Πατέρας ζητά λεφτα συνεχώς - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 39
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αρχικά για να θέσουμε το θέμα και σε λίγο πρακτική βάση, 200 ευρώ σχεδόν κάθε βδομάδα για ένα ηλικιώμένο ζευγάρι που ζει σε ιδιόκτητο σπίτι σε κάποιο χωριό, ειδικά αν τους πληρώνουν την γυναίκα που τους βοηθάει και τα ιατρικά τους έξοδα άλλοι, είναι τρελά λεφτά. Όπως και από το πουθενά να δίνεις 600-800 ευρώ το μήνα στον πατέρα σου για να μην γκρινιάζει, όσο καλό μισθό και να έχεις, είναι υπερβολή.
    Αν ήσουν ο Ωνάσσης και ο πατέρας σου τα ξόδευε σε αγαθοεργίες ή πήγαινε κάθε βδομάδα για ψώνια και μπουζούκια, να το καταλάβω ως ένα βαθμό. Από την εντύπωση που έχω από τα μηνύματά σου όμως, το ποσό είναι εντελώς παράλογο. Βάλτα κάτω, πες π.χ. μπορώ να σας πληρώνω εγώ τις φυσιοθεραπείες και τη γυναίκα να σας βοηθάει και τα άλλα να τα φέρετε βόλτα με τη σύνταξη. Χωρίς πολλά πολλά και εξηγήσεις περισσότερες, δεν έχουν νόημα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Εχει προβλημα υγειασ ο μπαμπασ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #18
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Αρχικά για να θέσουμε το θέμα και σε λίγο πρακτική βάση, 200 ευρώ σχεδόν κάθε βδομάδα για ένα ηλικιώμένο ζευγάρι που ζει σε ιδιόκτητο σπίτι σε κάποιο χωριό, ειδικά αν τους πληρώνουν την γυναίκα που τους βοηθάει και τα ιατρικά τους έξοδα άλλοι, είναι τρελά λεφτά. Όπως και από το πουθενά να δίνεις 600-800 ευρώ το μήνα στον πατέρα σου για να μην γκρινιάζει, όσο καλό μισθό και να έχεις, είναι υπερβολή.
    Αν ήσουν ο Ωνάσσης και ο πατέρας σου τα ξόδευε σε αγαθοεργίες ή πήγαινε κάθε βδομάδα για ψώνια και μπουζούκια, να το καταλάβω ως ένα βαθμό. Από την εντύπωση που έχω από τα μηνύματά σου όμως, το ποσό είναι εντελώς παράλογο. Βάλτα κάτω, πες π.χ. μπορώ να σας πληρώνω εγώ τις φυσιοθεραπείες και τη γυναίκα να σας βοηθάει και τα άλλα να τα φέρετε βόλτα με τη σύνταξη. Χωρίς πολλά πολλά και εξηγήσεις περισσότερες, δεν έχουν νόημα.
    Sonia αυτο ειναι πλέον το πλάνο μου. Δεν καταλαβαινει βεβαια γιατι ακομα και αν εξηγηθω παλι θα ζητάει οπότε μένει σε μένα να μην λυγιζω. Απλα ειναι ψυχικη φθορα καταλαβαίνεις.

    Σημερα πηγε και βρηκε στα πραγματα που εχω αφησει στο πατρικό μου ενα κουτι με ξενα χαρονομισματα που εχω κρατήσει απο ταξιδια και πηρε τηλέφωνο στην τραπεζα να ρωτήσει τις ισοτιμίες! Προφανως για να του τα δωσω να παει να τα αλλαξει. Δεν ξερω πως εβγαλε το συμπερασμα οτι ενα χαρτονομισμα που βρηκε αξιζει 2000 ευρω! Δεν αξιζει ουτε 10. Επεσημανα οτι ολα αυτα ειναι ελαχιστης αξιας και ειναι αναμνηστικά και να τα αφησει εκει που τα βρηκε. Σε λιγο θα αρχισει να μου πουλάει τα πράγματα όπως έκανε η Βλαχοπούλου στην χαρτοπαίχτρα. Τι να πω;

  4. #19
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εχει προβλημα υγειασ ο μπαμπασ
    Elis αν με ρωτας ναι εχει προβληματα με την καρδια απο χρονια αλλα ειναι υπο ελέγχο και σαν κατάσταση ειναι πολύ γερός.

  5. #20
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by Gala View Post
    Sonia αυτο ειναι πλέον το πλάνο μου. Δεν καταλαβαινει βεβαια γιατι ακομα και αν εξηγηθω παλι θα ζητάει οπότε μένει σε μένα να μην λυγιζω. Απλα ειναι ψυχικη φθορα καταλαβαίνεις.

    Σημερα πηγε και βρηκε στα πραγματα που εχω αφησει στο πατρικό μου ενα κουτι με ξενα χαρονομισματα που εχω κρατήσει απο ταξιδια και πηρε τηλέφωνο στην τραπεζα να ρωτήσει τις ισοτιμίες! Προφανως για να του τα δωσω να παει να τα αλλαξει. Δεν ξερω πως εβγαλε το συμπερασμα οτι ενα χαρτονομισμα που βρηκε αξιζει 2000 ευρω! Δεν αξιζει ουτε 10. Επεσημανα οτι ολα αυτα ειναι ελαχιστης αξιας και ειναι αναμνηστικά και να τα αφησει εκει που τα βρηκε. Σε λιγο θα αρχισει να μου πουλάει τα πράγματα όπως έκανε η Βλαχοπούλου στην χαρτοπαίχτρα. Τι να πω;
    Έχει ξεφύγει η κατάσταση. Ο πατέρας σου μήπως έχεις εθισμούς που δεν γνωρίζεις; τζόγο ποτό;;

    Φυσικά και οι άνθρωποι που είναι χειριστικοι προσπαθούν να δημιουργούν ενοχές στους γύρω τους ώστε να εκμεταλλεύονται τη κατάσταση προς όφελος τους. Μη μασήσεις. Εννοείται ότι αν βάλεις όρια ο πατέρας σου θα προσπαθήσει να σε κατηγορήσει ότι δεν τους βοηθάς, ότι δεν εκτιμάς όσα έκαναν για να σε μεγαλώσουν και τους παρατας, ότι οι γονείς είναι το παν και τα παιδιά οφείλουν να τους βοηθάνε. Θα προσπαθήσει δηλαδή να σε κάνει να νιώσεις άσχημα προκειμένου να περάσει το δικό του. Αλλά εκεί πρέπει εσύ να μη λυγίσεις. Απάντησε τους ότι φυσικά και νοιάζεσαι για αυτούς και για αυτό το λόγο τους πληρώνεις τα έξοδα τους γιατρούς κτλ κτλ. Αλλά παιδιά δεν βοηθάνε τους γονείς τους τόσο πολύ οικονομικά όσο εσύ. Αυτό να σκέφτεσαι και να είσαι σταθερή στην αποψη και την επιλογή σου. Γιατί αν υποκύψεις το έχασες το παιχνίδι. Και το θέμα από ότι κατάλαβα δεν είναι τόσο του πατέρα σου όσο δικό σου, από την άποψη ότι δεν μπορείς να τους βάλεις όρια. Αν τους είχες βάλει όρια δεν θα είχε φτάσει σε αυτό το σημείο η κατάσταση. Αυτά. Πότε δεν είναι αργά.

  6. #21
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Έχει ξεφύγει η κατάσταση. Ο πατέρας σου μήπως έχεις εθισμούς που δεν γνωρίζεις; τζόγο ποτό;;

    Φυσικά και οι άνθρωποι που είναι χειριστικοι προσπαθούν να δημιουργούν ενοχές στους γύρω τους ώστε να εκμεταλλεύονται τη κατάσταση προς όφελος τους. Μη μασήσεις. Εννοείται ότι αν βάλεις όρια ο πατέρας σου θα προσπαθήσει να σε κατηγορήσει ότι δεν τους βοηθάς, ότι δεν εκτιμάς όσα έκαναν για να σε μεγαλώσουν και τους παρατας, ότι οι γονείς είναι το παν και τα παιδιά οφείλουν να τους βοηθάνε. Θα προσπαθήσει δηλαδή να σε κάνει να νιώσεις άσχημα προκειμένου να περάσει το δικό του. Αλλά εκεί πρέπει εσύ να μη λυγίσεις. Απάντησε τους ότι φυσικά και νοιάζεσαι για αυτούς και για αυτό το λόγο τους πληρώνεις τα έξοδα τους γιατρούς κτλ κτλ. Αλλά παιδιά δεν βοηθάνε τους γονείς τους τόσο πολύ οικονομικά όσο εσύ. Αυτό να σκέφτεσαι και να είσαι σταθερή στην αποψη και την επιλογή σου. Γιατί αν υποκύψεις το έχασες το παιχνίδι. Και το θέμα από ότι κατάλαβα δεν είναι τόσο του πατέρα σου όσο δικό σου, από την άποψη ότι δεν μπορείς να τους βάλεις όρια. Αν τους είχες βάλει όρια δεν θα είχε φτάσει σε αυτό το σημείο η κατάσταση. Αυτά. Πότε δεν είναι αργά.
    Δεν ξερω meditation γιατι πραγματικα ειναι ικανος να κανει θεμα και για ενα ευρώ. Δεν εχω παρατηρησει καποιον εθισμο καπου οσο οτι πιστευω οτι εχει μανια να μαζεψει λεφτα γιατι παιρνει μικρη συνταξη. Εχω αρχισει να πιστευω οτι χανει το μυαλο του. Οσο γι αυτα που μου λες εχεις πολυτο δικιο. Το μονο που με κραταει λιγο πισω ειναι ότι παντα ξεσπαει στην μανα μου γιατι οτι παει στραβα στην ζωη του και οτι η μανα μου δεν αντεχει αλλο. Ειναι το μονο στο οποίο κολλαω ακομα για να πατησω πιο γερο ποδι. Διαφορετικα αυτη ειναι η μονη λυση.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Είναι υπερβολικά τα χρήματα που ζητάει ο μπαμπάς σου. Δεν ανησυχείς ότι μπορεί να είναι μπλεγμένος σε κάτι παράνομο και να μπλέξεις κι εσύ; Ή για το ότι αυτά που του δίνεις τα στερείς από την οικογένειά σου, το παιδί σου; Εγώ στη θέση σου θα προσλάμβανα αρχικά έναν ιδιωτικό ντετέκτιβ για να βρει για πού προορίζονται όλα αυτά τα χρήματα και μετά θα συμβουλευόμουν έναν δικηγόρο να σου πει τρόπους πώς να συντηρείς τη μητέρα σου χωρίς τη μεσολάβηση του πατέρα.

  8. #23
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Είναι υπερβολικά τα χρήματα που ζητάει ο μπαμπάς σου. Δεν ανησυχείς ότι μπορεί να είναι μπλεγμένος σε κάτι παράνομο και να μπλέξεις κι εσύ; Ή για το ότι αυτά που του δίνεις τα στερείς από την οικογένειά σου, το παιδί σου; Εγώ στη θέση σου θα προσλάμβανα αρχικά έναν ιδιωτικό ντετέκτιβ για να βρει για πού προορίζονται όλα αυτά τα χρήματα και μετά θα συμβουλευόμουν έναν δικηγόρο να σου πει τρόπους πώς να συντηρείς τη μητέρα σου χωρίς τη μεσολάβηση του πατέρα.
    Πλέον δεδομένου ότι εχουν μειωθει και μενα τα εισοδηματά μου κοιταζω μεσες άκρες να μην δινω πάνω απο 200-300 ευρω το μήνα. Παλίότερα που ημουν μονη χωρις οικογενεια και εβγαζα και πιο πολλα ειχε ξεφυγει η κατάσταση. Ειχε φτασει να μου ζητήσει μέχρι και 4000 ευρω για κάτι και αρνηθηκα κατηγορηματικά. Δεν πιστευω οτι εχει μπλέξει κάπου όσο ότι εχει μια αρρωστημένη εξάρτηση απο λεφτά που παλια δεν καταλάβαινα κυρίως όσο δεν δουλευα και δεν ειχα να του δώσω. Δεν λεω οτι δεν υπάρχει αναγκη οι συνταξεις ειναι μικρές και το σπιτι παλιο και βγαζει θεματα αλλα οπως ειπα δεν καλυπτει απλά αναγκες αλλα κοιταζει να μαζεψει οσο πιο πολλα μπορει.

    Ακομα και τωρα που εχω πει οτι δεν μπορω καθε φορα που βρεχει μου λεει για την στεγη που δεν επεσε ευτυχως! Ψυχολογικος εκβιασμος. Ειχε προσπαθησει να με βαλει να παρω δανειο για να του φτιαξω την στεγη. 4 χρονια με βασανιζει με αυτο ενω το εχω ξεκοψει. Με τον αδελφο μου ειχα υποψιαστει οτι μπορει να την φτιαξει οπως οπως με μπαλώματα και να κρατησει τα υπολοιπα λεφτα.

    Αυτο με τον δικηγορο το εχω σκεφτει απο καιρο κυριως για να προστατεψω τα εισοδηματα της μαμας μου. Ειναι ικανος να της τα φαει ολα και μετα να την στειλει σε κανα γηροκομειο και να μας πει πληρωστε τα τωρα.

    Και η πλακα ειναι οτι το σπιτι ειναι δικο του! Αν το πουλουσε θα μπορουσε να παρει ενα αλλο σπιτι αλλου και να ζει με τα υπολοιπα λεφτα μια χαρα!
    Last edited by Gala; 20-10-2020 at 08:16.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Νομίζω ότι λόγο συναισθηματισμών δεν βοηθάς τη μητέρα σου όσο θα μπορούσες γιατί δεν θέλεις να ταράξεις τα νερά. Θα μου πεις επειδή ένας άνθρωπος μεγάλωσε δεν έχει δικαίωμα επιλογής; Δεν πρέπει να αποφεύγουμε τις συναισθηματικές φουρτούνες; Ναι, αλλά ειδικά όταν έχει αρχίσει και τα χάνει όπως λες για τη μητέρα σου, αντικειμενικά θα έπρεπε να απομακρυνθεί από αυτό το περιβάλλον και ας ταραχτεί αρχικά. Μετά θα προσαρμοστεί. Θα ήταν πολύ καλύτερα σε ένα καλό γηροκομείο με εξειδικευμένη ιατρική βοήθεια και δραστηριότητες μέσα στη μέρα και να έρχεσαι να την παίρνεις αν είναι σε θέση σωματικά, να πηγαίνετε κάπου οι δυο σας όταν είσαι Ελλάδα, παρά με τον πατέρα σου που μια ζωή της έχει φάει την ψυχή όπως λες και ακόμα και στα γεράματα είναι παρτάκιας, μίζερος και σκληρός μαζί της. Το ένα τηλεφώνημα την μέρα για υποστήριξη θα μπορείς να της το κάνεις και στο γηροκομείο και θα έχει και πραγματική στήριξη από άλλους και θα μπορέσεις να ξεφορτωθείς το βάσανο της καθημερινής επικοινωνίας με τον πατέρα σου.

    Χωρίς να έχεις τον φόβο οτι θα ξεσπάσει στη μάνα σου θα είσαι κι εσύ πιο ελεύθερη στο πως θα χειριστείς το πατέρα σου. Σε τελική ανάλυση αν είναι να το πάμε χειρισμό με χειρισμό, πάτα τον εκεί που πονάει, πες του κι εσύ "Και ποιος σου φταίει που ενώ άλλοι -και με περισσότερες υποχρεώσεις- κάναν περιουσίες εσύ έχεις μείνει με τη βασική σύνταξη στο χέρι κι ένα σπίτι χάρβαλο; Ας πρόσεχες! "

  10. #25
    Αυτό που θα σου προτείνω δεν είναι ακριβώς τεχνική διαπραγμάτευσης και μπορεί να μην δουλέψει με τον πατέρα σου (και χρειάζεται να πεις ψέμματα) αλλά τεσπα :
    1) Θέσε στόχο ποιό είναι το ποσό που μπορείς να δίνεις χωρίς να πονάς και μην ανέβεις καθόλου, ποτέ και για τίποτα πάνω από αυτό.
    2) Θέσε στόχο τι θέλεις να πετύχεις με αυτό το ποσό : α) αν ο πατέρας σου φροντίζει όντως την μητέρα σου (η φροντίδα σε νευρολογικά είναι ιδιαίτερα δύσκολη) δίνε τα λεφτά σε αυτόν β) αν όχι βρες ένα τρόπο με αυτό το ποσό να βάλεις γυναίκα εσωτερική στο σπίτι (αν την δεχτεί).
    3) Ξεκίνα από ψηλά για να φτάσεις τον στόχο σου.Ξεκίνα να τον βομβαρδίζεις με τηλέφωνα ζητώντας του εσύ λεφτά, βρες ένα ψέμα ότι έχεις πρόβλημα στην δουλειά σου λόγω κορονοιού, ότι σας κόψαν τους μισθούς, ότι σε βγάλανε σε αναστολή, κάτι πειστικό. Κράτα το αυτό για ικανό χρονικό διάστημα μέχρι να αρχίσει να πέφτει.
    4) Αφού τον κάνεις να αισθανθεί ανασφαλής, γύρνα το λίγο με κάποιον πειστικό τρόπο, ότι μετά από συζήτηση με τον άντρα σου μπορείς να δώσεις το Χ ποσό (πιο χαμηλό από τον στόχο που έθεσες) μόνο για λίγους μήνες 2-3 και μόνο κάθε μήνα, το σημαντικό είναι να νοιώθει συνέχεια ανασφαλής και τυχερός που μπορεί να τα πάρει αυτά, αν τελικά συμφωνήσετε δες πως πάνε αυτοί οι 2-3 μήνες και αναπροσαρμόζεις.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Gala View Post
    Ειμαι 41. Από παιδι πάντα επικρατουσε στο σπίτι μας το θεμα οτι δεν εβγαιναν πολλά χρηματα. Δεν αισθάνθηκα ποτε στερημένη γιατι ειχα μάθει να μην ζητάω και ημουν οκ με αυτο. Η μητέρα μου δουλευε και ο πατέρας μου επίσης αν και ειχε ταλαιπωρηθεί με δουλειές και πιο νέος είχε τρελα ωράρια. Πάντα όμως παραπονιόταν και για τα λίγα λεφτά και για την καριέρα που δεν έκανε ποτε γιατι συμφωνα με τον ίδιο οι γονεις του δεν ειχαν τον νου τους να τον βοηθησουν οταν επρεπε αν και κατα την γνώμη μου, έκανε και πολλά λάθη γιατι πέταξε ευκαιρίες που του ήρθαν στην πορεια.

    Μεγαλώντοντας ηθελα να ειμαι ανεξάρτητη και ηδη απο φοιτήτρια έκανα μικροδουλειες. Απο την πρώτη στιγμή που έπιασα έστω και λίγα λεφτα στα χέρια μου ο πατέρας μου μου ζητούσε να του δώσω. Πάντα έδινα και όλο αυτο έμπαινε πάντα στο πλαίσιο του μπράβο του παιδιού που βοηθάει την οικογενειά του. Δεν είχα ποτε θέμα και πάντα βοηθούσα. Με τον καιρό βέβαια είδα οτι γενικά από όλους μας (εμένα την μανα μου και τον αδελφό μου) ζητούσε συνεχώς λεφτά. Παντα όλοι έπρεπε να βοηθάμε. Δεν φαινοταν να τα τρώει πουθενα εκτός οικογένειας αλλα ζητούσε και ζητάει πάντα.

    Με τα χρόνια έμαθα απο την μάνα μου ότι παλιά την έβαζε να παίρνει δάνεια απο την δουλειά της, τα οποία τα αποπλήρωνε μόνη της, προκειμένου να τον βοηθήσει να ξεχρεώσει χρέη απο μια δουλεια που προσπαθησε να κάνει και δεν πέτυχε. Πάντα την πίεζε να του δώσει λεφτα, δεν της αγοραζε ποτε τίποτα ήθελε να του ψωνίζει κάτι πχ ρουχα και στράβωνε όταν χαλούσε λεφτα για τον εαυτό της.

    Με μενα αρχισε να ζητάει πιο πολλά όσο είχα καλυτερες δουλειες και ανεβαινε ο μισθός μου. Σε κάποια περίοδο είχαμε φτάσει να του δίνω 200 ευρώ σχεδόν καθε εβδομάδα γιατι πηγα στο εξωτερικο και ειχα καλή δουλεια.

    Δεν με ενοχλούσε γιατι μου περισσευαν τότε. Με ενοχλούσε όμως που με έπαιρνε και κλαιγόταν προκειμένου να του δώσω. Γενικά ακολουθεί μια τακτική του στυλ ποτε δεν εχει, πάντα ξεμενει, μεσολαβησε και η κριση και μειώθηκαν οι συντάξεις. Παντα με κλάψα και πάντα προβάλοντας μια δυστυχία για την ζωή του την μαυρη. Επίσης όσες φορές εχω πει δεν μπορω ή δεν μπορω άμεσα κρατάει μούτρα.

    Σε κάποια φαση αλλαξα δουλεια μετακομισα σε αλλη χωρα του εξωτερικου πιο ακριβη και αρχισα και ενα μεταπτυχιακο που κοστιζε πολλα. Του εξηγησα λοιπόν ότι δεν μπορω πλέον να δινω τα ιδια λεφτά. Το θεμα ειναι οτι στο μεταξυ ειχα μαζεψει καποια χρηματα και θα μπορουσα να του δίνω αλλα δεν ηθελα να χαλάω απο τις οικονομίες μου συν ότι όσο καταλαβαίνει οτι έχουμε λεφτά την άκρη τοσο πιεζει για πιο πολλά. Ειναι ικανός να τα φάει ολα.

    Επιασε και τον αδελφο μου και του ζηταγε ο οποιος μεχρι τοτε επαιρνε πιο λιγα απο μενα επιμενοντας να μην μάθω εγω ποτε οτι δινει και αυτος λεφτά. Τον ειχα πιασει να μου λεει οτι δηθεν ο αδελφος μου βοηθαει που και που αλλα με λιγα λεφτα ενω εγω ηξερα οτι του επαιρνε 200 ευρω τον μηνα.

    Το προβλημα γινεται χειροτερο οσο περναει ο καιρος. Οταν πάω στην Ελλάδα ειναι ικανος να κανει φασαρια και για ενα ευρω. Ερχεται και λεει πχ δωσε μου ψιλα να μην χαλάσω και αν δεν εχεις μπορει να ερθει 3 μερες συνεχομενα και να επιμεινει. Την διαμονή μου την πληρώνω αδρα γιατι ειναι ικανος καθε μερα να ζητάει. Φτάνω να χαλασω ακομα και ενα χιλιαρικο για εναν μηνα διακοπες στην Ελλαδα μενοντας στο πατρικο μου χωρις να πηγαινω πουθενα.

    Δεν ειναι λοιπόν τα λεφτα το θεμα όσο αυτή η απιστευτη πιεση που ασκει σε όλους μας κυρίως στην μανα μου που παντα ηταν επιθετικος μαζι της και της τα παιρνει με το ετσι θελω. Ακομα και μενα που υποτιθεται εχει αδυναμια παω στην Ελλαδα και δεν βγαζει να με κερασει εναν καφε. Τιποτα. Δεν λεω παιρνει μικρη συνταξη αλλα το θεμα εχει γινει εκμεταλλευση σκετη.

    Δυστυχως αρρωστησε και η μανα μου απο Παρκινσον και πλέον μας το πουλάει και αυτο σαν μερος της δυστυχιας του στο στυλ "παρακαλατε να ειμαι εγω καλα γιατι αλιμονο σας" ή "τι με βρήκε" κλπ. Είναι δυσκολο να την φροντιζει το καταλαβαίνω αλλα το πουλάει κι αυτο, το εκμεταλλέυεται. Υποψιαζομαι οτι της παίρνει πλέον την συνταξη χωρις προσχηματα γιατι η μαμα μου τα εχει ξιλοχασει πια.

    Καθε τηλεφωνημα εχει καταντισει να ειναι αναφορα του τι λογαριασμους πλήρωσε ή τι έχει να πληρώσει και μιζερια. Του ειπα σε καποια φαση οτι παντρευομαι και λυσσαξε να μην κανουμε γάμο για να μην χαλάσουμε τα λεφτά μας ενω την επόμενη μέρα ηθελε να παρω για λογαριασμό του δάνειο για να φτιάξει την στέγη στο σπίτι μας που ειναι παλια. Ενα δανειο που φυσικα δεν μπορει να το πληρωνει και θα το φορτωνόμουν εγω. Αρνηθηκα κατηγορηματικα και παρολαυτα συνεχιζει να μου υπενθυμιζει καθε φορα που βρεχει οτι ποσο τρομαξε για την στεγη μην πεσει. Σημείωση το σπίτι ειναι δικό του αλλα δεν φροντισε να βρει να το πουλήσει να πάρει άλλο και τώρα κλαίγεται γιατι βγαζει βλάβες επειδή είναι παλίο.

    Ο αδελφος μου που ειναι λιγότερο υπομονετικος του έβαλε παγο και του ειπε να μην του ξαναζητήσει λεφτα και οτι θα του δινει εκεινος οταν μπορει. Παρολαυτα τις προάλλες τον πιεσε παλι με αποτελεσμα να του μιλησει άσχημα ο αδελφος μου και να μαλώσουν. Μετα με πηρε εμενα να μου κλαφτει ποσο στεναχωρήθηκε και να μου ζητήσει να του στειλω εγω τα λεφτα που αρνηθηκε ο αδελφος μου γιατι τα χρωστουσε.

    Η εκμεταλλευση ειναι προφανης. Αν εχω κανει υπομονη 20 και βαλε χρόνια ειναι γιατι σκεφτομαι την μαμα μου που δυστυχως μενει μαζι του και εξαρταται απο αυτον ειδικα τωρα που ειναι αρρωστη.

    Αλλα δεν αντεχω άλλο. Δεν ειναι λεω και παλι τα λεφτά. Ειδικά για την μαμα μου που ειναι αρρωστη δεν με νοιαζει να πληρώσω ότι χρειαστει για την υγεια της. Ειναι όμως που μας εχει επιβαλει εδω και χρόνια σε αυτην την μιζερια ακομα και απο αποσταση, ειναι η εκμεταλλευση, ειναι που χρησιμοποιει ότι εχει κανει για μας για να μας κανει να αισθανομαστε άσχημα και η κακομεταχείριση της μανας μου που την εχει φερει σε μια κατασταση απελπισίας.

    Αισθανομαι συνεχεια πιεση. Προσπαθω να διατηρω τις ισορροπίες γιατι ειμαι μακρυα και ενω εγω ασχολουμαι κυριως με την υγεια της μαμας μου δεν εχω άλλον να την πάει στον γιατρο κλπ.

    Θυμώνω τοσο πολύ μερικές φορες που θα μπορούσα να τον βρίσω και να μην του ξαναμιλήσω αλλα σκέφτομαι την μαμα μου. Δεν αντεχω όμως άλλο την πίεση. Οτι και να σκεφτω για το πως να το χειριστω δεν πετυχαινει. Κρατιεμαι να μην ξεσπασω γιατι ηδη εχει απομακρυνει τον αδελφο μου, ο αδελφος μου απο την πίεση και αλλα θέματα ξεσπασε και σε μενα και πλεον εχει απομακρυνθει απο όλους μας και αν αφησω τον εαυτο μου θα διαλυθουν ολα.

    Νιωθω τοσο θυμο και στεναχώρια και για την εκμεταλλευση που μας κανει και για το πως αυτη συμπεριφορα του μαζι μα θυμους, κομπλεξ και αλλα εκαναν την μαμα μου να δυστυχίσει και να αρρωστήσει.

    Ειδικα από τότε που αρρώστησε η μαμα μου και που σε εναν βαθμο τον καθιστώ υπέυθυνο για την καταστασή της, δεν μπορω να ηρεμήσω. Ζω με τον συντροφό μου περιμένω και παιδι και ειμαι συνεχως τσίτα γιατι απο την μία προσπαθω από αποσταση (δεν μπορεσα να πάω Ελλαδα φετος το καλοκαιρι λόγω κοροναιου και εγκυμοσύνης) να βοηθησω στην υγεια της μαμας μου με γιατρους, φυσικοθεραπευτες, να βρω γυναικα να καθαρίζει για να διευκολύνω και να εχω και τον πατερα μου να μου ξηλώνει οτι χτίζω γιατι σημασια εχει η δική του δυστυχία και πως θα την επιβαλει σε όλους μας με το ετσι θελω. Εχε διαλυσει το σπίτι του και ουτε που του περνάει απο το μυαλό ότι αυτος φταίει. Παλεψε κι αυτος οσο ηταν νεος και το αναγνωρίζω αλλα τελικα ότι και να εκανε για την οικογενεια του πρεπει να το πληρωθει λίγο η πολυ.

    Δεν ξερω τι να κάνω...

    Υ.Γ. Συγνωμη για το μεγαλο μήνυμα... επρεπε να τα βγαλω απο το κεφάλι μου γιατι θα σκασω.
    Στο παρασύνθημα. Τί τα κάνει τα λεφτά ο πατέρας σου?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Μα γιατί να του πει ψέματα; Έτσι θα παίξει το παιχνίδι του. Γνώμη μου είναι να πάρει τη μητέρα της από κοντά του. Πρόκειται περί τοξικού ανθρώπου, που το μόνο που σκέφτεται είναι τα χρήματα. Εαν δεν χρωστάει κάπου ή αν δεν έχει κάποιο εθισμό στο τζόγο, δεν σημαίνει οτι είναι ψυχικά υγιής. Η εμμονή του με τα λεφτά και η ανάγκη του να τα "κάνει μασούρι" είναι ένδειξη ψυχικής πάθησης. Αυτός ο άνθρωπος μόνο κακό μπορεί να κάνει στη μητέρα σου.

    Gaia, κατά την προσωπική μου εκτίμηση δεν είναι μόνο η ανησυχία που έχεις για τη μητέρα σου. Είναι και τα συναισθήματα που έχεις για τον πατέρα σου, Προσπαθείς να του δώσεις την ευκαιρία να σου δείξει οτι δεν είναι τόσο εγωιστής όσο δείχνει. Οι άνθρωποι όμως δεν αλλάζουν, αν δεν το θέλουν οι ίδιοι. Ο συγκεκριμένος μάλιστα δεν έχει λόγο να αλλάξει, γιατί τα βολεύει μια χαρά εκμεταλλευόμενος εσένα και τη μητέρα σου. Αν του κλείσεις τη στρόφιγγα, ίσως το ξανασκεφτεί.

    Κάνε ένα πλάνο με όλες τις διαδικασίες που απαιτούνται και την επόμενη φορά που θα έλθεις στην Ελλάδα τακτοποίησέ τις.

  13. #28
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Μα γιατί να του πει ψέματα; Έτσι θα παίξει το παιχνίδι του. Γνώμη μου είναι να πάρει τη μητέρα της από κοντά του. Πρόκειται περί τοξικού ανθρώπου, που το μόνο που σκέφτεται είναι τα χρήματα.
    Συμφωνώ ότι είναι τοξικός αλλά είναι και πολύ χρήσιμος.Το θέμα είναι να τον φέρει εκεί που θέλει, αν φροντίζει στοιχειωδώς την μητέρα της. Νευρολογικά περιστατικά συν γηροκομείο μιλάμε για χιλιάρικο τον μήνα.Επιπλέον πως βγάζεις έναν άνθρωπο από το σπίτι που έχει ζήσει όλη του τη ζωή αν δεν τα έχει τελείως χαμένα ?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by mantelas nelson View Post
    Συμφωνώ ότι είναι τοξικός αλλά είναι και πολύ χρήσιμος.Το θέμα είναι να τον φέρει εκεί που θέλει, αν φροντίζει στοιχειωδώς την μητέρα της. Νευρολογικά περιστατικά συν γηροκομείο μιλάμε για χιλιάρικο τον μήνα.
    Συνήθως τα γηροκομεία του δήμου παίρνουν την σύνταξη και αναλαμβάνουν να μεταφέρουν όταν χρειάζεται τον γέροντα στο τοπικό νοσοκομείο για εξετάσεις κτλ. Έχουν μέσα νοσοκόμες και πηγαίνει γιατρός κάνα δυο φορές την εβδομάδα. Για πιο εξειδικευμένο γηροκομείο/κέντρο αποκατάστασης, ανάλογα και με την άδεια, κάποια καλύπτουν ένα μέρος των εξόδων με συμβάσεις με τα δημόσια ταμεία ως προς το ιατρικό/φαρμακευτικό κομμάτι τουλάχιστον κι έχουν πιο εξειδικευμένο προσωπικό μέσα την ίδια την κλινική/γηροκομείο. Αν μιλάμε για καθαρά ιδιωτικό, sky is the limit. Αλλά όπως τα λέει η Gala, αφού ήδη πληρώνει για γυναίκα για το σπίτι, εξετάσεις και φυσιοθεραπείες κτλ για τη μητέρα της, μάλλον μία η άλλη θα της έρθει. Και τουλάχιστον θα ξέρει ότι η σύνταξη της μάνας της πάει στην ίδια και ότι αυτά που θα πληρώνει πάνε κατευθείαν για να έχει καλή φροντίδα η μητέρα της κι όχι στον πατέρα της που και της τα παίρνει και την πρήζει κι απο πάνω.

  15. #30
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Συνήθως τα γηροκομεία του δήμου παίρνουν την σύνταξη και αναλαμβάνουν να μεταφέρουν όταν χρειάζεται τον γέροντα στο τοπικό νοσοκομείο για εξετάσεις κτλ. Έχουν μέσα νοσοκόμες και πηγαίνει γιατρός κάνα δυο φορές την εβδομάδα. Για πιο εξειδικευμένο γηροκομείο/κέντρο αποκατάστασης, ανάλογα και με την άδεια, κάποια καλύπτουν ένα μέρος των εξόδων με συμβάσεις με τα δημόσια ταμεία ως προς το ιατρικό/φαρμακευτικό κομμάτι τουλάχιστον κι έχουν πιο εξειδικευμένο προσωπικό μέσα την ίδια την κλινική/γηροκομείο. Αν μιλάμε για καθαρά ιδιωτικό, sky is the limit. Αλλά όπως τα λέει η Gala, αφού ήδη πληρώνει για γυναίκα για το σπίτι, εξετάσεις και φυσιοθεραπείες κτλ για τη μητέρα της, μάλλον μία η άλλη θα της έρθει. Και τουλάχιστον θα ξέρει ότι η σύνταξη της μάνας της πάει στην ίδια και ότι αυτά που θα πληρώνει πάνε κατευθείαν για να έχει καλή φροντίδα η μητέρα της κι όχι στον πατέρα της που και της τα παίρνει και την πρήζει κι απο πάνω.
    Γηροκομείο = κακές συνθήκες + πολλά λεφτά + δύσκολο να το δεχτεί η γιαγιά + κορωνοιός (όχι επισκέψεις).
    Σπίτι = Λαμόγιο πατέρας + σταθερές συνθήκες + λιγότερα λεφτά αν τον χειριστείς σωστά.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Βisexual ζητά βοήθεια...!
    By theonymous in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 16-07-2015, 02:56
  2. Μοναχικός και Αντικοινωνικός ζητά ΒΟΉΘΕΙΑ
    By bill_90 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 19
    Last Post: 14-07-2014, 03:11
  3. Μοναχικός και Αντικοινωνικός ζητά ΒΟΉΘΕΙΑ
    By bill_90 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 1
    Last Post: 12-07-2014, 04:04
  4. Για τα λεφτα....
    By alexloukoumaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 22-01-2009, 22:12
  5. Replies: 29
    Last Post: 25-09-2008, 23:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •