η αυτοπεποιθηση βοηθα παντα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042

    η αυτοπεποιθηση βοηθα παντα?

    πολες φορες βλεπω τους ψυχολογους που λενε με την αυτοπεποιθηση και τη πιστη στον εαυτο σου μπορεις να πετυχεις τα παντα και οταν το σκεφτομαι αυτο σκεφτομαι ενα συγκενικο μου προσωπο που μαλον πηγε σε ενα ειδικο κατοπιν δικης μου προτασης να τη κανει αλαγη με εμενα και εγω αυτο το ειπα καλοπροαιρετα για να μη χασει το πελατη του και αποτελεσμα αυτο ηταν να την οδηγησει σε ενα εντελως λαθος δρομο λεγοντας της πραγματα που εγω δεν υπαρχει περιπτωση να κανω

    εγω απο την αλλη πιστευω οτι η αυτοπεποιθηση βοηθα μονο οταν εχεις δικιο γιατι οταν εχεις αυτοπεποιθηση πιστευοντας πχ οτι θα αλαξεις τους αλλους ενω αυτοι δεν αλαζουν το μονο που πετυχαινεις ειναι να ζεις στο κοσμο σου πιστευοντας οτι θα πεταξει ο γαιδαρος εκτος αν ο σκοπος της ψυχολογιας ειναι να σε κανει να νιωσεις καλυτερα πιστευοντας ουτοπικα πραγματα που δε προκειται να γινουν γιατι σε αυτο το συμπερασμα εχω καταληξει οτι οι ψυχολογοι ενδιαφερονται περισσοτερο για το αν αισθανετε καποιος καλα ψυχολογικα παρα για το αν ειναι εφαρμοσημες οσες λισεις του προτεινει σα να του λεει ζησε σε ενα δικο σου κοσμο που ολα θα ειναι φτιαγμενα οπως τα θες και ισως με αυτο το τροπο να γινουν και ολας

    εγω παλι πιστευω οτι ο μονος τροπος να γινει οτι επιθυμεις ειναι να ειναι δικαιο και σωστο μονο σε αυτη τη περιπτωση η αυτοπεποιθηση βοηθαει αν αυτο δε συμβαινει τοτε μιλαμε για μια ψυχαναλυση τυπου ωραια που ζω στο παραμυθενιο ροζ κοσμο μου που ολα εκει ειναι μαλον ψευτικα για να περνω καλα οστοσο αν καποιος δεν ενδιαφερετε να γινει αποτελεσματικος αλλα ενδιαφερετε να ζει σε ενα κοσμο ψευδαισθησης νομιζω οτι η ψυχαναλυση θα ειναι οτι καλυτερο γι αυτον

    αποψη μου και ολας μπορει να κανω και λαθος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Έχεις δίκιο.
    Βέβαια δε γνωρίζω το ποσοστό των ψυχολόγων που ενεργούν έτσι οπως τα περιγράφεις.
    Δε ξέρω αν είναι μειοψηφία ή πλειοψηφία αλλά σίγουρα έχει πέσει και στη δική μου αντίληψη παρότι δεν έχω επισκεφτεί ακόμα τουλάχιστον ψυχολόγο ή ψυχίατρο.
    Πολύ σωστή η παρατήρηση σου. Δηλαδή το θέμα είναι να νιώθω χαρούμενος και γαλήνιος και ικανοποιημένος με αυτό που πραγματικά είμαι και όχι να δημιουργώ ψεύτικη εικόνα για τον εαυτό μου.

Similar Threads

  1. Τίποτα δεν βοηθά!!!
    By koritsi83 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 25
    Last Post: 09-06-2019, 17:27
  2. Replies: 1
    Last Post: 18-08-2016, 17:21
  3. Replies: 68
    Last Post: 13-02-2015, 16:14
  4. παντα μια καινουργια αρχη κ παντα ενα μπλεξιμο....
    By _kassandra_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 07-04-2013, 20:37
  5. αυτοπεποίθηση
    By ioannis2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 10-07-2009, 13:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •