Έχετε δανείσει η έχετε δανειστεί από φίλους/Ες.... - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 57 of 57
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ούτε κοροιδο πιαστικες ,ούτε τίποτα στην προκειμένη περίπτωση ..

    Από τι να προστατευτείς?
    Από την παραπάνω ευαισθησία σου?

    Ειπαμε στην συγκεκριμένη περίπτωση σου έδωσε ο άλλος το ελεύθερο και εσύ έπραξες ανάλογα.
    Τώρα αν το μετάνιωσε και σου μίλησε έτσι δικό του πρόβλημα όχι δικό σου.

    Αν δεν θέλω να βοηθήσω κάποιον δεν ανοίγω το στόμα μου και το λέω μόνο για να φανώ ..
    Όταν το λέω το εννοώ....και στο κάτω κάτω όταν εγώ ο ίδιος προσφέρομαι πρέπει να έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι μπορεί να εξαπατηθω ...
    Ας αναλάβω την ευθύνη που μου ανάλογη και όχι να προσβαλω τον άλλων που στην συγκεκριμένη περίπτωση για να σου ζητάει δανεικά δεν είναι και στα καλύτερα του..
    Δεν ξέρω εγώ κάποιον που αναγκάζεται να ζητήσει δανεικά και να πετάει στα σύννεφα...

    Αν δεν θέλω να δανείζω λέω ευθέως ότι δεν το κάνω..
    Για εμενα είναι πιο ντομπρο κάποιος να μου πει ,φίλε δεν μπαινω σε τέτοιες διαδικασίες παρά αυτό που έκανε ..

    Κανένας μας δεν πιάνεται κορόιδο ειδικά στις ηλικίες που είμαστε ...Δεν ειμαστε παιδάκια....
    Πρατουμε αναλογα με τα λεγόμενά και τις πράξεις του ανθρώπου που έχουμε απέναντι μας !
    Η Σόνια μάλλον εννοούσε να μην δείχνω τόσο εύκολα εμπιστοσύνη στους ανθρώπους και μετά πληγωνομαι..
    Κάτι τέτοιο εννοούσε..
    Όσο για να μην πιαστώ κορόιδο αυτό και εγώ το είπα.δεν τίθεται πουθενά θέμα κοροϊδίας...
    Το παιδί ούτε με κορόιδεψε ούτε τίποτα ούτε και εγώ φυσικά...
    Από 14 χρόνων δουλεύω και είμαι στη πιάτσα έτσι έμαθα να ξεχωρίζω τους ανθρώπους..απλά είμαι και εγώ άνθρωπος και λόγικο είναι να πέφτω και έξω καμία φορά... γίνονται και αυτά..

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Η Σόνια μάλλον εννοούσε να μην δείχνω τόσο εύκολα εμπιστοσύνη στους ανθρώπους και μετά πληγωνομαι..
    Κάτι τέτοιο εννοούσε..
    Όσο για να μην πιαστώ κορόιδο αυτό και εγώ το είπα.δεν τίθεται πουθενά θέμα κοροϊδίας...
    Το παιδί ούτε με κορόιδεψε ούτε τίποτα ούτε και εγώ φυσικά...
    Από 14 χρόνων δουλεύω και είμαι στη πιάτσα έτσι έμαθα να ξεχωρίζω τους ανθρώπους..απλά είμαι και εγώ άνθρωπος και λόγικο είναι να πέφτω και έξω καμία φορά... γίνονται και αυτά..
    Εμένα αυτό που έγραψε δεν μου άρεσε ...τουλάχιστον ο τρόπος ..

    Μπορεί να εννοούσε κάτι άλλο ,αλλά νομίζω ότι την ευαισθισια κάποιοι την παιρνουν για μειομεκτημα και ότι μπορούν να σε πιάσουν κορόιδο..

    Δεν είναι έτσι όμως ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Εμένα αυτό που έγραψε δεν μου άρεσε ...τουλάχιστον ο τρόπος ..

    Μπορεί να εννοούσε κάτι άλλο ,αλλά νομίζω ότι την ευαισθισια κάποιοι την παιρνουν για μειομεκτημα και ότι μπορούν να σε πιάσουν κορόιδο..

    Δεν είναι έτσι όμως ...
    Νομίζω το έγραψα και εχθές.. γενικότερα η άνθρωποι τον καλό τον περνάνε για χαζό..δεν το λέω μόνο για εμένα.. γενικότερα μιλάω...
    Άλλο χαζός άλλο καλός..
    Και το φιλότιμο τον άνθρωπο τον βλέπουνε σε στυλ.. να ο μαλακάς...

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Νομίζω το έγραψα και εχθές.. γενικότερα η άνθρωποι τον καλό τον περνάνε για χαζό..δεν το λέω μόνο για εμένα.. γενικότερα μιλάω...
    Άλλο χαζός άλλο καλός..
    Και το φιλότιμο τον άνθρωπο τον βλέπουνε σε στυλ.. να ο μαλακάς...
    Αυτό ρε συ φίλε !..ειλικρινά με νευριάζει .....

    Είπα ότι μπορεί να μην ήταν αλλα αυτό βγαίνει ..

    Τελοσπαντων μην το κουράζομαι ξέρεις τι είσαι και σου έχω πει ,ας αλλάξουν οι άλλοι και όχι εσύ!!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Εγώ έχω καεί 2-3 φορές με δανεικά, πήγαν υπέρ πίστεως και πατρίδας και η σχέση χάλασε, είτε ξενέρωσα εγώ, είτε ο άλλος απέφευγε επαφή.
    Πλέον τα δανεικά εάν δώσω και αν μου μου φαίνεται εμπιστοσ, ξεκαθαρίζω στη ψυχρα το ποτε θα επιστραφούν κι αν δεν επιστραφούν τον ενοχλώ.
    Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους να το θυμάστε αυτό, ευαισθησία και λεφτά δεν ταιριάζουν.
    Δεν βλέπω κανέναν απολύτως λόγο να σε πειράξει που σου είπε αν του τα επιστρέψεις τέλος του μήνα πχ. Το ότι το έκανε σε μορφή ερώτησης το θεωρεί πιο φιλικό, δε θέλει να φανεί ψυχρός.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Νομίζω το έγραψα και εχθές.. γενικότερα η άνθρωποι τον καλό τον περνάνε για χαζό..δεν το λέω μόνο για εμένα.. γενικότερα μιλάω...
    Άλλο χαζός άλλο καλός..
    Και το φιλότιμο τον άνθρωπο τον βλέπουνε σε στυλ.. να ο μαλακάς...
    σκεψου μονο, οτι το ιδιο ΑΚΡΙΒΩΣ μπορει να πιστευει και ο συναδελφος που σου δανεισε και ξεκαθαρισε την θεση του για να μην περνιεται για μαλακας...

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Και εχω δανεισει , και εχω δανειστει , ποτε δεν υπηρξε προβλημα , ηξερα που δανειζα ομως .......

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    σκεψου μονο, οτι το ιδιο ΑΚΡΙΒΩΣ μπορει να πιστευει και ο συναδελφος που σου δανεισε και ξεκαθαρισε την θεση του για να μην περνιεται για μαλακας...
    Πρώτον αφού είχα γράψει ότι τελικά δεν του δανείστηκα...Του είπα τελικά ότι δεν θέλω..
    Δεύτερον δεν μπορεί να σκεφτεί κάτι τέτοιο που λες γιατι όπως είπα πολλές φορές Ο ΙΔΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΗ ...,πριν καμία εβδομάδα ότι εάν χρειαστώ ποτέ να του ζητήσω..άρα γιατί να σκεφτεί ότι και εγώ τον περνάω για χαζό.η για μαλακά..αλλά τελοσπαντων πάντων δεν έχει νόημα πλέον να συζητάμε τα ίδια και τα ίδια...και να γράφω και ξανά τα ίδια και τα ίδια.
    Πάντως ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις και για το χρόνο που ξοδέψατε..

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Πρώτον αφού είχα γράψει ότι τελικά δεν του δανείστηκα...Του είπα τελικά ότι δεν θέλω..
    Δεύτερον δεν μπορεί να σκεφτεί κάτι τέτοιο που λες γιατι όπως είπα πολλές φορές Ο ΙΔΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΗ ...,πριν καμία εβδομάδα ότι εάν χρειαστώ ποτέ να του ζητήσω..άρα γιατί να σκεφτεί ότι και εγώ τον περνάω για χαζό.η για μαλακά..αλλά τελοσπαντων πάντων δεν έχει νόημα πλέον να συζητάμε τα ίδια και τα ίδια...και να γράφω και ξανά τα ίδια και τα ίδια.
    Πάντως ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις και για το χρόνο που ξοδέψατε..
    το οτι τελικα δεν δανειστηκες, δεν αλλαξε κατι στην απαντηση του. αυτος απαντησε στην προθεση σου να δανειστεις.

    στο γιατι σου ειπε κατι τετοιο, εαν απο μονος του προτεινε να σου δανεισει, θα επρεπε να το ρωτησεις στον ιδιο.
    κατα τα αλλα, ενα τετοιο σχολιο, αυτο ακριβως σημαινει, οτι δεν θελει να περνιεται για αντικειμενο εκμεταλλευσης, ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ γιατι την εχει πατησει ηδη, οπως πολλοι..

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Η Σόνια μάλλον εννοούσε να μην δείχνω τόσο εύκολα εμπιστοσύνη στους ανθρώπους και μετά πληγωνομαι..
    Κάτι τέτοιο εννοούσε...
    Αυτό ακριβώς.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Αυτό ακριβώς.
    Ναι σε κατάλαβα....
    Να είστε καλά όλοι για την βοήθεια και τη Συμμετοχή.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Εχω δανεισει καποια χρηματα σε φιλο,ο οποιος τα ειχε πραγματικα αναγκη τη δεδομενη στιγμη,μου τα επεστρεψε σταδιακα πισω,θελει ομως προσοχη ποιους εμπιστευομαστε γιατι αν η αλλη πλευρα σε θεωρησει οτι αποτελεις ενα δεδομενο οικονομικο στηριγμα,τοτε η πιεση για δανεικα θα γινεται ολο και μεγαλυτερη,με τον κινδυνο,αυτος/αυτη να μην μπορει πλεον να ανταποκριθει στην επιστροφη τους και εσυ να εκτεθεις οτι αφησες αβοηθητο καποιον που σε ειχε αναγκη αν αρνηθεις να του δωσεις παλι χρηματα και ετσι μια καλη φιλια,να χαλασει για δανεικα χρηματα.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. το εχετε δει?
    By hlias1988 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 10-07-2020, 00:32
  2. Εχετε φιλους?
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 35
    Last Post: 08-07-2018, 14:01
  3. ΕΧΕΤΕ ΝΙΩΣΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ??
    By anxious4ever in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 64
    Last Post: 01-08-2016, 09:16
  4. ΕΧΕΤΕ ΖΩΗ???
    By sokolatoxrwma in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 43
    Last Post: 21-10-2011, 16:58
  5. Replies: 97
    Last Post: 22-09-2011, 02:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •