Έχετε δανείσει η έχετε δανειστεί από φίλους/Ες....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 57
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591

    Έχετε δανείσει η έχετε δανειστεί από φίλους/Ες....

    Καλησπέρα σε ολους/Ες..έχω καιρό να μπω στο φόρουμ είπα να μπω τώρα και να μοιραστώ μια εμπειρία μου με έναν συνάδελφο που τον θεωρώ και φίλο.
    Έχει να κάνει με το τίτλο του θέματος..
    Κατά καιρούς έχω δανείσει και έχω δανειστεί σε παλιότερες δουλειές μου χρήματα αλλά και σε φίλους έχω δανείσει και έχω δανειστεί...δεν το θεωρώ κακό να δανείζω και μου αρέσει και πολύ γιατί θεωρώ ότι βοηθάω έναν συνάνθρωπό μου σε μια δυσκολη στιγμή.και γενικότερα πιστεύω ότι όλοι οι άνθρωποι έχουμε ανάγκη Άπτον συνάνθρωπό μας..είτε μας αρέσει είτε όχι..
    Σήμερα λοιπόν πήρα τηλέφωνο έναν συνάδελφο μου και του ζήτησα 50€ δανεικά...και τον είπα όταν πληρωθούμε θα του τα επιστρέψω 5/11.εαν έχει φυσικά και μπορεί να μου δώσει...δεν μου είπε όχι να ναι καλά..αλλά θα προτιμουσα να μου έλεγε ότι δεν έχει και ότι δεν μπορεί..μου λέει να σου δώσω με την προϋπόθεση 1ον ότι δεν θα τα ξεχάσεις ...
    Και 2ον δεν θα το κάνεις συνήθεια..
    Και του απαντάω όχι φίλε μου να Σάι καλα..τελικά άλλαξα γνώμη θα ζητήσω απτον κολλιτο μου(πράγμα το οποίο και έκανα και με τη μία χωρίς κουβέντα μου έδωσε)
    Όλα αυτά δεν θα γράφω ούτε γιατί κρατάω κακό στον συνάδελφο και φίλο μου προς θεού και πάλι τον αγαπάω το ίδιο με πριν..απλα τα γράφω γιατι στεναχωρέθηκα πολύ και θέλω με κάποιον να το μυραστω..ναι στεναχωρέθηκα αλλά δεν παρεξηγήθηκα ούτε και κακια δεν κρατάω..
    Αυτό που μου είπε ότι θα σου δώσω με την προϋπόθεση ότι δεν θα το ξεχάσεις....ήταν σαν να μου είπε μην μου τα φας...πως είναι δυνατόν να ξεχάσω το χρέος μου και μάλιστα τι στιγμή που δουλεύουμε κάθε μέρα μαζί??
    Άρα σαν να με λέει μην μου τα φας..(προσβολή)
    Επίσης δεν έχω ξανά ακούσει πιο ηλίθια θεωρία από αυτήν του μην σου γίνει συνήθεια..
    Οι άνθρωποι καλώς η κακώς δανειζόμαστε όταν έχουμε ανάγκη και δεν έχουμε τα χρήματα να καλύψουμε αυτή την ανάγκη..άρα κάθε άλλο παρά ευχαριστώ είναι για να μας γίνει και συνήθεια..
    Θέλω να πω ότι δεν είναι και μια ευχάριστη διαδικασία η γεγονός για να θέλουμε να το επαναλάβουμε...
    Δεν θυμάμαι να δάνεισα ποτέ μου λεφτά σε συνάδελφο και να του είπα τα παρακάτω..μην τα ξεχάσεις ...
    Μην μου τα φας...μην σου γίνει συνήθεια..
    Πότε θα μου τα επιστρέψεις??(που αυτό είναι και μια λογική ερώτηση οκ)
    Τι τα θέλεις??(αλλη ηλίθια ερώτηση..)
    Όσες φορές δάνεισα σε φίλους και συναδέλφους πάντα μα πάντα τους έλεγα μην στεναχωριέσαι οπότε θα έχεις μου τα δίνεις...ποτέ δεν θα έφερνα κάποιον σε ακόμα πιο δυσκολη και δυσάρεστη θέση με αυτές της ανόητες διευκρινήσεις και ερωτήματα...
    Τι γνώμη έχετε πάνω σε αυτά τα θέματα??
    Θα λέγατε σε κάποιον φίλο η συνάδελφο αυτά εδώ??
    Μη Σου γίνει συνήθεια η μην τα ξεχάσεις..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Πόσο καιρό τον ξέρεις; Σου έχει ξαναδώσει ή εσύ σε αυτόν;

    Να ξέρεις ότι δεν δανείζουν όλοι και δεν εμπιστευονται όλοι εύκολα κάποιον. Αυτό δεν έχει να κάνει με σένα αλλά με αυτούς. Εννοώ μη το παίρνεις προσωπικά. Μπορεί γενικά σαν άνθρωπος να είναι έτσι και όχι επειδή έχει κάποια αρνητική εικόνα για σένα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Πόσο καιρό τον ξέρεις; Σου έχει ξαναδώσει ή εσύ σε αυτόν;

    Να ξέρεις ότι δεν δανείζουν όλοι και δεν εμπιστευονται όλοι εύκολα κάποιον. Αυτό δεν έχει να κάνει με σένα αλλά με αυτούς. Εννοώ μη το παίρνεις προσωπικά. Μπορεί γενικά σαν άνθρωπος να είναι έτσι και όχι επειδή έχει κάποια αρνητική εικόνα για σένα.
    Ένα χρόνο τον ξέρω..
    Όχι δεν έχουμε δανείζει ο ένας τον άλλον χρήματα αλλά έχουμε κεράσει ο ένας τον άλλον..και έχουμε βγει και για καφέ...
    Το ξέρω ότι δεν έχει αρνητική εικόνα για εμένα..
    Όπως και εγώ δεν έχω αρνητική εικόνα για εκείνον είναι καλό παιδί αλλά τώρα αυτό πως του ήρθε και το είπε δεν ξέρω..
    Φίλε μου έχω δανείσει σε συνάδελφο παλιότερα χρήματα που τον ήξερα πολύ ελάχιστο καιρό..κάτι μήνες μόνο..
    Και τον του έδωσα τα χρήματα λίγα βέβαια που μου ζήτησε..
    Είπα μέσα μου αν μου τα φάει έχασα 30€
    Αν μου τα επιστρέψει κέρδισα έναν φίλο..
    Δηλαδή γνωρίζοντας ότι ρισκάρω...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Δεν σκέφτονται όμως όλοι έτσι.. Αυτό θεωρώ είναι καλό να γίνεται με άτομα που έχεις δανείσει αλλά και δανειστεί έτσι ώστε να μη υπάρξουν παρεξηγήσεις. Είναι ρίσκο κάθε φορά να ζητάς από καινούργιο πρόσωπο. Δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει και τι θα πει. Για να μην ξανά βάλεις τον εαυτό σου σε αυτή την δοκιμασία, καλυτερα να ζητάς από τα ίδια άτομα. Αυτοί ξέρουν ότι όντως τα επιστρέφεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δεν σκέφτονται όμως όλοι έτσι.. Αυτό θεωρώ είναι καλό να γίνεται με άτομα που έχεις δανείσει αλλά και δανειστεί έτσι ώστε να μη υπάρξουν παρεξηγήσεις. Είναι ρίσκο κάθε φορά να ζητάς από καινούργιο πρόσωπο. Δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει και τι θα πει. Για να μην ξανά βάλεις τον εαυτό σου σε αυτή την δοκιμασία, καλυτερα να ζητάς από τα ίδια άτομα. Αυτοί ξέρουν ότι όντως τα επιστρέφεις.



    Και εγώ αυτό σκέφτηκα από δω και πέρα έτσι θα κάνω..
    Τι να κάνουμε ..όπως λες και εσύ και δίκιο έχεις δεν σκέφτονται όλοι το ίδιο.
    Δυστυχώς..απλά Άπτον συγκεκριμένο δεν περίμενα τέτοια αντιμετώπιση..
    Εντάξει είπε το παιδί να σου δώσω..αλλά είπε και τα παρακάτω..δεν βαριέσαι δεν πειράζει υγεία..
    Ευτυχώς δεν επιτρεπο στον εαυτό μου να λέω αυτά σε ανθρώπους που μου ζητάνε δανεικά..και ελπίζω να μη. Φτάσω και πότε να πω στον άλλον ..τι τα θέλεις,??
    Πότε θα τα επιστρέψεις??
    Μην Τα ξεχάσεις...
    Μην σου γίνει συνήθεια...κτλ κτλ..
    Το θεωρώ κατοτεροτητα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Location
    Athens
    Posts
    145
    λοιπόν, κατά καιρούς μου έχουν φάει χρήματα - ευτυχώς όχι μεγάλα ποσά - ακόμα και άτομα με τα οποία έκανα παρέα σχεδόν καθημερινά ή ήμαστε συνεργάτες. Και σε εποχές όπου τα οικονομικά μου δεν ήταν καθόλου ανθηρά και το ήξεραν.
    το μόνιμο ποιηματάκι τους ήταν "α, την άλλη βδομάδα που πληρώνομαι θα σου τα επιστρέψω", "σε δυο βδομάδες πιάνω δουλειά, θα σου τα επιστρέψω" κ.ο.κ.
    Από τότε έχω γίνει εξαιρετικά καχύποπτος όταν τίθεται θέμα να δανείσω χρήματα ή πράγματα.
    Μήπως αυτός που σου λέει "Μη Σου γίνει συνήθεια η μην τα ξεχάσεις" την έχει πατήσει στο παρελθόν;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by StephenG View Post
    λοιπόν, κατά καιρούς μου έχουν φάει χρήματα - ευτυχώς όχι μεγάλα ποσά - ακόμα και άτομα με τα οποία έκανα παρέα σχεδόν καθημερινά ή ήμαστε συνεργάτες. Και σε εποχές όπου τα οικονομικά μου δεν ήταν καθόλου ανθηρά και το ήξεραν.
    το μόνιμο ποιηματάκι τους ήταν "α, την άλλη βδομάδα που πληρώνομαι θα σου τα επιστρέψω", "σε δυο βδομάδες πιάνω δουλειά, θα σου τα επιστρέψω" κ.ο.κ.
    Από τότε έχω γίνει εξαιρετικά καχύποπτος όταν τίθεται θέμα να δανείσω χρήματα ή πράγματα.
    Μήπως αυτός που σου λέει "Μη Σου γίνει συνήθεια η μην τα ξεχάσεις" την έχει πατήσει στο παρελθόν;
    Δεν ξέρω..πιθανόν...αλλά αν είναι έτσι και από εμένα φάγανε λεφτά και μάλιστα άνθρωπος υπερανου υποψίας..με της δραχμές μου έφαγε 75.000 δρχ.
    Το 2001 ..για την εποχή αρκετά λεφτά ...
    Από τοτες δεν δανείζω μεγάλα ποσά...
    Δανείζω αλλά όχι μεγάλα ποσά..πάνω από 50 το πολύ πάνω από 70€ δεν δανείζω σε κανέναν με εξαίρεση δύο τρεια άτομα τα οποία και εκείνα μου δανείζουν μεγάλα ποσά...και ούτε με πείραξε το ότι ήταν καχύποπτος και αυτό το καταλαβενω..
    Απλά αυτή την κουβέντα εγώ δεν θα την έλεγα ποτέ δε έναν άνθρωπο ...αρκεί να μην ξεχαστούν..θα προτιμούσα να τον έλεγα..φίλε μακάρι να είχα να σε έδινα..αλλά βλέπεις αυτό το μήνα έμεινα και εγώ πανί με πανί..
    Οπότε Συγγνωμη αλλά δεν έχω..
    Παρά να του πω οκ. Θα σου δώσω αλλά αρκεί να μην ξεχαστεί..πως θα ξεχαστεί μικρό παιδί είμαι??
    Αφού κάθε μέρα μαζί είμαστε βλεπομαστε και πολλές φορές δουλεύουμε και μαζί..
    Σίγουρα όλοι μας έχουμε φάει φέσια από γνωστούς συναδέλφους φίλους φίλες κτλ...
    Αλλά σε κάθε περίπτωση δεν θα έλεγα αυτή τη κουβέντα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εγώ πάλι αυτό με τα δανεικά δεν το έχω τόσο ίσωμα. Αν ζητήσω -που συμβαίνει εξαιρετικά σπάνια- μπορεί να ζητήσω σε κάποιους πραγματικά στενούς φίλους, αλλά όχι σε κάποιον που απλά κάνουμε παρέα, έχουμε πιεί 2 καφέδες μαζί ή τον ξέρω από τη δουλειά. Δεν μπορείς να ξέρεις πως σκέφτεται ο άλλος και σε τι φάση είναι και δεν το έχουν όλοι τόσο εύκολο να δανείζουν, οπότε γιατί να τον φέρω τον άλλον σε δύσκολη θέση;

    Επίσης μου έχει συμβεί και εμένα να δανείσω πολλές φορές και να πάνε δανεικά κι αγύριστα ή να το κάνω με ψιλοκρύα καρδιά και όταν έχω οικειότητα με τον άλλον επίσης το έχω κάνει να του πω "Φίλε, μη ξεχαστείς και μου τα αργήσεις κι επίσης δεν πιστεύω να τα θες για να πας να τα χαλάσεις στο στοίχημα σα μαλάκας;" Διότι όταν είμαστε όλοι αρκετά άνετοι, δανείζουμε και πιο εύκολα, αλλά όταν είναι οι εποχές δύσκολες, μπορεί να στερηθώ κάτι που δεν είναι απολύτως απαραίτητο για να στηρίξω ένα φίλο, αλλά όχι να στερηθώ κάτι για να πάει ο άλλος να ξοδεύει τα λεφτά μαλακισμένα. Και συνήθως όσοι ξοδεύουν σε μαλακίες, πάνε και πίσω στις υποχρεώσεις τους οπότε όταν πιάσουν μισθό ή λεφτά από αλλού, αυτά πάνε είτε σε νέα άσκοπα έξοδα είτε στις υποχρεώσεις και στα επιστρέφουν του αγίου ποτέ.

    Παλιότερα που τα πράγματα ήταν καλύτερα, μου την έσπαγε η νοοτροπία μερικών που τα αργούσαν ή έπρεπε να τους κυνηγάς για να στα επιστρέψουν ή δεν τα έπαιρνες πίσω ποτέ. Τώρα που ζορίζομαι περισσότερο οικονομικά όπως όλοι, εκτός του ότι μου την σπάει η νοοτροπία, είναι και πρακτικό το θέμα, τα χρειάζομαι αυτά τα λεφτά και τα δανείζω με την προοπτική ότι θα τα πάρω πίσω τότε και θα τα χρησιμοποιήσω εκεί κι εκεί. Το να τονίσεις ότι τα θες στην ώρα τους κι ότι ζορίζεσαι κι εσύ για να τα δώσεις εγώ δεν το βλέπω σώνει και καλά κακό, οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους.

    Αλλά ξαναλέω, το ιδανικό μου είναι ούτε να δανείζω, ούτε να δανείζομαι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλημερα.
    κατ αρχας, λες για φιλους, ενω εδω μας μιλας για συναδελφο...
    ο συναδελφος δεν ειναι φιλος. ειναι μια μακρυνη σχεση, κι ας βλεποσαστε καθημερινα, κι ας εχετε πιει κι εναν καφε.
    θελει και θαρρος να του ζητησεις, και μεγαλη γενναιοδωρια εκ μερους του να δωσει.
    κι αν δεν θελει να δωσει η ανησυχει, τον φερνεις σε πολυ δυσκολη θεση γιατι οσο και να δουλεψατε, ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΑ.
    υπαρχει κι η απλουστατη σκεψη που μπορει να εκανε, αφου χρειαζεσαι χρηματα, γιατι δεν τα ζητας, απο εναν πιο κοντινο σου, φιλο η συγγενη, τι φταιει ο συναδελφος;;; μηπως δεν σε εμπιστευονται και δεν σου δινουν και ρωτας παραεξω;

    ναι, αυτο που σου ειπε δειχνει οτι δεν ξερει αν πρεπει να σε εμπιστευεται. αλλα και η δικη σου κινηση ξεπερναει το ειδος σχεσης που εχετε.
    και γιατι δεν πηγες εξ αρχης στον κολλητο σου; τι υποχρεωση εχει ο συναδελφος να σου δανεισει και πραγματικα, που ξερει αν θα τα παρει πισω η θα χρειαστει να χαλασετε τις καρδιες σας, πραγμα που οπως ξερεις ειναι πολυ δυσαρεστο μεσα στην δουλεια.
    εγω δεν θα δανειζα σε συναδελφο, ακριβως για να μην βρεθω σε δυσαρεστες καταστασεις. δεν μιλαω για 2-5-10 ευρω, αλλα μεχρι εκει. 50ρικο δεν θα δανειζα. θα ελεγα οτι δεν μου περισσευει ομως, δεν θα του ελεγα οτι δεν τον εμπιστευομαι.

    για εμενα καλως ειναι καχυποπτος, ηταν ελαφρως προσβλητικο βεβαια, μπορουσε αντι γι αυτα που ειπε, να ειναι πιο ευγενικος και να σου πει να μην τα ξεχασεις γιατι τα χρειαζεται. οσο για το περι συνηθειας, μπορουσε να σου αρνηθει την δευτερη φορα.
    ευτυχως δεν μουε χει τυχει περα απο μικροποσα.
    ουτε απο φιλο μου εχει τυχει. αλλα κι εγω δεν ζηταω ποτε. ισως γι αυτο. μονο απο την αδερφη μου κι απ τον αντρα μου εχω ζητησει. απο κανεναν αλλον.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Βασικά είναι αυτό που είπα απτην αρχή..είναι όπως το βλέπει ο καθένας..για εμένα προσωπικά δεν είναι καθόλου κακό να δανείζω αλλά και να δανείζομαι..
    Για κάποιους είναι ντροπή σεβαστό για κάποιους άλλους πάλι κακό..και πάλι σεβαστό...
    Όπως είπα και στην αρχή του θέματος..δεν τον παρεξηγώ...ούτε και κακια κρατάω.. αλίμονο..
    Απλά με πείραξε αυτό..αρκεί να μην ξεχαστούν .
    Αυτό σημενει καθαρά..ξέρεις μην μου τα φας..
    Όσο για τη συνήθεια που είπε..αν του ξανά ζητούσα μπορούσε να πει..αυτή τη φορά δεν έχω(γιατί απλούστατα βλέπει ότι του ζητάει για δεύτερη φορά παράδειγμα)
    Δεν μιλησα μόνο για φίλους..και στο τίτλο του θέματος αλλά και στο θέμα λέω φίλοι συνάδελφοι γνωστοί.
    Τώρα όσο αφορά το ερώτημα γιατί όχι από κολλητό και ναι από συνάδελφο θα σας πω..
    Πριν κάνα δυο εβδομάδες είχαμε συζητήσει γενικότερα περί χρημάτων..ένας τρίτος συνάδελφος άνοιξε την συζήτηση και γυρνάω στο τρίτο συναλφω και του λέω άσε ρε δ......η όλοι έτσι είμαστε..με μισθό τον 550€ το μήνα όλοι δύσκολα τα βγάζουμε πέρα..αλλά δεν βαριέσαι υγεια..
    Και μετά με πιάνει με λέει όταν ειμασταν μόνοι ο συνάδελφος που ζήτησα δανεικά.και μου λέει Γιώργο άμα δεν έχεις σου δίνω ρε φίλε ..γιατί άκουσα πάνω στη συζήτηση που είχαμε να λες ότι και εσύ δύσκολα τα βγάζεις πέρα..μην στεναχωριέσαι άμα χρειάζεσαι μπορώ αν σου δανεισω εγώ...αλλά τοτες δεν χρειαζομουμ είχα ίσα ίσα είχα αλλά είχα..
    Ε χθες που όντως χρειαζομουνα αυτόν θυμήθηκα και γι'αυτό πήρα το θάρρος και είπα λέω αν έχει το παιδί θα με δώσει..γιατί αυτός μου έδωσε το θάρρος να με δανείσει εάν σε περίπτωση δεν θα έχω..
    Και πάλι λέω τον αγαπώ το ίδιο με πριν δεν έχει αλλάξει κάτι..και εάν ποτέ χρειαστη δανεικά και μου ζητήσει θα του δώσω..
    Θα μπορούσε απλούστατα να μου πει ρ εσύ Γιώργο δεν έχω..οκ σεβαστό..

    .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    πολλα ΘΑ μπορουσε να πει, αλλα αυτα ειπε. δεν θα του πουμε και τι θα πει.

    το θεμα ειναι οτι εκανες μια υπερβαση εσυ (το να ζητησεις απο εναν συναδελφο), εκανε και μια υπερβαση αυτος, δλδ να σου δειξει οτι δεν σε εμπιστευεται απολυτα.
    αν δεν ζητουσες, δεν θα στο ελεγε.
    αλλη φορα, μην ζητας απο συναδελφους. ζητα μονο απο φιλους αν δεν μπορεις να το αποφυγεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    πολλα ΘΑ μπορουσε να πει, αλλα αυτα ειπε. δεν θα του πουμε και τι θα πει.

    το θεμα ειναι οτι εκανες μια υπερβαση εσυ (το να ζητησεις απο εναν συναδελφο), εκανε και μια υπερβαση αυτος, δλδ να σου δειξει οτι δεν σε εμπιστευεται απολυτα.
    αν δεν ζητουσες, δεν θα στο ελεγε.
    αλλη φορα, μην ζητας απο συναδελφους. ζητα μονο απο φιλους αν δεν μπορεις να το αποφυγεις.
    Αυτό ξανά πες το.αλλα τι να κάνουμε άνθρωποι είμαστε λαθοι κάνουμε..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Δεν είναι σίγουρο ότι δεν σε εμπιστεύεται.. Εννοώ μη το παίρνεις προσωπικά, μπορεί γενικά αυτός να σκέφτεται και να φέρεται έτσι. Άσε που σαν αντιδραση δεν είναι τραγική. Ένας συνάδελφος είναι που τον ξέρεις (και σε ξέρει) λίγο καιρό.
    Θεωρώ ότι τα δανεικά είναι καλό να τα ζητάμε μόνο από φίλους (στενούς). Στη περίπτωση την δική σου, μπορείς να ζητάς και να δίνεις δανεικά σε άτομα που το έχεις ξανά κάνει. Ξεκάθαρα πράγματα για να μη δημιουργούνται παρεξηγήσεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δεν είναι σίγουρο ότι δεν σε εμπιστεύεται.. Εννοώ μη το παίρνεις προσωπικά, μπορεί γενικά αυτός να σκέφτεται και να φέρεται έτσι. Άσε που σαν αντιδραση δεν είναι τραγική. Ένας συνάδελφος είναι που τον ξέρεις (και σε ξέρει) λίγο καιρό.
    Θεωρώ ότι τα δανεικά είναι καλό να τα ζητάμε μόνο από φίλους (στενούς). Στη περίπτωση την δική σου, μπορείς να ζητάς και να δίνεις δανεικά σε άτομα που το έχεις ξανά κάνει. Ξεκάθαρα πράγματα για να μη δημιουργούνται παρεξηγήσεις.
    Ρε παιδιά ένας άνθρωπος για να φτάσει σε σημείο από έναν σύναδελφο να ζητήσει δανεικά σημενει ότι αυτός δεν είναι ένας απλός συνάδελφος και ότι είναι κάτι παραπάνω απτους υπόλοιπους συναδέλφους..γιατί δεν ζήτησα από έναν άλλον συνάδελφο??
    Έχουμε πει πολλά προσωπικα ο ένας στον άλλον..
    Το καλοκαίρι που μας πέρασε κινδύνεψε να χάσει τη θέση του...σκεφτοντουσαν να βάλουν εμένα στη θέση του και να απολύσουν εκείνον...εγώ το αντιλήφθηκα κατευθείαν..και πήγα τον βρήκα και μιλήσαμε..
    Και μου λέει Γιώργο και εγώ αυτό σκέφτηκα και εμένα έτσι μου φενετε..λέω μην αγχώνεσαι καθαρίζω εγώ.
    Πάω βρίσκω τον εργολάβο και του λέω κοίτα έχω αυτή την εντύπωση..εάν σε περίπτωση αληθεύει και θέλετε να διώξετε εκείνον και να βάλετε εμένα στη θέση του εγώ παραιτουμαι κατευθειαν ..
    Και άντε να βρεις άλλον μπαλαντέρ να σου κάνει τα χατίρια...δεν θα διώξεις τον φίλο μου τον Α..
    Και μου λέει ο εργολάβος οκ μην ανυσηχεις..δεν θα γίνει ούτε και θα γινόταν αυτό..(ε καλά τώρα τι να μου πει)
    Μετά με πιάνει ο συνάδελφος μου και μου λέει Γιώργο μάλλον έχουν Σκοπο να με τζασουν...
    Και του λέω μην ανυσηχεις το κανονίσε ο φίλος σου αυτό..και μου λέει δηλαδή του είπα αυτό και αυτό..
    Ε μαλακά δεν το πιστεύω ότι το έκανες αυτό??
    Πάνε ρωτα λέω τον εργολάβο....και τελικά την κράτησε την θέση του...
    Ε τώρα.. αν πάλι δεν με εμπιστεύεται φυσικά και δικαίωμα του..αλλά θελω να πω ότι δεν είμαστε με αυτόν οι απλοί συνάδελφοί που λέμε μια καλησπέρα και τελείωσε και πήγα έτσι ξεκαρφωτα και του ζήτησα λεφτά..αλλά οκ..είπαμε δικαίωμα του καθένος είναι αυτό..
    Αλλά και εγώ δεν τα έγραψα αυτά απτην αρχή λέω να μην γίνετε κουραστικό το θέμα..δεν βαριέσαι..είπαμε και πάλι φίλος και συνάδελφος είναι...και αν κάτι πάλι χρειαστεί στο μέλλον πράγμα το οποίο δεν το εύχομαι.
    Και μπορώ να βοηθήσω θα το κάνω χωρίς καμία σκέψη

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Εμείς λέμε την γνώμη μας με βάση τα δεδομένα που έχουμε, εσύ ξέρεις καλύτερα πως είναι η σχέση σας. Αν νιώθεις ότι όλο αυτό "σε τρωει", συζήτησε το μαζί του για να μην υπάρχει κάτι ανάμεσα σας.. Να ακούσεις και τη δική του οπτική (ίσως να μην είχε να σου δώσει, ίσως να δάνεισε σε κάποιον άλλον και ποτέ να μη τα επέστρεψε κι απο τότε να μη δανείζει γενικά κτλ) και γιαυτό να αντιδρασε έτσι. Αν θεωρείς πως όλο αυτό μπορείς να το αφήσεις πίσω, τότε μην κάνεις τίποτα και από εδώ και πέρα να ζητάς μόνο από τα άτομα που το έχεις ξανά κάνει.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. το εχετε δει?
    By hlias1988 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 10-07-2020, 00:32
  2. Εχετε φιλους?
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 35
    Last Post: 08-07-2018, 14:01
  3. ΕΧΕΤΕ ΝΙΩΣΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ??
    By anxious4ever in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 64
    Last Post: 01-08-2016, 09:16
  4. ΕΧΕΤΕ ΖΩΗ???
    By sokolatoxrwma in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 43
    Last Post: 21-10-2011, 16:58
  5. Replies: 97
    Last Post: 22-09-2011, 02:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •