Γιατί να πιστέψω στον Χρίστο; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 57 of 57
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Σωστα αυτο, εχω γραψει παλαιοτερα , και θα το ξαναγραψω ,' στα χαρακωματα δεν υπαρχουν απιστοι ' ......
    Μονο να παρακαλάς μην φτάσεις εκεί για να το ανακαλύψεις ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μονο να παρακαλάς μην φτάσεις εκεί για να το ανακαλύψεις ....

    δεν αναφερομαι σε μενα , αλλα στους μη ' πιστους ' .......αμα φτασουν εκει, θα κανουν την προσευχη τους ....φυσικα

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    δεν αναφερομαι σε μενα , αλλα στους μη ' πιστους ' .......αμα φτασουν εκει, θα κανουν την προσευχη τους ....φυσικα
    Και εγώ για αυτούς λέω Mac.
    Μακάρι να μην φτάνει κανείς στο ύστατο σημείο ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #49
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ο χριστιανισμος ειδικα ο ορθοδοξος ειναι αν οχι η μονη αλλα απο τις μοναδικες θρησκιες οπου δεν εχει θρισκευτικη προσυλωση ,δλδ δεν υπαρχει καποιος η καποια οργανομενη κινηση οπου να εχει οργανογραμμα με σκοπο της την οσο το δυνατων μεγαλυτερη αλλαξοπιστια η εν αρχη να κανει καποιους να πιστεψουν σε αυτον. Αυτο ειναι και καλο και κακο για την ιδια την πιστη καθε αυτου, καλο ειναι διοτις με αυτον τον τροπο αποφευγει τις "υποχρεωσεις" και την ποροση ,ετσι καταφερνει να εχει πιο ποιοτικα χαρακτηριστικα αναμεσα στους πιστους, αφου εγιναν με δικη τους αποφαση, απο την αλλη ομως βασιζεται στον κοινωνικο αυτοματισμο και στην μεταδοση της μεσο της παραδωσης ,αλλα αυτο την κανει να μην μπαινει σε νεες κοινωνιες οπως εκανε καπωτες για παραδηγμα στην Αφρικη. Κακο ειναι διοτις με τον καιρο κι λογο της υπογενιτικοτητας στις παραδοσιακες ορθοδοξες περιοχες ολο και πιο λιγοι θα ειναι αριθμητικα ,σε αντιθεση με αλλες θρησκειες .Ενα αλλο προβλημα του χριστιανισμου ειναι οτι δεν προσφερει λυση αμεση στα προβληματα των κατατρεγμενων και των αδικιμενων,μειτε τους δινει την ελπιδα της δικαιωσυνης στην εν ζωη διαρκια , αλλα μονο μετα θανατων, αυτο ειναι που το εκμεταλευτικε το ισλαμ στον εβδομο και ογδωο αιωνα και εγινε τοσο μεγαλο, οταν λες σε καποιον που αδικειτε καθε μερα,να μην αντιδρα, να γυρνα και το αλλο μαγουλο του και οτι "ισως" ο θεος του το αναγνορισει οταν πεθανει δεν τον κερδιζεις, ειδικα οταν ειναι νεος και το αιμα του βραζει για εκδικιση.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Location
    Athens
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Γι αυτό βλέπεις όποιον βρεθεί προ σοβαρού προβλήματος στρέφεται αμέσως προς το Χριστό ενώ πριν μπορεί να δήλωνε ακόμα και άθεος.
    όποιον; κι αυτόν που είναι από την Άπω Ανατολή κι είναι κομφουκιανός ας πούμε;

    όσο για τους άθεους, με όλο το σεβασμό υποψιάζομαι ότι εσείς οι θρήσκοι δεν μπορείτε να κατανοήσετε τι ακριβώς εστί άθεος.

  6. #51
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by StephenG View Post
    όποιον; κι αυτόν που είναι από την Άπω Ανατολή κι είναι κομφουκιανός ας πούμε;

    όσο για τους άθεους, με όλο το σεβασμό υποψιάζομαι ότι εσείς οι θρήσκοι δεν μπορείτε να κατανοήσετε τι ακριβώς εστί άθεος.
    Αληθεια, τι εστι για εσενα ? δεν το λεω καθολου ειρωνικα, απεναντιας με ενδιαφερει να μαθω την γνωμη σου, μαλον την φιλοσοφια σου διοτις αυτο το ερωτημα δεν ειναι απλα ενα ερωτημα που κι αν πιστευεις, ειναι ποια ειναι ηη αποψη μας για τον θανατο, και μαλιστα η φιλοσοφια εχει ως αυτοσκοπο αυτο ακριβως το πραγμα .

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by StephenG View Post
    όσο για τους άθεους, με όλο το σεβασμό υποψιάζομαι ότι εσείς οι θρήσκοι δεν μπορείτε να κατανοήσετε τι ακριβώς εστί άθεος.
    Κι εγω με ολον τον σεβασμο ( ! ) διατεινομαι οτι ουτε συ μπορεις να καταλαβεις τι σημαινει πιστη η εγω να καταλαβω τι εστι αθεια .......παραυτα , ειμαι εναντιον της ακρατης θρησκοληψιας , που τυφλωνει ............ δεχομαι οποιονδηποτε πιστευει σε διαφρετικη θρησκεια απ την δικη μου , θεωρω τον εαυτο μου αρκετα ανοιχτομυαλο, δεν μενδιαφερει να σε προσηλυτισω , ουτε συ ομως μπορεις να προσηλυτισεις εμενα στα πιστευω σου ..... ας εχουμε ομως καλες σχεσεις , ας απλωνουμε ο εις το χερι στον αλλον , διοτι πιο πολυ αιμα εχει χυθει στο ονομα του Χριστου η του καλου, παρα στο ονομα του σατανα η του κακου ......αυτη ειναι η ειρωνια .....

  8. #53
    Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    38
    Το ότι κάποιοι εδώ μέσα λένε ανιστόρητους και ημιμαθής κάποιους άλλους ενώ οι ίδιοι πιστεύουν στον Γιαχβέ και σε μια εβραϊκή θρησκεία με ξεπερνάει ρε φίλε.. έλεος κάπου.

  9. #54
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    οταν δεν πιστευεις στον χριστιανισμο κι πιστευεις αλλου εισαι αλοθρησκος !η ειδωλολατρης. Οταν δεν πιστευεις πουθενα ειναι επικυνδηνο διοτις δεν εχεις καποιον ηθικο φραγμο, προσπαθεις να κατακτησεις τα παντα στην ζωη σου χωριςενδιασμους χωρις προοπτικη.Ο μονος λογος που δεν κανεις κατις κακο ειναι ο φοβος του νομου.
    Τα παραπανω ειναι στο περιπου τα λογια του γιου Ευμενιου.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Giorgos77 View Post
    Το ότι κάποιοι εδώ μέσα λένε ανιστόρητους και ημιμαθής κάποιους άλλους ενώ οι ίδιοι πιστεύουν στον Γιαχβέ και σε μια εβραϊκή θρησκεία με ξεπερνάει ρε φίλε.. έλεος κάπου.
    Μπορει ο καθενας να πιστευει οπου θελει, δεν ειμαι γω αυτος που θα τον κρινει ......ο καθεις πιστευει οτι η θρησκεια του ειναι η πιο σωστη στον κοσμο, ποιος θα τον διαψευσει? και με τι επιχειρηματα ?

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Ουτε αυτοι που πιστευουν πολυ στην ουσια δεν πιστευουν πιστευουν με ανταλαγματα ετσι νομιζω δεν ξερω σιγουρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ουτε αυτοι που πιστευουν πολυ στην ουσια δεν πιστευουν πιστευουν με ανταλαγματα ετσι νομιζω δεν ξερω σιγουρα

    elis , πιθανον να εννοεις το ταμα , που ειναι μια εμπορικη συναλλαγη , λες και ο Αγιος εχει αναγκη απο εναν τενεκε λαδι, ενα χρυσαφικο, η ξερω γω τι .......αυτα ειναι αναχρονιστικα , και θρησκοληψιες .......

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Τι να πιστεψω;
    By Μ1994 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 26
    Last Post: 10-08-2018, 21:49
  2. Τι να πιστέψω και πως να συνεχίσω.
    By nefelirene in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 65
    Last Post: 09-07-2014, 03:07
  3. Γιατι το κανω αυτο στον εαυτο μου?
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 17-04-2013, 23:25
  4. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-03-2013, 16:53
  5. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ!!!!
    By Lacrymosa in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 9
    Last Post: 16-11-2012, 16:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •