάτω απτά πόδια μου..
    Είχα κλάψει στο θάνατο του πατέρα μου πριν 5 χρόνια.
    Δηλαδή σε σοβαρές καταστάσεις..

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Κλαιω για πολύ σοβαρότερα θέματα...όχι γιατί κάποιοι με πλήγωσαν δεν θα τους κάνω και τι χάρη..ε τώρα το βλέπω και κάπως έτσι..
    Έπειτα το βλέπω και για ψιλού πήδημα..
    Έχω κλάψει για πάλι μου καψούρα μήνες..
    Και μετά είπα στον εαυτό μου τελικά δεν άξιζε..
    Αυτό ήταν πάρα πολύ σοβαρός λόγος..γιατί είχα χάσει τη γη κάτω απτά πόδια μου..
    Είχα κλάψει στο θάνατο του πατέρα μου πριν 5 χρόνια.
    Δηλαδή σε σοβαρές καταστάσεις..
    Αυτό εννοείται ότι ένας άντρας κλαιει για πολύ σοβαρότερα θέματα ..

    Αυτό "το τελικά δεν άξιζε "σε κάνει να κλαίς ακόμα περισσότερο να το ξέρεις ..

    Τελοσπαντων ..πάει το θέμα σου...αποσυντονιστηκε τελείως ..

    Κράτα μόνο τα καλά και το πώς αισθάνεσαι !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αυτό εννοείται ότι ένας άντρας κλαιει για πολύ σοβαρότερα θέματα ..

    Αυτό "το τελικά δεν άξιζε "σε κάνει να κλαίς ακόμα περισσότερο να το ξέρεις ..

    Τελοσπαντων ..πάει το θέμα σου...αποσυντονιστηκε τελείως ..

    Κράτα μόνο τα καλά και το πώς αισθάνεσαι !
    Ναι όντως..γιατί ανακαλύπτεις ξαφνικά ότι δεν είναι αυτό που πίστευες και ότι σε πούλησε με το χειρότερο δυνατό τρόπο και μάλιστα το ευχαριστήθηκε κι όλας.
    Λες και της έκανες κάτι κακό και σε εκδικητε..
    Δεν πειράζει για το θέμα..της απόψεις που ήθελα της άκουσα και τελείωσε...και πιο πολυ απλά ήθελα να το βγάλω από μέσα μου..ευτυχως μου πέρασε κι όλας.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Ναι όντως..γιατί ανακαλύπτεις ξαφνικά ότι δεν είναι αυτό που πίστευες και ότι σε πούλησε με το χειρότερο δυνατό τρόπο και μάλιστα το ευχαριστήθηκε κι όλας.
    Λες και της έκανες κάτι κακό και σε εκδικητε..

    Δεν πειράζει για το θέμα..της απόψεις που ήθελα της άκουσα και τελείωσε...και πιο πολυ απλά ήθελα να το βγάλω από μέσα μου..ευτυχως μου πέρασε κι όλας.

    Ενταξει τι αλλο να πω ¨αδελφη ψυχή ¨πλήρη ταυτιση...
    Τελικα δεν είμαι η μόνη εξωγήινη εδω μέσα ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ενταξει τι αλλο να πω ¨αδελφη ψυχή ¨πλήρη ταυτιση...
    Τελικα δεν είμαι η μόνη εξωγήινη εδω μέσα ....
    Όχι είμαι και εγώ...
    Ε.Τ ο εξωγήινος.. χαχαχχαχα

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Βασικά είναι αυτό που είπα απτην αρχή..είναι όπως το βλέπει ο καθένας..για εμένα προσωπικά δεν είναι καθόλου κακό να δανείζω αλλά και να δανείζομαι..
    Για κάποιους είναι ντροπή σεβαστό για κάποιους άλλους πάλι κακό..και πάλι σεβαστό...
    Όπως είπα και στην αρχή του θέματος..δεν τον παρεξηγώ...ούτε και κακια κρατάω.. αλίμονο..
    Απλά με πείραξε αυτό..αρκεί να μην ξεχαστούν .
    Αυτό σημενει καθαρά..ξέρεις μην μου τα φας..
    Όσο για τη συνήθεια που είπε..αν του ξανά ζητούσα μπορούσε να πει..αυτή τη φορά δεν έχω(γιατί απλούστατα βλέπει ότι του ζητάει για δεύτερη φορά παράδειγμα)
    Δεν μιλησα μόνο για φίλους..και στο τίτλο του θέματος αλλά και στο θέμα λέω φίλοι συνάδελφοι γνωστοί.
    Τώρα όσο αφορά το ερώτημα γιατί όχι από κολλητό και ναι από συνάδελφο θα σας πω..
    Πριν κάνα δυο εβδομάδες είχαμε συζητήσει γενικότερα περί χρημάτων..ένας τρίτος συνάδελφος άνοιξε την συζήτηση και γυρνάω στο τρίτο συναλφω και του λέω άσε ρε δ......η όλοι έτσι είμαστε..με μισθό τον 550€ το μήνα όλοι δύσκολα τα βγάζουμε πέρα..αλλά δεν βαριέσαι υγεια..
    Και μετά με πιάνει με λέει όταν ειμασταν μόνοι ο συνάδελφος που ζήτησα δανεικά.και μου λέει Γιώργο άμα δεν έχεις σου δίνω ρε φίλε ..γιατί άκουσα πάνω στη συζήτηση που είχαμε να λες ότι και εσύ δύσκολα τα βγάζεις πέρα..μην στεναχωριέσαι άμα χρειάζεσαι μπορώ αν σου δανεισω εγώ...αλλά τοτες δεν χρειαζομουμ είχα ίσα ίσα είχα αλλά είχα..
    Ε χθες που όντως χρειαζομουνα αυτόν θυμήθηκα και γι'αυτό πήρα το θάρρος και είπα λέω αν έχει το παιδί θα με δώσει..γιατί αυτός μου έδωσε το θάρρος να με δανείσει εάν σε περίπτωση δεν θα έχω..
    Και πάλι λέω τον αγαπώ το ίδιο με πριν δεν έχει αλλάξει κάτι..και εάν ποτέ χρειαστη δανεικά και μου ζητήσει θα του δώσω..
    Θα μπορούσε απλούστατα να μου πει ρ εσύ Γιώργο δεν έχω..οκ σεβαστό..

    .
    κατσε βρε γιωργο, συζηταμε τοσες ωρες αν καλως ζητησες, κακως ζητησες κλπ και μετα απο τοσες ωρες που συζητας για παραδειγματα που ειχες οταν δανειζες εσυ και αλλα ασχετα παραδειγματα, μας λες οτι ο συγκεκριμενος σου ειχε προτεινει να σου δανεισει οταν παραπονεθηκες οτι δεν σου φτανουν;;;; γιατι δεν το λες απ την αρχη οτι μονος του το προτεινε, αν ισχυει;
    μα αν εγινε ετσι, μπορουσες να του το θυμισεις και να του πεις "εγω πηρα το θαρρος να δανειστω γιατι μονος σου μου το προτεινες, ενω βλεπω οτι τελικα δεν με εμπιστευεσαι"...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κατσε βρε γιωργο, συζηταμε τοσες ωρες αν καλως ζητησες, κακως ζητησες κλπ και μετα απο τοσες ωρες που συζητας για παραδειγματα που ειχες οταν δανειζες εσυ και αλλα ασχετα παραδειγματα, μας λες οτι ο συγκεκριμενος σου ειχε προτεινει να σου δανεισει οταν παραπονεθηκες οτι δεν σου φτανουν;;;; γιατι δεν το λες απ την αρχη οτι μονος του το προτεινε, αν ισχυει;
    μα αν εγινε ετσι, μπορουσες να του το θυμισεις και να του πεις "εγω πηρα το θαρρος να δανειστω γιατι μονος σου μου το προτεινες, ενω βλεπω οτι τελικα δεν με εμπιστευεσαι"...
    Άμα αφού το είπα αλλά πέρασε στο ντουκου..
    Ναι δεν τι έγραψα έχεις δίκιο μετά το εγραψα..το θεώρησα αυτονόητο ότι για να φτάσουμε στο σημείο να ζητήσουμε από κάποιον λεφτά άρα τον έχουμε θάρρος και του ζητάμε δεν ζητάμε απτό πρώτο τυχόντα..
    Μετά το εγραψα..αλλά πάλι δεν έπιασε τόπο..
    Ναι θα μπορούσα να τον πω ναι ρε φίλε αφού εσύ με είχες πει ότι αν θα χρειαστώ ποτέ να σου ζητήσω..
    Αλλά δεν του το είπα γιατί εκείνη την ώρα πληγώθηκαν πολύ απτην απαντήσει του και δεν ήθελα να το συνεχίσω άλλο.ηταν μια απάντηση που δεν την περίμενα..βρέθηκα προ εκπλήξεων..
    Αν με ρωτούσε πότε θα μου τα δώσεις θα ήταν πολύ λογικό εννοείτε..όταν δανείζουμε ρωτάμε για να ξέρουμε όλα τα δίκια θα είχε..άσχετα αν εγώ δεν ρωτάω ούτε αυτό ..αλλά οκ θα είχε δίκιο το παιδί.
    Αλλά άλλο το πότε θα μου τα επιστρέψεις και άλλο αρκεί να μην ξεχαστουνε...και αρκεί να μην γίνει συνήθεια..
    Όπως είπα και το άλλο περιστατικό ότι υπήρχε και η σκέψη να διώξουν αυτόν για να με βάλουν στη θέση του.
    Εγώ. Όταν το κατάλαβα μίλησα στον εργολάβο και είπα αν σε περίπτωση διώξετε τον τάδε για να βάλετε εμένα στη θέση του τοτες και εγώ την ίδια μέρα θα παρετηθω.
    Και έτσι τον κρατήσανε..ούτε και εγω δεν ημουν υποχρεωμένος να το κάνω αλλά το έκανα..
    Και αυτό πάλι δεν θα το έλεγα γιατί δεν μου αρέσουν να τα λέω δεν είναι σωστό..απλά τώρα το λέω επειδή υπάρχει η ανωνυμία ούτε σι άλλος..

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πρόσεξε τότε Γιώργο το πως αξιολογείς τους ανθρώπους. Άλλο το "θέλω εγώ να βοηθάω τον κόσμο κι έχω καλή καρδιά" κι άλλο το "με πιάνουνε κορόιδο και πληγώνομαι".

    Καλό είναι να προστατεύουμε και τον εαυτό μας λίγο, ε;

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Πρόσεξε τότε Γιώργο το πως αξιολογείς τους ανθρώπους. Άλλο το "θέλω εγώ να βοηθάω τον κόσμο κι έχω καλή καρδιά" κι άλλο το "με πιάνουνε κορόιδο και πληγώνομαι".

    Καλό είναι να προστατεύουμε και τον εαυτό μας λίγο, ε;
    Σε αυτό έχεις δίκιο...συνήθως ξέρω να αξιολογώ πολύ σωστά τους ανθρωπους..πολυ λίγες φορές πέφτω έξω.ε αυτό ήταν μια απτής πολύ λίγες φορές..
    Αλλά και πάλι είναι καλό παιδί και τον αγαπάω..
    Απλά τώρα κάτι μπορεί να τον έπιασε και αντέδρασε έτσι ποιος τον ξέρει..
    Εντάξει δεν μπορώ να πω ότι έχω και πιαστεί κορόιδο σιγά δεν με έκανε και τίποτα το παιδί προς θεού..
    Ούτε και εγώ είπα ότι με έκανε κάτι..απλά είπε μια κουβέντα που εμένα με πείραξε.μου έπεσε βαρύ στο στομάχι και δυσκολεύτηκα να το χωνέψω..
    Και δεν άντεξα και ήθελα να το μοιραστώ..

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Σε αυτό έχεις δίκιο...συνήθως ξέρω να αξιολογώ πολύ σωστά τους ανθρωπους..πολυ λίγες φορές πέφτω έξω.ε αυτό ήταν μια απτής πολύ λίγες φορές..
    Αλλά και πάλι είναι καλό παιδί και τον αγαπάω..
    Απλά τώρα κάτι μπορεί να τον έπιασε και αντέδρασε έτσι ποιος τον ξέρει..
    Εντάξει δεν μπορώ να πω ότι έχω και πιαστεί κορόιδο σιγά δεν με έκανε και τίποτα το παιδί προς θεού..
    Ούτε και εγώ είπα ότι με έκανε κάτι..απλά είπε μια κουβέντα που εμένα με πείραξε.μου έπεσε βαρύ στο στομάχι και δυσκολεύτηκα να το χωνέψω..
    Και δεν άντεξα και ήθελα να το μοιραστώ..
    Ούτε κοροιδο πιαστικες ,ούτε τίποτα στην προκειμένη περίπτωση ..

    Από τι να προστατευτείς?
    Από την παραπάνω ευαισθησία σου?
    Ειπαμε στην συγκεκριμένη περίπτωση σου έδωσε ο άλλος το ελεύθερο και εσύ έπραξες ανάλογα.
    Τώρα αν το μετάνιωσε και σου μίλησε έτσι δικό του πρόβλημα όχι δικό σου.

    Αν δεν θέλω να βοηθήσω κάποιον δεν ανοίγω το στόμα μου και το λέω μόνο για να φανώ ..
    Όταν το λέω το εννοώ....και στο κάτω κάτω όταν εγώ ο ίδιος προσφέρομαι πρέπει να έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι μπορεί να εξαπατηθω ...
    Ας αναλάβω την ευθύνη που μου ανάλογη και όχι να προσβαλω τον άλλων που στην συγκεκριμένη περίπτωση για να σου ζητάει δανεικά δεν είναι και στα καλύτερα του..
    Δεν ξέρω εγώ κάποιον που αναγκάζεται να ζητήσει δανεικά και να πετάει στα σύννεφα...

    Αν δεν θέλω να δανείζω λέω ευθέως ότι δεν το κάνω..
    Για εμενα είναι πιο ντομπρο κάποιος να μου πει ,φίλε δεν μπαινω σε τέτοιες διαδικασίες παρά αυτό που έκανε ..

    Κανένας μας δεν πιάνεται κορόιδο ειδικά στις ηλικίες που είμαστε ...Δεν ειμαστε παιδάκια....
    Πρατουμε αναλογα με τα λεγόμενά και τις πράξεις του ανθρώπου που έχουμε απέναντι μας !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. το εχετε δει?
    By hlias1988 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 09-07-2020, 23:32
  2. Εχετε φιλους?
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 35
    Last Post: 08-07-2018, 13:01
  3. ΕΧΕΤΕ ΝΙΩΣΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ??
    By anxious4ever in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 64
    Last Post: 01-08-2016, 08:16
  4. ΕΧΕΤΕ ΖΩΗ???
    By sokolatoxrwma in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 43
    Last Post: 21-10-2011, 15:58
  5. Replies: 97
    Last Post: 22-09-2011, 01:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •