Γιατί να πιστέψω στον Χρίστο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 57
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    12

    Γιατί να πιστέψω στον Χρίστο;

    Υπάρχουν πολλές θρησκείες. Γιατί πρέπει να πιστέψω στον Χριστό; Υπάρχουν πράματα που δεν καταλαβαίνω. Για παράδειγμα, διαβάζω κάποια εδάφια σχετικά με την θανάτωση ανθρώπων που αμάρτυσαν ενώ από όσο ξέρω, δεν πρέπει αν σκοτώνουμε.

    Eπίσης, τί εννοεί το eδάφιο στο Λευτικόν 19:19?


    Απλά, τόσες θρησκείες γιατί ο Χριστιανισμός είναι η σωστή? Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι φαντάζομαι που μεγάλωσαν με άλλη θρησκεία. Άκουσαν/διάβασαν για τον Χριστό αλλά τον απέριψψαν ευγενικως γιατί πιστεύουν αθώα ότι ο δικός τους Θεός ή οι δικοί τους Θεόι είναι οι Αληθινοί. Δηλαδή, αυτοί τι θα απογίνουν? Γιατί τόσες θρησκείες?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by OcdGuy View Post
    Υπάρχουν πολλές θρησκείες. Γιατί πρέπει να πιστέψω στον Χριστό; Υπάρχουν πράματα που δεν καταλαβαίνω. Για παράδειγμα, διαβάζω κάποια εδάφια σχετικά με την θανάτωση ανθρώπων που αμάρτυσαν ενώ από όσο ξέρω, δεν πρέπει αν σκοτώνουμε.

    Eπίσης, τί εννοεί το eδάφιο στο Λευτικόν 19:19?


    Απλά, τόσες θρησκείες γιατί ο Χριστιανισμός είναι η σωστή? Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι φαντάζομαι που μεγάλωσαν με άλλη θρησκεία. Άκουσαν/διάβασαν για τον Χριστό αλλά τον απέριψψαν ευγενικως γιατί πιστεύουν αθώα ότι ο δικός τους Θεός ή οι δικοί τους Θεόι είναι οι Αληθινοί. Δηλαδή, αυτοί τι θα απογίνουν? Γιατί τόσες θρησκείες?
    Καλησπέρα φίλε μου.φανταζομαι αγόρι είσαι..
    Ας απαντησω με τη σειρά ένα προς ένα στα ερωτήματα σου..
    Πολλοί άνθρωποι έχουν της ίδιες απορίες με εσένα..
    Η αλήθεια είναι ότι όντως υπάρχουν πολλές θρησκείες στον κόσμο..το γιατί το ξέρει ο Θεός και μόνον ο Θεός..
    Εμείς απλές υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε μόνο..
    Ένα είναι όμως το σίγουρο ότι αν ο Θεός δεν ήθελε δεν θα επέτρεπε να υπάρχουν πολλές θρησκείες ..
    Γιατί είναι σωστός ο χριστιανισμός???
    Ο χριστιανισμός φίλε μου θεωρηται ως ιδανική θρησκεία διότι έχει το Ιησού Χρήστο...ο οποίος θυσιάστηκε για τους ανθρώπους και είναι έτοιμος όπως και ο Θεός να συγχωρέσει αμαρτήματα.. δηλαδή..
    Έχει τον Ιησού..
    Έχει την μετάνοια/συγχώρεση..
    Για το λεβιτικων δεν ξέρω δεν το έχω διαβάσει οπότε δεν ξέρω να σου πω..
    Αλλόθρησκοι έχουν απέρριψε τον χριστιανισμό γιατί απλούστατα είναι αμαρτία να αλλάζουμε την θρησκεία μας..ότι είσαι είσαι..όπως και στο χριστιανισμό είναι αμαρτία να αλλαξοπιστισεις .έτσι και στης αλλες θρησκείες ...
    Κοίτα παλιά οι άνθρωποι λόγο αγραμματοσύνης επερναν κυριολεκτικά ότι διάβαζαν μα ότι και αν διάβαζαν.
    Οπότε σε αυτό δεν φταίει η θρησκεία αλλά η εποχή.
    Δεν ξέρω ελπίζω να έχω λύσει της απορίες σου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    [QUOTE=OcdGuy;1135337]Υπάρχουν πολλές θρησκείες. Γιατί πρέπει να πιστέψω στον Χριστό; Υπάρχουν πράματα που δεν καταλαβαίνω. Για παράδειγμα, διαβάζω κάποια εδάφια σχετικά με την θανάτωση ανθρώπων που αμάρτυσαν ενώ από όσο ξέρω, δεν πρέπει αν σκοτώνουμε.

    Eπίσης, τί εννοεί το eδάφιο στο Λευτικόν 19:19?


    Απλά, τόσες θρησκείες γιατί ο Χριστιανισμός είναι η σωστή? Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι φαντάζομαι που μεγάλωσαν με άλλη θρησκεία. Άκουσαν/διάβασαν για τον Χριστό αλλά τον απέριψψαν ευγενικως γιατί πιστεύουν αθώα ότι ο δικός τους Θεός ή οι δικοί τους Θεόι είναι οι Αληθινοί. Δηλαδή, αυτοί τι θα απογίνουν? Γιατί τόσες θρησκείες?[/QUOTE]

    Εννοείς ότι άνθρωποι από άλλες θρησκείες που θα πάνε ??αν θα σωθούν στην αλλή ζωή η όχι??
    Κοίτα ο Χριστός είπε στον Πέτρο...
    Πέτρο πάρε τα κλειδιά του παραδείσου και βάλε μέσα όποιον πιστεύεις εσύ ότι αξίζει να μπει..
    Που σημενει ότι όποιος αξίζει να μπει θα μπει..
    Όποιος δεν αξίζει όχι..
    Τώρα γιατί πολλοί χριστιανοί λένε και πιστεύουν ότι μόνο όσοι είναι χριστιανοί θα σωθούν αυτό είναι ένα άλλο θέμα..
    Που για εμένα προσωπικά κακώς λένε ότι μόνο οι χριστιανοί θα σωθούν ..γιατί δηλαδή ρατσιστής είναι ο Θεός και θα σώσει μόνο τους χριστιανούς??όχι βέβαια.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    38
    Φίλε μη μπαίνεις στο τριπάκι με τις θρησκείες μακριά.. είναι ο δούρειος ίππος για την προβατοποίηση και τον έλεγχο.. και αν τυχαίνει να ασχολείσαι κάν' την μ' ελαφρά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Αν είσαι έξυπνος άνθρωπος δεν έχεις λόγο να πιστέψεις σε κανένα Χριστό και σε καμία θρησκεία. Η κριτική σκέψη, η λογική, θεωρούνται από τις θρησκείες αμαρτία. Μόλις η ανθρωπότητα παραμέρισε τη θρησκεία ήρθαν καλύτερες συνθήκες ζωής, ανθρώπινα δικαιώματα για όλους, ισονομία. Η γυναίκα θεωρείται κατώτερο ον, μέσα στο ναο πρέπει να το βουλώνει, δεν κάνει να μπει στο ιερό. Θεωρείται βρώμικη όταν έχει περίοδο και δεν μπορεί να κοινωνήσει, θεωρείται βρώμικη για 40 μέρες μετά τον τοκετό και δεν μπορεί καν να μπει στο ναό. Έχεις τέτοια γνώμη για τη μάνα σου? Ελπίζω ειλικρινά όχι. Μείνε μακριά. Παραμυθακια είναι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Αν είσαι έξυπνος άνθρωπος δεν έχεις λόγο να πιστέψεις σε κανένα Χριστό και σε καμία θρησκεία. Η κριτική σκέψη, η λογική, θεωρούνται από τις θρησκείες αμαρτία. Μόλις η ανθρωπότητα παραμέρισε τη θρησκεία ήρθαν καλύτερες συνθήκες ζωής, ανθρώπινα δικαιώματα για όλους, ισονομία. Η γυναίκα θεωρείται κατώτερο ον, μέσα στο ναο πρέπει να το βουλώνει, δεν κάνει να μπει στο ιερό. Θεωρείται βρώμικη όταν έχει περίοδο και δεν μπορεί να κοινωνήσει, θεωρείται βρώμικη για 40 μέρες μετά τον τοκετό και δεν μπορεί καν να μπει στο ναό. Έχεις τέτοια γνώμη για τη μάνα σου? Ελπίζω ειλικρινά όχι. Μείνε μακριά. Παραμυθακια είναι
    Η λογική σκέψη δεν θεωρηται καθόλου αμαρτία με βάση την θρησκεία...ο Θεός δηλαδή λέει να είμαστε παράλογοι?που το διάβασες αυτό??όσο για τη κριτική λεει μην κρίνεται για να μην κριθείτε..όταν κοροϊδεύεις τον άλλον για τα αμαρτήματα του δεν είσαι κατώτερος από αυτόν??είσαι γιατί απλούστατα ξεχνάς τα δικά σου που μπορεί να είναι διάφορετικες αμαρτίες αλλά είναι μεγαλυτερες..να κρίνει της αμαρτίες μόνον ο Θεός έχει το δικαίωμα..κανείς άλλος..και αυτός γιατί είναι θεός και είναι τέλειος..
    Όταν οι ανθρωπότητα παραμελησε τον Θεό ήρθαν χειρότερες συνθήκες ζωής όχι καλύτερες..
    Ένα σωρό ασθενείες...δυστυχία... πόλεμοι άμεσοι η έμμεση.. διαζύγια...άφθονο σεξ ακόμα και με άτομα που δεν ξέρεις ούτε το όνομα τους...αγάπη για το χρήμα..
    Και σιγά σιγά όσο πάει χάνεται η ανθρωπιά..
    Η ανθρωποι πλέον έχουν δύο πράγματα στο μυαλό τους.
    Το χρήμα και το σεξ...στην εποχή μας όλα πλέον περιστροφενται γύρο από αυτό...
    Δες σημερινά σίριαλ...η για σεξ θα μιλάνε. Και θα είναι το επικεντρο του θέματος αυτό.. η για το χρήμα..
    Κάτι άλλο δεν υπάρχει...
    Δες σημερινές σχέσεις..όλοι λένε τον σύντροφό μου η την σύντροφό μου την αγαπάω η τον αγαπάω..
    Μέ τη πρώτη δυσκολία όμως πάντα το βάζουν στα πόδια..ναι δεν λέω δικαιώμα τους είναι να το βάζουν στα οοδια αλλά γιατί λένε τον αγαπάω η την αγαπαω..???αυτή η λέξει έχει γίνει πια καραμέλα..και την λέμε πολλές φορές χωρίς καν να το εννοούμε..
    Δες τους γάμους δες τα διαζύγια..
    Πόσα διαζύγια είχαμε παλιότερα πριν δεκαετίες και πόσα έχουμε στην Εποχή μας..το 80% των ζευγαριών χωριζουνε και πολλές φορές για ψιλού πήδημα..
    Πες μου εσύ στην εποχή μας ποιες αξίες έχουμε??
    Έχουμε πιστεύεις την αξία της φιλίας???
    Έχουμε ανθρωπιά???
    Έχουμε την αξία της οικογένειας??
    Ποια αξία έχει μείνει??
    Άνθρωπος δίχως θεό ..άνθρωπος δίχως ευτυχία...
    Δίχως ψυχή..
    Δίχως ιδανικά..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Τα περί ανθρωπιάς, φιλίας, οικογένειας είναι πανανθρωπινες αξίες και όχι χριστιανικές. Σύμφωνα με το χριστιανισμό μια γυναίκα πρέπει να υπομένει τον σύζυγο που την κακομεταχειρίζεται ώστε να πάει στον παράδεισο. Ο άνδρας είναι η κεφαλή. Σύμφωνα με τα λαϊκά κράτη, η γυναίκα δεν είναι υποχρεωμένη να υποστεί τέτοιο ξεφτιλισμο. Σύμφωνα με το χριστιανισμό η αρρώστια είναι ένα μήνυμα από το θεό να μετανιώσεις ακόμα και αν δεν έχεις πατήσει μυρμήγκι. Σύμφωνα με τα λαϊκά κράτη, κανένας άνθρωπος δεν πρέπει να υποφέρει, υπάρχουν φάρμακα τόσο για την ίαση όσο και για την ανακούφιση των συμπτωμάτων. Για τον χριστιανισμό η φιλία είναι περιττή, μόνο ο Χριστός αρκεί. Και το σεξ και το χρήμα είναι απαραίτητα. Γιατί να το απολαμβάνουν μόνο οι καλόγεροι στα μοναστήρια με τους νεαρούς δόκιμους? Ζητα κάτι καλό από το θεό όπως φιλία και ευτυχισμένη οικογένεια για όλο τον κόσμο. Δεν θα συμβεί τίποτα λόγω της ελεύθερης βούλησης. Ο παντοδύναμος Θεός δεν μπορεί να κάνει κάτι για κάτι τόσο απλό. Μπορεί όμως να στείλει σεισμούς ή αρρώστιες όταν δεν τον υπακούμε. Η γελοιοποίηση της λογικής. Οι αξίες που αναφέρεις προϋπήρχαν του χριστιανισμού.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Για αλλη μια φορά ενα θέμα που βασίζεται σε αερολογίες και παραφιλολογιες ...

    Δεκα άτομα να διαβάσουν ενα θρησκευτικό βιβλίο ,δεκα διαφορετικές ερμηνειες θα δώσουν γι αυτο που κατάλαβαν....

    Η ημιμάθεια ειναι χειρότερη της αμάθειας σε τετοια θεματα ..

    Μονο ενας πρεσβευτης την θρησκείας που θες να πιστέψεις θα σου δώσει τις απαντήσεις που ψάχνεις ..Μονο ενας καλά ¨διαβασμένος ¨κληρικός ,μοναχός, ασκητής ή οπως αλλιως θες να τον πεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις και εσύ που θες να πιστέψεις και τι ειναι αληθινό ή όχι...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Τα περί ανθρωπιάς, φιλίας, οικογένειας είναι πανανθρωπινες αξίες και όχι χριστιανικές. Σύμφωνα με το χριστιανισμό μια γυναίκα πρέπει να υπομένει τον σύζυγο που την κακομεταχειρίζεται ώστε να πάει στον παράδεισο. Ο άνδρας είναι η κεφαλή. Σύμφωνα με τα λαϊκά κράτη, η γυναίκα δεν είναι υποχρεωμένη να υποστεί τέτοιο ξεφτιλισμο. Σύμφωνα με το χριστιανισμό η αρρώστια είναι ένα μήνυμα από το θεό να μετανιώσεις ακόμα και αν δεν έχεις πατήσει μυρμήγκι. Σύμφωνα με τα λαϊκά κράτη, κανένας άνθρωπος δεν πρέπει να υποφέρει, υπάρχουν φάρμακα τόσο για την ίαση όσο και για την ανακούφιση των συμπτωμάτων. Για τον χριστιανισμό η φιλία είναι περιττή, μόνο ο Χριστός αρκεί. Και το σεξ και το χρήμα είναι απαραίτητα. Γιατί να το απολαμβάνουν μόνο οι καλόγεροι στα μοναστήρια με τους νεαρούς δόκιμους? Ζητα κάτι καλό από το θεό όπως φιλία και ευτυχισμένη οικογένεια για όλο τον κόσμο. Δεν θα συμβεί τίποτα λόγω της ελεύθερης βούλησης. Ο παντοδύναμος Θεός δεν μπορεί να κάνει κάτι για κάτι τόσο απλό. Μπορεί όμως να στείλει σεισμούς ή αρρώστιες όταν δεν τον υπακούμε. Η γελοιοποίηση της λογικής. Οι αξίες που αναφέρεις προϋπήρχαν του χριστιανισμού.
    "Ακόμα κι αν δεν έχεις πατήσει μυρμήγκι". Σίγουρα κάτι κακό θα έχεις κάνει, όπως να λιμπιστείς νεαρά κορίτσια, να ζηλέψεις την επιτυχία κάποιου, να ζεις την ζωή σου όπως οι "σύγχρονες φιλελεύθερες δημοκρατίες" θέλουν (σεξ, ποτά, ψώνια και καλοπέραση ενώ εκατομμύρια άλλοι πεθαίνουν από πείνα και αρρώστιες, σύμφωνα με αυτές τις δημοκρατίες αυτό είναι... ανθρώπινο δικαίωμα να κάνεις ό,τι γουστάρεις).
    Επίσης, λες πως το σεξ το απολαμβάνουν οι καλόγεροι με τους νεαρούς δόκιμους. Έχεις αποδείξεις για αυτό? Γιατί λοιπόν ζητάτε και αποδείξεις για τον Θεό, ενώ μπορεί ο καθένας να πιστεύει και να λέει ό,τι γουστάρει? Σε όσα μοναστήρια έχω πάει οι μοναχοί είναι κάτι ανθρωπάκια σκελετωμένα από την αφαγία, τις αγρυπνίες και την άσκηση. Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια όμως.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    "Ακόμα κι αν δεν έχεις πατήσει μυρμήγκι". Σίγουρα κάτι κακό θα έχεις κάνει, όπως να λιμπιστείς νεαρά κορίτσια, να ζηλέψεις την επιτυχία κάποιου, να ζεις την ζωή σου όπως οι "σύγχρονες φιλελεύθερες δημοκρατίες" θέλουν (σεξ, ποτά, ψώνια και καλοπέραση ενώ εκατομμύρια άλλοι πεθαίνουν από πείνα και αρρώστιες, σύμφωνα με αυτές τις δημοκρατίες αυτό είναι... ανθρώπινο δικαίωμα να κάνεις ό,τι γουστάρεις).
    Επίσης, λες πως το σεξ το απολαμβάνουν οι καλόγεροι με τους νεαρούς δόκιμους. Έχεις αποδείξεις για αυτό? Γιατί λοιπόν ζητάτε και αποδείξεις για τον Θεό, ενώ μπορεί ο καθένας να πιστεύει και να λέει ό,τι γουστάρει? Σε όσα μοναστήρια έχω πάει οι μοναχοί είναι κάτι ανθρωπάκια σκελετωμένα από την αφαγία, τις αγρυπνίες και την άσκηση. Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια όμως.
    Ακριβως επειδη δεν έχουν ζήσει αυτά που μόνο σε ασκητικές μορφές τα βλέπεις γι αυτό και λένε οτι τους κατέβει...

    Εκει είναι το πραγματικό νόημα όλου αυτού που πρεσβεύει ο Χριστιανισμος!Μονό αυτοι θα σου λύσουν και την παραμικρή αμφιβολία με πραγματικά γεγονότα και όχι παραφιλολογίες ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Για αλλη μια φορά ενα θέμα που βασίζεται σε αερολογίες και παραφιλολογιες ...

    Δεκα άτομα να διαβάσουν ενα θρησκευτικό βιβλίο ,δεκα διαφορετικές ερμηνειες θα δώσουν γι αυτο που κατάλαβαν....

    Η ημιμάθεια ειναι χειρότερη της αμάθειας σε τετοια θεματα ..

    Μονο ενας πρεσβευτης την θρησκείας που θες να πιστέψεις θα σου δώσει τις απαντήσεις που ψάχνεις ..Μονο ενας καλά ¨διαβασμένος ¨κληρικός ,μοναχός, ασκητής ή οπως αλλιως θες να τον πεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις και εσύ που θες να πιστέψεις και τι ειναι αληθινό ή όχι...
    Μπράβο και εγώ αυτό ακριβώς πιστεύω..ότι ο καθένας δίνει ερμηνεία με βάση το δικό του μυαλό όσο τον κόβει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Τα περί ανθρωπιάς, φιλίας, οικογένειας είναι πανανθρωπινες αξίες και όχι χριστιανικές. Σύμφωνα με το χριστιανισμό μια γυναίκα πρέπει να υπομένει τον σύζυγο που την κακομεταχειρίζεται ώστε να πάει στον παράδεισο.
    Ο άνδρας είναι η κεφαλή. Σύμφωνα με τα λαϊκά κράτη, η γυναίκα δεν είναι υποχρεωμένη να υποστεί τέτοιο ξεφτιλισμο. Σύμφωνα με το χριστιανισμό η αρρώστια είναι ένα μήνυμα από το θεό να μετανιώσεις ακόμα και αν δεν έχεις πατήσει μυρμήγκι. Σύμφωνα με τα λαϊκά κράτη, κανένας άνθρωπος δεν πρέπει να υποφέρει, υπάρχουν φάρμακα τόσο για την ίαση όσο και για την ανακούφιση των συμπτωμάτων. Για τον χριστιανισμό η φιλία είναι περιττή, μόνο ο Χριστός αρκεί. Και το σεξ και το χρήμα είναι απαραίτητα. Γιατί να το απολαμβάνουν μόνο οι καλόγεροι στα μοναστήρια με τους νεαρούς δόκιμους? Ζητα κάτι καλό από το θεό όπως φιλία και ευτυχισμένη οικογένεια για όλο τον κόσμο. Δεν θα συμβεί τίποτα λόγω της ελεύθερης βούλησης. Ο παντοδύναμος Θεός δεν μπορεί να κάνει κάτι για κάτι τόσο απλό. Μπορεί όμως να στείλει σεισμούς ή αρρώστιες όταν δεν τον υπακούμε. Η γελοιοποίηση της λογικής. Οι αξίες που αναφέρεις προϋπήρχαν του χριστιανισμού.
    Αυτό δεν ισχύει μόνο για τη γυναίκα ισχύει και για τον άνδρα αλλά όχι όπως το λες ΕΣΥ..ο άνδρας και η γυναίκα πρέπει να υπομένουν στα προβλήματα και βάσανα του γάμου..να μην το βάζουν με τη πρώτη ευκαιρία στα πόδια.οπως γίνεται σήμερα..
    Ναι ο άνδρας είναι ο επικεφαλής του σπιτιού.αυτο το λέει..
    Για της αμαρτίες μας πάντα πρέπει να μετανιώνουμε ακόμα και αν είμαστε υγιείς..
    Αν πιστεύεις ότι υπάρχει άνθρωπος που δεν έχει πατήσει έστω ένα μυρμήγκι στη ζωή του κάνεις τεράστιο λάθος.γιαυτο και υπάρχει η μετάνοια..
    Και μόνο να λέμε εγώ δεν πάτησα ούτε μυρμήγκι γιατί να τιμωρουμε είσαι ο μεγαλύτερος αμαρτωλός διότι πιστεύεις ότι είσαι αναμάρτητος...ουδείς αναμάρτητος..
    Άλλο θέμα το πρέπει..κάνεις άνθρωπος δεν αρρωτενει επειδή πρέπει..αρρωστενει διότι είμαι άνθρωπος και είναι ευάλωτος..δεν είναι μηχανή..αυτό δεν έχει σχέση..
    Σε ποιο σημείο είδες να λέει το ευαγγέλιο η κάποιο άλλο βιβλίο του χριστιανισμού ότι η φιλία δεν είναι απαραίτητη??αυτό πραγματικά θέλω να το δω.
    Το σεξ φυσικά είναι απαραίτητο και εγώ δεν μπορώ να ζήσω χωρίς σεξ όπως και κανένας άνθρωπος φαντάζομαι..
    Άλλο κάνω σεξ με τη γυναίκα μου.
    Άλλο κάνω σεξ με τον σύντροφό μου που είμαστε χρόνια μαζί.
    Και άλλο κάνω σεξ με έναν άνθρωπο γιατί έτσι απλά μου άρεσε το σώμα του η γιατί τον γουσταρα αλλά δεν ξέρω ούτε καν το όνομα του.. δηλαδή περιστασιακό σεξ..
    Το σεξ το δημιούργησε ο Θεός..
    Αλλά όχι όπως γίνεται σήμερα.
    Να έχεις μια σταθερή σύντροφο στη ζωή σου και κάνε όσο σεξ θέλεις..
    Όχι Δευτέρα με τη Μαρία την τρίτη με τη σοφία την Τετάρτη με την Ντίνα την Πέμπτη με τη Κατίνα Παρασκευή με την Ειρήνη και πάει λέγοντας..αυτό είναι αμαρτία..
    Το χρήμα.. φυσικά και χρειάζεται..είναι το μέσων για να μας εξασφαλίσει τα προς ζην..
    Αλλά να μην είμαστε απλιστοι αυτό λέει.
    Δηλαδή έχω εκατό δουλεύω για να τα κάνω διακόσια αλλά και πάλι δεν μου φτάνουν θέλω τριακόσια τα κάνω τριακόσια αλλά μετά θέλω περισσότερα και μετά πάλι περισσότερα..αυτό είναι απληστία..και η απληστία μόνο ευτυχία δεν φέρνει..πάντα θα πεδευεσαι για να τα κάνεις περισσότερα..δες εμπενιζερ Σκρουτζ ένα παράδειγμα..
    Φυσικά και μπορεί να κάνει πολλά πράγματα ο Θεός για την ευτυχία του ανθρώπου..ποιος δε είπε ότι δεν μπορεί.??η ελεύθερη βούληση αν θέλεις σου λέει σου έδωσα την ελεύθερη βούληση..γνώρισες πχ τον Κώστα γιατί δεν του λες να βγείτε να κάνετε παρέα??η τον Άκη η τον Τάκη η τον Μήτσο..αυτή είναι η ελεύθερη βούληση κάνε κινήσεις να φτιάξεις παρέες..ο Θεός θα σου πει γιατί έχεις φίλους??
    Ποιος κάνει γελιοποιηση της λογικής άστο καλύτερα..
    Ο χριστιανισμός έχει τρομερο πυρήνα λογικής και όχι μόνο ο χριστιανισμός αλλά και άλλες θρησκείες που ξέρω..απλά ο καθένας ότι διαβάσει τα ερμηνεύει διαφορετικά...όπως θέλει έτσι τα καταλαβαίνει.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω ακομα δεν εχω καταλαβει και αμφιβαλω αν θα καταλαβω ποτε απο που προκυπτει οτι ο Θεος ειναι μονο αγαπη εμενα παντως το μονο αγαπη μου φαινετε καπως ειρωνικο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εγω ακομα δεν εχω καταλαβει και αμφιβαλω αν θα καταλαβω ποτε απο που προκυπτει οτι ο Θεος ειναι μονο αγαπη εμενα παντως το μονο αγαπη μου φαινετε καπως ειρωνικο
    Ε άμα διαβάσεις το ευαγγέλιο θα καταλάβεις από που και το γιατί..

  15. #15
    Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    38
    Έχετε αναρωτηθεί ότι αν είχατε γεννηθεί λίγο πιο δεξιά θα λέγατε τα ίδια για τον Αλλάχ αν είχατε γεννηθεί λίγο πιο αριστερά θα πιστεύατε στην καθολική εκκλησία και ούτω καθεξής.
    Οπότε ποιο είναι το συμπέρασμα ? ότι οι θρησκείες είναι προϊόντα γονικής και σχολικής κατήχησης προσηλυτισμού και προπαγάνδας έτσι σας είπαν να σκέφτεστε και έτσι σκέφτεστε. Σόρρυ παίδες που σας χαλάω το παραμύθι άλλα μπήκατε σε έναν θρησκευτικό λαβύρινθο στο οποίο δεν υπάρχει καμία ελεύθερη βούληση.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τι να πιστεψω;
    By Μ1994 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 26
    Last Post: 10-08-2018, 21:49
  2. Τι να πιστέψω και πως να συνεχίσω.
    By nefelirene in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 65
    Last Post: 09-07-2014, 03:07
  3. Γιατι το κανω αυτο στον εαυτο μου?
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 17-04-2013, 23:25
  4. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-03-2013, 16:53
  5. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ!!!!
    By Lacrymosa in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 9
    Last Post: 16-11-2012, 16:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •